Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

AIO Boot Türkçe (multiboot )

34ero
 Share

Recommended Posts

@alisky Rica ederim. Program oldukça kullanışlı bir çok dosyayı alt menü,leri oluşturarak otomatik ekleme özelliği var ama forumda çok ilgi görmedi. Programın windows ve windows pe ekleme kısmından eklenebiyor DLC1 klasörünü olduğu gibi kopyalamışsanız o zaman iki tane windows x86 ve 64 pe eklemiş olabilirsiniz biliyorsanız uyarıyı dikkate almanıza gerek yok :) 

2 saat önce, ozanaus yazdı:

16 gb flash bellegım var, ben sadece uefili win7 ve win10 eklemek istiyorum, program biraz karışık, hangi adımları izlemem lazım acaba?

Öncelikle son sürüm yazılımı indirin. 

Please register to see this content.
 Programı çalıştırınca dil değiştirmek için EN yazana tıklayın \Select to drive extract files\ kısmından usb belleğinizi görüyormu bakın ardından\ Auto partition \FAT32 & NTFS işaretleyin Ok tıklayın usb bellek biçimlendirilip yeniden boyutlandırılacak ve AIOBoot.7z içeriği her iki bölümede kopyalacak. Kopyalama tamamlanınca otomatik olarak program açılacak ve dil seçiminden türkçeyi seçiyoruz. Entegrasyon\Windows\Windows 7/8.1/10 Setup Seçiyoruz ve altta iso dosyamızı gösterip işlemi başlatıyoruz. Buraya istediğiniz tüm windows 7/8/10 farklı iso dosyalarını kendi boot.wim dosyaları ile eklemiş oluyoruz. Windows PE ise bir alt kısımda. Entegrasyon kısmından kullanmak istediğimiz tüm bölümler hazır sistem program isimleri ve kategoriler belirtilmiştir. Kısa bir video çekip ekledim izlersen hemen çözersin :)

https://yadi.sk/i/uhhvdg4q3Jobo6

• Like 5

@alisky Arkadaş sadece win7 ve 10 kuracağını söylediği için kısa yolu tarif ettim. Ancak program çok detaylı desteği ve içeriği zengin sürekli gelişiyor. Eklediğin windows ve pe sistemlerin sıralaması önemli değil bunlar bcd kısmında sıralamayı değişmene engel değil :) menü editörü kısmından uefi ve legacy sırayla tıklar istediğin değişikliği yapabilirsin.

Bazı dosyalar diskin bölüm yapılandırmasını Fat32 olarak çalışmaya ayarlanmıştır o yüzden Fat32 alanını ekleyeceğiniz dosya boyutuna göre belirlerseniz sonrası için çok rahat edersiniz.

awengers44

yardımcı olduğun için tşkr ederim

bi kaç sorum olacak, win7 uefi entegre ederken, flasha W8.1x64 olarak kaydetti, kurulum menusunde win7efi yazıyor sıkıntı yok

Spoiler

59365eb3abf04_EkranAlnts.PNG.6f12c8a32332529b088cb5a687c6ad57.PNG

+ ilk açılış ekranı welcome to Aio boot

direk kurulum ekranı gelecek sekılde ayarlamak mumkun mü

tekrar tşkler

Spoiler

59365ed6ce89d_EkranAlnts2.PNG.9836789a27ba9be54ee54c8c5ce4dd6d.PNG

Edited by ozanaus
  • Like 2

@ozanaus Açılıştaki Welcome to AIO Boot önyükleme dosyası bin içinde ama sen sanalda test ettiğin için yavaş yüklüyor gerçek makinada göremezsin çoğu zaman. Qemu ekranında gösterdiğin UEFI isimli sistemler aslında Legacy,dir entegre esnasında hangi ismi koyarsan bcd,de o yazar. Şu kısma dikkat et UEFI BCD düzenleme yaparken boot file adresi \Windows\system32\boot\winload.efi >Legacy ise \Windows\system32\boot\winload.exe olacak.! UEFI varsayılan açılış yaparsan grub2 devre dışı kalır ama sadece uefi için geçerli Legacy için geri sayım nerde bilmiyorum ancak açılışı Grub4dos ile verilirse süre 0 yapılır default menüden açar.

Edited by awengers44
Spoiler
  • Like 2

Bootloaders \Grub4Dos var onu çalıştır ve grub2,nin önüne geçip önce çalışmasını sağla. Böyle yapınca Grub2 ile sorunu olan bilgisayarlardan kaynaklı boot hatası geride kalmış olur. \AIO\Menu\Grub4dos.lst ve \AIO\Tools\grub4dos\menu.lst düzenlemen gerekiyor altta verdiğim kodu ekle geri kalan eklediklerin ve yollar varsa onlarıda sen düzenlersin. Ben örnek bir renk kodu ile verdim

timeout 30
default /default
color blue/green yellow/red white/magenta white/magenta

title 00*>> Sistemi Hard Diskten Baslat 
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
chainloader (hd0)+1 || chainloader ()+1
boot

title 01*>> Windows 7/8/10-Server/Sanal Sistem PE
fallback 2
find --set-root --ignore-floppies /AIO/Tools/MS/bootmgr
chainloader /AIO/Tools/MS/bootmgr
savedefault --wait=2

title 02*>> Sergei Strelec WinPe 2017
find --set-root /SSTR/menu.lst
configfile /SSTR/menu.lst

title
root

title >> Geri Grub2
kernel /AIO/grub/i386-pc/core.img

title >> Yeniden Baslat
reboot

title >> Bilgisayari Kapat
halt

Edited by awengers44
Spoiler

Merhaba arkadaşlar.

Sistemi 32 gb lık flash belleğe kurdum.

Entegrasyon olarak;

Windows'a: Wn10, Win 8.1 ve Win7

Linux: Pardus Kurumsal

Backup & Recovery: Acronis True İmage 2016

Disk Utilites: Minitoll ParTition Wizard 9.1 kurdum. Acronis ile yedekleme yaptım.

Şunları yapamadım:

1- Köylü ustanın Live XP'si cd ye yazılınca çalışıyor, ancak entegre edemedim.

2- İndirdiğim kurulum yapılan xp.iso yu entegre edemedim. Ekran alındısı..

@amb_drivers Köylü kardeşin live xp dosyasını indirip bakmadım xp.wim varmı bilmiyorum ama sende yanlış entegre ediyorsun. Bir diğer yolda grub4dos komutu ile iso dosyasını çalıştırman mümkün, her dosyayı AIOCreator ile engre etmene gerek grub2 altına veya grub4dos altında desteği olan tüm dosyaları ekleyip kullanabilirsin.

On 06.06.2017 at 10:51, ozanaus yazdı:

awengers44

slm kardesım, rahatsız ediyorum, sımdı falshı anlattıgın gibi hazırladım, uefili isoları entegre ttim, flash uefili olmuş mu peki?

bu açıklaman kafamı karıştırdı

Qemu ekranında gösterdiğin UEFI isimli sistemler aslında Legacy,dir

Hide contents

59365eb3abf04_EkranAlnts.PNG.6f12c8a32332529b088cb5a687c6ad57.PNG

• Like 1

Aleykum selam. UEFI sistemlerde grub4dos gözükmez ordan biliyorum ondan sana bu kısmın legacy olduğunu söyledim uefi desteği olan o kısmında olan işletim sistemlerini (boot.wim) dosyalarını ve komutları görebilirsin.

Edited by awengers44
  • Like 1

@amb_drivers 

mesaj atmış senin sorunu cevap,lamamı istemiş. Cevap verdim ama o dosyayı indirmiş ve anlatmış bende size yönlendiriyorum :)

1.KXPE.ISO dosyasını ulrtaiso vs programla açın ve USB sürücüye kopyalayın ve The Oven_Startup_CD.cmd'yi AIO önyükleme sürücüsünün kök dizinine kopyalayın.

2. KXPE\KXPE.wim'i ayıklayın ve Windows> WinPE XP ile bütünleyin. Elle ekleyebilirsiniz iki tane KXPE.wim oluşmaz. Örnek altta sen adres olarak \KXPE\KXPE.wim vereceksin[spolier]
[/spolier]
  • Like 1

@amb_drivers 
mesaj atmış senin sorunu cevap,lamamı istemiş. Cevap verdim ama o dosyayı indirmiş ve anlatmış bende size yönlendiriyorum [emoji4]
1.KXPE.ISO dosyasını ulrtaiso vs programla açın ve USB sürücüye kopyalayın ve The Oven_Startup_CD.cmd'yi AIO önyükleme sürücüsünün kök dizinine kopyalayın.
2. KXPE\KXPE.wim'i ayıklayın ve Windows> WinPE XP ile bütünleyin. Elle ekleyebilirsiniz iki tane KXPE.wim oluşmaz. Örnek altta sen adres olarak \KXPE\KXPE.wim vereceksin[spolier][/spolier]

Teşekkür ederim ilginize.
İş yoğunluğundan mesajımı güncelleyemedim.
Köylü ustanın kalıbını zipten çıkarıp *.wim dosyasını gösterince sorunsuz bir şekilde kuruldu ve çalıştı.
Diğer xp kurulumunda ise; gene kalıbı zipten çıkarıp I386 klasöründeki .sif dosyasını gösterinde xp de kurulmuş oldu.
Live xp gibi canlı çalışan win7 ve win10 arayışındayım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Like 1

YUMI ve WinSetupFromusb'de kaldık bunlara kafam basmıyor yaşlandıkmı ne :DAncak harika bir uygulamaya benziyor pratik ve türkçe olmasıda + gerçekten.Yabancı forumlarda bunların yarısı bile anlatılmıyor. Emekleri için arkadaşlar awengers44,34ero sağolsunlar! iyi iş çıkartmışlar çalışmalarında başarılar dilerim saygılarımla.:) 

• Like 4

Dosya olarak eklemek istedim ama sürekli imza hatası aldım o yüzden sadece nasıl yapılır yolunu tarif ediyorum belki daha sonra arkadaş kendisi klasör değişkenliği için gerekli dosyaları hazırlar verir ancak o zamana kadar kullanmak isteyen yada boot dizini sorunu olmayan arkadaşlar için altta grub2 ve grub4dos için çalıştırma kodunu veriyorum. Öncelikle grldr dosyamızı adını krldr yapıp Boot dizinine atıyoruz burdaki amaç başka grldr isteyen yazılım olursa engel olmasın. Bcd ayarlarında yapılacak değişikliği anlatmama gerek varmı bilmiyorum. 1.Boot\bcd 2.efi\boot\microsoft\boot\bcd bootice.exe ile gerekli eklenti ve değişiklikler yapılır.

Grub2

### Start WinPE 10 Karadurak
if [ "$pc" ]; then
menuentry " >> Karadurak WinPE 10 x86x64 " --hotkey=s {
	ntldr /Boot/krldr
}
fi
### End Start WinPE 10 Karadurak

Grub4dos

title >> WinPe 10 x64x86 Karadurak
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /Boot/Bootmgr || rootnoverify (hd0) && chainloader +1 && boot
map () (hd0) && map (hd0) () && map --rehook
find --set-root --devices=h /Boot/Bootmgr
chainloader /Boot/Bootmgr

• Like 1

• 2 hafta sonra ...