Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Açılışta Usb Takınca Bios Donma

mahmutu91
 Share

Recommended Posts

üstadlar sadece 3 cihazda yaşadığım bir sıkıntı var bilgisayar açılırken flashı taktığımda açılış ekranı yaklaşık 5 dk da falan geçiliyor o anda usbyi seçip windows kurdurucam ama usb takılıyken bios ekranına girmesi veya windows açılması 5 dakika sürüyor flashı çıkarınca normal 5sn sürüyor birisi acer e5-573 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam diğeri ise lenovo bir modeli frredos iki cihazda ve sıfır cihazlar bu cihazlara has bişeymidir bu durum yoksa bu cihazlarda ayrı bir işlem yapılması gerekirmi (kurulumu dvd ile yaptım sıkıntı olmadı  normal  açıldı kurulumu yaptı ) usb köylü hocamızın Acronis recovery v3 ile oluşturuldu sayısız kere windows kuruldu (security boot açık ve kapalı denedim değişen birşey olmadı usb takmadan biosa normal girip bios da usb takınca bios ekranı dondu usb diğer cihazlarda sorunsuz boot ediyor pc açıldığında normal şekilde bu cihazlardada çalışıyor tek sorun açılış ekranı ve bios ekranı pc lerden birisi uefi kurulumla kuruldu diğeri legacy ama şu an bir pc daha geldi aynı sorun yine oluştu acaba bios da bir ayar varmıdır ) 

Edited by mahmutu91

bios tehlikeli iş hiç uğraşma usblerde sonradan pişman olursun anakart chipset değişmesi gerekir. Usb çıkar masaüstüne döndüğünde usbleri tak

bios güncelleme iyi değil aklından çıkar. bilgisayar takılmalar olur. yeniden açıldığında açılmaz bios reklamı ile kala kalırsınız

biostan müdale edemezsin enabled disabled olayı

29 dakika önce, garb02 yazdı:

bios tehlikeli iş hiç uğraşma usblerde sonradan pişman olursun anakart chipset değişmesi gerekir. Usb çıkar masaüstüne döndüğünde usbleri tak

bios güncelleme iyi değil aklından çıkar. bilgisayar takılmalar olur. yeniden açıldığında açılmaz bios reklamı ile kala kalırsınız

hocam ben teknik serviste çalışıyorum zaten bios ta bir çok yerin ayarını değiştirip denedim ama ahci mod ile olup olmadığını merak ettim şu an deneyemediğim için buradan fikir almak istedim akşama onlarıda denicem ama fikri olan varsa diye sordum bu arada yinede teşekkür ederim yanıtın için 

2 saat önce, garb02 yazdı:

aksini düşünüyorum bios güncellemek herzaman iyi  ve doğru yöntemdir.

bu gibi durumlar veya başka sorunlar geri bildirim yapıldıkça üretici firmalarda bu sorunları düzeltmek için günelleme yayınlarlar

böyle kronik bir sorun varsa güncelleme ile düzelir.

• Like 1

17 dakika önce, byhabit yazdı:

bu gibi durumlar veya başka sorunlar geri bildirim yapıldıkça üretici firmalarda bu sorunları düzeltmek için günelleme yayınlarlar

byhabit hocam bende aynı düşüncedeyim sonuçta bir sorun var bu işten para kazanıyorum ben hakkını vermem lazım insanlar sıkıntı yaşıyor çözmek amaçlı sordum bu cihazlar sıfır cihaz acaba sıkıntı çıkması normalmi adamlar almışlar freedos şimdi durumu anlatmakta sıkıntı 

31 dakika önce, byhabit yazdı:

Ben bios güncelleme de tecrübeliyim

Bios güncelledim başıma bela oldu elektrik gitti. Bios reklama kala kaldı çizgi elektronikten chipset değişti garanti dışı kaldı. Asus anakarttı Uefi bios'tu Bana 1 trilyon verseler güncellemem.

O arkadaşa gelelim usb devredışı bırakması gerekir biostan o da gereksiz usb taktığında görmeyecek sürücüyü. Bunun çözümü chipset değişmesi lazım Bios giden anasistem yöneticisi chipsettir. Arkadaşı bilmiyorum bios pilini sıfırladımı sıfırladımı derken takıp çıkardı mı? Bios sıfırlasın diyecektim aklıma o var. Takıp çıkarmasını öneririm.

• Like 1

Burda iki ihtimal var.biri usb bozuk olabilir Mademki dvd e çalışıyorsa ..İkincisi donma varsa usb den ankarta giden entegre sorun var yani anakartın usb yolunda Şase vardır....en mantiklisi anankarti değiştirmeniz  

Bu arada usb3 yerine usb 2 girişinde format deneyin 

Edited by bozart

Hocam şöyleki USB ler farklı pclerde hiçbir sorun çıkarmıyor PC normal açılınca yeni flash takınca yine normal çalışıyor bu PC ler tek.sikinti boot ve bios ekranında yani anakart ve USB sağlam.ki cihazlar sıfır cihaz boot özelliği olmayan başka bir usb takınca pc yine normal açılıyor 

Edited by mahmutu91

17 saat önce, mahmutu91 yazdı:

Hocam şöyleki USB ler farklı pclerde hiçbir sorun çıkarmıyor PC normal açılınca yeni flash takınca yine normal çalışıyor bu PC ler tek.sikinti boot ve bios ekranında yani anakart ve USB sağlam.ki cihazlar sıfır cihaz boot özelliği olmayan başka bir usb takınca pc yine normal açılıyor 

bazı usblerin çipleri bazı anakartlarda böyle uyumsuzluk yapabiliyor tespit edilenler bios güncellemesi ile bu sorunu aşıyorlar.

20 saat önce, garb02 yazdı:

Ben bios güncelleme de tecrübeliyim

Bios güncelledim başıma bela oldu elektrik gitti. Bios reklama kala kaldı çizgi elektronikten chipset değişti garanti dışı kaldı. Asus anakarttı Uefi bios'tu Bana 1 trilyon verseler güncellemem.

O arkadaşa gelelim usb devredışı bırakması gerekir biostan o da gereksiz usb taktığında görmeyecek sürücüyü. Bunun çözümü chipset değişmesi lazım Bios giden anasistem yöneticisi chipsettir. Arkadaşı bilmiyorum bios pilini sıfırladımı sıfırladımı derken takıp çıkardı mı? Bios sıfırlasın diyecektim aklıma o var. Takıp çıkarmasını öneririm.

bana trilyona gerek yok 100 tl ye yüklüyorum :) entegreye programlayıcı ile yükleme 100tl diğer yöntemler dos/windows yükleme 50tl - senin yaşadığın sorun henüz başıma gelmedi ups kullanıyorum, tabiki risk var bu işte dikkatli olmak gerekir ama sen fazla tedirginsin