Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Usb Multiboot 2017 Uefi-legacy Acronis Recoveryedition 3

köylü
 Share

Recommended Posts

• Editor

uefi-ntfs benim önceki verdiğim konudaki dosyalardır bunda sıkıntı çıkmaz ben bunu düzenleyerek grubx64.efi ye yönlendirdim yani bu bölüm görsel uefi menü için bootx64.efi dosyası çalışıyor ve ntfs bölümde grupx64.efi dosyasını arıyor bcd ile alakalı değil diğer uefi bölümde orjinal kurulum dosyaları vardır normal kuruldaki gibiefi bcd den sources boot.wimi arıyor bu bölümden ntfs bölümdeki boot.wim dosyalarını gösteremediğim için bölüm içine sourceseayrıca boot wim koydum daha doğrusu bootiso64.wim bu bölüm sadece secure boot için düşünülmüştür

çift uefi sorun olmaz içinde efi klasörü olan her partitionu biosta ayrı ayrı hdd olarak görünür

Edited by köylü
  • Like 1

• Editor
2 saat önce, cankusa yazdı:

Bu sistemde kullanmış oldugunuz Acronis ıso olarak verebilirmisiniz

sistemi indirdi iseniz içerisinde ACTI.ISO dosyası var bu sistemde kullanılan programdan iso oluşturulmuştur

Ayrıca patch dosyasını yeniledim exe ye çevirdim sadece eski tib dosyasının yanında çalıştırmanız yeterli exe çalıştıktan sonra orjinal tib dosyasının yanında yeni tib dosyası oluşmaya başlar

orjinal tib dosyası ismi inerken değiştiyse şu şekilde düzenleyin   General USB Flash Disk 1100_full_b1_s1_v1

Please register to see this content.

Edited by köylü
  • Like 2

On 13.04.2017 at 09:38, köylü yazdı:

bir patch dosyası hazırladım ilk tib dosyasından ikinci bir tib dosyası hazırlayacak 90mb felan boşta flashın ve zamanın varsa denermisin flasha bir bölüm daha ekledim boot ekranında iki tane usb görünür ilki görsel uefi menü ikincisi direk windows kurulumuna gecer ikinci secenek secure boot açıkken çalışması lazım rar içinde exe var exe yi çalıştırıp patch dosyasını gösterip orjinal tib dosyasını göstereceksin yeni tib dosyası hazır olacak

http://uptobox.com/grcqiq1gwepf

Bu şekilde secure boot aktif iken windows kurulum menüsü geliyor fakat ben secure boot'u kapatıp grub2 den boot etmek istediginde hata alıyorum. Ayrıca her defasında boot etmek için pc yi yeniden başlattıgımda boot menüsünde kendiliginden çogalan UEFİ seçenekleri gördüm 2-4-6-8 diye seçenekler artıyor . Tabi bu benim pc ile alakalı da olabilir. Bu şekilde çift başlı sistem olması sıkıntı yaratabilir zannımca

Ben şuan fedora'nın linux çekirdegini kullandım ve secure boot açık iken bir çok pc de olumlu sonuç aldım. Sisteminize en uygun olanı bulmanız gerekir. ama tavsiyem flashınızı tek bölüm yapıp kullanmanız. 

Ekte verdiğim linux çekirdekleri Ubuntu, CentOS, Fedora, OpenSUSE, Deepin'in ISO imajından çıkarılmıştır. Doğrudan ISO önyükleme dosyası olarak kullanılabilir, ayrıca sabit diske veya Flash diske çıkarılabilir.

Bunların arasında Ubuntu grub2 için  otomatik olarak \boot\grub\grub.cfg dosyasını arayacak ve yükleyecektir.

Siz kendi grub.cfg dosyanızı örnegin, fedora'nın imajını kullanıyorsanız \EFI\BOOT klasörüne atmalısınız.

2017-04-14_141655.png.2f812a282ce0c63548998c589e50180c.png

• Like 1

• Editor

Acronis.png

4 saat önce, ozzbss yazdı:

Başkan Acronis true image ile recovery disk nasıl yapacağım?

5 saat önce, mahmutu91 yazdı:

üstadlar bunlara birde kendi isomuzu eklemek istersek (elcomsoft system recovery)main.cfg hangi komutu eklememiz gerekiyoraynı kodu  uefi üzerinde çalıştırabilirmiyiz

uefide çalışmaz grubdos komutu ile legacyde çalıştırabilirsin

• Like 2

Öncelikle tüm emeği geçen arkadaşlara ve @köylü kardeşe teşekkür ederim :)

Mustafa kardeşim mümkünse sadece temel dosyaları ve dosyalara göre *.lst  içeren *.tib dosyasını paylaşman mümkünmü elimde tüm dosyalar var zannedersem, bulunduğum yerde net hızım yetersiz ve sıkıntılı indirmem çok uzun sürer. 

• Editor
41 dakika önce, awengers44 yazdı:

Öncelikle tüm emeği geçen arkadaşlara ve @köylü kardeşe teşekkür ederim :)

Mustafa kardeşim mümkünse sadece temel dosyaları ve dosyalara göre *.lst  içeren *.tib dosyasını paylaşman mümkünmü elimde tüm dosyalar var zannedersem, bulunduğum yerde net hızım yetersiz ve sıkıntılı indirmem çok uzun sürer. 

Boş tib dosyası 30mb felan içinden sildiğim dosyaların isimlerini txt dosyası olarak koydum

Spoiler

• Like 3

• Editor
21 dakika önce, mahmutu91 yazdı:

köylü hocam legacy için kod nedir size zahmet paylasirmisiniz birde Windows uefi kurulum sonrası flashda görünmemesi gereken diğer iki kısımda kurulum sonrası görünmeye başladı o kısımları nasıl gizleyebilirim tekrardan

iso ismini ELCOM olarak değiştir iso klasörüne koy  rar içindeki dosyayı grub klasörüne at

main cfg ye şu kodu ekle

if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then   
    menuentry "Elcomsoft System Recovery Professional" --class dlc {
        search --file /BOOT/GRUB/ELCOM --set=root/BOOT/GRUB
        insmod ntldr
        ntldr /BOOT/GRUB/ELCOM
}
fi

partitionları gizlemek için booice programından parts manage sekmesini aç gizlemek istediğin bölümü işaretle ve hide butonuna tıkla

Edited by köylü
  • Like 1

köylü arkadaş bu olayı birazdaha ileri taşıdı hepinizin ellerine kollarına sağlık.şu secureboot olayıda çözüldümü çok daha güzle olacak. sizden ricam tıb dosyası olarak değilde normal kurulum olarak yapamıyormuyuz.yada tıb ile kalıbı yazdırıp sonra dosyaları sürükle bırak ile atsak usbye daha kolay olur gibi tabiki siz üstadlar daha iyi bilirsiniz bu konuyu

• Like 1

11 saat önce, köylü yazdı:

iso ismini ELCOM olarak değiştir iso klasörüne koy  rar içindeki dosyayı grub klasörüne at

main cfg ye şu kodu ekle

if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then   
    menuentry "Elcomsoft System Recovery Professional" --class dlc {
        search --file /BOOT/GRUB/ELCOM --set=root/BOOT/GRUB
        insmod ntldr
        ntldr /BOOT/GRUB/ELCOM
}
fi

partitionları gizlemek için booice programından parts manage sekmesini aç gizlemek istediğin bölümü işaretle ve hide butonuna tıkla

Elinize sağlık güzel bir sistem oluyor. Bu ELCOM  dosyasını nasıl oluşturuyorsunuz? Birde .efi dosyalarını nasıl düzenliyorsunuz?

2 saat önce, saybatli yazdı:

Elinize sağlık güzel bir sistem oluyor. Bu ELCOM  dosyasını nasıl oluşturuyorsunuz? Birde .efi dosyalarını nasıl düzenliyorsunuz?

grldr dosyasını editleyip istediğiniz komutu girip ismini değiştirebilirsiniz, g4dos çağırır. ELCOM dosyasını bootice deki g4dos menü editörle açarsanız olayı anlarsınız

efi için @koylu usta daha net cevap verebilir aşağıdaki de yol gösterebilir

Edited by oguzhan43

15 saat önce, köylü yazdı:

Acronis.png

uefide çalışmaz grubdos komutu ile legacyde çalıştırabilirsin

Başkan bu menü bende çıkmıyor daha açıklayıcı yazarmısın sana zahmet veriyorum ama:(

• Editor
3 saat önce, saybatli yazdı:

elcom dosyası bir gldr dosyasıdır direk kodları içine yazıyoruz menu den aramıyor efi uzantılı dosyaların daha evvel oynanmışlarını hex editörle editliyoruz yani bikaç kelime orjinal efi dasyalarını editlememk zor zaten

Bir saat önce, Skorpion yazdı:

Elimizdeki win7 yi nasil icine atiyoruz acaba 

install.wim dosyasının adını install78664.wim olarak değiştirip sources klasörüne koyuyoruz

Bir saat önce, ozzbss yazdı:

sol aşağıdan + nın yanındaki aşağı oktan add existing backup diyerek tib dosyasını göstereceksin

• Like 2

21 dakika önce, Skorpion yazdı:

Kusura bakmayin acmelikden sanirim ama benim indirigim dosyada install.wim yok win7 yi  sources kalsörüne bir türlü atamadim

şu video yu izleyin lutfen

ayrıca aşağıdaki konu başlıklarındaki videoları da bakmanızı tavsiye ederim...

bu multiboot sistemlerle yeni tanışan kişiler önce bunlara bakmalı...hala anlamadıysanız anlamadığınız noktaları sorabılırsınız

Edited by crasadure
  • Like 2

49 dakika önce, kamuran731 yazdı:

Hocam; UEFI menüye, acronis disk director ve başka hangi programlar eklenebilir?

Nasıl ekleyebiliriz?

Sorunuz çok geniş ve genel bir soru olmuş...Bu soruya net bir cevap verilemez...UEFI desteği olan her tür uygulama eklenebilir,siz ne yapmak istediğinizi ve sizin için nelerin gerekli olduğunu belirlemelisiniz.

• DLC Boot 2016 v3.2 
  • Sergei Strelec 03.04.2017 
  • ...vb

komplex sistemler UEFI kısmına eklenebilir..

Bu sistemlerin nasıl ekleneceği Multiboot Toolkit v2.1.1 de anlatılmıştır. Köylü üstad bu alt yapıyı kullanarak bu sistemi hazırladığı için video daki anlatımları dinleyebilirsiniz.

• Like 2

16 saat önce, crasadure yazdı:

Sorunuz çok geniş ve genel bir soru olmuş...Bu soruya net bir cevap verilemez...UEFI desteği olan her tür uygulama eklenebilir,siz ne yapmak istediğinizi ve sizin için nelerin gerekli olduğunu belirlemelisiniz.

Multiboot Toolkit v2.1.1 kullanmadan, Multibotta ki hangi dosyaları düzenleyerek, UEFI destekli  Acronis Disk Director 12.ISO yu UEFI menüye ekleyebiliriz?

• Like 1