Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Operanın Yeniden Giriş Yapmayı Istemesi

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

gerçi herşeyi cr a cklıyoruzda eset cra ckları çabuk yakalamaya başladı galiba.geçersiz kullanıcı adı , güncellenemiyor diye uyarı veriyor. tnod ilebaşarılı biçimde yeniden lisanslıyorum fakat "ödemeli" ibaresini hiç görmemiştim lisansta. bu başımıza sorun açmaz değilmi? kıllandım valla :) 

2. sorumda fazla başlık açmamak için soruyorum; operaportable kullanıyorum, daha çok vpn için. daha çok tnctr yi her açtığımda yeniden giriş istiyor. hatırla tikini koymama rağmen. google da anlatılmış birşeyler ama biraz karışık geldi bunu kısa yoldan nasıl halledebilirim?

1.PNG

Edited by abdulhey_
Konunun önceki nin önüne geçmes ile başlığı değistirdim

onun tnodla alakası yok o esetin olayı güncel sürümde kullanıcı adı ve parola girilirse ödemeli direk key girilirse belli süreli deneme programı olarak gösteriyor.Ama ben antivirüs yerine anti-malware tercih etmeniz taraftarıyım virüs yakalama ve temizlemede çok iyi iş görür.Antivirüslerin olayı ise virüs bulaşmasını engellemektir tarama ve temizlemede en iyileri dahi oldukça başarısızdır.Hafif birşeyler isterseniz zemana anti-malwareyi kapsamlı isterseniz emsisoft anti-malwareyi 2sinin ortası olsun dersenizde malwarebytes anti-malwareyi öneririm.

Diğer sorununuza gelicne opera portablede bu tarz hatalar normaldir kurulu sürümde aynı hatalar olmamakta üstelik portable güncellenmediği içinde güvenlik zaafiyetine ve performans kaybına yol açmakta :) kısacası böyle basit ama önemli hatalarla karşılaşmak istemiyorsanız portable sürüm kullanmayın ;)

@RaZoRWounD  kardeşim, 2.sorudaki forum-lara girişte beni hatırla yı seçmeme rağmen sonra ki pc açmamda yeniden giriş yapmamı istemesinin tarayıcının opera "portablle"olması ilgili olduğunu sanmıyorum. Çünkü daha öncede Firefox portable kullanıyordum onda bu sorun yoktu. Birde her forum, site girisinde olmuyor genelde tnctr de oluyor.

Opera portablle a gecmemin nedeni girilemeyen sitelere operanın vpn özelliği ile sorunsuz girebilmem. Başka bir şeye gerek kalmıyor. Sorunun operadan değil de VPN den kaynaklandığını düşünürsek zaten her zaman giriş yapmaktan başka çare yok. Çünkü konum değışıyor. Windows 10 güvenlik alıyor olmalı.

Ve dahası telefonumda da tnctr için aynı şey oluyor. Windows 10 un ağdaki güvenlik önlemi telefonada yansıyor olmalı veya Windows un değil ağın modemin iss nin önlemi de olabilir. 

Google da anlatılmış bununla ilgili şeyler ama tam olarak benim durumum için değil kurulu Opera için olabilir. 

Bu konuda yardım ve görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.

Edited by abdulhey_

7 saat önce, RaZoRWounD yazdı:

onun tnodla alakası yok o esetin olayı güncel sürümde kullanıcı adı ve parola girilirse ödemeli direk key girilirse belli süreli deneme programı olarak gösteriyor.Ama ben antivirüs yerine anti-malware tercih etmeniz taraftarıyım virüs yakalama ve temizlemede çok iyi iş görür.Antivirüslerin olayı ise virüs bulaşmasını engellemektir tarama ve temizlemede en iyileri dahi oldukça başarısızdır.Hafif birşeyler isterseniz zemana anti-malwareyi kapsamlı isterseniz emsisoft anti-malwareyi 2sinin ortası olsun dersenizde malwarebytes anti-malwareyi öneririm.

Diğer sorununuza gelicne opera portablede bu tarz hatalar normaldir kurulu sürümde aynı hatalar olmamakta üstelik portable güncellenmediği içinde güvenlik zaafiyetine ve performans kaybına yol açmakta :) kısacası böyle basit ama önemli hatalarla karşılaşmak istemiyorsanız portable sürüm kullanmayın ;)

opera portable güncelleme yapar,crome yapmaz.....

• Like 1

Opera normal kurulum dosyasını kurarken masa üstü portable seçerseniz portable kurar.

10 senedir böle.Firefox ile aynı altyapı kullandığında daha kaliteli idi.Chroumdan daha başarılı.

• Like 1

10 saat önce, KiNN yazdı:

Opera normal kurusyasını kurab bellekseniz portablcelleindirdiğimi kdim akurDNSar.

10gb l senedir böle.Firefox ile aynı altyapı kullandığa daha kaliteli idi.Chvpn olmdan daha başarılı.

Firefoks portable kullanıyordum. Firefoksun yazılımı hoşuma gidiyor. Ama firefoksda dns değiştirmek işe yaramıyor veya yeni doping internet aldım ama m. Temsilcisi sizin hattınızda engel yok dedi. Sonra profilinizi güncelledim ama engel yok dedi. Wikipediaya girmeye çalıştığımda altta yasaklı ve doping ismi çıkıyordu. Btk nın yasağı devreyr giriyor bu seferde galiba.

Ama işte operada vpn olmasi bunları aşıyor. Ayrıca çeviri eklentiside var.

Yalnız opera klasörünün birinde 3.5 gb lık aynı isimli dosya var dedi taşıma yaparken. Usb bellekten C:/ ye taşırken o neden oldu anlamadım. Öyle olunca ilk indirdiğimi kullandım. Ama onun bile boyutu 600mb civarı idi. Firefox portable ise en fazla 250 mb oluyordu. Bu kadar boyut farkınıda anlamıyorum. Saygılar.

Opera masa üstüne portable kurulumunu yaptıktan sonra ayarleri eklentileri yükle geçmişi komple sil de tekrar ziple.

Tahmini boyut 150 mb zipli hali 50 mb olacaktır.Portable opera tarayıcı geçmişi vesera klasor boyutunu şişirebilir.

• Like 1

2 saat önce, abdulhey_ yazdı:

Firefoks portable kullanıyordum. Firefoksun yazılımı hoşuma gidiyor. Ama firefoksda dns değiştirmek işe yaramıyor veya yeni doping internet aldım ama m. Temsilcisi sizin hattınızda engel yok dedi. Sonra profilinizi güncelledim ama engel yok dedi. Wikipediaya girmeye çalıştığımda altta yasaklı ve doping ismi çıkıyordu. Btk nın yasağı devreyr giriyor bu seferde galiba.

Ama işte operada vpn olmasi bunları aşıyor. Ayrıca çeviri eklentiside var.

Yalnız opera klasörünün birinde 3.5 gb lık aynı isimli dosya var dedi taşıma yaparken. Usb bellekten C:/ ye taşırken o neden oldu anlamadım. Öyle olunca ilk indirdiğimi kullandım. Ama onun bile boyutu 600mb civarı idi. Firefox portable ise en fazla 250 mb oluyordu. Bu kadar boyut farkınıda anlamıyorum. Saygılar.

eskiden engellemeyi host bazlı yapıyorlardı dns değişimiyle girmek mümkün oluyordu şimdi engelleme sistemini ilerlettiler ip bazlı yapmaya başladılar bu yüzden vpn ip değiştirip bulunduğun konumu değiştirdiğinden siteye direk erişim sağlıyor dnsde öyle birşey yok dnsnin artık işe yaramaması bundan kaynaklıdır.Ayrıyetten ben operanın güncel sürümü 46.0 kullanıyorum vpnsiz vpnli farketmiyor sorunsuz çalışıyor portabledemi bir sorun var acep ?

Ana tarayıcım ise firefoxtur 55 beta 6 sürümündedir yaklaşık 9 tane eklenti mevcuttur oldukça hızlı çalışmakta ram kullnaımı ciddi oranda düşmüş vaziyette ve çok seri çalışıyor yeni bir motormu eklemişler mevcut motoru eldenmi geçirmişler bilmiyorum 54 sürümüyle 55 sürümü arasında dağlar var

Edited by RaZoRWounD
  • Like 1

2 saat önce, KiNN yazdı:

Opera masa üstüne portable kurulumunu yaptıktan sonra ayarleri eklentileri yükle geçmişi komple sil de tekrar ziple.

Tahmini boyut 150 mb zipli hali 50 mb olacaktır.Portable opera tarayıcı geçmişi vesera klasor boyutunu şişirebilir.

evet. data klasöründe ilk kullanmaya başladığımda 3.5 gb boyut oluşmuştu. şimdi inceledim; cache ve app klasörleri boyutu artırıyor. operanın menüsünü incelemedim ama çıkarken geçmişi sil mi dicez ne yapıcaz. şu anda 850mb toplam. opera/app/ opera klasörünün içinde de xxx. xxxx.xxx. xx. gibi rakamlı klasörler var onların içinde de lokazation resources gibi klasörler var. yani sadece app klasörü 260 mb.

firefox portable ın toplamı  270 mb falandı en fazla. devamlı belki yıllarca kullanmamda.

Edited by abdulhey_

son olarak soruyorum, firefox portable kullanımımda tarama verilerini çerezleri silmediğim veya silinmeye ayarlamadığım halde yıllarca kullanımımda 250 mb geçmiyordu boyutu. yeni portable operayı C ye kurdum şu anda 150 mb. firefoxdaki gibi klasörün şişmemesi için ne yapmalıyım. gözlemlerime göre data klasörü kullandıkça şişiyor. bir ara 3.5 gb bile olmuştu kısa süre kullanımımda. sonra yeniden kurdum demin de 980 mb dı.  elle cahce dosyalarını sildim bu seferde çalışmadı.

demin sitesinden kurdum. dediğim gibi yukarıda firefox portable gibi yıllarca kullanımda bile 250 mb larda  nasıl kalır? 

çünkü firefox portable geçmişi tutmuyor(du diye hatırlıyorum) ve bende firefox kullanıyorum indirme ve arama geçmişimi hatırlamayı kapattım firefox'U yaklaşık 10 aydır hiç silmeden kullanıyorum roamingte oluşturduğu cache dosyalarıyla beraber boyutu sadece 395 mb geçmiyorda aşmıyorda hatta tarama verilerini temizleyince bu klasör 200 mbta kadar düşüyor sitelere girince tekrar yükseliyor sürekli değişkenlik gösteriyor ama bende 395 mb geçtiğine şahit olmadım.Opera,chrome ve diğer tarayıcılarda böyle bir özellik kullanıcıya bırakılmamış kişiselleştiremiyorsunuz ya beni izleme deyip girilen şifreleri dahil hatırlamasını engelliyorsunuz yada normal bırakıyorsunuz girdiğiniz her siteyi bilgisayarınıza kaydediyor şişiriyor klasörü

• Like 1

12 saat önce, RaZoRWounD yazdı:

çünkü firefortable geçmişi tutmuytarayıcım fire hatırlıyorum) ve bende firefox kullanıyorum in arama geçmişimi hatırlamaopera portableattım firefox'U yaklaşık 10 aydır hiç ?silmeden kullanıyorum roamingte oluşturduğu cache dosyalarıyla beraber boyutu sadece 395 mb geçmiyorda aşmıyorda hatta tarama verilerini temizleyince bu klasör 200 mbta kadar düşüyor sitelere girince tekrar yükseliyor sürekli değişkenlik gösteriyor ama bende 395 mb geçtiğine şahit olmadım.Opera,chrome ve diğer tarayıcılarda böyle bir özellik kullanıcıya bırakılmamış kişiselleştiremiyorsunuz ya beni izleme deyip girilen şifreleri dahil hatırlamasını engelliyorsunuz yada normal bırakıyorsunuz girdiğiniz her siteyi bilgisayarınıza kaydediyor şişiriyor klasörü

Bunu anlamanın yolu ayrıca portable olmayan bir opeera kurmak olabilir. Benim favori tarayıcım firefox olduğundan firefoxu kurarım formattan hemen sonra ama genelde portable firefoxu kullanıyordum. Firefox portablın geçmışi tutmayacağını sanmıyorum. Çünkü hem hiç bir ayar yapmıyordum . Geçmişi tutma sekli az boyuta neden olacak sekılde olabilir. Yalnız herhalükarda Opera portable ın daha yüksek boyutta tuttuğu acik.  Birde opera portableda kapattığımda geçmışi sil ayarı var. Bunu kullansam pek bir şey kaybetmem herhalde. Evet sanırım bu çözüm olabilir. Forum girislerıni hatırla derim. Fakat direkt kullanımda boyut farkının neden kaynaklandığını bilmek istiyor insan -:)

Birde her yeni sürümü bile tutuyor. Profile klasöründe idi galiba. Her sürüm numarali klasörler var 150 mb üzerinde.

Edited by abdulhey_
  • Like 1

bu boyut yükselmesini ne yapsak kurtulamıcaz veya çıkarken silersek istemediğim şeyler oluyor. 

peki kaldığım yerden devameti seçtiğimde bir önceki kapanışta komple silmeye ayarladım diyelim. site girişlerini hep yenidenmi yapmam gerekiyor.?

19 saat önce, abdulhey_ yazdı:

bu boyut yükselmesini ne yapsak kurtulamıcaz veya çıkarken silersek istemediğim şeyler oluyor. 

peki kaldığım yerden devameti seçtiğimde bir önceki kapanışta komple silmeye ayarladım diyelim. site girişlerini hep yenidenmi yapmam gerekiyor.?

otomatik form doldurma ve önbelleği sildirmezseniz sorun olmaz

• Like 1

Bir saat önce, RaZoRWounD yazdı:

otomatik form doldurma ve önbelleği sildirmezseniz sorun olmaz

Önbellek dediğinizin operadaki tam karşılığı ne?  Tarama geçmişi ise gene bir pek işe yaramaz çünkü data klasöründeki chace ve media chace esas    büyük boyutu oluşturuyor.

2 dakika önce, abdulhey_ yazdı:

Önbellek dediğinizin operadaki tam karşılığı ne?  Tarama geçmişi ise gene bir pek işe yaramaz çünkü data klasöründeki chace ve media chace esas    büyük boyutu oluşturuyor.

cache yani önbellek oluyor media cachede video önbelleği oluyor zaten bunlar silinirse form doldurma(şifre hatırlama) verileride silinmiş oluyor çözümü olduğunu sanmıyorum her yazılımın mantığı farklı çalışıyor ayrıca operanın chromium motoru kullandığı chromeninde opera gibi veri tutma olayı olduğunu hesaba katarsak bunlar normal sanırım.

• Like 1

13 saat önce, RaZoRWounD yazdı:

cache yani önbellek oluyor media cachede video önbelleği oluyor zaten bunlar silinirse form doldurma(şifre hatırlama) verileride silinmiş oluyor çözümü olduğunu sanmıyorum her yazılımın mantığı farklı çalışıyor ayrıca operanın chromium motoru kullandığı chromeninde opera gibi veri tutma olayı olduğunu hesaba katarsak bunlar normal sanırım.

ben c nin içini demiyorum. bu ayarlardaki profili diyorum. mesela aynen resimdeki gibi uygulasam opera yı kapatıp hemen yeniden açsam sitelerin login lerini hatırlamıyor. her seferinde girmem gerekiyor. bunun üzerinde durmamın nedeni bir çok sekme ile site açıp login olup hatırlaması. bir diğer nedende gizlilik yani şahsi gizliliğim. ;-) 

ama dediğin gibi çözüm yok galiba. doldumu arada silicez ve login olucaz. başka çare bilmiyorum. bilen varsa söylerse sevinirim.

Please register to see this content.

Edited by abdulhey_

3 saat önce, abdulhey_ yazdı:

ben c nin içini demiyorum. bu ayarlardaki profili diyorum. mesela aynen resimdeki gibi uygulasam opera yı kapatıp hemen yeniden açsam sitelerin login lerini hatırlamıyor. her seferinde girmem gerekiyor. bunun üzerinde durmamın nedeni bir çok sekme ile site açıp login olup hatırlaması. bir diğer nedende gizlilik yani şahsi gizliliğim. ;-) 

ama dediğin gibi çözüm yok galiba. doldumu arada silicez ve login olucaz. başka çare bilmiyorum. bilen varsa söylerse sevinirim.

Please register to see this content.

çerezleri ve diğerleri tiki kaldırırsanız hatırlar diye düşünüyorum denemesi bedava :)

56 dakika önce, RaZoRWounD yazdı:

çerezleri ve diğerleri tiki kaldırırsanız hatırlar diye düşünüyorum denemesi bedava :)

yok yine aynı. yapılacak bir şey yoksa zorlamanın alemi yok yav. bir kaç günde bir temizlicez site girişlerinide yeniden yapıcaz.

gözünü sevdiğim firefox da vpn olsa hiç opera ile uğraşmaya gerek yoktu. dns değiştirmeler işe yaramayınca vpn ye mecbur kaldık. veya vpn entegre olan tarayıcılara.

Not: aklıma bir şey geldi. kurulu olanda geçmişi silde nasıl ayarlı ise dokunmadan "geçen saate" ayarlıcam. baştan ilk dördü tik li zaten. yine şişip giriş isteyecekmi bakalım? ama eğer şişmeyip girişleride hatırlarsa portable ı nasıl ayarlıcaz? :) 

Edited by abdulhey_

normal kurulumda yukarıda resimde gösterdiğim gibi Tarama verilerini temizle de baştan dördü işaretli. ve c dizininne kurulu opera 151 mb ı geçmedi. Normal kurulumda data klasörleri yok Portable daki gibi. yalnız gizli klasörleri gösteri seçtim. opera ile ilgili data klasörüde bulamadım. ve porttable daki gibi tarama verilerini temizle deki ilk dördü işaretlediğimde bunlar silinmiyor normal kurulumda bu da nasıl oluyor bilmiyorum.

Özel olsun diye portable kullanacaksam şişmesin diye arada tarama verilerini silmekten başka ve yeniden sitelere login olmaktan başka çare yok. Çareyi bilen biri söylemezse tabi..

edit : yine C dizinine kurduğum portable opera da profile dosyası var. şişiren o imiş. Normal olarak kurduğumda bu klasör yok.

Edited by abdulhey_

Opera'nın tarama verilerini kaydetmesini veya kapatınca silmesini istiyorsanız " O menü - yeni özel pencere" yolunu izleyerek gizli tarama özelliğini kullanabilirsiniz. Böylece operayı kapattığınızda tarama verileri tamamen silinecektir.

Opera'nın kurulum yolları şöyledir:

Kurulum: C:\Program Files\Opera
Profil: C:\Users\Kullancı İsmi\AppData\Roaming\Opera Software\Opera Stable
Önbellek:

C:\Users\Kullanıcı İsmi\AppData\Local\Opera Software\Opera Stable

Yani kurulu operada da, portable operada da profil kasörü vardır. Olmaması imkansız. Başka türlü kullanıcı verileri / özelleştirmeleri tutulamazdı. Kurulum yollarına O menü- Opera hakkında yolunu izleyerek sizde bakabilirsiniz.

Parolalar için Lastpass gibi bir parola yönetici eklentisi kullanabilirsiniz. Esenkalın.....