Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Uydu Anteninin çekmemesi Sorunu

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

köyde  uydu antenli tv vardı ilk zamanlar çekiyordu. sonradan ev epey kullanılmadı. sonra yeniden lazım oldu baktım sinyal yok yazıyor..ve baktım çatıya çıkıp lnb tahrip olmuş gibiydi.  yeni lnb aldım. kısaca şöyle söyliyim rizıvır dahil herşeyi kendi evimdeki sistemde denedim. benim evdeki sistemde yeni türksat ayarlarını falan yapmadan 450 ye yakın kanal vardı hepsini gösterdi. denemediğim 2 şey kaldı1. kabloyu değiştirmek 2. çanağın ayarını yeniden yapmak. yalnız çanak vaktinde o kadar iyi sabitlenmişki zorladığımda bile zerre yerinden oynamıyor.

bu denenecek son iki şeyden, kabloda inceledim kopma yok bir kaç yerinden çok az sıyrılma var. onlardan olabilir diye oralarıda kestim yeniden bağladım. yine sinyal gelmedi. yani gerekirse ben evde iyi uydu kablo var onu da denicem ama sorunun bu olduğunuda sanmıyorum.

son bir ihtimal kalıyor. o da şu. üst tarafımıza arkadaş ev yaptı o tv yi kullanmadığımız süreçte. şimdi durum şöyle; bizim ev bir katlı ve çanak yaklaşık 35 derece yukarıya bakıyor. arkadaşın ev 3 katlı ama bizim ev ile arkadaşın evi arasında yaklaşık 80 m ara var ve arkadaşın evi tam çanağın önünde. buna göre çanak arkadaşın evi üst derecede aşmıyor ve 15-20 derece altında kalıyor, kesişiyorsa sinyal almamanın nedeni bu olabilirmi? çünkü dediğim gibi sinyal almaması için son olarak bu aklıma geliyor akıl yürüttüğümde. anlayan arkadaşlardan bilgi rica ediyorum. teşekkürler.

Birçok sebepten olabileceğinden cevaptan çok kendimde böyle sorun olsa benim deneyeceğim şeyleri yazarsam umarım işine yarayacaktır.

1-Öncelikle kablonun receiver ve Lnb giriş uclarını yenilersin. Bakır uç ne çok uzun ne de çok kısa olacak ve dıştaki teller içteki bakır tele kesinlikle değmemesi gerek. (youtubeda güzel videolar vardı)

2-Kabloyu kesip birbirine (birleştirip) ek mi yaptın tam anlayamadım eğer böyle yaptıysan uçlar doğru ve iyi bağlanmadıysa rüzgarda sallanma ve oynama durumlarında sinyalde (sinyal kalitesini düşürebilir) ve görüntülerde kırılmalara neden olabilir. 

3-Yeni Lnb almışsın yalnız çanağın (dikey ve yataylığı bozulmadığını düşünürsek) ve lnbnin yönü türksata dönük olabilir ama esas önemli olanı lnbnin derecesi yani taktıktan sonra biraz eğik olmalı etraftaki türksata dönük lnblerin eğikliğine ve yönüne bakabilirsin. Küçük yön değişikliği ile sinyalin gelip gelmemesine bakabilirsin.

Spoiler

1018_lnb_lerin_en_iyi_sinyal_ynleri_1.jp

3-Diğer yerde denediğin için receiver da ve kanalların frekanslarında sorun yok görünüyor ama receiver menülerinde Diseqc diye bir yer olur önce hangisinde olduğuna bakıp (genelde A'da ve Diseqc 1.0 veya 1.1 olur) B veya C yapıp bir dene olmadı kapalı yap (eğer tabi diseqc kullanıyorsan yoksa tek kablo geliyorsa bunu denemene gerek yok)

4-Normalde Lnb'nin türksat uydusunu görmesi ve önünde engel olmaması gerek diye biliyorum ama burada da sinyal yok yerine sinyalin düşükte olsa çekmesi şeklinde olacaktır. Bir arkadaş evine çanak bağlatırken bende ordaydım çatıya koyamayınca servis balkona bağlayalım dedi sonra çatıya balkondan baktığımızda 10-12 m falan vardı ve kenarlıkları engel olur sinyal alamazsınız demişti neyse sinyal bulucu varsa bir bak ona göre bağlarsın dedik baktı vs. derken sinyal %80'nin üzerinde çıktı senin durumunda bina 80 m ilerisindeymiş bence bu sorun olmaz gibi geliyor ama yine de bana göre sinyal yok yerine görüntü kesik kesik de olsa gelir diye düşünüyorum. 

*Bildiklerim yani aklıma gelenler bu kadar umarım yardımcı olur ve sorunu çözersin.

6 saat önce, akura yazdı:
  Hide contents

1018_lnb_lerin_en_iyi_sinyal_ynleri_1.jp

4-Normalde Lnb'nin türksat uydusunu görmesi ve önünde engel olmaması gerek diye biliyorum ama burada da sinyal yok yerine sinyalin düşükte olsa çekmesi şeklinde olacaktır. Bir arkadaş evine çanak bağlatırken bende ordaydım çatıya koyamayınca servis balkona bağlayalım dedi sonra çatıya balkondan baktığımızda 10-12 m falan vardı ve kenarlıkları engel olur sinyal alamazsınız demişti neyse sinyal bulucu varsa bir bak ona göre bağlarsın dedik baktı vs. derken sinyal %80'nin üzerinde çıktı senin durumunda bina 80 m ilerisindeymiş bence bu sorun olmaz gibi geliyor ama yine de bana göre sinyal yok yerine görüntü kesik kesik de olsa gelir diye düşünüyorum. 

*Bildiklerim yani aklıma gelenler bu kadar umarım yardımcı olur ve sorunu çözersin.

dediklerinizin hepsini denedim. son sorun olarak aklıma geleni yazdım işte. ve dediğim gibi benim ev tek katlı arkadaşın ev benim evden 80 m uzakta ve tam önüne geliyor ve 3 katlı. benim çanak 15-20 derece ile arkadaşın evi aşamıyorsa ondanmı diyorum işte. yoksa 80 m varsa arada bu sinyal alımını engellemezmi engellermi bu konunun kesin bilgiside bir fikir verebilir.

son 4. maddede verdiğiniz örnek aynı benim odanın çanağının durumu gibi. :) çatıya monte etmek zordu. o yüzden konumu çok talihsiz olsada balkona monte ettiler.  yalnız benim çanak ile çatının kenarı arasında en fazla 4 m vardır. esas mesele tabi  türksatı çanak yönü tam olarak görebilecekmi? evet benimki görüyor ama  sıfırıdan nerdeyse görüyor. yani teğet geçiyor. :)  bozulursa kendim ayarlıyorum ama o sıfır noktasını buluncaya kadar göbeğim çatlıyor.

birde lnb lerin olması gereken yönlerini vermişsiniz. doğu gösteriyor şemada ama benim gördüklerimin hemen hepsi güneye bakıyor ve çok hafif de batı. yani güney yada az batıya bakan güney batı yönünde. yardımınız için teşekkürler.

son olarakda eğer sebep dediğim gibiyse  yani önündeki ev engel oluyorsa çanağı ordan alıp başka yere monte edebilecek bir yerde yok pek. neyse bakıcaz bir çaresine.

Edited by abdulhey_

80m uzaktaki binanın sizi engelleyeceğine ihtimal vermiyorum aşağıdaki konuda ki resim gayet açık

Please register to see this content.

çanağınız ayarsız olabilir 

kablolamada sorun olabilir

lnb arızalı olabilir

kullanıyorsanız diseq arızalı olabilir

• Like 1

bu işler ince işler.çanakta en küçük bir oynama dahi sebep olabilir.veya cihazda herhangi bir ayarın yanlış olması gibi.evde denedim diyorsun cihazı.bence bağlantı veya çanagın yerinden oynamış olabilir.antenin oldugu yerden tv görünüyorsa tv açık halde hafif oynama yapabilirsin.

• Like 1

2 saat önce, oguzhan43 yazdı:

80m uzaktaki . eyeceğine imal ayarına nvermiyBölgemdeki torum aşağıdtv yaki konuda ki resim gayet açık

Please register to see this content.

çanağınız ayarsız olabilir 

kablolamada sorun olabilir

lnb arızalı olabilir

kullanıyorsanız diseq arızalı olabilir

Evet şimdi çarşıya indim dediğin gibi benimkinden daha kötü pozisyonda antenler gördüm. Geriye iki ihtimal kalıyor kablo ve çanak ayarına ne kadar sıkı monte edilmiş görünsede bir el atmak. Dediniz gibi tv yi görünür bir yere alır çanak ayarını denerim. Ama önce kabloyu denicem.  Demin tanıdık bir tamirciye gittim o da aynı şeyleri söyledi. Büyük ihtimal çanak ayarı bozulmuştur dedi. Yapamazsan yaparız dedi. Bazan kendim yapıcam diye inat etmek daha fazla maliyete neden olabiliyor. Bazan iyi esnaf bulamıyorsun hep kazıkçı. Mesela benim 250 cc lik motorsiklet vardı. Bölgemdeki tamircilerin hepsi üçkağıtçı idi. Bende her şeyi kendim tamir etmeye çalıştım. Yüksek maliyete neden oldu ama motor ustası kadar oldum. Bazanda bazı küçük ama önemli arızalar la yıllarca idare ediyorsun deli denilen tamirci işi 5 dk da çözüyor. Neyse ilginiz için hepinize teşekkür ederim.

• Like 1

4 saat önce, abdulhey_ yazdı:

dediklerinizin hepsini denedim. son sorun olarak aklıma geleni yazdım işte. ve dediğim gibi benim ev tek katlı arkadaşın ev benim evden 80 m uzakta ve tam önüne geliyor ve 3 katlı. benim çanak 15-20 derece ile arkadaşın evi aşamıyorsa ondanmı diyorum işte. yoksa 80 m varsa arada bu sinyal alımını engellemezmi engellermi bu konunun kesin bilgiside bir fikir verebilir.

son 4. maddede verdiğiniz örnek aynı benim odanın çanağının durumu gibi. :) çatıya monte etmek zordu. o yüzden konumu çok talihsiz olsada balkona monte ettiler.  yalnız benim çanak ile çatının kenarı arasında en fazla 4 m vardır. esas mesele tabi  türksatı çanak yönü tam olarak görebilecekmi? evet benimki görüyor ama  sıfırıdan nerdeyse görüyor. yani teğet geçiyor. :)  bozulursa kendim ayarlıyorum ama o sıfır noktasını buluncaya kadar göbeğim çatlıyor.

birde lnb lerin olması gereken yönlerini vermişsiniz. doğu gösteriyor şemada ama benim gördüklerimin hemen hepsi güneye bakıyor ve çok hafif de batı. yani güney yada az batıya bakan güney batı yönünde. yardımınız için teşekkürler.

son olarakda eğer sebep dediğim gibiyse  yani önündeki ev engel oluyorsa çanağı ordan alıp başka yere monte edebilecek bir yerde yok pek. neyse bakıcaz bir çaresine.

Aslında en sağlıklısı ve yüksek sinyal kalitesi için sinyal bulucu ile yapılan ince ayar. Ama ben uğraşırım dersen youtube'da pusula ile türksatın yönü bulma yolu da gösterilyor Ayrıca resmindeki çanak ve lnb'nin yönüne gelecek olursak zaten ikiside güney (kıble) yönünde olacak dikkat edersen resimde lnbnin durumu gösterilmekte yani yerine taktıktan sonra lnbinin alt ucunu birkaç derece doğuya, daire şeklindeki ucu ise batıya dönük olması gerek. Yoksa çanak (dikey ve yatayda) ve lnb (konumu) ayarı farklı olaylardır.

Bir saat önce, akura yazdı:

A:slıa en sağlıklısı ve yüksektv yinyal kalitesi için sinyal bulucu ile yapılan ince ayar. Ama ben uğraşırım dersen youtube'da pusula ile türksatın yönü bulma yolu da gösterilyor Ayrıca resmindeki çanak ve lnb'nin yönüne gelecek olursak zaten ikiside güney (kıble) yönünde olacak dikkat edersen resimde lnbnin durumu gösterilmekte yani yerine taktıktan sonra lnbinin alt ucunu birkaç derece doğuya, daire şeklindeki ucu ise batıya dönük olması gerek. Yoksa çanak (dikey ve yatayda) ve lnb (konumu) ayarı farklı olaylardır.

Anladım desem yalan olur.  ;-)  lnb kelepçe ile çanağa dikey olarak standart biçimde bağlı değilmi. Hal böyle iken resimdeki gibi uçlarını  nasıl çevirip ayarlıcaz. Bu arada çanak ayarını küçük tv yi bahçeye çıkarıp kendim yapmaya çalışıcam.

Edited by abdulhey_