Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

64 Gb Usb Bellek (varsayılan) Exfat ?

red_d
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar 64 gb sandisk usb 2.0 usb bellek varsayılan exFAT mı yoksa benim bellek çok kurcalanmaktan kafayı mı yedi ? usb belleklerde varsayılan FAT32 değilmidir ? ve daha garibi format ekranında NTFS ve exFAT dışında seçenek yok, Fat32 diye bi seçenek çıkmıyor bile. Bootice ile Fat32 olarak formatlıyorum ama windowsun biçimlendiricisinde Fat32 seçeneği yine çıkmıyor, varsayılan exFAT görünüyor.

Adsız.png

Usb diskte benzer bir sorun yaşadım bu komutlarla sıkıntı geçti ama eski performans yok maalesef.  "diskpart" komutunu kullanarak zararlı yazılımlardan temizleyebilir veya harddiskin gözükmemesi gibi çeşitli sorunları çözebilirsiniz. Harddisk veya USB bellek gibi depolama cihazlarınızı komut ekranı (cmd) kullanarak formatlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1. Başlat bölümünde arama kısmına cmd yazın.
  2. Çıkan bölümde cmd uygulamasına sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.
  3. Açılan komut penceresine "list disk" komutunu girerek sisteme bağlı olan diskleri listeleyin.
  4. Karşınıza aşağıdaki gibi bir liste çıkacaktır. Bu listede formatlamak istediğiniz diskin numarasına göre komut girmeniz gerekir. Formatlamak istediğiniz diski örneğin "disk 1" ise "select disk 1" yazarak seçiniz. "select disk x" buradaki x değeri formatlamak istediğiniz diskin numarasıdır.diskpart_zps1v1ubn5o.jpg
  5. Daha sonra "select disk" ile seçtiğiniz diski "clean" komutu ile temizleyiniz.
  6. "clean" komutu ile seçilen disk temizlendikten sonra sırasıyla "create partition primary" ve "select partition 1" komutlarını kullanarak temizlenen bu diske yeni bir bölüm açın.
  7. "active" komutunu kullanarak oluşturduğunuz bu bölümleri etkinleştiriniz.
  8. Bölümlerini oluşturduğumuz bu diskin dosya sistemini belirlemek için "format fs=fat32" komutunu girerek diski biçimlendirin.
  9. Biçimlendirme işlemi bittikten sonra "assign" komutu ile diskinize harf atayabilirsiniz.
  10. "Exit" komutunu kullanarak cmd ekranından çıkış yaparak diskinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Like 1

24 dakika önce, ozanaus yazdı:

rufus ile format atmayı dener misin

Denedim, 3. Parti yazılımlarla fat32 format atmada sorun yok, bootice ile de atıyorum ama windowsların hiçbirinde varsayılan olarak fat32 olmuyor, G-parted bile işe yaramadı. varsayılan exFAT olarak kalıyor. Sanırım usb ölüyor :)

9 dakika önce, ozanaus yazdı:

neden fat32 ıstıyorsunki

Fat32 ayrı bir konu ama asıl önemli olan bir usb bellek böyle hatalar vermeye başlamışsa ömrünü tamamlıyor demektir. Özellikle bilgisayarların usb 3.0 girişlerinden kaynaklanan bir sorun. Bu usb 3.0 lar çıktığından beri 3. Usb yi bozuyorum. Fat32 ise uefi multiboot için gerekliydi. Benim formatladığım her pc ntfs den uefi desteklemiyor ya da multi partition ile yapılan multibootlarda hata veriyor. Neyse daha dayanıklı bir usb modeline yönelmek lazım. 

11 dakika önce, Extended yazdı:

Windows izin vermez 64 gb ve üstü diske fat32 yi

Extended haklı. 64 GB ve üstü USB Belleği FAT32 formatlayamazsın. NTFS tercih edeceksin.

UEFI Kurulum veya UEFI multiboot için 32 GB veya daha aşağı USB Bellek kullanman gerek.

• Like 1

flaşa multiboot kurduysanız daha önce ..

aşağıdaki linkteki gibi

daha sonra biçimlendirme yada başka bir hatalı olayda flaş çöp artık.

benim 16 gb flaş ta çöp oldu...format işe yaramıyor yazma koruması gitmedi..

Bir saat önce, Extended yazdı:

Windows izin vermez 64 gb ve üstü diske fat32 yi

64 gb sınırı diye bir şeyler hatırlıyorum ama flaşı aldığımda varsayılan fat32 miydi onu tam hatırlamıyorum, eğer dediğiniz gibi windows 64 gb üstü flaşa fat32 desteği vermiyorsa flaş sağlam demektir, cevaplarınız için teşekkür ederim.

3 dakika önce, ozanaus yazdı:

benim uefili be multiboot flashım ntfsli, fat32ye gerek yokki

Her makine yemiyo maalesef, hele ki eski anakartlarda-bioslarda mümkün değil, her zaman harici bir flaş taşımadığım için garanti olsun diye fat32 kullanıyorum, yoksa ayrıca bir hdd kutusuyla birlikte hazır duruyor. bu 64 lük anahtarlık gibi multiAIO, driverden programa kadar her şey içinde.

45 dakika önce, italyano43 yazdı:

o sistemlerde sorun yok, en fazla flaşın mbr kaydı gider onu da 2 dakkada halledersin, flaşın içindeki çip ya da veri yollar aşırı ısınma-dengesiz akımdan yanmadıysa tabi :) 

47 dakika önce, NAMIKABI yazdı:

Extended haklı. 64 GB ve üstü USB Belleği FAT32 formatlayamazsın. NTFS tercih edeceksin.

UEFI Kurulum veya UEFI multiboot için 32 GB veya daha aşağı USB Bellek kullanman gerek.

konuyla ilgili bizi aydınlattığınız içi çok teşekkürler arkadaşlar.

• Like 1

53 dakika önce, italyano43 yazdı:

aşağıdaki linkteki gibi

daha sonra biçimlendirme yada başka bir hatalı olayda flaş çöp artık.

benim 16 gb flaş ta çöp oldu...format işe yaramıyor yazma koruması gitmedi..

Katiliyorum @ benimde 128 lik flashmultiboot kurduktan sonra gitti@   garantiden degistirdiler

• Like 1

Evet 3.parti ile oluyor ama microsoft 64 gb üstü için daha mantıklı olan exfat ı geliştirdiği için size de fat32 yi kullandırtmıyor. Zaten fat32 de 4 gb üstü dosya depolanmadığı için büyük boyutlu disklerde fat32 nin hiçbir mantığı yok.

• Like 1

USTAD; Fat32 sistem lazımsa ayrı 16gb harici bi flash bellek alsanız daha mantıklı....bu kadar karın agrısı çekmenize gerek kalmaz:D 64gb olan flashınızıda yedek olarak kulllanırsınız

2 saat önce, efe34 yazdı:

Ben 500 gb hard diski fat 32 formatında:çatır çatır windowsta kullandım zamanında: video kayıt cihazı fat32 diskleri görüyordu sadece

Fat32 formatlamada sorun yok, her türlü formata çevriliyor, benimki cahillik sadece, 64gb ve üstü flaş bellekler varsayılan olarak exFAT formatındaymış, ben yeni öğrendim :)

30 dakika önce, bozart yazdı:

USTAD; Fat32 sistem lazımsa ayrı 16gb harici bi flash bellek alsanız daha mantıklı....bu kadar karın agrısı çekmenize gerek kalmaz:D 64gb olan flashınızıda yedek olarak kulllanırsınız

Onu yaptım zaten, yukarıda da söylediğim gibi cahillik :) 16 gb flaşa benim live sistemler anca sığar :) Ben full paket yapıyorum (kurulum, live sistemler, linuxler, gerekli programlar, driver pack 14gb,ne ararsan) 4gb boş yerim kaldı :)

• Like 1

64 GB USB Flash belleğe FAT32 format atmaya Windows müsade etmiyor.
Ama şu sitede küçük bir programcık ile bir çözüm bulmuşlar.

Bende denedim 64 GB USB Sandisk Flash cihazım FAT32 oldu.
İstersen sende bir dene.
İyi günler.

Please register to see this content.

64 GB Sandisk USB 3.o Flash Belleği AIOBoot ile  Multiboot yaptım.

5Q25aR.jpg

Edited by NAMIKABI
Resim eklendi
  • Like 1