Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Uefi Iso Yardim

despair016
 Share

Recommended Posts

1.inderecegim dosya microsoft sitesinden orjinal win8  win10 iso yansimalari

Soru= bu iso lar eufi destekli olup olmadigini nasil anlarim ?

Yada uefi dosyalari mi var ek olarak?

Yada bios uefi destekli olmasi yetiyormu

Isoyu usb veya dvd ye yazdirmayi biliyorum sorum bu degil arkadaslar

Iso yu uefi destegi vermek komut extra uefi paketi felan eklenti baabinda .. tabi ole bisi varsa.

Win 8 den sonraki tüm iso dosyaları Uefi desteklidir. Sistemin Uefi destekliyorsa kurabilisin . Desteklemiyorsa aynı iso ile StandartBios kurulumu yapılır.

İso dosyası temiz oynanmamış yani Msdn sürüm olması gerekir. Bazı modifiye isolar var Uefi desteği yok mesela ama manuel olarak eklenebilir.

Oynanmamış olan msdn orjinal iso indirip rufus ve benzeri usbdiske yazdırma araçları kullanarak usbdiskinize iso'yu yazdırıp,efi destekli donanımınıza kurabilirsiniz ayrıca desteği olmayan legacy normal sistemlerede kurulabilmekte. orjinal msdn sistemlerden birini indirip kurabilirsiniz kolay gelsin.:)

işinize yarayabilir eklendi:

MSDNSistemler: , Pass:tnctr.com |  (Portable)

(Portable) | 

Please register to see this content.
 (180günlük Windows,Ofis lisansı)

Edited by forjest
  • Like 2

UEFI Kurulum yapmak istiyorsanız 64 bit (x64) Win 7, win 8.1 veya Win 10 kurmanız gerekir.

Sisteminiz UEFI ise UEFI kuruluma 32 bit (x86) sistem eklemenin mantığı yok.

UEFI USB Boot yapmak istiyorsanız hiçbir programa ihtiyacınız yok.

Çok basit ama dikkat isteyen bir yöntemle (komut yöntemi) USB belleğiniz UEFI formata hazır olur.

1-) (BURASI EN ÖNEMLİ KISIM) Kafa karıştırmaması ve yanlış disk (HDD) veya USB bellek formatlamamak için tüm pencereleri kapatıp masaüstüne geliyoruz. USB belleklerimiz varsa çıkartıyoruz, Sadece UEFI format olacak USB belleği takıyoruz.

2-) Windows Başlat – Ara kısmına cmd yazıyoruz. Bir DOS penceresi (siyah ekran) açılacak.

3-) Bu pencerede sırasıyla aşağıdaki komutları veriyoruz.

(Dikkat etmemiz gereken diğer önemli husus ise her komut sonrasında DOS penceresinde verilen komutların yerine gelip gelmediğini kontrol etmek. Eğer her komut sonrasında pencerede olumlu gelişme varsa işlemlerde sorun yok demektir.)

4-)

Diskpart

List Disk

Select Disk 1 (Buradaki 1 sizin Disk listesindeki USB belleğin numarası olacak - Bu çok önemli)

Clean

Create Partition Primary

format quick fs=fat32

active

assign

exit

exit

5-) İşlemler sorunsuz tamamlandıysa USB belleğiniz UEFI formata hazır hale gelmiştir. Artık istediğiniz 64 bit (x64) Win 7, Win 8.1 veya Win 10 ISO sunun içeriğinin tamamını bu USB belleğe çıkartın.

(ISO ya sağ tıklayıp klasöre çıkart diyerek daha sonra o klasördeki dosyaların tamamının UEFI USB Belleğe kopyalanması gerekir)

NOT 1: Bu yöntemle sadece bir işletim sistemi veya UEFI destekli bir WinPE nin içeriğini kopyalayarak UEFI WinPE USB yapmış olursunuz.

NOT 2: Bu şekilde biçimlendirilmiş (UEFI Format) bir USB belleğin içerisindekileri silerek (Dikkat formatlamadan sadece silerek) yeniden DOS komutları kullanmadan herhangi bir 64 bit işletim sistemi ISO su çıkartılabilir. UEFI bozulmaz.

NOT 4: Daha sonra USB belleğin içerisine size lazım olacağını düşündüğünüz ne varsa kopyalayabilirsiniz. (Mesela driver ve lazım olabilecek programlar)

NOT 3: Anlatım herkes anlayabilsin diye en alabildiğince en basit dille yapılmıştır, Ustalardan özür dilerim.

1-Başlat -Çalıştır-cmd ekranı

2-DOS Ekranı

3-DOS Komutları

4-UEFI-USB

Please register to see this content.

• Like 4

peki sıfır bir hdd ye kurmak ıstedıgımızde  Hdd yı gpt  seklınde convert etmelımıyız ?  
yanı nasıl olcak sıfır pc kurucam hadı flash diski hazırladım   hdd yi hangı ekranda gpt cevirebilirm .

yanı sorum  sıfır pc toplandı   usb bellegım hazır herşey eufi yi destekliyor  bıosum felan   formatı atarmı   ?

7 saat önce, despair016 yazdı:

allah ragzı olsun  oh sonunda istedigim bilgiye ulaştım . peki    sıfır bi pc topladım bu sıfır free doss  hdd yı gpt formatına cevırmek gerekıyormu  diğer işlemler usb hazır olduktan sonra

6 saat önce, TıkırovCw yazdı:

peki sıfır bir hdd ye kurmak ıstedıgımızde  Hdd yı gpt  seklınde convert etmelımıyız ?  
yanı nasıl olcak sıfır pc kurucam hadı flash diski hazırladım   hdd yi hangı ekranda gpt cevirebilirm .

yanı sorum  sıfır pc toplandı   usb bellegım hazır herşey eufi yi destekliyor  bıosum felan   formatı atarmı   ?

UEFI USB Bellekten boot ederek sistem kurmak , BIOS u UEFI destekleyen sistemler içindir.

BIOS u UEFI destekleyen sistemlere 64 bit sistem kurulur.

BIOS u UEFI destekleyen sistemlere yukarıda anlatmaya çalıştığım UEFI modunda boot yaparsanız disk bölümleme anında Diski GPT olarak (4 bölüm halinde) hazırlar.

Yani sizin diski MBR mi GPT mi formatlayayım diye bir seçeneğiniz olmaz. Diski otomatik olarak GPT şeklinde biçimlendirir.

Bu nedenle eğer daha önce UEFI haricinde (Legacy) sistem kurulmuşsa % 99 disk MBR biçimlidir.

Eğer böyle ise (MBR ise) ve diskiniz C ve D olarak bölümlenmiş ise tüm verileri kaybedersiniz. Live Sistem ile (WinPE ile) verilerinizi kurtarın sonra UEFI sistem kurun.

Kısaca UEFI boot ile 64 bit sistem kurulur ve kendisi otomatik olarak diski GPT şeklinde biçimlendirir.

• Like 1