Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Pardus Kurumsal Sonrası Yaşadığım Sorunum!!!

amb_drivers
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

1 tb lık diskim 500-500 olarak c ve d şeklinde biçimlendirmiştim.

C de win7 64 bit kurulu, d sürücüsünü ise yedek olarak kullanıyordum.

D sürücüsünde de ayrıca 30 gb bir yeri ext4 olarak biçimlendirip pardus kurumsal kurdum. (Sıfır linux deneyimi ile)

Gelelim sorunuma.

Bilgisayar her açılışında sürekli pardustan açılıyor. Başkangıçta her hangi bir tercih ekranı gelmiyor. Bir türlü başlangıç ekranını getiremeyince arconis ile almış olduğum yedeği tekrar geri yüklemek istedim.

Şimdi de ne pardus boot ediyor ne de windows. Kala kaldım.

En kötüsü diski çıkarıp çalışan bir sistemde komple formatlayıp tekrardan kurulum yapmak ancak d sürücüsünde önemli yedeklerim var. Onları kaybetmek istemiyorum.

Hali hazırda açılışta sürekli şu ekranı veriyor.

Çözümü hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var.

b69181e44f58af56af6942fba8b9bf72.jpg

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Herhangi bir live cd ile winPE ya da linuxler ile (forumda bol miktarda mevcut) usb den boot edip yedeklerini D den harici bir hdd ye ya da sığarsa bir usb ye al. Sonra diski komple formatlayıp yeniden kur. Resimdeki sorun sanırım pardusun bootunu bulamamasından kaynaklı. Dual boot sorununu ise pardus kurulum cd siyle hallediyorduk, açılışta bir seçenek geliyordu, grub u tekrar kuruyorduk sanırım ama tam hatırlamıyorum, uzun zaman oldu. "grub" konusunu araştırmanı tavsiye ederim.Bir de Windows 7 x64 ü UEFI olarak mı kurdun, uefi dual boot tan kaynaklı bir sorun olabilir, sistemlerden biri uefi desteklemiyorsa (mesela pardus) ondan olabilir. @forjest Murat usta bu konularda bilgilidir, konuyu görürse yardımcı olacaktır.

Edited by red_d
  • Like 1

Alıntı

Bilgisayar her açılışında sürekli pardustan açılıyor. Başkangıçta her hangi bir tercih ekranı gelmiyor. Bir türlü başlangıç ekranını getiremeyince arconis ile almış olduğum yedeği tekrar geri yüklemek istedim.

Şimdi de ne pardus boot ediyor ne de windows. Kala kaldım.

Başlangıç onarmayı denediniz mi?

Please register to see this content.

Alıntı

En kötüsü diski çıkarıp çalışan bir sistemde komple formatlayıp tekrardan kurulum yapmak ancak d sürücüsünde önemli yedeklerim var. Onları kaybetmek istemiyorum.

Portable işletim sistemleri var. Onlarla yedeğini kurtarabilirsin.

Edited by by_bozkurt
  • Like 1

Resimden anladığım kadarı ile kurulum doğru yapılmış ancak,kurulumda grub yani çıkan başlangıç seçenekleri seçim ekranı kurulmamış yada güncellenmemiş Pardus Linux'ü başlangıçta güncellemeyi başlatıp askıda,yarıda kalmış olabilir bu gibi durumlarda güncelenecek upgrade edilecek sistem dosyalarının içinde değişim esnasında hareketle initrams,grub dosyaları zarar görmüş olsa gerek.sadece tahmin ediyorum tabiiki büyük ihtimalle sorun bu.:)

1.Bu gibi sorunlarda başlangıç seçeneklerini (Windows+Linux vb.),onarmak için en kestirme yol diye düşündüğümden bunu ekleyeyim dedim.

Boot repair ISO dosyasını usbdisk/dvddisk'e yazdırıp boot edin,hali hazırda kurulu olan hangi sistemin açılmasını istiyorsanız eğer Windows / Linux seçeneklerden onarımı istenen seçeneği boot edilen bu sistem seçip bir kaç saniyede onarıp o sistemin açılmasını sağlayabiliyoruz.

boot-repair-disk Icon 

Please register to see this content.

2.Yorumuzda yedeklerim var demişsiniz,Pardus'ü yazdırdığınız usbdisk'nizden tekrar boot ederek Live özelliği ile açıp,disklerinize,yedek dosyalarınıza ulaşıp görebilirsiniz istenilen önemli olan dosyalarınızı farklı bir disk'e çekip,sistem kurulum değişim işlemlerini tekrar baştan yedekleme sonrası başlatabilirsiniz.

Özetle: Başlangıç onarımı için: Boot Repair Disk kullanılır,Açılmayan sistemlerde kurulum gerektirmeden Live sistemler Linux,WinPE vb.sistem açılarak dosyalara ulaşılıp kişisel dosyalar yedeklenebilir.

Saygılar :)

• Like 1

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Köylü ustanın live xp sini indirip cd ye yazmıştım. Onunla yedeklerimi harici hdd ye çektim ve tekrardan c ve d olarak bölünmüş diski komple formatlayıp sistem kurulumu yapıyorum.

Şunu öğrenmiş oldum ki; sıfır bilgi ile Linux la muhabbet etmek insanın başını derde sokuyor.

1 saat önce, amb_drivers yazdı:

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Köylü ustanın live xp sini indirip cd ye yazmıştım. Onunla yedeklerimi harici hdd ye çektim ve tekrardan c ve d olarak bölünmüş diski komple formatlayıp sistem kurulumu yapıyorum.

Şunu öğrenmiş oldum ki; sıfır bilgi ile Linux la muhabbet etmek insanın başını derde sokuyor.

Başlangıç için daha kolay linux sistemleri mevcut (pardus'tan daha kolay olan) onları deneyebilirsin. Öğrendikten sonra linux ile değil muhabbet, tavla bile oynarsın yeterki öğrenmek iste.:)

Kolay gelsin.