Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

Siz Hangi Multiboot'u Kullanıyorsunuz?

Giriş:

Herkeze merhabalar değerli arkadaşlar bu konuyu sohbet çatısı altında açmamın nedeni,Herkezin farklı multiboot yöntemleri var aşağı yukarıda bu böyle.Belli başlı,bildiğimiz forum içinden dışından uygulamalar değerli üstadların bizler ve site için tasarladıkları işleri oldukça kolaylaştıran Multiboot kitleri uygulamaları vb. var işlerimizide büyük ölçülerde kolaylaştırmada  elbette hepsine buradan ayrı ayrı emekleri için teşekkür ediyorum.

BAD7GG.jpg

Sadede gelirsek eğer sizlerin kullandığı bilinen bilinmeyen Multiboot yöntemleri uygulamanın ismi,mümkünse yapımı videosu ve kendi sisteminizden olabilir ekran görüntüsü eklemek (zorunlu değil) konuya eklenip orn: Ekran görüntüsü varsa kısa videosu,Falanca.. multiboot kullandım (uygulamanın bağlantı linki) vb.detayları hakkında bilgiler eklemek dezavantajları avantajlarını kısmen belirtmek vs.buradaki amaç bilmeyenlerin yada ilk kez multiboot yöntemlerini kullanacaklar için zor görünen işlemleri daha da kolaylaştırmak bilgileri paylaşmak temel amaçlı konuyu açmış bulunmaktayım.Sadece konu ile ilgili dağılmaması açısından yorumları,paylaşımlarda bulunulması önemle rica olunur iyi forumlar herkeze saygılarımla!

Özetle:

- Multiboot uygulama ismi,Bağlantı linki site içi dışı url adresi.

- Ekran görüntüsü veya videosu (Spoiler içine alınır ise) sayfa yüklenmesi,kalabalık görüntüyüde absorbe edecektir.

- Memnuniyetler/memnuniyetsizlikler kısaca net ve anlaşılır şekilde yoruma eklenmesi

Kendi Kullandığım Multiboot Değerli Arkadaşlar :)

Multiboot için kullandığım Uygulama: Easy2boot
Uygulamanın Anasayfası / İndirmeLinki / Diğer (Kendi sunucularından)

Easy2boot ile sistemleri ekledikten sonra,Flashdiskimi porta taktım,Qemu emulator başlatıcı ile test için çalıştırdım kendi sistemimden.

Ekran Görüntüleri:

3qYnOp.gif

Esenlikle Kalınız!

&

Edited by forjest
  • Like 5
  • Thanks 1

Multiboot tool kit 2.2.0'ı kendime göre editledim içerisinden birçok şeyi yada gereksiz gördüklerimi çıkarttım. kendi multiboot sistemimi oluşturdum. Kısaca EASM MULTIBOOT 2017 denebilir adına :D  Şunlarda bazı görüntüler her gecengün editlemeye geliştirmeye kendimce güzelleştirmeye çalışıyorum ağırlık olarak Grub2 boot ve dosya sistemini kullanıyorum.

Spoiler

EASM_2017_UEFI.png

EASM_2017_LEGACY.png

2017_KIRMIZI_bootmgr.png

2017_KIRMIZI_bootmgr_wim_KURULUM_yeni.png

WinPE_Menu_yeni.png

2017_KIRMIZI_bootmgr_wim_KURULUM.png

Sistemin Atrı ve Eksileri ;
1. Bu sistemin En güzel yanıda, UEFI'de wim Sınırı olmadan ( 11GB'lık Wimden kurulum yaptım ) Çok hızlı şekilde boot ederek kurulum oluyor, DVD'deki gibi wim boyutunuz 4GB olmak zorunda değil, bu beni en çok cezbeden yanı oldu...
2. içerisinde Grub4dos'ta barındırması be grub2 ile uyumlu çalışması Yıllardan beri alışıla gelmiş grub4'ün çok daha gelişmiş olması, komut kod sisteminin çok karmaşık olmaması...
3. Linux ve türevleri sistemlere neredeyse birebir uyumu, zaten Grub2 aslında Ubuntu'nun geliştirdiği bir ye ni bir sistem olması vesilesiyle, Linux tarzı sistemlerde çok iyi çalışıyor...
4.Çok fazla bootloader barındırıyor, buda aslında kişiye istediğini seçme özgürlüğü sunuyor, Ama hepsini kullanıcam derseniz çok karma karışık bir multiboot'unuz oluyor yorumlarda okuyorum Çoğu kişinin kafa yanıyor, bişeyleri yapıcam derken..!
5.Sistemde bence çok gereksiz sergei bilmemne bu tarz WinPE sistemlerin gereksiz olduğunu düşünüyorum zaten yukarıdaki menülerimin resminde de göreceksiniz, çok basit olarak forumda yapılmış winpe'leri eklemek daha basit ve kullanışlı bence, benim görüşüm bu yönde...

Kısaca yok modülle bilmemneyle uğraşmak bence zahmetli ver gereksiz, sergei vs için, bana göre eksisi fakat kullanmak isteyen için Türkçe cevirisinde görsel olarak videolu herşey anlatılmış tercih kullanıcılara kalmış, birde sistemi Flash diskinize kurmak için mecburen Windows 10'un en son versiyonu olan RS2 Şart yoksa Cmd pencereli sistem diğer vindows versiyonlarında sapıtıyor dosyaları tam kopyalamıyor, menüler arasında geçiş yaparken siyah ekranla baş başa kalabiliyorsunuz, bende görüşlerimi belirteyim kullanacaklar için bilgi olur, bu bilgiler ışığında bende viyetnamlı arkadaşın sistmini baz alarak bu sorunların olmadığı kendime özgü bir multiboot oluşturdum...

• Like 1
  • Thanks 2

14 dakika önce, EASMurat yazdı:

Multiboot tool kit 2.2.0'ı kendime göre editledim içerisinden birçok şeyi yada gereksiz gördüklerimi çıkarttım. kendi multiboot sistemimi oluşturdum. Kısaca EASM MULTIBOOT 2017 denebilir adına :D  Şunlarda bazı görüntüler her gecengün editlemeye geliştirmeye kendimce güzelleştirmeye çalışıyorum ağırlık olarak Grub2 boot ve dosya sistemini kullanıyorum.

Reveal hidden contents

EASM_2017_UEFI.png

EASM_2017_LEGACY.png

2017_KIRMIZI_bootmgr.png

2017_KIRMIZI_bootmgr_wim_KURULUM_yeni.png

WinPE_Menu_yeni.png

2017_KIRMIZI_bootmgr_wim_KURULUM.png

Sistemin Atrı ve Eksileri ;
1. Bu sistemin En güzel yanıda, UEFI'de wim Sınırı olmadan ( 11GB'lık Wimden kurulum yaptım ) Çok hızlı şekilde boot ederek kurulum oluyor, DVD'deki gibi wim boyutunuz 4GB olmak zorunda değil, bu beni en çok cezbeden yanı oldu...
2. içerisinde Grub4dos'ta barındırması be grub2 ile uyumlu çalışması Yıllardan beri alışıla gelmiş grub4'ün çok daha gelişmiş olması, komut kod sisteminin çok karmaşık olmaması...
3. Linux ve türevleri sistemlere neredeyse birebir uyumu, zaten Grub2 aslında Ubuntu'nun geliştirdiği bir ye ni bir sistem olması vesilesiyle, Linux tarzı sistemlerde çok iyi çalışıyor...
4.Çok fazla bootloader barındırıyor, buda aslında kişiye istediğini seçme özgürlüğü sunuyor, Ama hepsini kullanıcam derseniz çok karma karışık bir multiboot'unuz oluyor yorumlarda okuyorum Çoğu kişinin kafa yanıyor, bişeyleri yapıcam derken..!
5.Sistemde bence çok gereksiz sergei bilmemne bu tarz WinPE sistemlerin gereksiz olduğunu düşünüyorum zaten yukarıdaki menülerimin resminde de göreceksiniz, çok basit olarak forumda yapılmış winpe'leri eklemek daha basit ve kullanışlı bence, benim görüşüm bu yönde...

Kısaca yok modülle bilmemneyle uğraşmak bence zahmetli ver gereksiz, sergei vs için, bana göre eksisi fakat kullanmak isteyen için Türkçe cevirisinde görsel olarak videolu herşey anlatılmış tercih kullanıcılara kalmış, birde sistemi Flash diskinize kurmak için mecburen Windows 10'un en son versiyonu olan RS2 Şart yoksa Cmd pencereli sistem diğer vindows versiyonlarında sapıtıyor dosyaları tam kopyalamıyor, menüler arasında geçiş yaparken siyah ekranla baş başa kalabiliyorsunuz, bende görüşlerimi belirteyim kullanacaklar için bilgi olur, bu bilgiler ışığında bende viyetnamlı arkadaşın sistmini baz alarak bu sorunların olmadığı kendime özgü bir multiboot oluşturdum...

üstad bayram armağanı olsun paylaşacakmısınız..?

Neredeyse hepsini denedim bazıları iyi olsada tam olarak istenileni vermiyor meselenin tamamı UEFİ olunca işler değişiyor bozuluyor 

ana eğer sadece windows sürümlerinin tamamını yada bir kısmını bir araya getirmek istiyorsanız en iyi gördüğüm WinUSB işini çok güzel yapıyor ve çok fazla kolay bir arayüzü var 

herkese tavsiye ederim  burada anlatılıyor

geri kalan ise örnek uefi de açmak için hafıza kartına Acronis true image 2017 yükledim

ikinci bir hafıza kartınıda WinPE10_8_Sergei_Strelec yükledim içinde çok şey var

dahada isterseniz Hirens.BootCD.15.2 ve DLCBoot2017v3.3 bunlarıda yapabilirsiniz 

GEREKEN : bir usb hafıza kartı ADAPTÖRÜ 

Please register to see this content.
hafıza kartları eskilerden topladım neredeyse artık işe yaramayanlar 1,2,4  gb olanlardan  bukadar

• Like 1

• 2 hafta sonra ...

Km Boot Vol 1.4 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot ) Stable   kullanıyorum kendimce bazı değişiklikler ve düzenlemeler yaptıktan sonra gayet stabil ve kullanışlı 4-5 uefi li pc de test ettim hiç bir problemle karşılaşmadım legacy de zaten hiç problem yok şunun için diyorum uefi de boot olma da bazı arkadaşlar problem yaşadıklarını söylüyorlar kaç makinada test yaptıysam bende bir problem çıkarmadı Linux mint in bootx64 ünü kullanıyorum sorunsuz belki orijinal değil uyarısı verir ama enter le geçtiğimizde renkli boot manager ekranı geliyor yok eğerki direk açılırsa siyah beyaz boot manager ekranı gelir grub 2 ekranı açmada hiç problemle çıkarmadı uefi bioas da şimdi ekran görüntüleri paylaşıyorum kolay gelsin herkese

legacy boot ekranı

Grub4dos ekranı tamamiyle tükçeleştirdim dikkat edilirse tükçe karekterler gözükür ı-i-ş-ç-ö-ü

UEFİ görüntüler Telefon ile resimleri çektim fotolar biraz parlak

Please register to see this content.

Edited by serhat100
  • Like 1

5 dakika önce, mustafakarasan yazdı:

solidshare sitesinin yaptığı multibootu kullanıyorum hem uefi hem normal kuruyorum şuanada kadar tüm pclerde sorunsuz kurulum yaptım hem sade hemde anlaşılır

Spoiler

boş halinı gönderebilirmisiniz rica etsm..

not: mesaj kapalı sizin o yüzden buraya yazdım..

• 2 years yıl...
  • Editor

Son versiyon Grub2 File Manager uygulamasından sonra bana göre bütün multiboot alternatiflerinin pabucu dama atıldı...

Kod bilgisine gerek yok, şu dosyayı buraya, bu dosyayı şuraya koy diye bir zorunluluk yok...

Tek bir dosya ile linux, winpe, windows, iso yada wim dosyalarını bilgisayarında nerede olursa olsun seç ve istediğini önyükle...

Edited by mephistooo2
  • Like 6
  • Thanks 1

• 4 hafta sonra ...
mustafakarasan, 03.07.2017 - 18:05 yazdı:

solidshare sitesinin yaptığı multibootu kullanıyorum hem uefi hem normal kuruyorum şuanada kadar tüm pclerde sorunsuz kurulum yaptım hem sade hemde anlaşılır

beleşçilik gibi olmasında 2020 den geldim bende solidshare nin multibootundan pay alabilirmiyim

ByChilavert üsdadın hazırlamış olduğu multıbot

Çalışmaları için kendisine teşekür edeyirum

FiraDisk-Makkay Multiboot

DOWNLOAD:

Aşadakiler benim için yeterlidir

-----------------------------

ACRONISD 2017

WIN7_KURTARMA

WinPE_8_1_V3_x64_2017

Aşadaki kodlardan faydalanarak kendinize özel multıbot hazırlayabilirsiniz

Usbmenu Kodları  

FiraDisk-Makkay Multiboot