karadurak

K.m.10 Pe 1703 (x86_x64) / 18.06.2017

158 posts in this topic

3 dakika önce, karadurak yazdı:

wimleri sources at direk kurulum başlasın hocam. üstte sources de bulunacak wim isimlerini yazdım. O şekilde de kurulum yapabilirsin ya da dedigin gibi ıso'ya çift tıklayıp ardından masaüstündeki setup'a tıklayıp kuruluma devam edersin. Yani artık hangisi kolayına geliyorsa..

Zaten işi windows kurup windows'da veri kurtarma olan biri için multiboot'a gerek kalmıyor. Multiboot daha kapsamlı bir araç onun da ayrı bir yeri var :) 

Hocam multiboot için winsetupfromusb kullanıyorum, iso boyutları 4 gb yi geçince mecburen usb yi ntfs, yapıyordum, o zamanda uefi lazım olduğunda (çok kullanmasam da)  sıkıntı oluyordu, ayrıca program nt6 yöntemiyle eklediği için usb şişiyordu. Senin sistemle şöyle yapmayı düşünüyorum. Usb yi fat32 yapacağım, Tüm windowsları x86 ve x64 olarak ayrı ayrı indireceğim, multi iso kullanmayacağım ve tek klasörde isoları toplayacağım, isolar tek başına 4gb den küçük olacağı için uefi de sorun çıkarmayacak. Geri kalanlar zaten liveCD ve linuxler onlar kolay. Yeni şeyler öğrenmek hoşuma gidiyor sağolasın hocam. 

Bu arada win10pe üzerinden ekran kaydı yapacak program var mı, denediklerim çalışmadı, eksik dll vs hatalar var. 

@red_d  4 gb engelimiz yok, ana sayfada paylaştım rufus ile biçimlendirme yaparken ntfs'yi seç hem legacy'de hem de uefi'de çalışacaktır. 

ekran kaydı için baya bi bileşen gerekiyor o yüzden ugraşmadım.

üstad km multiboot final kullanıyorum,çok güzel,iyi çalışıyor..

bunuda indirdim,ekleme nasıl olacak tam anlayamadım yardımcı olabilirmisin.

flaşımıda bozmak istemiyorumda..

1 person likes this

Usb ntfs olunca uefi başlangıçta usb yi görüyor mu, multiboota eklendiğimde uefi başlatamadım, usb yi görmedi. Rufus tan dolayı kazandığı bir özellik mi acaba. 

14 dakika önce, italyano43 yazdı:

üstad km multiboot final kullanıyorum,çok güzel,iyi çalışıyor..

bunuda indirdim,ekleme nasıl olacak tam anlayamadım yardımcı olabilirmisin.

flaşımıda bozmak istemiyorumda..

burada paylaştım. Dosyaları ana dizine at sadece efi bölümündeki bcd yi  degiştirme onu kendi bcd2ni düzenleyerek ekle

grub kodlarını da arkadaş paylaşmış.

13 dakika önce, red_d yazdı:

Usb ntfs olunca uefi başlangıçta usb yi görüyor mu, multiboota eklendiğimde uefi başlatamadım, usb yi görmedi. Rufus tan dolayı kazandığı bir özellik mi acaba. 

evet sanırım rufus o işi çözmüş bende çalışıyor son versiyonunu indirip deneyebilirsin.

4 dakika önce, karadurak yazdı:

evet sanırım rufus o işi çözmüş bende çalışıyor son versiyonunu indirip deneyebilirsin.

bende olmadı EFI boot boş hiçbir şey görünmedi. anakart desteklemiyor olabilir, asus bilgisayarların çoğunda ntfs uefi desteği var mesela, daha önce formatladığım asus laptoplarda görmüştüm öyle bir şey olabilir. neyse buluruz bi yolunu, senin kmboot tool var nasıl olsa :) her türlü aşarız.

52 dakika önce, red_d yazdı:

bende olmadı EFI boot boş hiçbir şey görünmedi. anakart desteklemiyor olabilir, asus bilgisayarların çoğunda ntfs uefi desteği var mesela, daha önce formatladığım asus laptoplarda görmüştüm öyle bir şey olabilir. neyse buluruz bi yolunu, senin kmboot tool var nasıl olsa :) her türlü aşarız.

Az önce farklı bir flash ve casper marka laptop ile denedim NTFS de iken UEFİ'yi gördü. Anakart desteklemiyorsa zaten UEFİ diye bir seçenek olmaz. Anakartında UEFİ seçeneginin olması lazım

41 dakika önce, karadurak yazdı:

Az önce farklı bir flash ve casper marka laptop ile denedim NTFS de iken UEFİ'yi gördü. Anakart desteklemiyorsa zaten UEFİ diye bir seçenek olmaz. Anakartında UEFİ seçeneginin olması lazım

Anakartta uefi var ama görmedi ntfs usb yi

Posted (edited)

59 dakika önce, red_d yazdı:

Anakartta uefi var ama görmedi ntfs usb yi

Senin şu wifi'yi görmeyen bilgisayar degil mi bu :D 

bir de yeni yükledigim iso'dan mı kurdun ilk yükledigimden mi kurup denedin ?

Edited by karadurak

10 saat önce, red_d yazdı:

Hocam "windows kur" hatasını çözdüm, sources klasörüne attımız iso nun adını yazarken Türkçe karakter ya da boşluk koymayın, birleşik şekilde yazın, "windows kur" bende isoyu ( sources de olmasına rağmen ) otomatik görmedi, onu da anladım.

iso kurulumunda "windows kur" çalıştırdığınızda isoları sources klasöründe olmasına rağmen otomatik olarak bulmuyorsa (ki bende öyle oldu ve yukarıdaki postta hatayı görebilirsiniz) iso dosyalarını kopyaladığınız klasöre gidin ( sources klasöründe değilse bile ) iso nuza sağ tık yapın "bağla" ya da "imdisk sanal diske ekle" deyin sonra "windows kur" açın o zaman görecektir. Yani isolar sources de olmak zorunda değil, yeterki bir sanal diske bağlansın, windows 10 sanal disk hizmeti ya da imdisk farketmiyor. daha sonra kurulum aşamaları tıkır tıkır geliyor.

• Video9: Please login or register to see this link.

ISO ve WIM yöntemleri ile kurulum Video ile anlatmıştım,izlemediyseniz linki yukarıda,bakabilirsiniz.

1 person likes this

2 saat önce, crasadure yazdı:

ISO ve WIM yöntemleri ile kurulum Video ile anlatmıştım,izlemediyseniz linki yukarıda,bakabilirsiniz.

öğrendim artık hocam :) zaten mantığını kavrayınca gerisi geliyor.

3 saat önce, karadurak yazdı:

Senin şu wifi'yi görmeyen bilgisayar degil mi bu :D 

bir de yeni yükledigim iso'dan mı kurdun ilk yükledigimden mi kurup denedin ?

Onu gördürdük sonunda :) 

ilk yüklediğinden kurdum, sonra senin kmpe yi ekleyip efi bcd yi söylediğin gibi düzenledim.

1 person likes this

Bios ve boot managerden görüntüler, usb rufusla ntfs olarak yapıldı ve takılı durumda. Biosta efi boş durumda, etkin aygıt yok, görmüyor. 

IMG_20170610_165836_HDR.jpg

IMG_20170610_165753_HDR.jpg

Demekki anakartın desteklemesi de gerekiyor. Fat32 de sorun yok ama onda uefi açtım. 

bu win kur  hani windowsu windows üzerinden kurma gibi olan simge, o ne için? ürün anatarı olanlar içinmi?  denemek için karıştırdımda ürün anahtarı zaten yok bende. geriye ürün anahtarım yoka tıklamak kalıyor o zamanda bu bilgisayara windows kuramazsınız mı ne öyle bir şey diyor. yani bu nu sadece ürün anahtarı olanlar içinmi koydunuz oraya?

iso bulma iyiymiş ben diğer bilgisayardan çıkardığım hdd i usb ye çevirdim onu harici olarak kullanıyorum. ondaki iso ları bile anında buldu. aslında neyin neye yaradığını iyice öğrenmek lazım.  gerçi temel şeyler zaten bellide.. neyse eline sağlık. takdire şayan çalışma.

4 dakika önce, abdulhey_ yazdı:

bu win kur  hani windowsu windows üzerinden kurma gibi olan simge, o ne için? ürün anatarı olanlar içinmi?  denemek için karıştırdımda ürün anahtarı zaten yok bende. geriye ürün anahtarım yoka tıklamak kalıyor o zamanda bu bilgisayara windows kuramazsınız mı ne öyle bir şey diyor. yani bu nu sadece ürün anahtarı olanlar içinmi koydunuz oraya?

iso bulma iyiymiş ben diğer bilgisayardan çıkardığım hdd i usb ye çevirdim onu harici olarak kullanıyorum. ondaki iso ları bile anında buldu. aslında neyin neye yaradığını iyice öğrenmek lazım.  gerçi temel şeyler zaten bellide.. neyse eline sağlık. takdire şayan çalışma.

Yukarıdaki yorumlarda çözmüştük o durumu. Kurmak istediğin isoya sağ tıkla "bağla" ya da "imdiske yerleştir" de sonra "windows kur" a tıkla, sanal diske yerleştirdiğin zaman kurulum aşamaları başlar, key girmeyi "ürün anahtarım yok" diyerek geçebilirsin bu şekilde. 

Posted (edited)

11 dakika önce, red_d yazdı:

Yukarıdaki yorumlarda çözmüştük o durumu. Kurmak istediğin isoya sağ tıkla "bağla" ya da "imdiske yerleştir" de sonra "windows kur" a tıkla, sanal diske yerleştirdiğin zaman kurulum aşamaları başlar, key girmeyi "ürün anahtarım yok" diyerek geçebilirsin bu şekilde. 

aslında her ne kadar bu konular sorulsa tartışılsada tüm işlevleri çalışma şekillerini böyle tek tek sormak yerine bir not defterine yazsanızda ben dvd ye yazdırdım dvd yi boot ettğimde o not defteri dosyasındaki ayrıntılı bilgileri masaüstüne atsak bilmediklerimizi ona bakarak uygulasak nasıl olur? çokmu şey istemiş oluruz? :) pardon saolun da bunu öncelikle konunun sahibi @karadurak  için yazmıştım.

Edited by abdulhey_

4 dakika önce, abdulhey_ yazdı:

aslında her ne kadar bu konular sorulsa tartışılsada tüm işlevleri çalışma şekillerini böyle tek tek sormak yerine bir not defterine yazsanızda ben dvd ye yazdırdım dvd yi boot ettğimde o not defteri dosyasındaki ayrıntılı bilgileri masaüstüne atsak bilmediklerimizi ona bakarak uygulasak nasıl olur? çokmu şey istemiş oluruz? :) pardon saolun da bunu öncelikle konunun sahibi @karadurak  için yazmıştım.

Abdülhey krd

Bu ve benzeri konuları anlatmak için o kadar video çekiyoruz! Amaç kişilere görsel yollarla konuları anlatmak! Mesela bugün daha yeni video çektim! Sırf takınılan konularda millete yardımcı olmak için! Bence bu yol daha öğretici oluyor kanaatindeyim!

4 people like this

@crasadure evet bu da bir yöntem tabi. zaten konuda temel başlıklar halinde anlatılmış. ama kullanma kılavuzu gibi yazıya dökmenin şu avantajı var; bilgiye daha çabuk ulaşırsın. ve kafan daha net algılar fazla uyaran olmadığı için. hemde videoya göre takıldığın yeri anlamak için  geri ileri sarman gerekmez.

8 saat önce, abdulhey_ yazdı:

@crasadure evet bu da bir yöntem tabi. zaten konuda temel başlıklar halinde anlatılmış. ama kullanma kılavuzu gibi yazıya dökmenin şu avantajı var; bilgiye daha çabuk ulaşırsın. ve kafan daha net algılar fazla uyaran olmadığı için. hemde videoya göre takıldığın yeri anlamak için  geri ileri sarman gerekmez.

Sadece windows kur ile ilgili basit bir rehber hazırlanabilir. Eger vaktim olursa bakarım. Yalnız @crasadure hocamın çektigi videolar ile ögrenmeyen kalmadı. Yani 1-2 kere uygulasan rehbere felan gerek kalmıyor

Windows dışındaki isolarıda bulup kurabilse ne güzel olurdu ...

1 person likes this

59 dakika önce, karadurak yazdı:

Sadece windows kur ile ilgili basit bir rehber hazırlanabilir. Eger vaktim olursa bakarım. Yalnız @crasadure hocamın çektigi videolar ile ögrenmeyen kalmadı. Yani 1-2 kere uygulasan rehbere felan gerek kalmıyor

düşündümde benim istediğim tam bir yazılı kullanım kılavuzu gibi oluyor. bu da sanırım baya zahmetli ve zaman alıcı olabilir. windows kur u ben zaten anladım. burda videoyu indirdim. 52 dk lık bir video. 52 dk  nı ayır en az bir kez izle konuyu ana hatlarıyla anladıktan sonra zaten tümü hakkında kafanda bir fikir edinebilirsin  diyebilirsiniz. haksızda değilsiniz , eğer bu çalışmayıda tümüyle içeriyorsa video.. artık size kalmış. kullanım kılavuzu gibi tüm ayrıntılarıyla yazılı anlatmak aşırı bir durum olur diyorsanız. takdir tabiki sizin .

1 person likes this

@karadurak  kardeş ben bu videoyu c den alıp direkt 10 pe nin masaüstüne kopyaladım. fakat biçim mp4 ama "sınıf kaydedilmemiş" diyor açmaya çalıştığımda. bunu nasıl çalıştırıcaz 10 pe üzerinde?

Bir saat önce, abdulhey_ yazdı:

@karadurak  kardeş ben bu videoyu c den alıp direkt 10 pe nin masaüstüne kopyaladım. fakat biçim mp4 ama "sınıf kaydedilmemiş" diyor açmaya çalıştığımda. bunu nasıl çalıştırıcaz 10 pe üzerinde?

potplayer açıkken F12 bas oradan videolarını seç ya da sürükle bırak yapabilirsin.

1 person likes this

harika bir çalışma olmuş verdiğin isoyu usb bellege yazdırıyorsunondan sonrada  usb ana dizine attığın iso dosyalarından sorunsuz kurulum yapıyorsun.tek kelimeyle mükemmel bir çalışma olmuş.denedim win10 da 64 bitte  hiç sorun çıkarmadan  kurulum yaptı.artık beni usbmenu ye kurulum için win hazırlamaktan kurtardın teşekkürler

2 people like this