Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

MİLİS LINUX 1.0 ATİLLA XFCE4 2017-12-09

GÜNCELLEME TARİHİ: 10 ARALIK 2017

Hakkında

Yerli bağımsız bir dağıtım olmak üzere yola çıkan Milis Linux‘un “Atilla” kod adlı 1.0 Xfce sürümünün güncellenmiş paketler içeren ve 4.13.12 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış güncellemesi duyuruldu. Kurulum için yeni Qt5 tabanlı kurulum arayüzünün yeni tasarımıyla eklendiği söylenen yeni ISO kalıbı, güncellenmiş Milis-Builder ile hazırlanmış bulunuyor. Bash betik diliyle yazılan ve performansı ve sorunsuz paket derlemeyi, kurmayı ve kaldırmayı, tabii güncellemeyi hedefleyen Mps (Milis Paket Sistemi) üzerinde performans ve bilgi iyileştirmeleri yapılırken, daha birçok paketin güncel ve kararlı sürümlerine güncellendiği ifade ediliyor.

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ+ <-> XFCE | MATE

Spoiler

dei.jpg

icon1.png
Hızlı ve Stabil

Donanım konusunda Linux çekirdeğinin tüm imkanlarını kullanan Milis, resmi depoya sadece test edilmiş yazılımları koyar. Aynı zamanda Milis Paket Sistemi yazılımları talimatlar doğrultusunda otomatik olarak sisteminize uygun derler. Bu sayede stabil ve hızın keyfini sürebilirsiniz.

icon2.png
Güvenli

Milis ve kullandığı temel yazılımların kaynak kodları açıktır. Bu nedenle arka kapı (backdoor) olmadığından emin olabilirsiniz.Ayrıca bu yazılımlardaki mevcut açıklar gönüllüler tarafından çok hızlı bir şekilde yamalanmaktadır. Bunun nedenle can sıkan virüslerle uğraşmak zorunda kalmadan işlerinizini yapabilirsiniz.

icon3.png
Özgür

Lisans korkusu olmadan Milis Linux‘u istediğiniz gibi kopyalayıp değiştirme hakkına sahipsiniz. Bu hakların tamamına ilgili GNU sayfasından ulaşabilirsiniz.

venn.png
En İyi Özellikler
Milis GNU/Linux şimdiye kadarki dağıtımların sevilen özelliklerini alarak en kullanıcı dostu dağıtım olmayı hedeflemektedir.

logo.png

Milis Linux ( Milli İşletim Sistemi ) ülkemizdeki yerli işletim sistemi çalışmalarının gelişiminin yetersiz kalmış ve sekteye uğramış olma durumları gözönünde bulundurularak başlatılmış bir projedir. Milis Linux özgünlüğünü yakalamak adına LFS (Linux From Stratch) yani sıfırdan linux yapımı esaslarını dikkate almıştır ve kendi paket yöneticisi ve özgün araçlarıyla özgür bir işletim sistemi dağıtımı olmak üzere yola çıkmıştır.

Milis Linux İndir

Alıntı

Milis Linux Sürümleri

Milis Linux şu an için 64 bit destekli üç farklı güncel masaüstü seçeneğiyle gelmektedir. Xfce4, Milis Linux tarafından resmi olarak desteklenen tek masaüstüdür. Mate, Gnome ve diğer masaüstü sürümleri test amacıyla oluşturulmuştur ve güncel olmayabilir. Milis Linux ekibi güncel olmayan ve güncellemelerle uyumsuzluk gösteren masaüstleri ve kalıpları indirmeye kapatabilir.

1. Milis 1.0 Atilla Xfce4 Masaüstü Çalışan-Kurulan 64bit (Kararlı-Yuvarlanan) (tavsiye edilen)sha256sum
  2. Milis 1.0 Atilla Gnome Masaüstü Çalışan-Kurulan 64bit (Deneme Sürüm)
  3. Milis 1.0 Atilla MATE Masaüstü Çalışan-Kurulan 64bit (Deneme Sürüm)

FTP TÜM LİNKLER İÇİN BURADAN! Kaynak

Yansılar

Yansı sunucuları kullanmak indirme hızınızı arttırabilir. Yansı sunucularımız ile ilgili detaylı bilgiye bu sayfadan erişebilirsiniz.

Giriş Bilgileri

atilla isimli canlı kullanıcı ile sisteme otomatik giriş yapılmaktadır.

•  root login : root
  •  root password : milis

Milis Linux’u ilk açtığınızda ağ bağlantınızı yaptıktan sonra terminal uygulamasını açıp:

mps -GG && mps guncelle

komutunu verdiğinizde son güncel değişiklikler çekilecektir.

Kaynak

Edited by forjest
  • Like 8

Bir saat önce, MehmetYildiz yazdı:

Desteklenmeli ^_^ Gece indirip deneyelim bakalım.

pardus topluluk (geliştirici takımındayım)

anakos (tek bir kişi yapıyo arkadaşım)

milis (yapanları tanıyorum)

ve bir kaç tane daha yerli dağıtım var bunlar çok az destek alıyo

bide pardus var tübitak ın geliştirdiği çöp biz topluluğun yaptığı topluluk 4 çıktığı zaman ezip geçicek ki şu an build 13 de az kaldı çıkmasına 

• Like 1

12 dakika önce, FeritEtemSinBin yazdı:

pardus topluluk (geliştirici takımındayım)

anakos (tek bir kişi yapıyo arkadaşım)

milis (yapanları tanıyorum)

ve bir kaç tane daha yerli dağıtım var bunlar çok az destek alıyo

bide pardus var tübitak ın geliştirdiği çöp biz topluluğun yaptığı topluluk 4 çıktığı zaman ezip geçicek ki şu an build 13 de az kaldı çıkmasına 

Pardus kurumsal sürümünü indirip yüklemeye çalışmıştım ama hep hata vermişti. Onlarca linux dağıtımı yükledim ama Pardusu yükleyemedim :D

Sizin sürüm çıktığı zaman indirip denerim mutlaka.

12 dakika önce, MehmetYildiz yazdı:

Pardus kurumsal sürümünü indirip yüklemeye çalışmıştım ama hep hata vermişti. Onlarca linux dağıtımı yükledim ama Pardusu yükleyemedim :D

Sizin sürüm çıktığı zaman indirip denerim mutlaka.

kurumsal dan uzak durun topluluğun eski sürümleri de çöp ekibi yeniledik güncel iso dehşet olucak

• Like 3

11 saat önce, FeritEtemSinBin yazdı:

kurumsal dan uzak durun topluluğun eski sürümleri de çöp ekibi yeniledik güncel iso dehşet olucak

Bir Slax, Antergos denince İspanya, Zorin denince İrlanda vb. akla geliyor. Pardus'u beğenmeyip hatta yorumlarda bunun neresi yerli Linus Türk'müydü gibi kompleksli yaklaşımlarla bu ülkenin değerli evlatlarının alın terlerini çöp ettiler. ALLAH razı olsun ve de yollarını açık eylesin Milis ve birkaç daha sistem Türk insanının değerli insanlarının değer biçilmez çabalarıyla meydanı boş bırakmamaya kararlılar. Duamda yeniden O'nların üzerinedir. Kardeşim yeni sürümünüzü dört gözle bekliyoruz. Sabit belleği üçe böldüm nasipse sizin sistemi yüklerim. Hayırlı Ramazanlar.

• Like 1

• Editor
2 saat önce, wendor11 yazdı:

Elde olunca wavvv adamlar yapmış aynısını bizim insanımız yapınca cöp kötü anlayamadığım bu aşağılık komplexi nedir

Ben yaptıkları işi kötülemedim farkındaysan. Sadece modifiye edilmiş bi işletim sistemini milli işletim sistemi demek yanlış dedim.

Ben yaptıkları işi kötülemedim farkındaysan. Sadece modifiye edilmiş bi işletim sistemini milli işletim sistemi demek yanlış dedim.

Paris seni kast etmedin zatan linux hangisi baştan aşağı tekrardan yazılarak yapiliyor çoğu belirli bir kalıp üzerinden yurumuyormu

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi