Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

AIO Boot Türkçe (multiboot )

34ero
 Share

Recommended Posts

Eklemek istediğiniz Linux versiyon bulunmuyor otomatik olarak dosya komutu uymuyorsa sistem yapımcısına mail atıp bilgi vermek gerekir. Ayrıca bu versiyonun bulundu sitede usb kurulumu için herhangi bir destek yokmu yada forum sitesi. Varsa eğer oradaki tarifi aio içine eklemek kolay olur. 

• 2 hafta sonra ...
10 saat önce, ozanaus yazdı:

slm awengers44,

hocam bi ricam olacak, menuye hddden başlat kodnu eklemek istiyorum, grub2 için

kodu paylaşırsanız sevinirim tşkler

ya da sizin main.cfg içeriğini paylaşırmısınız

tşkler

Aleykum selam. Kusura bakma siteye yeni girdim, main.cfg AIO\grug içine atılacak.

Please register to see this content.

• Like 1

AIOBoot nedendir bilmem tekrardan geçiş yaptım,sanıyorum arayüzü ve işlemlerin tek çatı altından yapılmasından kaynaklı şu ana dek bir sorun görmedim 

güncellenmiş bu arada,tüm sistemleri ekleme işleminden sonra yanlış hatırlamıyorsam eğer ana menüde sistemlere geçiş için sıralı sekmeler beliriyordu orn: WindowsOS,LinuxOS  vb.gibi sıralamada,grub2 ana menüsünden change root seçeneği ile bahsi geçen sekmelere ancak geçiş yapabiliyorum yeni versiyona has birşeymi oldu değişmiş sanki.bu ve benzer değişikliklerin gözüne çarpmış olan veya farklı gelenler olabilir.Hangi yolu izleyebileceğimiz yönünde,değerli  ustadlarımızdan bu hususta bizleri aydınlatacak bilgilerinden istifade etmek isteriz saygılarımla kolay gelsin.:)

Merak ettiklerim?

- Ana menüye sıralama değişikliği isim vb değişimi.Varsayılan olarak değişiklikler nasıl olabilir?

- Fat32 & Ntfs ikiye bölme işleminde efi için ayrılan alanın boyutu minimum/maximum ne kadar olmalı. (Disk boyutu,aktarılan win sistemlere göre ortalama bir boyutmu seçmek,yada sadece belli bir boyut alan uzun vadeli yeterli oluyormu? vs..

Usbflashdisk: SandiskCruzer 32GB | Eklediğim sistemler Win10,Win8.1,Manjaro,Linuxmint,Winbuntu ve Acronisbootable.

@forjest Yardımcı olabilecek detaylı anlatım yapacak arkadaş varsa ihtiyacı olanlar için çok iyi olur ancak, Video çekecektim ama şuan için elimde hızlı bir usb bellek yok o yüzden Murat kardeşim kusura bakma anlatım yapmaktan ziyade müsait olacağın zamanı haber verirsen teamviewer ile bağlanır bildiğim kadarıyla sana yardımcı olmaya çalışırım inşaAllah. Sadece usb bellek, eklemek istediğin sistemler, ve aomei, partition wizard veya muadili bir programı hazırlaman yeterli, istersen video kaydı yapabilirsin, nasip olursa daha sonra detaylı anlatımı sen yaparsın inşaAllah ;)

• Like 1

5 saat önce, ozanaus yazdı:

hocam tşkler, cevabın için

bu clover menüsü/seçeneği ne işe yarıyor acaba bilginiz var mı

tekrar tşkler

Bildiğim kadarı ile,Macosx kurma işlemleri için kuruluma start verme boot aracı derken bir makale gözüme çarptı google translator ile çevrilmiş hali olarak +

Spoiler

Özellikler
UEFI'de OS X, Windows ve Linux önyükleme yapın veya UEFI veya BIOS bellenimiyle Mac veya PC'de eski modda önyükleyin
Doğrudan UEFI ürün yazılımını kullanarak veya CloverEFI UEFI ürün yazılımı öykünmesi kullanarak önyükleme yapma
Temalar, simgeler, fontlar, arka plan resimleri, animasyonlar ve fare işaretçileri de dahil olmak üzere özelleştirilebilir GUI.
adresindeki tema veritabanı 

adresindeki Tema yöneticisi ve tema deposu
GUI'de yerel ekran çözünürlüğü
GUI çözünürlüğünü değiştirmek için Page Up veya Page Down tuşlarına basın.
Yapılandırmada dil ayarına bağlı olarak, çok dilde yardım için F1 tuşuna basın.
Preboot.log dosyasını GUI'den kaydetmek için F2 tuşuna basın.
Orijinal (OEM) ACPI tablolarını / EFI / CLOVER / ACPI / origin içine kaydetmek için F4 tuşuna basın
DSDT düzeltme ekini test etmek için F5 tuşuna basın.
/ EFI / CLOVER / diğerlerine grafik yazılımı kaydetmek için F6'ya basın
Ekran görüntülerini GUI'den kaydetmek için F10 tuşuna basın.
CD / DVD'yi çıkarmak için F12'ye basın
CD / DVD yerleştirildikten sonra GUI yeniler
Varsayılan zaman aşımından sonra daha önce seçilen önyükleme girişi yapma imkanı
Ekran çözünürlüğü menü için çok düşükse, önyükleme girdileri menüsü kayar
Önyükleme girişlerini kişiselleştirmek ve diğer işletim sistemlerine destek eklemek için özel önyükleme girdileri oluşturun
GUI'den araç kullanarak Clover önyükleme girdisini NVRAM'da oluşturun
EFI komut kabuğunu GUI'den başlatın

• Like 1

Teşekkürler @forjest açıklama ve detaylar altta; translate edilebilir, ben Clover.img ve OSX_10.12.5_Installer.hfs dosyasını indirip usb belleği ve kuracağım elimdeki bilgisayarın disk bölümünü hazırladım ancak donanım uyuşmazlığı sebebiyle kurulum hata verdi. Daha önce technopat.net üzerinden indirdiğim sierra, clover ve yosemite yine hata verdi olmadı maalesef o yüzden ben kullandığım menü,lerin arasından clover,i çıkardım.

https://www.aioboot.com/en/clover-boot-disk/
https://clover-wiki.zetam.org

• Like 1

awengers44

Osx ancak uyumlu olan işlemci ve anakart farklılığına dayalı kurulabilen bir sistem.altında FreeBSD var.Sanıyorum herkez kuramasın diye ellerinden geleni yapmışlar.Yerine Benzerliği yönünden,

kurmakta osx kullanıyor hissini biraz veriyor yinede :) Benim takada tamamen hata vereceğine eminim, clover'ın , yeni pc'im olduğunda inş.bir deneme yaparım artık kurulum için.Bilgilendirme için teşekkür'ler üstad sağolasın.

• Like 1

• 1 ay sonra...
awengers44, 19.05.2017 - 02:26 yazdı:

@34ero AIOBOOT ile hazırladığım ve hala tamamdır demediğim ama oldukça beğendiğim bu programla hazırlanan sistemden kısa bir video. Biraz daha düzenlemem ve menü geçişleri arasında hiç bir sorun kalmadığında yeni bir başlık ve imaj dosyası ile paylaşıma açarım inşaAllah.

https://youtu.be/4McdPBCLS8Y

ilk açılışta direk siyah ekran gelmesini nasıl ayarlayabiliriz.bazı pc lerde sorun oluyor donma yapıyor.ilk ekranı nasıl kaldırabiliriz.ikinci resimde ki gibi siyah ekranla direk boot yapabilirmiyiz.

Tabi yapılıyor, grub4dos ve grub2 bcd ekrana eklenip geçişi burdan da sağlanıyor ancak bilen bir arkadaş varsa menüyü göstersin ben bu aralar memlekette biraz işim var bilgisayar yanımda yok o zamana (bir hafta)  kadar yardım edilmezse dönüşte anlatımı yaparım inşaAllah. 

• 1 ay sonra...

AIO Boot v0.9.6.0 (25/09/2017):

• Includes additional builds of iPXE.
  • Added support for HDClone.
  • Update Clover to the latest version.
  • Support to completely remove WinPE XP and other packages.
  • Add links to download Windows ISO files.
  • Some minor changes.
  • Some bug fixes. 
  • Please register to see this content.

• 3 hafta sonra ...

AIO BOOT 0.9.6.6

HISTORY CHANGES v0.9.6.6 Güncelleme Tarihi: (16.EKİM.2017)

Support Manjaro 17. Thanks a user for reporting this issue. Do not forget to create a PartIMG file if the ISO file is not supported in the usual way.

BİLGİ:Yapımcısına Mr.Tứ Nguyễn 'e,tarafımdan Manjaro linux'te yaşanılan boot sorunu ile ilgili,sitesi üzerinden mesaj yazılarak iletilmiş,kendisi bu hatayı yeni 0.9.6.6 versiyonu ile gidererek Fix'ledi update etmiştir kendim deneyerek test ettim kendisine bildirdim.Bunun yanısıra,(bilmeyenler olabilir!?),AIOBoot uygulamasına son güncellemeler ile bir çok özelliğin geldiğide görünmekte.wimden kurulum,qemu sanal çalıştırma vd.Bilgilerinize sunulur esenlikle kalınız! :)

• Thanks 2

keyfoagam, 51 dakika önce yazdı:

Bunu usb atarken en sonda bilmediğim bir dilde hata mesajı çıkıyor.

gelen hata mesajı bu

Spoiler

Hataya 3 farklı neden olmuş olabilir.

1.ISO dosyası tam inmemiş eksik yada usbdisk'e transferde sorun var. (Tekrar indirip Md5 değerlerini kontrol edin)

2.AIO Boot uygulamasının eski versiyon sorunu. (Yenisi ile deneyin)

3.AIO Boot uygulaması kopyalamada çakışma olabilir. (Usb'ye iso dosyası doğru ayarlar seçilere,tekrar eklenecek)

Ekran görüntüsü vietnam dili,bu benzer sorunları uygulamanın yapımcısına ekran görüntüsü ve mesaj ekleyerek

irtibat kurabilirsiniz arkadaşlar linuxte yaşadığım manjaro ile ilgili sorunu bizzat kendim yazıp gönderdim,kendisi anında fixledi feedback dönüş yapıyor yapımcısı kolay gelsin.:)

Edited by forjest

AIO Boot v0.9.7 (21/10/2017):

(Türkçe dil güncellemesi gerekli bir arkadaş bakarsa iyi olur)

• The Grub2.img file is now moved to /AIO/Files/PartIMG/PartIMG_ROOT.img.
  • Added Partition ToolsPartIMG MapperPartIMG Partition and Search Grub2 configfile menu to Grub2.
    • Partition Tools: This tool supports ActiveInactiveHiddenUnhide and Delete partitions. This tool also supports Backup and Restore MBR. Please Backup the MBR before deleting the partitions, this ensures you can restore the partition table information as before the Backup. Only supports MBR.
    • PartIMG Mapper: This tool has the same features as Partition Image Mapper. It uses Grub4dos to create new partitions from files in the /AIO/Files/PartIMG directory. Please copy all the partition image files (.PartIMG) to /AIO/Files/PartIMG directory first and then defragment for all of these files. Only supported in Legacy mode.
    • PartIMG Partition: This menu scans all partitions that are MAP by the PartIMG Mapper.
    • Search Grub2 configfile: This menu will search all Grub2 configuration files (grub.cfg) in the /*/*/ directory.
  • Added Grub2 and rEFInd to the Clover menu. You can now boot directly into UEFI mode from Legacy mode. If you are updating from the old version, delete the /EFI/CLOVER/config.plist file and run AIOCreator.exe again.
  • Supports creation of data.img files for Ubuntu and Android-x86 persistent mode. Run AIOCreator.exe and go to Tools.
  • Update Clover and PEStartup to the latest version.
  • Updated Russian and Polish languages. Thanks to Denis Cojocaru and Michał Smajdor.
  • Some minor changes.
  • Some bug fixes.
  • Please register to see this content.

AIO Boot v0.9.7 (21/10/2017) YENİ SÜRÜMÜN TÜRKÇE DİL DOSYASI

AIOBootv0.9.6.7_Newversion_TRLang  5,39 KB Zipnopass!

DİLİ NASIL EKLERİM? :)

Spoiler

yzEqM9.gif

Edited by forjest
  • Like 1

forjest, 31 dakika önce yazdı:

AIO Boot v0.9.7 (21/10/2017) YENİ SÜRÜMÜN TÜRKÇE DİL DOSYASI

AIOBootv0.9.6.7_Newversion_TRLang  5,39 KB Zipnopass!

DİLİ NASIL EKLERİM? :)

İçeriği Görüntüle

yzEqM9.gif

Program yapımcısına gönderirsen programa entegre ederek güncelleme yapar... 

Tşkler...

34ero, 3 saat önce yazdı:

Program yapımcısına gönderirsen programa entegre ederek güncelleme yapar... 

Tşkler...

Contact sayfası üzerinden ufak bir mesaj gönderdim google translator ve temel bilgim dahilinde umarım anlamıştır :D

• Thanks 3