Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Fanları Sürekli çaıştırmak Istiyorum

efsane_6868
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar bende Lenova Y510P modeli leptop var çok memnunum leptopdan GTA 5 e banamın demiyor ama bazen ısınıyor haliyle 

Lenovanın kendi programı var 

https://lnv.i.lithium.com/t5/image/serverpage/image-id/12489iCB82B3BF0FD5ABA9?v=1.0[/img]

bu programda başlat dediğimiz zaman 2 dk boyunca fanlar son devirde çalışıyor çok güzel ama ben fanları 2 dk değil 10 yada 15 dk çalıştırmak istiyorum bunun için ne yapmam lazım 

Seedfan programı bi işe yaramıyor ne yazıkki :(

Fazla Isınınca hızlı çalışır sonradan kendini rölantiye alır neden hep çalıştırmak istiyorsun? Kasarsan işlemciyi sabaha kadar hızlı çalışır millet fazla sesten şikayet ediyor sen tam tersi. Isı her zaman riskdir.

2 saat önce, yineben yazdı:

usb den çalışan fan takarak devamlı çalıştırabilirsiniz

Please register to see this content.

bu cihaz serinleme amaçlı vantilatörün mini versiyonu eski dolmuşlarda yaz aylarında bulunur genelde pcye takılanı konuyu çok yanlış anlamışsınız arkaaşın derdi ısınmanın önüne geçmek serinlemek değil

Toz temizliği, termal macun yenilemesi, fanın yağlanması yapıldıktan sonra ısınmanın azalması gerek. Bilgisayar özelliklerine göz attım. İşlemci 47W, ekran kartı 50W güç tüketimine sahip. Bu fazla bir değer, soğutmanın zor olması normaldir. Fazla ısınmasının sana zararı nerdeyse olmayacaktır ama bilgisayarın ömrünü azaltacağı kesin. Fanın yüksek hızda uzun süre çalışması ise fanın ömrünü azaltır. 85-90 dereceye ulaşmıyorsa pek kafana takma. Benim eski HP bilgisayarın işlemcisi 110 derece olmuştu, ardından kasa eriyip menteşeyle birlikte arkaya doğru gitmişti. LCD Data kablosu arızalı dediler ve yenilendiği halde görüntü bozuk gelince pek önemsememiştim.

6 saat önce, yineben yazdı:

ben doğru anladım :-)

bu fanı kendinize değil bilgisayarınıza

tam olarak ısınan yere denk gelecek şekilde bırakıyorsunuz

bilgisayarınız çalıştığı sürece serinletecektir.

usta masaüstü değil diz üstü yani leptop bilgisayar :)

3 saat önce, efsane_6868 yazdı:

usta masaüstü değil diz üstü yani leptop bilgisayar :)

dizüstü vs. hangi bilgisayar için düşünürseniz düşünün çaresi vardır :-) bu resimler yeterli olacaktır.

Please register to see this content.

3 dakika önce, efsane_6868 yazdı:

demekki programsal birşey yapılamıyor :(   o fanlarıda biliyorum ama dizinin üstünde felan oynarken iyi olmuyor 

Mesajda belirtdiğim gibi bilgisayar bakımlıysa pek yapacak bir şey yok. Çünkü güç tüketimi yüksek işlemci ve ekran kartının.

söyle anlatayim hocam simdi siz sürekli yüksek devir calistirmak istiyorsunuz ya fani anakartiniza ve faniniza zarar verir onun yerine arkadaslarin dedigi gibi leptop sogutucu alip ona uygun bir adaptör ile besleyip kullanin daha iyi olur bende var ben adaptor ile besliyorum ve gayet de yardimi oluyor en azindan ayni ayarda kalmaya cabaliyor 

bir abim oyun oynarken tofas fani alip onunla yapmisti :D:D cok güzel oluyor ama oda 100 tl civari :D ve ayrica cok soguk da zarar verir oda su yuzden soguk lehim yapabilir