Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Harddisk Sata 2

Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Merhaba

Harddisk im Check hatasıyla zamanla 7 senede ömrünü bitirdi Açılmıyor WD Markaydı Sata 2 Ata Device 5400 Arabellek 8   2,5 inç Laptop Yeni hardisk alacam 7200 performans bakımından Marka Seagate düşünüyorum  MAX 300 TL 1 TB Sizin düşüncelerinizi bekliyorum Şimdiden Teşekkürler

Not; Sata 3 alsam Artısı Eksisi ne olur Çalışırmı ? Ana Kart 3.0 desteklemiyor.

Sata 3 alırsan tüm anakartlarda(SATA Destekli) çalıştırabilirsin. Diğer artısı ise 6Gbit veri aktarım hızın olur. Tabiki bu Sata 3 destekli bir anakartda teoride ulaşılabilecek hızlar

O fiyata bu harddisk tam senin işini görür. 2TB olanda sağlamlık yönünde extra özellikler var o yüzden 1TB almanı pek önermem. Ama illa 1TB olsun dersen performans yönünden yinede daha iyi olacaktır.

Please register to see this content.

• Like 1

6 dakika önce, canavar123 yazdı:

Sata 3 alırsan tüm anakartlarda(SATA Destekli) çalıştırabilirsin. Diğer artısı ise 6Gbit veri aktarım hızın olur. Tabiki bu Sata 3 destekli bir anakartda teoride ulaşılabilecek hızlar

O fiyata bu harddisk tam senin işini görür. 2TB olanda sağlamlık yönünde extra özellikler var o yüzden 1TB almanı pek önermem. Ama illa 1TB olsun dersen performans yönünden yinede daha iyi olacaktır.

Please register to see this content.

Yanlış anlamadıysam sata 3 çalıştırır diyorsun çakışma olurmuki? Verdiğin link 3.5 inç

15 dakika önce, maxrekor yazdı:

Yanlış anlamadıysam sata 3 çalıştırır diyorsun çakışma olurmuki? Verdiğin link 3.5 inç

Kasada kullanmıyor musunuz? Laptop ise öneri veremeyeceğim. SATA arabirimli tüm diskler yeterli güç beslemesi aldığı sürece birbirleriyle çalışır. SATA 3 diski SATA 1 veya 2 ye takarak çalıştırabilirsiniz. Aynısı tam tersi için de geçerli.

22 dakika önce, canavar123 yazdı:

Kasada kullanmıyor musunuz? Laptop ise öneri veremeyeceğim. SATA arabirimli tüm diskler yeterli güç beslemesi aldığı sürece birbirleriyle çalışır. SATA 3 diski SATA 1 veya 2 ye takarak çalıştırabilirsiniz. Aynısı tam tersi için de geçerli.

Laptop Cihaz

arkadaşlar sata sürümü düşük olmasının pratikte faydası olmayacak onu söylemeyi unuttum. en baba 2 tb mı ne hdd var ve bu da 120 mb s gibi bir hızı anca verir belki 160 mb saniye anca. ki onda da baya büyük keş bellek ister. sata 3 platformundaki 500 gb diskler en baba 112 mb veriyor. ortalama 90 mb larda geziyor ama o da büyük dosyalarda. 

sata 1 i geçtim eski ide platformu bile 133 mb saniyede çalıştığı için bant genişliğinin hiçbir etkisi olmayacaktır. tabii ssd takarsa o ayrı mesele :D

10 saat önce, yasayanolu yazdı:

arkadaşlar sata sürümü düşük olmasının pratikte faydası olmayacak onu söylemeyi unuttum. en baba 2 tb mı ne hdd var ve bu da 120 mb s gibi bir hızı anca verir belki 160 mb saniye anca. ki onda da baya büyük keş bellek ister. sata 3 platformundaki 500 gb diskler en baba 112 mb veriyor. ortalama 90 mb larda geziyor ama o da büyük dosyalarda. 

sata 1 i geçtim eski ide platformu bile 133 mb saniyede çalıştığı için bant genişliğinin hiçbir etkisi olmayacaktır. tabii ssd takarsa o ayrı mesele :D

Zaten 7200RPM bir disk alamayacaktır. Yeni 5400RPM disklerin hızını bilmiyorum ama benim elimdeki laptop 5400RPM zaten ortalama 85MB/sn. O dahi 1 saat kesintisiz kullanımda 55 derece oldu. Disk hızlı dönerse ve küçük ve soğutmasız bir bölümde tutulursa 7200RPM oraya dokunulmaz hale getirilecek kadar ısı üretecektir. Eğer WD Green serisi filan almak belki daha faydalı olur ama en iyisi SSD takmak ve access time keyfini tatmaktır. Laptop kasası tamamen metal veya soğutma için özel bölme hazırlandıysa yani ısıyı dağıtabilir dersen 7200RPM alabilirsin ama dayanıklılıktan fedakarlık edersin biraz.

Bu arada disklerin boyutu önemli değil, inç ve RPM önemli. Tabi birde diskin üzerindeki kartda bulunan bileşenlerin kalitesi.

On 12.07.2017 at 11:53, canavar123 yazdı:

Zaten 7200RPM bir disk alamayacaktır. Yeni 5400RPM disklerin hızını bilmiyorum ama benim elimdeki laptop 5400RPM zaten ortalama 85MB/sn. O dahi 1 saat kesintisiz kullanımda 55 derece oldu. Disk hızlı dönerse ve küçük ve soğutmasız bir bölümde tutulursa 7200RPM oraya dokunulmaz hale getirilecek kadar ısı üretecektir. Eğer WD Green serisi filan almak belki daha faydalı olur ama en iyisi SSD takmak ve access time keyfini tatmaktır. Laptop kasası tamamen metal veya soğutma için özel bölme hazırlandıysa yani ısıyı dağıtabilir dersen 7200RPM alabilirsin ama dayanıklılıktan fedakarlık edersin biraz.

Bu arada disklerin boyutu önemli değil, inç ve RPM önemli. Tabi birde diskin üzerindeki kartda bulunan bileşenlerin kalitesi.

bileşen kalitesi ömrüne etki eder. misal seagatelerin motorları incedir. sessiz titreşimsiz olup en ufak darbede çatırt eder.

samsunglar sağlamdır traktör gibidir. ama hızları aynıdır.

boyutla hızın alakasını kuramayız. çünkü bu hesaba göre eski netbookumdaki 320 gb seagate momentus hdd masaüstümdeki 500 gb hdd den her türlü daha hızlı olmalı idi. çünkü 2.5 inç. ama öyle olmuyor. yüksek veri eğer ki kasa içinde tek disk varsa hıza büyük etki ettiği gibi ısıyı da engeller.sizin elinizdeki hdd dandikmiş. çünkü 5400 rpm bir hdd ısınmaz. zaten 50 dereceyi geçti mi termal uyarı verecektir. rpm ısınmaya çok etki etse de asıl etki disk sayısındadır. benim hdd lerim tek diskli. ondan dolayı 40 dereceyi geçemiyor. ama çok diskli hdd ler çok ısınır amalaptop hdd ise çok disk yoktur içinde. de büyük boyutlu hdd daha çabuk yıpranıyor. öyle bir sorun da var.

• Like 1

HDD HP bilgisayarın içinden çıktı. Kapanışta motordan ıslık sesi geliyor. Onun dışında sorunu yok. Tabi çok ısınmayı katmazsak. He birde Seagate diskten tak tak ses gelmesi normal midir? Yeni Casper PC bazen HDD uykuya alıyor. D'ye girince tak tak ediyor uyanıyor. Baya sert bir ses.

Dediklerinizde haklısınız, benim hatam olabilir. Disk sayısı konusunda pek bilgim yok ama bu diskler çok hassastır. Bir ara kafa atıyordu. Üstüne 5-6 kez sert şekilde parmakla vurdum düzeldi. :) Samsung diskler gerçekten sağlam. Benim taşınabilir disk masadan düşmüştü. Tık demeden çalışmıştı.

Edited by canavar123

hayırlısı olsun. bazıları da o ses hasta. ama ben napim tam 3 tane 7200 rpm masaüstü hdd takılı pc de. 3 ü çalıştığında traktor gibi ses çıkıyor :D benim kasadan zaten fan gürültüsünü kısabiliyorum fan ayarları ile ama hdd gürültüsünü engelleyemiyorum:D hdd ler nazlı kız gibidir ellenmeye pek gelmezler :D 

• Like 2