Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Usb Multiboot Toolkit Secureboot Edition 4

köylü
 Share

Recommended Posts

mustafakarasan, 06.11.2017 - 09:00 yazdı:

peki Refind_installer.bat dosyası  gibi normale çevirmek için bat dosyası yokmu lütfen yardımcı olun bu sorun psikolojimi bozdu

Mevcut işletim sistemine ait BCD dosyasında eğer Refind a ait girdi mevcut ise Bootice programı ile bu girdi satırını siliniz

bahsettiğim olayı videoda gösterdim

Please register to see this content.

Edited by crasadure

Usb Multiboot Toolkit Secureboot Edition 4

kıngstoon usb 3.0 64gb usb bellege yüklemek istiyorum ve [ 01 ] multiboot_installer.bat dosyasını yönetici olarak çalıştırıyorum

yüklemeye başlıyor ve %99 a gelince hata veriyor usb belleği bölümlerede ayırmış oluyor ama usb bellek boot olmamış oluyor aşağıda vereceğim resimde %99a geldiğinde hata veriyor. sebebi nedir acaba

herz, 04.11.2017 - 16:54 yazdı:

Multiboot Tookit 2.2.0 kullanıyorum

[ 01 ] Install Multiboot.bat dosyasını yönetici olarak çalıştırdım videoyu izleyerek yaptım sorunsuz işlemi tamamladı ama usb flashbelleği boot etmemiş usb den seçiyorum ama açılmıyor c: işletim sistemi açılıyor.sebebi nedir acaba yada [ 01 ] Install Multiboot.bat  yapmadan önce usb belleği bir işlemden mi geçirmem gerekiyor.hata resimdeki gibi

usb yii boot tan çalıştırdığımdada bu hatayı veriyor 3. resimdeki hatayı veriyor

Edited by herz

mrb kaç sefer multiboottolkitsecureboot. rar lı dosyayı indirdim acaba inerken mi bir hata var diye her seferindede hep aynı hatayı verdi.bir türlü usb belleği sorunsuz olarak yükleyemedim.bu konuda yardımınızı bekliyorum sorun nedir bulamadım ve yaptığım işlemleri video' ya  çektim.hata nerde acaba yardımcı olabilirseniz.

herz, Bir saat önce yazdı:

mrb kaç sefer multiboottolkitsecureboot. rar lı dosyayı indirdim acaba inerken mi bir hata var diye her seferindede hep aynı hatayı verdi.bir türlü usb belleği sorunsuz olarak yükleyemedim.bu konuda yardımınızı bekliyorum sorun nedir bulamadım ve yaptığım işlemleri video' ya  çektim.hata nerde acaba yardımcı olabilirseniz.

@herz krd;

@köylü üstadımız bu sistemi Multiboot Toolkit v2.x konu başlığındaki sistem üzerinde değişiklik yaparak bu projeyi ortaya çıkardı(kendisine teşekkür ederim).

şimdi gelelim senin soruna....

Senin sistemin kurulmama nedeni olarak aklıma gelen olay şu...sen windows7 işletim sistemi kullanıyorsun sanırım...Bu multiboot ile Windows 7 de kurulum yapılmaya çalışıldığında sorun çıkıyor.

bunu yukarıdaki verdiğim link kısmında video çekerek göstermiş ve anlatmıştım...Eğer bu multiboot'u sorunsuzca kurmak istiyorsan Windows10 Redstone2 olan bir bilgisayarda kurmayı dene....sorunun büyük ihtimal çözülecektir. Windows7 uyumsuzluk sorunu var yani :) 

Edited by crasadure

crasadure, 38 dakika önce yazdı:

@herz krd;

@köylü üstadımız bu sistemi Multiboot Toolkit v2.x konu başlığındaki sistem üzerinde değişiklik yaparak bu projeyi ortaya çıkardı(kendisine teşekkür ederim).

şimdi gelelim senin soruna....

Senin sistemin kurulmama nedeni olarak aklıma gelen olay şu...sen windows7 işletim sistemi kullanıyorsun sanırım...Bu multiboot ile Windows 7 de kurulum yapılmaya çalışıldığında sorun çıkıyor.

bunu yukarıdaki verdiğim link kısmında video çekerek göstermiş ve anlatmıştım...Eğer bu multiboot'u sorunsuzca kurmak istiyorsan Windows10 Redstone2 olan bir bilgisayarda kurmayı dene....sorunun büyük ihtimal çözülecektir. Windows7 uyumsuzluk sorunu var yani :) 

hocam işletim sistemim win 10 Enterprise 64 bit

Edited by herz

Emeğinize sağlık kurulum sonrası legacy bölümde sıkıntı yok ancak Uefi bölümüne dosyaları kopyalamıyor komutlar. Dosyaları el ile kopyalayınca çalıştı. Ancak sertifika sorununu çözemedim güvenlikten geçemiyor efi dosyaları. Komutta bir eksiklik var sanırım.

Edited by bilirsinya

bilirsinya, 32 dakika önce yazdı:

Emeğinize sağlık kurulum sonrası legacy bölümde sıkıntı yok ancak Uefi bölümüne dosyaları kopyalamıyor komutlar. Dosyaları el ile kopyalayınca çalıştı. Ancak sertifika sorununu çözemedim güvenlikten geçemiyor efi dosyaları. Komutta bir eksiklik var sanırım.

valla o kısmını ben bilemem...o kısmı @köylü üstadım bilir...çünkü sertifika dosyaları EFI de doğrulamadan geçiyor demişti...Geçmiyorsa o zaman UEFI de BIOS tan Secure Boot =DISABLE yapınız

herz, 27 dakika önce yazdı:

pardon yanlış yazmışım win 10 64 bit Enterprise 

o zaman sizden bir şey denemenizi rica edeceğim

https://www.tnctr.com/applications/core/interface/file/attachment.php?id=3379

yukarıdaki linkten Multiboot toolkit v2.2.1 beta yı indirip flash belleğinizde test edin bakalım....kurulum da sorun varmı test edin lütfen

herz, 27 dakika önce yazdı:

pardon yanlış yazmışım win 10 64 bit Enterprise 

yukarıdaki linkten Multiboot toolkit v2.2.1 beta yı indirip flash belleğinizde test edin bakalım....kurulum da sorun varmı test edin lütfen

crasadure, 21 dakika önce yazdı:

valla o kısmını ben bilemem...o kısmı @köylü üstadım bilir...çünkü sertifika dosyaları EFI de doğrulamadan geçiyor demişti...Geçmiyorsa o zaman UEFI de BIOS tan Secure Boot =DISABLE yapınız

Orjinal dosyalarda  sorun olmuyor ama diski 3 parçaya bölüyor. 2.1 versiyonunu kullanmak konusunda K@ylü ile aynı düşüncedeyim, daha cazip geliyor. O yüzden disk Uefi ve Legacy olarak 2 part olsun istiyorum.  Ancak ek dosyalarıda yukardaki mephistooo2 nin verdiği komutlarıda denedim sonuç alamadım. Ek dosyaları ekleyince komutlar başlayıp kapatıyor kendini. Usb disk Raw a düşüyor.

Edited by bilirsinya

crasadure, 20 saat önce yazdı:

evet bu versiyonda boot etti sorunsuz kurulumu tamamladı

• 1 ay sonra...

Hocam burada paylaştığınız bootiso 86.wim dosyasını kullanarak,

yapı itibari ile esd olan ancak; isim ve uzantısı install78664.wim olarak değitirilen dosya ile sorunsuz kurulum yapılabilir mi?

esd uzantılı wim dosyalarını multibotta kullanabilmemiz için ne yapmalıyız?

• Editor
kamuran731, 3 saat önce yazdı:

Hocam burada paylaştığınız bootiso 86.wim dosyasını kullanarak,

yapı itibari ile esd olan ancak; isim ve uzantısı install78664.wim olarak değitirilen dosya ile sorunsuz kurulum yapılabilir mi?

esd uzantılı wim dosyalarını multibotta kullanabilmemiz için ne yapmalıyız?

esd uzantılı wim dosyalarının uzantısını wim olarak değiştirmeniz yeterli...

• Thanks 1

@mephistooo2 Hocam; esd uzantısını wim olarak değiştirip format  başlattım.

Bir süre sonra; "windows gereken dosyaları yükleyemiyor.  Yükleme için gereken tüm dosyaların kullanılabilir olduğundan emin olun ve yüklemeyi yeniden başlatın. Hata kodu: 0x8007025D" şeklinde bir uyarı verdi.

Kur devam etmedi. bu hatanın nedeni nedir acaba?

• 1 yıl yıl...

@köylü hocam, secure boot doğrulama olayı bütün uefi bios larda geçerli mi? Yoksa secure boot olan uefi bios larda doğrulama farklılık mı gösteriyor? Bu konuda net bilginiz var mı? Mesela sizin bu yaptığınız doğrulamayı kendi Lenovo laptopumda Secure Boot aktif edip doğrularım ve uefi olarak sistemi kullanabildim. Bu doğrulama yöntemini bütün Secure Boot aktif olan uefi bios larda uygulayabilir miyim?

• 8 ay sonra...
  • Editor

Arkadaşar uzun aradan sonra bu konu üzerinde ufak tefek değişiklikler yaptım tam olarak tamamalanmadı ama üzerinde uğraşmak isteyene kaynak olabilir multiboot toolkit uyarlaması ileusnb ye yüklenecek yine değişiklikler secure boot açıkken çalışıyor bende securet boot sitedeki arkadaşların kullandığı değildir birde karadurak hocamın kmpe sini ekledim kmpe klasrü ana dizine kopyalanacak sadece fırsat bulursam destek vermeye çalışırım devamlı burada olamayabilirim denemek isteyen indirip deneyebilir windows kurulum dosyaları olan bootiso86 ve bootiso64 im dosyaları sistemde yoktur diğer paylaşımlardan alıp kullanabilirsiniz

p5rNZN.png

DOn5N1.png

vaMNMR.png

qA7N7W.png

JVPzPB.png

link:

Edited by köylü
  • Like 5
  • Thanks 2

• Editor

@köylüüstad eline sağlık...

Az önce vmware de secureboot açıkken denedim menü geldi, ancak fat32 kısmını kontrol ettiğimde bizim kullandığımız secureboot u geçen dosyalardan farklı sizin kullandığınız efi dosyaları...

Siz farklı bir yöntem mi kullanıyorsunuz?

Eğer öyleyse fat32 kısmındaki efi dosyaları için biraz açıklama yapabilir misiniz?

Ayrıca secureboot u geçen dosyalar sadece x64 mimarisi için mi geçerli, yoksa x86 ve arm tabanlı tablet uefi sistemler için de geçerli mi?

Edited by mephistooo2
  • Like 1

• Editor
mephistooo2, 15 dakika önce yazdı:

@köylüüstad eline sağlık...

Az önce vmware de secureboot açıkken denedim menü geldi, ancak fat32 kısmını kontrol ettiğimde bizim kullandığımız secureboot u geçen dosyalardan farklı sizin kullandığınız efi dosyaları...

Siz farklı bir yöntem mi kullanıyorsunuz?

Eğer öyleyse fat32 kısmındaki efi dosyaları için biraz açıklama yapabilir misiniz?

Ayrıca secureboot u geçen dosyalar sadece x64 mimarisi için mi geçerli, yoksa x86 ve arm tabanlı ablet uefi sistemler için de geçerli mi?

Farklı bir yöntem yok sadece kullandığım grubx64.efi dosyası doğrulamadan geçiyor takılmıyor bu dosya tüm sistemlerde harici bir işlem yapmadan doğrulamadan geçer çalışır tabletler için deneme yapmadım çalışır diye düşünüyorum

Edited by köylü

köylü, 2 saat önce yazdı:

Arkadaşar uzun aradan sonra bu konu üzerinde ufak tefek değişiklikler yaptım tam olarak tamamalanmadı ama üzerinde uğraşmak isteyene kaynak olabilir multiboot toolkit uyarlaması ileusnb ye yüklenecek yine değişiklikler secure boot açıkken çalışıyor bende securet boot sitedeki arkadaşların kullandığı değildir birde karadurak hocamın kmpe sini ekledim kmpe klasrü ana dizine kopyalanacak sadece fırsat bulursam destek vermeye çalışırım devamlı burada olamayabilirim denemek isteyen indirip deneyebilir windows kurulum dosyaları olan bootiso86 ve bootiso64 im dosyaları sistemde yoktur diğer paylaşımlardan alıp kullanabilirsiniz

link:

Ellerine sağlık Mustafa abim arada burada olmanı fark etmek güzel oluyor kısa açıklama yapar mısın ben teferruatlı birşey aramıyorum windows 10 uefi+legacy aynı şekilde windows 8 olursa windows 7 kurtarma araçları başka da birşey istemiyorum umarım zor bir soru olmamıştır tekrar teşekkürler ?

• Editor
lord_figo18, 2 dakika önce yazdı:

Ellerine sağlık Mustafa abim arada burada olmanı fark etmek güzel oluyor kısa açıklama yapar mısın ben teferruatlı birşey aramıyorum windows 10 uefi+legacy aynı şekilde windows 8 olursa windows 7 kurtarma araçları başka da birşey istemiyorum umarım zor bir soru olmamıştır tekrar teşekkürler ?

Bu sistem boş biraz emek ister konuya hakim ve aşina olman gerekiyor ilk mesajlarda açıklama var bence dolu bir sistemi tercih etsen daha güzel olur

• Editor
köylü, 14 dakika önce yazdı:

Farklı bir yöntem yok sadece kullandığım grubx64.efi dosyası doğrulamadan geçiyor takılmıyor bu dosya tüm sistemlerde harici bir işlem yapmadan doğrulamadan geçer çalışır

Fat32 kısmındaki efi dosyalarından bootia32.efi dosyası hariç ikisi MS imzalı, sizin söylediğiniz dosya ise Canonical Ltd. imzalı.

O zaman uefi modunda biosdan usb seçildiğinde ilk önce grubx64.efi önyükleniyor, peki bu dosya hangi efi dosyasını önyüklüyor?

Üstat önyükleme sıralamasını da merak ediyorum :)

köylü, 14 dakika önce yazdı:

bu dosya tüm sistemlerde harici bir işlem yapmadan doğrulamadan geçer çalışır

yani x64, x86 mimarileri ve arm tabanlı tablet uefi sistemler için de geçerli, doğru mu anlıyorum ?

Edited by mephistooo2