Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

Systemback ile iso kalıpları oluşturma (Geriyükleme,Yedekleme vb. işlemler için) özelleştirilmiş linux yapma işlemleri için bir kaç dakikada kendinize iso alıp usbdisk'e yazdırarak live ve kurulum için kullanabilirsiniz eklendi!

Esenlikle Kalınız! Update: 7Haziran2017 :)

• Like 6

Hay ALLAH razı olsun hocam. Bu paylaşım benim gibi Linuxa aşina olmaya inat olanlara bulunmaz bir değer. Linuxla cebelleşirken ne uğraştım bazı program ve uygulamaları ama siz ve sizin gibi değerli insanlarla aştım. Değer dolu paylaşımın için çok teşekkür ederim.

• Like 1

5 saat önce, onuluturk yazdı:

Hay ALLAH razı olsun hocam. Bu paylaşım benim gibi Linuxa aşina olmaya inat olanlara bulunmaz bir değer. Linuxla cebelleşirken ne uğraştım bazı program ve uygulamaları ama siz ve sizin gibi değerli insanlarla aştım. Değer dolu paylaşımın için çok teşekkür ederim.

Estağfurullah usta ne demek yararlı olabildiysek ne mutlu bizlere rica ederim sağolasın.:)

• Like 1

Forjest kardeş, konularını uzun süredir takip etmekteyim, sayende linux'a merak sardım, harici bir hardiski ikiye bölüp Linux mint Serena ve Elementary OS Loki kurdum, çok memnunum, elveda Windows. Saygılarımla.

• Like 2

14 saat önce, onuluturk yazdı:

Forjest hocam, linux minte cairo dock veya dock tarzı program kurulabilirmi?

Plunk dock sade ve hızlı oluşundan konuya eklendi.Cairodock ve farklı seçeneklerde var linux üzerinden,yazılım merkezi (Software manager) ve Synapticpackage manager uygulamaları içinden de ayrıca ismi ile,aranılarakda bir kaç saniyede yüklenebilir her zevke uygun dock'lar var.:)

21 saat önce, Ainoslu yazdı:

Forjest kardeş, konularını uzun süredir takip etmekteyim, sayende linux'a merak sardım, harici bir hardiski ikiye bölüp Linux mint Serena ve Elementary OS Loki kurdum, çok memnunum, elveda Windows. Saygılarımla.

Beğenmenize sevindim,uzun süredir hepimiz için alternatif çözümler sunan özgür ve açık kaynak sistemlere geçiş şart oldu gibi görünmekte,herkeze göre bireysel,kurumsal,iş ve media kullanıcıları vb. opsiyonlara sahip linux dağıtımları var son zamanlarda tercihlerin bu yönde olduğuda bariz belli olmaya başladı umarız kullanıcı kitleleri daha da büyür MİLLİ sistemlerde kullanılır ve yaygınlaşır saygılarımla.:)

• Like 2

• 3 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...

Linux Programları Mint,Ubuntu,Debian konusunda,bir kaç değişiklik,güncellemeler! yapıldı değerli arkadaşlar.:)

Update: 29 Temmuz/July 2017

Listeye eklenen / Update:

Sudoku Puzzle Game 3.24.0
wps-office_10.1.0.5707~a21
Vmware Player Free 12.5.7-5813279
Vmware Workstation PRO 12.5.7-5813279
Smplayer 17.3.0
Spotify 1.0.27.71
Opera 45.0.2552.898
Teamviewer 12.0.76279
Skype 7.38.0.101
Xtreme Download Manager 2017

Edited by forjest
  • Like 2

Mehmet, 29.07.2017 - 02:29 yazdı:

Yanlış anlamadıysam

sudo apt-get update && sudo apt-get install sudoku

Mehmet kardeş, şaşırmanı anladım ama forumda forjest hocamın ''eklenmesini istediğiniz konuları belirtirseniz'' ifadesine dayanarak bu çalışmaya katkıda bulunma amaçlı bir talep idi. 

Forjest hocam, Linuxta; Windows gibi Transparent uygulama programlarını ekleyebilirmisin?

• 1 ay sonra...
dosyacisansar, 25.09.2017 - 20:32 yazdı:

Hocam buradaki kodla java8 i kurdum bunu java 9 a nasıl yükseletebilirim? yani yine tarayıcılarla entegre olmuş bir biçimde

Terminal üzerinden,alttaki verdiğim kodlar ile yükleyebilirsiniz kolay gelsin.

JAVA9 YÜKLEME ADRESİ VE KURULUMU:
sudo add-apt-repository -y ppa:webupd8team/java

sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java9-installer

SİSTEMDE VARSAYILAN YAP:
sudo apt-get install oracle-java9-set-default

JAVA VERSİYON BİLGİSİ:
java -version

• Like 1

dosyacisansar, Şimdi yazdı:

kodları sırasıyla yazdıktan sonra aşağıdaki hatayı aldım

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti      
oracle-java9-installer paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
Bu durum bu paketin kayıp, eskidiği için bırakılmış, ya da başka bir
yazılım kaynağında bulunduğu anlamına gelebilir.

Linux mint ve ubuntu üzerinde deneyip kurdum herhangi bir sorun göremedim.Yazılım merkezi üzerinden non-free ,yüklenme izinleri vb.engellerin açık olması şart hangi Linux dağıtımını kullanıyor iseniz ona uygun yönergeye göre işlem yapınız diğer taraftan alttaki eklediğim linkleride inceleyebilirsiniz kolay gelsin.

Java9 yüklemesi ile ilgili,kaynak linkler: 

Please register to see this content.

mcEnGin, Şimdi yazdı:

@forjest hocam hazırlamış olduğum sistemi acronis ile yedek alıp başka bir sisteme yüklemek istedim ama çok zaman alıyor. Önerebileceğiniz başka bir yöntem var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

Backup/yedek işlemleri tüm yedekleme programlarında aşağı yukarı uzun sürüyor bende daha evvel denemiştim (acronis,aomei,clonezilla vb. ile) doğrusu.Sanıyorum buda,Linux üzerindeki dosya algoritma fat,ntfs yerine,(ext,2,3,4) yapılarının windows'a göre farklılıklarından kaynaklı diye düşünüyorum.Yedek almak ve uygulamalar ile alınan yedeği sonrasında ve farklı pc'lerde kullanmak bir yere kadar mantıklı olsada görünen oki çok zaman alıyor ne yazıkki,Akabinde insan yeni sistem kurulumu yapsam daha iyi diyede düşünmüyor?> değilde.Çözüm olarak son zamanlarda çok tercih edilen gerek yedek alma,gereksede yeni iso/live kalıpları oluşturma işlemleri için kullanılan popüler yedekleme,geri yükleme,zamanlı yedekalma vb.bir çok özelliği üzerinde barındıran Systemback uygulamasını üzerinden tüm yedek,iso oluşturma,dakikalar için yükleme vb.işlemleri yapabilme kabiliyetine sahip bir program nasıl yüklenir.nasıl iso kalıbı oluşturulur videosu,systemback uygulama kurulum ve kaynak linkinleri alta eklendi kolay gelsin.:)

Systemback uygulamasının +'ları:

-Yedek alınarak,olası sorunların önüne geçmek için sistem geri yükleme yapabilme.

-Mevcut özelleştirilmiş olan sistemi örnek mint kurdunuz üzerindeki istenilmeyen programları kaldırıp,yerine kendinize uygun program,oyun vb.uygulamaları kurup tıpkı ubuntu,mint gibi iso kalıbını kendinize göre oluşturmak farklı pc'lere kurulum yapmak.

Systemback programının kurulum kodu:

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback

Kaynak: https://launchpad.net/systemback

Systemback programı ile nasıl yedek alınır/iso kalıbı oluşturulur detaylı videolu anlatımı:

Spoiler

Systemback programının  kullanımı resimli ve detaylı anlatımı

Spoiler

Systemback ile klonlama

Sizlerle harika bir yazılımı paylaşacağım, Systemback adındaki bu yazılım sistem kopyalamadan tutun sistem kurulumu yapmaya varana kadar bir çok marifeti var.
Her Linux sisteminde bulunması gereken nadir yazılımlardan biri ve oldukça da yetenekli.
Önce bu yetenekli yazılımın yaptığı görevleri sıralayalım.

1- Sistem kopyalama.
2- Sistem kurulumu.
3- Çalışan sistem oluşturma.
4- Sistem onarımı.
5- Sistem yükseltme
6- Hariç tutma özelliği.
7- Sistemi iso formatında yedekleme.
8- Sistemi çalışır olarak harddisk bölümüne veya usbye yükleme.
9- Otomatik sistem yedekleme.
10- Geri yükleme noktası oluşturma.
11- İstenen bölümü yedekleme.

Bütün bu görevleri sorunsuz yapması ne kadar gelişmiş olduğunu gösteren bir başka örnektir.

Şimdi Systemback'ın yeteneklerini incelemeye başlayalım.

Sistem geri yükleme

İlk açılışta alttaki arayüzü görüyoruz.
Yeni oluştur tuşu ile bir geri yükleme noktası oluşturuyor, aynı zamanda o noktaya ait sistemi olduğu gibi yedekliyor. Geri yüklemek için en üst sağda bulunan Sistem geri yükleme ile oluşturduğumuz yedeklerden hangisini istersek onu geri sisteme yüklüyor.

Sistem kopyalama

Sistem kopyalama tuşuna tıkladığımızda alttaki pencere açılıyor.
Sistem kopyalama işi, o anda kullandığınız sistemin aynısını kullanılabilir olarak diskten seçtiğiniz bir bölüme kopyalıyor. Daha sonra isterseniz yeniden başlattıktan sonra o bölümü seçerek kurulu sistemi kullanabiliyorsunuz.
Sol taraftan hangi bölüme kurmak istiyorsunuz o bölümü tıklıyorsunuz.
Sağ taraftan bağlama noktası, dosya sistemi, biçimlendirmeyi belirledikten sonra alt tarafta gurubun nereye kurulacağını seçmezseniz otomatik olarak harddiske kurar. İsterseniz kullanıcı verilerini de işaretleyebilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra ok tuşu ve ileri tuşuyla kullandığınız sistemin aynısını belirlediğiniz bölüme kuruyor...

Sistem kurulum

Sistem kurulum alttaki resimde görüldüü gibi bir önceki sistem kopyalama ile aynı olmakla birlikte kullanıcı adı ve parola belirleyebiliyorsunuz. Bunun dışında Sistem kopyalama ile aynı işi görüyor.

Çalışan sistem oluşturma

Çalışan sistem oluşturma tuşuna tıkladığımızda alttaki pencere açılıyor.
Bu yazılımın bana göre en cazip yanı da bu bölümdür.
Bu bölüm sistem yedeğini alıyor, iso formatına dönüştürüyor, usbye yazıyor ve kullanmakta olduğunuz sistemin aynısını istediğiniz zaman usbden kurabiliyorsunuz, usbde kurulmak üzere hazır bir sisteminiz oluyor.
Bunu yapmak için sağ taraftan Yeni oluştur tuşuna tıklayın. Bir kaç dakika içinde sistemi /home dizinine kopyalıyor, isterseniz kopya yerini değiştirebilirsiniz.
Kopya bittikten sonra İso'ya dönüştür tuşuyla isoya dönüştürüyorsunuz.
Usb veya Cdye yazılmak ve kurulmak üzere hazır bir isonuz oluyor.
İsterseniz Write to target tuşuyla usbye yazdırırsınız isterseniz daha sonra iso yazdırma yazılımları ile de yazdırabilirsiniz...

Systemback yazılımının marifetleri bunlarla bitmiyor, Sistem onarma, Sistem yükseltme, Hariç tutma gibi özelliklere de sahip.
Ancak ben temel fonksiyonu anlatmaya çalıştım, kullananlar isterse o görevlerden de yararlanabilir.

Systemback yükleme

Şimdi sıra geldi yüklemeye, bu yazılım şimdilik Debian, Ubuntu ve türevlerine yüklenebiliyor, ileri zamanda umarım diğer tabanlar için de gelişme gösterir.

Ubuntu ve türevleri için alttaki komutları sırayla uçbirime girmenizle sisteminize yüklenecektir.

sudo add-apt-repository ppa:nemh/systemback
sudo apt-get update
sudo apt-get install systemback

Debian için önce alttaki bağlantıdan üstteki back yazan paketi indirin.

İndirdiğiniz paketin içindekileri çıkarın, çıkardığınız dizinde uçbirimi açın ve alttaki komutu uçbirime girin.
sudo ./install.sh

Bu komut ile Systemback yazılımı Debian'a kurulacaktır.

Her bilgisayarda olmasını düşündüğüm bu yazılımın sorunsuz çalışması ve yeteneklerinin geniş olması nedeniyle sizlere de öneririm...

Please register to see this content.

• Like 1

Linux programları konusu güncelliğini yitirdiğinden dolayı konuda güncelleme yapıldı değişiklik olacaktır şimdilik bir kaç tane uygulama ilave edildi.bilgilerinize sunulur.

Update: 23 Mayıs 2019