Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Sistemime Uygun Linux Tavsiyesi

akillialtay1881
 Share

Recommended Posts

sa arkadaşlar öncelikle benim sistemim şu:

işlemci: intel core 2 duo 2 çekirdekli 1.80 GHz

Ram: 2 GB DDR2

Ekran Kartı. AMD Radeon HD 4800

bu sisteme uygun hangi linux sürümünü tavisye edersiniz ve linuxu kurduktan sonra ekran kartımın sürücüsünü yüklemem gerekir mi gerekirse nasıl kuracağım bunu anltırsanız sevinirim

linux icin 2 cesit var debian tabanli arch tabanli ben 2 sinden de önereyim manjaro xfc    debian ise  linux mint  xfc  remler düsük swap yüksektut  

ayrica ati ekran kartlarinda linux icin bir ölüm diyebilirim arch da da debian da yani mint de de neden diye soracak olursaniz amd desteklemiyor sürümleri eski ekran kartini yüklediniz diyelim onda da ekranda yirtiklar vs oluyor yan anlicaginiz amd linux düsmani  üzerindeki intel size az cok islem yaptirir zaten linux kuran kisi  oyun oynamaz onun daha cok ögrenmek yada islerini deyisik platforumlarda yapmak isteyenler icindir genelde 

• Like 2

kardeş o zaman hangisini yükleyeyim sence daha kurdum ve bir şey anlamadım ve tekrar döndüm windowsa ama tekrar kurmak isteyesim var ssnce kurayım mı kuracaksım hangisini kurayım ben kararsız kaldım yüklersem alışır mıyım sence linuxa

arkadaşlar ek olarak linux kuran varsa aranızda deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim

Ben bir çok linux sistemi kullandım. En son Linux Mint kullanmaya karar verdim. Linux mint sizi mutlu edebilir. Son günlerde Pardus sistemine merak saldım bir kaç makinaya Pardus kurdum herhangi bir sıkıntı yaşamadım. İş yerinde kullandığım intel tabanlı donanımda daha seri çalıştığını bende test ettim. AMD tabanlı bilgisayarda da başarılı sayılır. Pardus sistemini de kurabilirsiniz. Yeni Alpha sürümüne buradan ulaşabilirsiniz 

Please register to see this content.
 . Yalnız işlemcinizin 64 bir desteği olup olmadığını kontrol edin. Verdiğim adresteki sürümler 64 bit versiyonu. 64 bit desteği yoksa 32 bit Linux Mint XFCE kullanmanızı tavsiye ederim. Donanımsal olarak sıkıntı yaşamazsınız.

öncelikli olarak belirteyim..

sürekli olarak veya OS olarak linux kullanıcısı değilim

ve aynı konuyu gündemde tutmak için konu güncel diyerek bumplama...

birçok linux çözümlerinde artık alternatifli olarak dağıtılıyor.. bunların büyük bir kısmı aynı şekilde live versiyonu barındırması.

ne amaçla ve ne tür hardware ler ile neler hedeflediğin ise biraz muamma..

işlemcin idare eder ve ekran kartın da baya eski bir model güncel install içerisinde sorunsuz driver destekli geliyor olması gerekir.

ne yapabilrisin veya kendini nasıl test edersin ?

1) youtube... burda hem güncel serilerin tanıtımı hemde birçok kullanıcı farklı işler için neler yaptığı yapabildiğini anlatıyor. dolayısı ile ilk kaynak youtube

2) iso ları indirip bunların live versiyonlarını kendin deneyebilirsin

3)

bu site vb başka sitelerde hazır image dosyaları mevcut. kendine uygun serileri indirip sanal sistem olarak da inceleyebilirsin

4) birçok yerli yabancı linux severe ait forum ve paylaşımları inceleyerek amacına uygun linux ü seçebilirsin

ben şu sıra kendime linux versiyonu arıyorum.. bir dönem bende sordum ama mantıklı bir soru olmadığını anladım

ama sanal da Kali kullanıyorum çünki des - md5 şifreleri çözmemde faydalı buna uygun ekran kartı ve işlemci var.

sanal da yine manjaro yüklü. ayrıca güncel ubuntu yada baktım iş yerinde ve orda da benzer kurgularım var

dolayısı ile sen kendin seçimini doğru sorular ile yapman lazım

hedefin amacın beklentin. sonuçda yabancı olduğun bir OS da sorun çıktığında çözebilmen destek alabilmen iletişim kurabilmen gerek.

yine de tamamen birşeyler sıfırlamadan önce sanal da bu tür denemeleri aşman gerek. hatta sanal da linux e kendin sorun çıkartman ve çözümlerini araman daha da uygun olur

başarılar

• Like 1

Donanım linux sistem için oldukça iyi.Windows mantığında düşünmemek gerekli burada aşağı yukarı tüm linux sistemlerini çalıştırır dolayısı ile 32 /64bit sistemleride destekleyen işlemci.Açık kaynak sürücülerin hakkını yemeyelim her türlü iş görüyor legacy olmasının yanısıra nonfree yani harici sürücü Nvidia/ATI zenginliği ve desteği ile bunun yanında uygulama zenginliği + hız olarakda üst düzeyde olan Robolinux'ü öneriyorum uzun sürede kullanacağınızı tahmin ediyorum windows'u aratmayacak alt yapıyada sahip. :)

Hız limitine göre sıralı: 

ATI veya Nvidia sürücüler için alttaki resimde,ilgili yeri tıklamanız yeterli nonfree harici sürücüyü sisteme yükler.Kolay gelsin.

Spoiler

additional-drivers.jpg

• Like 3