Jump to content

AIO Boot Türkçe (multiboot )

34ero
 Share

Recommended Posts

AIO Boot v0.9.7.1  (22/10/2017) YENİ SÜRÜMÜN TÜRKÇE DİL DOSYASI

Bilgi:Yapımcısından gelen istek üzerine,Grub dil dosyasının çeviriside yapılmıştır dil dosyasını kendisine gönderdim.Zipten çıkan (grub/Tools) klasörlerini olduğu gibi,Usbdisk AIO içine sürükleyip bırakın onay verin işlem tamam.

TÜRKÇE DİL DOSYASI (Yeni) Update: 22 Ekim 2017

9KB Zipnopass!

AIOBoot 0.9.7.1  

Please register to see this content.

Dil dosyalarını,usb diske ilave etme işlemi Ekran görüntüsü:

Spoiler

1GLlbN.gif

Esenlikle Kalınız!:)

Edited by forjest

AIO Boot v0.9.7.2 (25/10/2017):

• Windows XP/2003 Setup will now use the Grub2 menu. You can enable or disable the F6 SATA/RAID/SCSI Driver option and Grub2 will remember this option for the next time.
  • Improved Grub2 script.
  • Supports deleting partitions from Grub2 in UEFI mode. This version uses Grub2 instead of Grub4dos.
  • Update the Partition Image Mapper to the latest version. This version allows you to MAP ISO files.
  • Update rEFInd to the latest version (v0.11.2).
  • Updated Russian and Romanian languages. Thanks to Denis Cojocaru.
  • Updated Turkish language. Thanks to Murat ATICI.
  • Please register to see this content.
  • Like 1
  • Thanks 1

• 2 ay sonra...
Cromelo, 10 saat önce yazdı:

Hello Friends;

I am unable to boot AIOBOOT on Asus system with Secure Boot ( UEFI/EFI ) . It stuck on Mok efi screen with exchaning the efi key etc... But Multiboot Toolkit boots up just fine .

Thanks

Replace with this file. works ;) 

Thank you so much for your help friend.

I have an other favor to ask , if you could please.

I am having a hard time booting isos with Multiboot Toolkit 2.2.0. I've tried my best to find the solution but the problem remains.

None of the following isos boots with Multiboot Toolkit

1- Acronis true Image 2017 / 2018     2- Acronis Disk Director 12      3- Acronis backup n Recovery   4- Minitool Partition Wizard 9.1/10 , And Minitool Power Data Recovery

5-  Boot Repair Disk 32bit/64bit..... But those isos boots smoothly with AIOBoot

Please help.

Thanks

• 2 hafta sonra ...

Hello Friend;

I'm having problem with AIOBoot. After installation and Windows PE integration, when I test it windowspe loads very slow and after fully loading it gives me black screen. I used AIOBoot before and now I'm using the latest version 9.7.1.2. I tried the older version but same problem.

Please help.

Thanks

Thank you for your response I resolved the problem, It usb setting in virtual box.

But I would appreciate that if there is more option and choices for nice menu, splash and menu fonts, and even more better if it gives user a choice of customizing menu.

Thanks

• Like 1

Arkadaşlar bu programda şunu farkettim.Windows 7-8-10 x86 ve x64 AIO iso dosyası 20.45 GB. büyüklüğündeki iso dosyasını flash belleğime AIOBOOT programı ile fat32 biçiminde tek part olarak oluşturduğum flashıma yüklemek istedim.Şu uyarıyı verdi.Flash fat32 olarak 4 gb tan büyük olduğundan yüklenemez.Bu nedenle büyük dosya küçük parçalar halinde yüklenecek uyarısı verdikten sonra tamam dediğinizde 20 gblık dosyayı 4 gb halinde bölerek işletim iso sunu flasha yazdı.Boot ederek isoyu çalıştırdığımda çalıştı.Kurulum da formatlama kısmına kadar geliyorum.BU KONUDA BİLGİNİZ OLSUN.

Arkadaşlar merhaba,

AIOBOOT kurduğum diskime sayısız ekleme yapıp mükemmel bir hale getirmiştim ki Bootmgr legacy modda çalışmadığını farkettim, 0xc000000e hatası veriyor. BCD dosyası yerine geçen WINLEGACY dosyası AIO/Menu/ klasörü içinde, yani olması gerektiği yerde. Acaba bozulmuş olabilir mi diye orjinal WINLEGACY dosyası ile yeniledim ama kesinlikle boot etmiyor.

Entegre ettiğim Karadurak PE sürümünün de legacy modda boot edilmediğini gördüm. Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

DÜZELTME: GPT disklerin legacy modda BCD dosyasını boot edemediğini öğrendim. Diski GPT'den MBR'a çevirince sorun düzeldi.

Edited by montoya55

• 3 hafta sonra ...
efe34, 1 saat önce yazdı:

Flash diskimi fat32 ve NTFS olarak 2 ye bölüp kurulum yapacağum. iso eklerken hani taraftaki exe dosyasını çalıştıracağım. Tüm mesajları okudum bulamadım. Teşekkürler şimdiden cevap için

• Thanks 3

efe34, 3 saat önce yazdı:

Flash diskimi fat32 ve NTFS olarak 2 ye bölüp kurulum yapacağum. iso eklerken hani taraftaki exe dosyasını çalıştıracağım. Tüm mesajları okudum bulamadım. Teşekkürler şimdiden cevap için

Eğer fat32 alanına unix tabanlı herhangi bir sistem kurmak için ayırmayacaksanız otomatik olarak oluşturduğu 160 mb alan kafi. Sistemi kurmak ve eklentileri düzenlemek için NTFS disk alanındaki *.exe,yi çalıştırın uefi desteği olan sistemleri fat32 alanındaki bcd içinede yazmaktadır haricen uğraşmanıza gerek yok. 

• Thanks 1

@efe34 İstediğin kadar farklı sistem ekleyebilirsin. Her sistemi ayrı klasör içine alıp kendi boot.wim dosyası ile çağırıp önyükleme yapar diğerleri ile karışmaz. Böyle bir mantıkta sadece şöyle bir sorun oluşuyor, her sistemi iso halinde usb belleğe kopyalarken ayrıca aynı klasörde boot.wim de açığa çıkarmakta buda usb diskte alan kaybına sebep oluyor ama çalışmasında ve dosyanın açılış hızında herhangi bir sıkıntı olmuyor zaten sistem imdisk ile sanaldan çalıştırılıyor.

• Thanks 1

\AIO\Menu\WinLegacy dosyanın içerisinde bcd dosyası yok.Menü de Legacy ye girip bootice programı ile girdileri yazdığımda birisini kaydettiğimde hepsinin boot bölümü kmpe\boot.sdi oluyor yada \AIO\Tools\MS\boot.sdi oluyor diğerlerini kurmuyor.Bootice programından Professional bölümünden GUID Alias değerlerini ve OSDevice ile  ApplicationDevice değerlerini  düzelteceğim.

İngilizce w10 (17093ip) isosunu ntfs ve fat32 2 bölümden de yazdırdım: uefi kurulumda gpt uyarısı aldım: (disk gpt)

edit: : flash diski uefi olarak başlatırsam işletim sistemleri görünmüyor: legacy de hepsi görünüyor,Bir yerde hata yapıyorum ama nerde?

edit2: fat32 alanı 20GB  yaptım yeniden deniyorum fat32 olan alandan: oldu galiba disk seçim alanına kadar geldim gpt uyarısı vermedi: devam etmedim yeni format attığım için

edit3 :  Fat32 alanındaki exe ile aralık 2017 isosunu ekledim. 4gb dan büyük olduğu için bölerek ekledi: uefi format sorunsuz tamamlandı

Edited by efe34

@Awengers44  hocam Karadurak 'ın yeni kmpesini nasıl ekleriz

değişiklikler var,  anlatımınız vardı sanırım önceki sayfalarda yenisinde de aynı mıdır

Multiboota ekleme şu şekilde anlatılmış .

Spoiler

Grub4dos için "KMPE" klasörünü root dizinine atın. menü.lst kodları şu şekilde olacak.

title Boot USB KMPE 2018
find --set-root --ignore-floppies /KMPE/BOOTMGR
chainloader /KMPE/BOOTMGR

UEFİ için ise "EFI\microsoft\boot" klasöründeki BCD dosyasına wimlerin yolunu eklemeniz yeterlidir.

Not: Klasik windows kurulumu için _win klasörünü herhangi bir sürünücünün ana dizininde oluşturunuz.

!Yapılandırma dosyalarını (.ini veya menu.lst) düzenlemek için notepad++ kullanınız.

Edited by efe34

@efe34 Belki dikkatinizden kaçmıştır :) sağolsun @karadurak hepsini düşünüp eklemiş.

Mantık olarak değişen bir şey yok klasör dizin ve yapısı aynı sadece bazı eklemeler yapılmış, grub4dos gibi. Bunlarda bilmeyenler için işi daha çok kolaylaştırmış olarak sunulmuş.

Eğer sizin kullandığınız bir grub4dos dizini ve kendinize göre bir düzenlemeniz varsa yapacağınız tek şey menu.lst değişip gerekli dosyaları ilgili klasör dizinine eklemek olacaktır.

• Thanks 1

Improved detection of ISO files of Linux operating systems for integration. By using the syslinux_configfile command to read the isolinux configfile if the ISO file does not contain the Grub2 configfile.

Update Clover to the latest version.

New default background image for Grub2 and Grub4dos.

Bug fixes.

• Thanks 1

@awengers44 hocam @karadurak ın kmpesini ekleyemedim müsait bir zamanınızda yardımcı olabilir misiniz: teşekkürler

edit1:(Benim oluşturduğum aioboot diskte menü.lst yok efi bcd dosyasını editledim uefide çalışıyor) legacyde çalışmıyor (bcd dosyasına .exe uzantıları da ekledim)

edit2: sanıyorum grub4dosu eklemem gerekecek: mevcut sistemi bozarım diye yapmadım: grub2 ile grub4dos birlikte çalışır mı grub4dosu eklesem

edit3: deniyorum :) menu.lst yine yok : aiogrldr var?

edit4: diski oluştururken tek fat32 bölümü oluşturdum ntfs sonradan oluşturdum depo için

Spoiler

Grub4dos için "KMPE" klasörünü root dizinine atın. menü.lst kodları şu şekilde olacak.

title Boot USB KMPE 2018
find --set-root --ignore-floppies /KMPE/BOOTMGR
chainloader /KMPE/BOOTMGR

UEFİ için ise "EFI\microsoft\boot" klasöründeki BCD dosyasına wimlerin yolunu eklemeniz yeterlidir.

Not: Klasik windows kurulumu için _win klasörünü herhangi bir sürünücünün ana dizininde oluşturunuz.

!Yapılandırma dosyalarını (.ini veya menu.lst) düzenlemek için notepad++ kullanınız.

Edited by efe34