Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Usb Multiboot Toolkit Secureboot Edition 4

köylü
 Share

Recommended Posts

• Editor

efide sıralama ayarlamıştım grubx64efi sadece 2 bölümde aramaya ayarlamıştım şu şekilde yaparsan sorun çıkmaz sanırım multiboot bölümünün sağ tarafından partition wizardla move resize seçeneği ile uefi bölümde ne kadar alana ihtiyacın varsa yer ayır fat32 ile biçimlendir uefi bölümünü 2 bölüme taşı kopyala sağ tarafta kalan bölümleride data olarak kullanırsın

yani multiboot uefi data şeklinde olursasıralama sorun çıkmaz diye düsünüyorum  bu arada secure boot doğrulamasını yapabildinmi?

Edited by köylü

• Editor

@karadurak ubuntunun grubx64.efi yi editleyemiyorum editleyince senin yöntemle çalışmıyor niye editliyorum grub klasörünün adını değiştiriyorum değiştirmezsem legacy de iken gidip efideki grub klasörünü buluyor grubdos ve syslinux menülerde grub2 anamenüye geçmiyor burada şimdi yapımcının yaptığında bu sorun olmuyor diyen arkadaşlar çıkabilir referans linkteki script te legacy bölümünden başka yerde grub klasörü olmadığı için sorun yaratmıyor

ama bu doğrulama yöntemi tutmazsa ubuntunkini  koyarız bu sefer legacy deki grub klasörünün adını değiştiririz

Edited by köylü

• Editor
2 dakika önce, karadurak yazdı:

@köylü anladım. Ben o şekile test etme fırsatım olmadı. ama ana menüyü XorBootU ile ayarlarsan asanırım geçişlerde sıkıntı olmaz 

Please register to see this content.

Bakalım hocam duruma göre hareket ederiz

On 06.07.2017 at 13:53, köylü yazdı:

Konu  referans linki

Referans linkteki scripts tarafımca editlenerek hazırlanmıştır legacy de linux grub4dos grub2 menülerinde birbirine gecerken oluşan hatalar giderildi tüm menüler çalışıyor içerik olarak boştur iki adet link veriyorum birisinin içerisinde bootiso86 ve 64 wimler var diğeri boş atılacak olan dosyalar txt dosyası olarak belrtilen klasörlere yazılmıştır txt dosyalarına göre sistemi kendiniz doldurun linux menusü ve grubdos menüsü yapımcının verdiği şekilde duruyor onları oynamadım kendiniz kullanacağını şekilde düzenleyin fat bölümüne refind bootloader eklenmiştir refind secureboot açıkken çalışmaz diğer sistemler doğrulama yöntemini yaptıktan sonra secureboot açıkken sorunsuz çalışacaktır doğrulama nasıl yapılır onunla alakalı video ekleyeceğim script i kullanamk için klasöre çıkartın multibootinstaller.bat dosyasını yönetici olarak çalıştırın kullanımla alakalı detaylı bilgilere referans linkten ulaşabilirsiniz

Legacy Bölümü

3q7642.png

RP0r56.png

Efi Bölümü

bootiso 86 ve 64 olan link 575mb

boş olan link 31mb

sanaldisk ve harici diskte uygulamak isteyenler aşağıdaki dosyaları eskileri ile değiştirsin

Secureboot doğrulama videosu

- Bu resimlerdeki ekranları editlemek için hangi dosyayı açmam gerekiyor acaba?

• Editor
On 08.07.2017 at 19:38, Berdush_03 yazdı:

- Bu resimlerdeki ekranları editlemek için hangi dosyayı açmam gerekiyor acaba?

7NyXaW.png

PrO61N.png

gW9VrR.png

ilk resim gubdos daki menü dosyaları bunu editlemek için gfx editör kullanacaksın diğerlerini elle değiştirebilirsin

• Like 1

pts 4.0 da autologin i çalıştıramadım denediğim grub2 komutu:

if [ -e "/ISO/pardus_topluluk_4.0.iso" ]; then
menuentry "Pardus Topluluk 4.0 XFCE 64 BIT" --class pardus {
  echo "Lutfen Bekleyiniz ..."
  set isofile="/ISO/pardus_topluluk_4.0.iso"
  loopback loop $isofile
  linux (loop)/live/vmlinuz boot=live username=pardus components live-config.username=pardus live-config.user-fullname=pardus live-config.hostname=pardus live-config.timezone=Europe/Istanbul live-config.utc=yes utc=yes live-config.nottyautologin live-config.locales=tr_TR.UTF-8 locale=tr_TR modprobe.blacklist=floppy findiso=$isofile config
  initrd (loop)/live/initrd.img
}
fi

15 dakika önce, tahsin4345 yazdı:

bu çalışmayı nasıl kullanıyoruz tam olarak anlayamadım usbye direkmi atıyoruz yoksa bir exe dosyası varda ona tıklayıp usb yimi gösteriyoruz kavrayamadım

"multiboot_install.bat" dosyasını yönetici olarak çalıştır. USB'yi seç. Kurulum tamamlanınca patch uygula.

Bu Da Benimki Uefi ye çok ellemedim ve denemedim legacy de syslinux a ellemedim grub 2 de tooları eklicem grub4 de çok küçük bi ayar çekcem syslinux a bakcam sonra upload  

burdakileri grub2 de boot ettirmeme yardım edermisiniz

Spoiler

UEFİ

7NBQvL.png

Legacy
nWbyQR.png

okdyd7.png

JlVW8q.png

Edited by FeritEtemSinBin
  • Like 1

• 4 hafta sonra ...

Üstad eline sağlık... 

Konuyu okuyorum ama okumam multiboota dosya ekleme konusundaki cahilliği gidermiyor maalesef.

Bu çalışmanın multiboota dönüşmüş, imajlı versiyonunu elden paylaşacak arkadaşlar olabilir mi mesela istanbul içinde alsak diski yanımıza doğrudan kopyalasak. (Sarıyer-Maslak-Mecidiyeköy-Beşiktaş hattına koşarak giderim :)  )

Ya da bir hayırsever çıkar mı "bak tnctr de şu konudaki imajı indir, şuraya kopyala , şuraya şunu yaz" diye adım adım anlatacak.
Böylece sadece benim işim görülmez, benim gibi grup4dos, bootloader vs cahilleri de bu multibootun çalışan haline sahip olabilirler böylece.

Sıfırdan çalışan halini paylaşın diyemiyorum maalesef ülkemizde internet yükleme süratleri yüzünden.
Ya üniversitede olacaksınız yada methro/fiber bağlantısı olan bir iş yerinde çalışıyo olacaksınız ki 50-60Gb datayı acısız upload edebilesiniz.  

Şimdiden teşekkürler

• Like 1

• 4 hafta sonra ...
mermis, 8/15/2017 - 17:51 yazdı:

Üstad eline sağlık... 

Konuyu okuyorum ama okumam multiboota dosya ekleme konusundaki cahilliği gidermiyor maalesef.

Bu çalışmanın multiboota dönüşmüş, imajlı versiyonunu elden paylaşacak arkadaşlar olabilir mi mesela istanbul içinde alsak diski yanımıza doğrudan kopyalasak. (Sarıyer-Maslak-Mecidiyeköy-Beşiktaş hattına koşarak giderim :)  )

Ya da bir hayırsever çıkar mı "bak tnctr de şu konudaki imajı indir, şuraya kopyala , şuraya şunu yaz" diye adım adım anlatacak.
Böylece sadece benim işim görülmez, benim gibi grup4dos, bootloader vs cahilleri de bu multibootun çalışan haline sahip olabilirler böylece.

Sıfırdan çalışan halini paylaşın diyemiyorum maalesef ülkemizde internet yükleme süratleri yüzünden.
Ya üniversitede olacaksınız yada methro/fiber bağlantısı olan bir iş yerinde çalışıyo olacaksınız ki 50-60Gb datayı acısız upload edebilesiniz.  

Şimdiden teşekkürler

asıl konuda Crasadure nin bir sürü videosu var . yapamamanız imkansız

herz, 1 saat önce yazdı:

anladım cevap için teşekkürler. peki bu proğramın tib dosyası haline gelme imkanı varmıdır.

var fakat aynı flash diske geri yükleyebilirsiniz: farklı flash diske yüklenemiyor: Köylü üstadın tib dosyası şeklinde paylaşımı var onu deneyebilirsiniz

Ben vietnamlının 2.2.0ını kullanıyorum 128 lik flash disk full dolu sorun yok

Edited by efe34

• 1 ay sonra...

Multiboot Tookit 2.2.0 kullanıyorum

[ 01 ] Install Multiboot.bat dosyasını yönetici olarak çalıştırdım videoyu izleyerek yaptım sorunsuz işlemi tamamladı ama usb flashbelleği boot etmemiş usb den seçiyorum ama açılmıyor c: işletim sistemi açılıyor.sebebi nedir acaba yada [ 01 ] Install Multiboot.bat  yapmadan önce usb belleği bir işlemden mi geçirmem gerekiyor.hata resimdeki gibi

Edited by herz

köylü, 06.07.2017 - 13:53 yazdı:

Konu  referans linki

Referans linkteki scripts tarafımca editlenerek hazırlanmıştır legacy de linux grub4dos grub2 menülerinde birbirine gecerken oluşan hatalar giderildi tüm menüler çalışıyor içerik olarak boştur iki adet link veriyorum birisinin içerisinde bootiso86 ve 64 wimler var diğeri boş atılacak olan dosyalar txt dosyası olarak belrtilen klasörlere yazılmıştır txt dosyalarına göre sistemi kendiniz doldurun linux menusü ve grubdos menüsü yapımcının verdiği şekilde duruyor onları oynamadım kendiniz kullanacağını şekilde düzenleyin fat bölümüne refind bootloader eklenmiştir refind secureboot açıkken çalışmaz diğer sistemler doğrulama yöntemini yaptıktan sonra secureboot açıkken sorunsuz çalışacaktır doğrulama nasıl yapılır onunla alakalı video ekleyeceğim script i kullanamk için klasöre çıkartın multibootinstaller.bat dosyasını yönetici olarak çalıştırın kullanımla alakalı detaylı bilgilere referans linkten ulaşabilirsiniz

Legacy Bölümü

3q7642.png

RP0r56.png

Efi Bölümü

bootiso 86 ve 64 olan link 575mb

boş olan link 31mb

sanaldisk ve harici diskte uygulamak isteyenler aşağıdaki dosyaları eskileri ile değiştirsin

Secureboot doğrulama videosu

köylü hocam bu çalışmanın tıb dosyası şeklinde yayınlama imkanınız varmıdır.teşekkürler

dosya içindeki [ 06 ] rEFInd(UEFI)_installer.bat dosyasını çalıştırdım acaba bilmiyorum yanlışlıkla usb yerine diskimimi seçtim bilgisayar açılışında refin menü geliyor boot menü olarak ondna sonra makine okeyleyinc eaçılıyor bunu normal ayara nasıl döndürebilirim  biosuda sıfırladım düzelmedi

• Editor
mustafakarasan, 9 dakika önce yazdı:

dosya içindeki [ 06 ] rEFInd(UEFI)_installer.bat dosyasını çalıştırdım acaba bilmiyorum yanlışlıkla usb yerine diskimimi seçtim bilgisayar açılışında refin menü geliyor boot menü olarak ondna sonra makine okeyleyinc eaçılıyor bunu normal ayara nasıl döndürebilirim  biosuda sıfırladım düzelmedi

En kısa yolu msconfig komutu ile açılan Sistem Yapılandırması'nda önyükleme sekmesinden refind menü kısmını silmen yeterli...

mustafakarasan, 40 dakika önce yazdı:

refin menü geliyor açılışta bunu nasıl normal eski haline çevirebilirim açılışta direk bu ekran geliyor normalde direk açılırdı

Refind_installer.bat dosyası Windows un boot loader kısmına refind in boot loader ini yüklemek için kullanılan batch dosyasıdır. Easybcd programı ile Windows un bcd dosyasına eklenmis olan refind seçeneğini silmeyi deneyiniz...eger easybcd yi kullanmayı bilmiyorsanız bilen biriyle bu işlemi yapınız

Edited by crasadure