Jump to content

Win 10 Usb 3.0 Lar çalışıyormu?

C@NgO
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar win 10 1607 sürüm ve 1703 sürümlerde usb 3.0 lar çalışıyormu? Yoksa benim flash bellekmi bozuldu?

Elimde 128 gb sandisk extreme pro usb 3.0 flash bellek var sadece usb 2.0 da çalışıyor 3.0 portlar çalışmıyor sistemdemi sorun yoksa bizim anakarttamı birşey oldu yada flash bellektemi problem yazarsanız sevinirim.

Edited by C@NgO

Kastettiğin usb 3.0 dan boot vermekmi acaba :) Eğer öyleyse uefi destekli olan herhangi bir programla rahatlıkla kurarsın. Yok eğer windows,da usb 3.0 port,lar çalışmıyorsa o zaman anakartın chipset,ini kurman gerekir. Bende öyle bir sorun olmadı ama bu windows 10 her anakartın chipset,inin sürücüsünü barındırmaz olsa bile varsa daha günceli ile update etmek gerekir.

• Like 1

3 dakika önce, awengers44 yazdı:

Kastettiğin usb 3.0 dan boot vermekmi acaba :) Eğer öyleyse uefi destekli olan herhangi bir programla rahatlıkla kurarsın. Yok eğer windows,da usb 3.0 port,lar çalışmıyorsa o zaman anakartın chipset,ini kurman gerekir. Bende öyle bir sorun olmadı ama bu windows 10 her anakartın chipset,inin sürücüsünü barındırmaz olsa bile varsa daha günceli ile update etmek gerekir.

Portlar çalışıyordu 1 hafta öncesine kadar şimdi çalışmıyor.Bir deniyelim bakalım.

Edited by C@NgO

Cango, bende 64 gb, 32gb lik extreme usb belleklerden var. Bunlarla 8.1nin tüm 32 bit serisini ve win10nun tum serilirini sorunsuz yükledim. Hatta öyleki winreducer ile düzenlediğim sürümlerini de sorunsuz yükledim.( 4-5 farklı bilgisayarda). Bilgilerinize. Saygılarımla

Yok düzelmedi delirecem ya cipsetleri yükledim ama hala usb 3.0 portlar çalışmıyor.Bu arada usb 3.0 lar asmedia.ama cipsete bağlı olanlarda çalışmıyor sanırım anakartı servise göndereceğiz.2.0 portları çalışıyor.

Ln7EqJ.jpg

Edited by C@NgO

Şöyle bir çözüm olabilir. Bir hafta önce çalışıyor demşsiniz. Eğer acronis veya aomei backupper yedeği varsa bu yedeğe dönün. Güncellemeleri kapatın. Ardından Driver Genius ile tüm sürücülerinizi yedekleyiniz.( Tek exe formatında). Sonra formatınızı atıp bu sürücü yedeğini yükleyin. Ben hep böyle yapıyorum Olaki güncelleme nedeniyle çalışmıyor olabilir.

Not: Driver genius ile eksik veya hatalı sürürcüleri güncelleyebiliyor. Saygılarımla

Şu siti sayfasında benzer paylaşılmış ve orada bir sürücü linki verilmiş. Birbak istersen.

Sürücü linki:

Please register to see this content.

Edited by YAGMURADAM
  • Like 2

usb 3.0 da  kendi yongalarini yazan kisilerde var ayrica baskalarindan satin alip ekleyen kisilerde var asm tabiki bunlardan ilk basta gelenlerden birisi ne yaparken calsip calismadigini tam  olarak anlamadim ama sisteme forumat atarken bazi usbleri anakart üreticileri tarafindan bios da okutamiyoruz  genel olarak ama 

bazi anakartlarda 2.0 da format atarken bazi anakartlarda 3 .0 da atamiyoruz 

ama dedigim gibi bu anakart üreticisinin bios a yazdigi sitemsel bir sey diye düsünüyorum 

bazi bios larda korumlar bile görmüstüm 

w10 sürekli driver ve güncelleme yayinlayan platforum ve bu da tabiki faydalari yaninda sorunlarida baslica göze almak gerekiyor 

sistemi actiginizda asm yongasi belkide w10 tarafindan baska bir dirver yüklenmis yada eksik yükleme yapmis yani onu atlamis bulamamis olabilir tabiki bu olabilecek 

hatalarin yada olabilecek yanlislarin bir kac aklima gelen kücük nacizane düsünce tabiki anakart firmalarini ve yonga üreticilerini de w10 u da suclamak olarak göze alinmamsini isterim bu kendimce düsünüp hatalara cevap bulmak icin bir yöntemdir

Driverin orjinali kurulu olması gerek. .yoksa öncesinden çakma driver kurulu ise sahte olarak tanıtıldığı için orjinalmis gibi görür. ...aygıt dan silin  tekrardan orjinalini kurun 

59 dakika önce, bozart yazdı:

Driverin orjinali kurulu olması gerek. .yoksa öncesinden çakma driver kurulu ise sahte olarak tanıtıldığı için orjinalmis gibi görür. ...aygıt dan silin  tekrardan orjinalini kurun 

Malesef tam kontrol edemiyorum driverları kaldırdığımda usb 2.0 portlara takılı mouse ve klavye devre dışı kalıyor buda beni etkisiz duruma sokuyor bilgisayara reset atınca mouse çalışmaya başlıyor klavye çalışmıyor şimdi ai suite içindeki usb 3.1 boost driverları kurdum klavyede çalışmaya başladı.Fakar flash belleğim hala çalışmıyor.Ne garip bir durum bıktım bu win 10 un derdinden.

Edited by C@NgO

Cango, bios ayarlarına girip USB girişlerinin nasıl tanımlandığına ve ayarlarına bir baksana. Belki hızlı şarj etme gibi bir özelliğe sahiptir. Bu da olmazsa win8.1 kurup usb 3.0 girişlerini kontrol et. Eğer çalışıyorsa sürücü uyumsuzluğu var demektir. Doğrusu garip bir durum. Normalde sürücü bile kurmadan 8.1 ve 10 bu USB 3.0 girişlerini tanır. Aklımdayken şunu da belirteyim, Bir ara winreducer ile 8.1 de tüm sürücüleri silip bu iso ile format attım. Sonç felaket oldu. USB 2.0  bile tanımadı. Sürücüleri yüklediğim halde durum değişmedi. Fare çalışmadı. Sürücü yüklü görünüyordu aygıt yöneticisinde. Allahtan sistem yedeği almıştım. O yedeğe döndüm . Saygılarımla

• Like 1

Siz birde bios,u clear cms jumper ile resetleyip boot saat tarih ve ekran resmi kapatma gibi şeylerin dışında herhangi bir müdahale yapmadan denermisiniz. Birde siz overclock yapıyorsanız yanlışlıkla usb 3.0 jumper yeri değişmiş olabilirsiniz kontrol etmekte yarar var. Yeni nesil ileri seviye asus, anakart,larda bios reset ve overclock tuşu olması lazım. 

Pc suan overclock da degil jumper larla oynamadım.
Overclock tusu yok asus x99 deluxe o kadar para ver düzgün çalısmasin asus çok bozuldu birdaha alırsam baska markaya yonelecegim evga gibi
SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar diğer işletim sistemimin kontrolünü tamamen kaybettim pc kilit ekranına kadar gelip kalıyor ne klavye ne mouse çalışmıyor diğer işletim sistemimden birşey yapabilirmiyim acaba bana bir fikir verebilirmisiniz.Şu an diğer işletim sistemime geçtim burası düzgün çalışıyor.Klavye mouse eski driverları nasıl kurdurabiliriz öteki sisteme.Önce bulmak gerek.Acaba driver klasörünü kopyalayıp öteki sisteme atsam işe yararmı?İşletim sistemini kurtarmak istiyorum bazı yedekler alıp format atmak gerek.

Edited by C@NgO

• 2 hafta sonra ...
21 dakika önce, Bultar yazdı:

Genelde 3. parti kontrolcülerin sorunları bunlar, diğer markalarda da olabilirdi bu sorun aynı kontrolcüyü kullanan. Bu sebeptendir ki native destekli anakartlar tercih edilmelidir.

Native destekli derken bunlar hangi anakartlar örnek verebilirmisiniz? Merak ettim.

3 saat önce, Bultar yazdı:

Genelde 3. parti kontrolcülerin sorunları bunlar, diğer markalarda da olabilirdi bu sorun aynı kontrolcüyü kullanan. Bu sebeptendir ki native destekli anakartlar tercih edilmelidir.

Hadi asmedia'nın usb 3.0 portları bozuldu ya diğerleri onlarda çalışmıyor.İntelin kullandıklarıda çalışmıyor.

• 1 ay sonra...