Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows 10 Soru Ve Cevaplar

casper0007
 Share

Recommended Posts

Çagımızın gereksinimleri sebebiyle farklı arayışlar içindeyiz peki neden ve ne için......!

Windows 10, başlat menüsü, kişisel yardımcı, ücretsiz güncellemeler ve daha fazlasıyle kullanıcılara 

sunulmuş durumda peki sizce stabil sistemmi bu 10 denilen şey....;

Windows : Microsoft, işletim sistemini sürekli olarak güncellenen bir hizmet gibi sunmak istiyor. Gmail ve Facebook'u düşünün: Bu hizmetler, yeni işlevlerle geliştiriliyorlar ancak isimleri halen aynı. Bu yüzden Windows 10, Windows'un en son sürümü olacak ve zorunlu güncellemelerle herkesin aynı Windows 10'u kullanması sağlanacak.

Açılışı ben yapıyorum + ları

8 ve 8,1 den hızlı bi sistem

Her windows'ta oldugu gibi uyumluluk modu vs mevcut

Yükseltme yapıldıgında orjınal'liği koruma ve craklı sıstemlerden yukseltılebilme

driverlerin çogunu yeni nesil pc lerde görmesi ve updateden yuklemesi

- düşündüklerim

Eski sistemler için driver sorunları çözünürlük bozulması gibi

Güncellemelere normal mudahale edememe ( kaldıkı ek yazılım reg kullanmak gerekebiliyor)

tabi burda kendi fikrimi yazıyorum kimse o yada bu şekilde yargılama yapmasın ben 7 sevmeye devam edecegim 10 stabil olana kadar

SORU - CEVAP

S1.Windows 10 Masaüstü Simgelerinin Kayma Problemi !

Merhaba Arkadaşlar,

Windows 10 kullanıyorsanız ve tüm güncelleştirmeleri alıyorsanız eminim bu problemle sizde karşılaşmışsınızdır. Bir süredir masaüstündeki simgeler otomatik olarak düzenleniyor.

Sıralamayı değiştirmek, yada farklı alanlara taşımak fark etmiyor. Xp den kalma alışkanlık olsa gerek "Yenile" dediğimiz anda herşey yine a dan z ye sıralanmış oluyor. 

Format atmak bile çözüm olmadığından, çözümü boşuna aramayın. Bu durumun şuan için bir çözümü yok... Bulunduğunda sizlerle paylaşacağız. 

Yabancı kaynaklarda problemin Microsoft dan kaynaklandığı ve gelen güncelleştirmelerle giderileceği belirtilmiş..

Bizler de biran önce pronlemin giderilmesini umut ediyoruz..

C1.Sorun Eset'ten kaynaklanmaktadır.

Çözüm:

1. Öncelike en güncel Eset sürümü kullandığınızdan emin olun. Ayrıca bütün güncelleştirmeleri de yapın.

Alternatif olarak Pre-Release Updates'i seçip güncelledikten sonra PC'yi yeniden başlatırsanız sorunun çözülmesi gerek aşağıdakilere gerek kalmadan!

2. Şimdi Başlagıç ekranını açın ve regedit yazın.
  3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi açılacaktır.
  4. Burada şu yollara gidin:

HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{42aedc87-2188-41fd-b9a3-0c966feabec1}\InProcServer32
    HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{42aedc87-2188-41fd-b9a3-0c966feabec1}\InProcServer32\

5. Her iki konumda da varsayılan değeri şu şekilde değiştirin:

Kod:

%SystemRoot%\system32\windows.storage.dll

6. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Not: Bu anahtarlar ne kullanıcı, ne de admin hesabı ile değiştirilemez. Bu yüzden önce InProcServer32'ye sağ tıklayıp sağ tıklayıp İzinler dedikten sonra Ekle kısmından kendi hesabınızı eklemelisiniz. İşlem bitiminde ise yetkiyi tekrar sisteme vermelisiniz.

Windows 10'da Kayıt Defteri izni değiştirmek için bu rehberimize bakabilirsiniz:

Kayıt Defterinde İzin Değiştirme

Olması gereken:

upload_2015-9-27_1-13-46.png

Not :Admin hesabına yetki verin.

s2 Windows yukseltmesi nasıl yapılır.
c2 windows yukseltmesi windows update üzerinden yada bekleme yapmadan
sayfasındaki update aracı ile yukseltme yapabilirsiniz
Edited by köylü
  • Like 9

Ayarlar Bölümünde bu hata ile karşılaştım, Bazı ayarlar kuruluşunuz tarafından yönetilir

ufak bir araştırma ile kullandığım güvenlik yazılımından(Bitdefender) kaynaklandığını buldum, kaldırdım ve farklı bir yazılım kurdum(360TS) şuan için böyle bir sorun yok...

Windows Update kapatmak isteyenler: Bilgisiayarım sağtık>Yönet>Hizmetler ve Uygulamalar>Hizmetler>Windows Update sağtık>Özellikler>Hizmey Durumu>Durdur - Başlangıç türü>Devredışı - Uygula - Tamam.

• Like 1

Merhaba. benim de bir sorunum var. Windows 10 kilit ekranında parola yazabilmem için 15- 20 saniye beklemem gerekiyor. yoksa yazamıyorum. yani klavye devreye girmiyor hemen. Numlock u falan açabilmem için de öyle. Halbuki win8 de böyle bir problemim yoktu. hemen yazabiliyordum parolayı. bu neden olabilir?

pc özellikleri; casper ttd4200 8gb ram 120gb ssd i5 4.nesil

yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

windows-10-temiz-kurulumunda-eski etkinleştirmeyi koruma

eski_aktivasyonu_muhfaza.jpg

Windows 10 öncesi lisanslı bir Windows işletim sisteminiz(Windows 7/8/8.1) vardı ve Windows 10'a yükseltme işlemini başarıyla yaptıysanız, sonraki temiz kurulumlar da internet erişimi varsa herhangi bir işlem yapmadan Windows 10'un otomatik olarak etkinleştiğini göreceksiniz. Microsoft, bunun için yükseltme sürümünü yapmamızı şart koşuyor. Microsoft sistem bilgilerinize göre sizi tanıyıp etkinleştirmeyi otomatik yapıyor.
Herhangi bir sebeple temiz bir Windows 10 kurulumu yapmanız gerektiğinde; Microsoft hesabınız yoksa ve Windows 10'a yükseltme yapmak istemiyorsanız şimdi anlatacağımız yöntemle işiniz oldukça kolaylaşacak.
Mevcut Windows 10 etkinleştirmesinin yedeğini farklı bir şekilde alalım. Elimizde bir kurulum medyası olmalı. Windows 10 DVD ya da ISO dosyası olabilir. Ayrıca Microsoft aracını kullanarak direkt Microsoft'tan indirilen Windows 10'u ISO şeklinde saklayabilirsiniz.
Mevcut işletim sistemimizin mimarisi ve türü(Home, Pro vs.) neyse ona uygun Windows 10 kurulum medyasına sahip olduğunuzdan emin olun ki sorun çıkmasın. Aşağıdaki yükseltme yönergesi hangi sürüme sahip olmanız gerektiğini söylüyor.

windows10-yukseltme-surumler.png

Windows 10 kurulum medyasındaki(ISO ya da DVD) "sources" klasörüne gidin.(ISO dosyasını sanal sürücüye bağlayarak(sağ tıklayıp "Bağla" seçin) ya da 7-Zip, Winrar gibi bir arşiv yöneticisi ile de yapabilirsiniz.) Buradaki "gatherosstate.exe" dosyasını bir yere çıkarın.

"gatherosstate.exe" dosyasını çalıştırın ve aynı konumda "GenuineTicket.xml" diye bir dosya oluşturacak. Bu dosyayı bir yere yedekleyelim. Hatta temiz kurulumu USB den yapıyorsanız içine atın.

Şimdi temiz bir Windows 10 kurulumu yapalım ama kurulum sırasında kesinlikle herhangi bir ürün anahtarı girmeyelim.

Yeni kurulmuş Windows 10 da gizli dosya ve klasörleri göster diyelim. Ardından;
"C:\ProgramData\Microsoft\Windows\ClipSVC\GenuineTicket"
klasörünü açalım. Bu klasör gizli olduğu için öncelikle önceki işlemi yapmıştık. Şimdi "GenuineTicket.xml" dosyasını buraya kopyalayalım. Bilgisyarı yeniden başlattığımızda Windows 10 etkinleşmiş olacak. Bu yöntemle daha önce etkinleştirilmiş sistemleri Windows 10'a yükseltme yapmaksızın etkinleştirmiş olacaksınız. Çoklu yüklemelerde oldukça zaman kazandıracaktır.

Edited by casper0007
  • Like 4

Birde Windows 10'da Defender kapatılamıyor. Yani ayarlar kısmından kapatılabiliyor fakat belli süre sonrasında hemen tekrar aktif oluyor ve çok sinir bozucu oluyor birçok şeyi engelliyor vs. Bundan kurtulmak içinde şöyle yapıyoruz;

Regedit açıp aşağıdaki yolu izliyoruz;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender

Boş alanda sağ tıklıyor ve Yeni – DWORD (32-bit) değerini seçiyoruz.

DisableAntiSpyware yazıyorsunuz. DisableAntiSpyware’e sağ tıklayıp değer verisini "1" olarak girmeniz yeterli olacaktır. Sisteminizi yeniden başlattığınızda Windows Defender devre dışı kalmış oluyor. 

Methipsson ait KMS var musait olduğunda PM atarim olmadı forumdan arastir

cevap   :

http://www.tnctr.com/topic/220244-kms-aktivasyon-windows-office-v4784-final/

Yukarıdaki çalışma farklı bi $OEM$ ayarlaması yapılarak duzenlenmiştir 

Kms paketlemesi köylü tarafından hazırlanmıştır

Masaüstünde çalışıyor fakat sanalda henuz denemedim

255bPj.png

https://openload.co/f/eunYf6jNHtQ/%24OEM%24.exe

cevap   :

http://www.tnctr.com/topic/220244-kms-aktivasyon-windows-office-v4784-final/

Yukarıdaki çalışma farklı bi $OEM$ ayarlaması yapılarak duzenlenmiştir 

Kms paketlemesi köylü tarafından hazırlanmıştır

Masaüstünde çalışıyor fakat sanalda henuz denemedim

255bPj.png

yapılan kod hatası sebebıyle lınk yenılenmıştır

kullandığım işletim sistemi win 7 ultimate ama elimde de win 7 pro orjinal key var, win 10 yüklediğimde elimdeki keyi kullanabilirmiyim

Önce win7 pro yu kuruyorsun,win10 a yükseltiyorsun.Sonra temiz kurulum yapmak istersen win10 u yüklüyorsun.İnernete bağlandığın zaman kendi kendine etkinleşiyor.Saygılar.

Dün pc'yi her zamanki gibi kapatıp yattım  bugün açtığımda kilit ekranı gelmeden siyah ekranda kaldı sadece fare imleci görünüyordu ardından kısa süre sonra kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı deyip yeniden başlattı ve yine siyah ekranda bir süre bekledikten sonra açıldı  :huh:   Bu sorunla karşılaşan oldu mu ?

selam arkadaşlar microsoftun sitesinden indirdiğimiz windows 10 pro 64bit uefı desteklimi 8.1 kullanıyordum uefı destekli açılışı süper hızlıydı windows 10 yükselttim lisans orjinal olsun diye yükselmede sorunlar yaşadım sonra windows 10pro 64bit microsoft tun sitesinden indirdim uefi temiz kurulum yaptım fakat açılış süresi uzadı sebep ne olabilir sisteme bakıyorum uefı diyor başına böyle bir olay gelen varmı

not:win 8.1 pro 64bit uefi açılış süresi 7 saniye

win 10 pro 64bit uefi açılış süresi 14 saniye

• TornadoEffect changed the title to Windows 10 Genel Sorunlar ve Cevaplar
  • TeYyArEe pinned this topic