Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows 10 Soru Ve Cevaplar

casper0007
 Share

Recommended Posts

efe34, 3 saat önce yazdı:

Ben paylaşmıştım: o araç Home sürümünün install.wim dosyasını enterprise için olanına çevirir : isodan çıkartma yerine koyma işini ben Ultraiso ile yapıyorum. Bende bir de Pro for Workstation için olan var.

Diğerleri için biraz uğraşırsan olur ya da MDL den yardım isteyebilirsin. Enterprise için olanı kendim oradan yardım alarak yaptım.

İlgili konu şu:

S-M-R-T WIM EDITION SWITCHER v0.01.24

MDL deki UUPDL ve uup-converter-wimlib-15 ile home pro veya aio vs yapabilirsin .

Please register to see this content.

Teşekkür ederim. Dediğin yerleri inceleyeceğim.

ney69, 22.04.2018 - 17:59 yazdı:

Arkadaşlar kolay gelsin, bana wim içindeki tüm versiyonları tamamen başka bir wime çıkartacak bir  editör lazım. Bir akadaşım forenterprise diye bir rar paylaşmıştı ama onda diğer versiyonları nasıl çıkartacağımı bulamadım.

muharremerd, 11 saat önce yazdı:

Demek istediğim Wim içindeki diğer gizli Windows  versiyonları açığa çıkartmaktı. Gimagex bu işi yapabiliyormu, yapabiliyorsa ne ala. Bunu da iyicene tekrar inceleyeceğim. Teşekkürler.

abdulhey_, 21.04.2018 - 01:18 yazdı:

1803 ün yine ertelendiği yazıyor bazı yerlerde.  24 saatlik haber.  o değilde her 6 ayda böyle yükselticezmi windows 10 u. eylüld de 1809 mu vardı?  yani neyi değiştirreceklerse aynı derlemeyi geliştirip makul boyutlara bölüp update den verseler olmuyormu? veya 1803 ü update den "komple" verirlerse  ben onun yerine iso olarak indirip temiz formatı tercih ederim. e o durumda da mecbur format mı atıcam o zaman?

evet her 6 ayda 1 yükseltecez ama bu uzun vade sürmücek 2000 li sürümlere geldiğimizde bu yükseltme olayları bitecek ufak ufak düzeltme yamalarıda çekilmeye başlıcak güvenlik güncellemeleri devam edece win7ye dönecek 2021-2022 yıllarına geldiğimizde olacak bunlar tabi

RaZoRWounD, 14 dakika önce yazdı:

evet her 6 ayda 1 yükseltecez ama bu uzun vade sürmücek 2000 li sürümlere geldiğimizde bu yükseltme olayları bitecek ufak ufak düzeltme yamalarıda çekilmeye başlıcak güvenlik güncellemeleri devam edece win7ye dönecek 2021-2022 yıllarına geldiğimizde olacak bunlar tabi

özellikler 14 ekim 2025 te bitiyor. ondan sonrada 5 yıl güvenlik destek süresi var-mış. yani 2030 da tamamen bitecek demekki. ölmez sağkalır görürsek tabi inşallah :)  peki 2000 sürümüne ne zaman gelecek 2020 demi? destek özellik o ayrı tutuyoruz tabi. siz her seferinde temiz format atacakmısınız mesela ? :) bence orta yaşlı kişiler için bu angarya gelir.

abdulhey_, 24.04.2018 - 12:12 yazdı:

özellikler 14 ekim 2025 te bitiyor. ondan sonrada 5 yıl güvenlik destek süresi var-mış. yani 2030 da tamamen bitecek demekki. ölmez sağkalır görürsek tabi inşallah :)  peki 2000 sürümüne ne zaman gelecek 2020 demi? destek özellik o ayrı tutuyoruz tabi. siz her seferinde temiz format atacakmısınız mesela ? :) bence orta yaşlı kişiler için bu angarya gelir.

sürüm numarası mantığından yürürsek 2000 sürümlerini 2020de görmemiz olası :) temiz format olayı kişiye göre değişen bişi misal ben her fırsatta format atıyordum sorunsuz olması için her sürüm atladığında fakat nedense bana bu 1803 ara sürüm gibi geliyor bunu es geçip çıkacak bir sonraki sürüm 1809mu 1811mi her neyse işte o  sürümünü bekleyip final temiz isoyla format atmayı düşünüyorum hatta güncellemeyi bile erteledim 1803 geçmeyi düşünmüyorum çünkü başka pcde incelemiştim 1709 arasında nerdeyse hiç fark yok öyle ahım şahım bişi yok güncellemeri 6 ay erteledim  direk bir sonraki sürüme geçecem ben

Edited by RaZoRWounD

RaZoRWounD, 1 saat önce yazdı:

sürüm numarası mantığından yürürsek 2000 sürümlerini 2020de görmemiz olası :) temiz format olayı kişiye göre değişen bişi misal ben her fırsatta format atıyordum sorunsuz olması için her sürüm atladığında fakat nedense bana bu 1803 ara sürüm gibi geliyor bunu es geçip çıkacak bir sonraki sürüm 1809mu 1811mi her neyse işte o  sürümünü bekleyip final temiz isoyla format atmayı düşünüyorum hatta güncellemeyi bile erteledim 1803 geçmeyi düşünmüyorum çünkü başka pcde incelemiştim 1709 arasında nerdeyse hiç fark yok öyle ahım şahım bişi yok güncellemeri 6 ay erteledim  direk bir sonraki sürüme geçecem ben

şu anda 1809 üzerinde de çalışılmaya başlanmış bile.  tesadüfen gördüm  bir iki deneme sürümü çıkmış. ama eylülde çıkacağı söyleniyor.  bende geçmicem 1803 e.  hazır sistemi otutmuşken silmek pek akıl karı değil. ancak  2025 te özellik sunma bitince hepsi toptan olsun hesabı formatlanabilir. uzun zaman gibi geliyor ama yanni işimi görüp duruyorken sorun yokken ne gereği var. bu bilmem ne marka telefonun 200 amper fazla olanı varmış benimkine göre onu denicem diye bir ikinci telefon almak gibi boş bir durum bence. ve hatta 2025 den sonrada destek güvenlik verilme sürecci o da 5 yıl. yani 2030 a kadar yolu var  :)  yani 13 yılda iki format. ha o arada yeni windows çıkar. yinede bir engel falan olmazsa ki ne engeli olacak yine windows 10 a devam.

devlet dairelerinde aynen böyle değilmi :) hala hep windows 7 yi görüyorum.

abdulhey_, 3 saat önce yazdı:

şu anda 1809 üzerinde de çalışılmaya başlanmış bile.  tesadüfen gördüm  bir iki deneme sürümü çıkmış. ama eylülde çıkacağı söyleniyor.  bende geçmicem 1803 e.  hazır sistemi otutmuşken silmek pek akıl karı değil. ancak  2025 te özellik sunma bitince hepsi toptan olsun hesabı formatlanabilir. uzun zaman gibi geliyor ama yanni işimi görüp duruyorken sorun yokken ne gereği var. bu bilmem ne marka telefonun 200 amper fazla olanı varmış benimkine göre onu denicem diye bir ikinci telefon almak gibi boş bir durum bence. ve hatta 2025 den sonrada destek güvenlik verilme sürecci o da 5 yıl. yani 2030 a kadar yolu var  :) yani 13 yılda iki format. ha o arada yeni windows çıkar. yinede bir engel falan olmazsa ki ne engeli olacak yine windows 10 a devam.

devlet dairelerinde aynen böyle değilmi :) hala hep windows 7 yi görüyorum.

Bu sistem güncelleme vs olayı son kullanıcıya göre olan bir durum şirketler ve devlet daireleri gibi resmi kurumlarda win 10 kullanınca absürd sorunlar çıkarır çıkarmasını geçtim onu düzeltecez diye zaten aksayan işler iyice aksar hani yıllar önce pcler yokken saatlerce süren işlemler vardı ya ona döner olay zaten cbb iş dalı diye bişi var onun 6 ay 1 yıl 2 yıl olarak süresi var iyi özellikteki cihazları win 10 geçirip 2 yıllık cbb dalına alıyor en gücnel sistemi kurup ondan sonra o pcler sadece güvenlik güncellemesi alıyor yükseltme,düzeltme güncellemelerini es geçiyor süre dolunca yükseltme uyarısı veriyor ondan sonra teknik birimler format yoluyla yeni sürüme geçiyorlar o şekil devam ediyorlar arada verilen 4 güncelleme ve düzeltme güncellemeleri es geçiliyor böylece sistemin sorunsuz çalışması sağlanıyor aynı şey win 7 içidne geçerli

• Like 1

ney69, 24.04.2018 - 10:44 yazdı:

Demek istediğim Wim içindeki diğer gizli Windows  versiyonları açığa çıkartmaktı. Gimagex bu işi yapabiliyormu, yapabiliyorsa ne ala. Bunu da iyicene tekrar inceleyeceğim. Teşekkürler.

Gizli versiyondan kastınız nedir?

Wim dosya formatını rar ya da zip uzantısı olarak düşünün. İçindeki windowsları 7zip ile görebilirsiniz zaten, gerekli dosyaları da 7zip ile çıkarabilirsiniz.

Gimagex hızlı bir şekilde wim içindekileri çıkarmaya, bir yere mount etmeye ya da kendinize göre wim dosyası oluşturmaya, wim içindeki windowsların başlıklarını falan değiştirmeye yarayan küçük bir program. bunun yerine DISM GUI adında bir program da var ondanda faydalanabilirsiniz.

muharremerd, 2 saat önce yazdı:

Gizli versiyondan kastınız nedir?

Wim dosya formatını rar ya da zip uzantısı olarak düşünün. İçindeki windowsları 7zip ile görebilirsiniz zaten, gerekli dosyaları da 7zip ile çıkarabilirsiniz.

Gimagex hızlı bir şekilde wim içindekileri çıkarmaya, bir yere mount etmeye ya da kendinize göre wim dosyası oluşturmaya, wim içindeki windowsların başlıklarını falan değiştirmeye yarayan küçük bir program. bunun yerine DISM GUI adında bir program da var ondanda faydalanabilirsiniz.

Gizli versiyondan kastım (bu arada efe34 arkadaşla olan yazışmamızı okudunuzmu) örneğin elimde ki wimde pro versiyon var sadece fakat bana lazım olan ise Home Single Language ya da Enterprise. Bu Pro olan wimden diğerlerini nasıl çıkartıp kendi isomu yaparım dı. Efe34 arkadaş kendi kullandığı Core versiyondan Enterprise oluşturma için gereken cmd'yi  zaten konuda daha önce vermişti, soruma istinaden daha detaylı olan bir yol gösterdi (gerçi o linkleride daha inceleyemedim). 

Bu yazım bu sefer benim içinde çok açıklayıcı oldu diye düşünüyorum.

Gimagex'in kullanımı azda olsa biliyorum fakat benim yukarıda anllatığımı yapabiliyormu?

• Moderator

Windows 10 Version 1803 Build 17134.1 (Nisan Update) RTM Media Creation Tool |

Windows 10 Version 1803 Build 17134.1 RS4 RTM Multi-Edition Bootable ISO .esd links [All Languages/Edition] |

Not: Pastebin sitesine giremiyorsanız chrome gibi tarayıcılarda vpn (Browsec, zenmate vs.) eklentisi ile girebilirsiniz.

ney69, 26.04.2018 - 12:39 yazdı:

Gizli versiyondan kastım (bu arada efe34 arkadaşla olan yazışmamızı okudunuzmu) örneğin elimde ki wimde pro versiyon var sadece fakat bana lazım olan ise Home Single Language ya da Enterprise. Bu Pro olan wimden diğerlerini nasıl çıkartıp kendi isomu yaparım dı. Efe34 arkadaş kendi kullandığı Core versiyondan Enterprise oluşturma için gereken cmd'yi  zaten konuda daha önce vermişti, soruma istinaden daha detaylı olan bir yol gösterdi (gerçi o linkleride daha inceleyemedim). 

Bu yazım bu sefer benim içinde çok açıklayıcı oldu diye düşünüyorum.

Gimagex'in kullanımı azda olsa biliyorum fakat benim yukarıda anllatığımı yapabiliyormu?

Senin mantığın sorunlu ? yapılanları iyi oku bence. Gizli versiyon yok, efe34'ün yaptığı wim içindeki core versiyonu mount edip cmd komutuyla core sistem dosyalarına müdahale ederek onu enterprise olarak göstermek yani wim içinde gizli versiyon falan yok, Efe34'ün yazısını iyi oku.

Merhaba arkadaşlar ben win10 pro 1803 sürümünü kullanıyorum.  Gerçi sorunum uzun süredir var. Sorun normal pc kullanırken ekran hafif donma yapıyor ve mesela bir tarayıcı açık ise onun simgesi dururken ekran gidiyor düz bir ekran geliyor. Ardından Windows yeniden başlatılmış gibi nod32 tekrar açılıyor. Bu arada 1803 sürümü bayağı sorunlu geldi.  Yoğun şekilde photoshop kullanıyorum. Daha önce sorunsuz şekilde kullanıyordum. 1803 sürümünden sonra kasmaya başladı. Tek bir tarayıcı açıkken bile ram % 51 kullanıyor. (Ccleaner, your uninstaller proğramlarını kullanıyorum. Sıklıkla temp klasörünü ve prefetch klasörlerini temizliyorum. Tarayıcı geçmişini günlük temizliyorum arama geçmişi v.s.) Sizler bu sıkıntıları yaşıyor musunuz? Nasıl çözüyorsunuz? Bu arada sistemim düşük ancak internette birçok kişinin bendeki sistemden daha yüksek sistemlerde fortnite' ı oynayamazken ben aşağıya yazdığım sistemle normal değerlerde sıkıntısız oynayabiliyorum.

İntel i3 3220 işlemci

Asus h61m-pro anakart

4 gb kingston 1333 mhz ram

Amd hd 6570 ekran kartı

120 gb dandik bir ssd

500 gb seagate hdd

440 W power supply

Edited by deli_petro06

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar ben win10 pro 1803 sürümünü kullanıyorum.  Gerçi sorunum uzun süredir var. Sorun normal pc kullanırken ekran hafif donma yapıyor ve mesela bir tarayıcı açık ise onun simgesi dururken ekran gidiyor düz bir ekran geliyor. Ardından Windows yeniden başlatılmış gibi nod32 tekrar açılıyor. Bu arada 1803 sürümü bayağı sorunlu geldi.  Yoğun şekilde photoshop kullanıyorum. Daha önce sorunsuz şekilde kullanıyordum. 1803 sürümünden sonra kasmaya başladı. Tek bir tarayıcı açıkken bile ram % 51 kullanıyor. (Ccleaner, your uninstaller proğramlarını kullanıyorum. Sıklıkla temp klasörünü ve prefetch klasörlerini temizliyorum. Tarayıcı geçmişini günlük temizliyorum arama geçmişi v.s.) Sizler bu sıkıntıları yaşıyor musunuz? Nasıl çözüyorsunuz? Bu arada sistemim düşük ancak internette birçok kişinin bendeki sistemden daha yüksek sistemlerde fortnite' ı oynayamazken ben aşağıya yazdığım sistemle normal değerlerde sıkıntısız oynayabiliyorum.

İntel i3 3220 işlemci

Asus h61m-pro anakart

4 gb kingston 1333 mhz ram

Amd hd 6570 ekran kartı

120 gb dandik bir ssd

500 gb seagate hdd

440 W power supply

1.cisi şahsi fikrim win 10 kullanıılacak ideal sisteme sahip değilsiniz
2.cisi nod32 vb antivirüslerin çoğu win 10la tam olarak uyumlu değiller çeşitli sorunalra sebep olmaktadırlar.Kapatıp windows defenderle devam edebilirsiniz nod32den daha fazla iş göreceğine eminim.
3.cüsü 1803 çok sorunlu sürüm imkanınız varsa 1709 geri dönün derim ve 1 sonraki win 10 sürümünü bekleyin derim.
4.cüsü size tavsiyem photoshop gibi ağır bir programla uğraşıp resim editleyip renderleme yapıyorsanız şu sistem gereksinimlerinde win 7 proyla tam performans alırsınız win 10la yürümez hatta win 10 güncellendikçe zamanla performans diplere düşecektir çünkü donanım yetersiz kalacaktır.

• Like 2

RaZoRWounD, Bir saat önce yazdı:

1.cisi şahsi fikrim win 10 kullanıılacak ideal sisteme sahip değilsiniz
2.cisi nod32 vb antivirüslerin çoğu win 10la tam olarak uyumlu değiller çeşitli sorunalra sebep olmaktadırlar.Kapatıp windows defenderle devam edebilirsiniz nod32den daha fazla iş göreceğine eminim.
3.cüsü 1803 çok sorunlu sürüm imkanınız varsa 1709 geri dönün derim ve 1 sonraki win 10 sürümünü bekleyin derim.
4.cüsü size tavsiyem photoshop gibi ağır bir programla uğraşıp resim editleyip renderleme yapıyorsanız şu sistem gereksinimlerinde win 7 proyla tam performans alırsınız win 10la yürümez hatta win 10 güncellendikçe zamanla performans diplere düşecektir çünkü donanım yetersiz kalacaktır.

Hocam win10 bu sistemin en stabil çalıştığı Windows sürümü. Xp' den bu yana en iyi performans aldığım işletim sistemi diyebilirim. Düşük sistem ancak performans konusunda pek fena değil. 1803 sürümünden önce de photoshop, adobe premier, unity pro gibi proğramları renderlama yaparken bile kasmadan yapabiliyordum. Bu arada kasmakla alakalı en ufak bir sorunum yok. Tüm proğramları en güncel sürümleri ile  kasmadan kullanabiliyorum. Oyunları durum ortada olduğu gibi sınırı aşmayacak oyunlar oynuyorum. Yanlış anlamadıysam ekran gidip gelmesinin sebebinin düşük sistem olmasıdır diyorsunuz. Bu arada tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Ekran gidip gelmesi olayı çok sık olmuyor yine de rahatsız edici gerçi. Günde bir defa oluyor diyeyim. Win10' un eski sürümlerinde de oluyordu. Win7 geçmişte bir iki kez kullandım çok kötü performans aldım hatta xp daha iyi performans veriyordu. Birde win7 bana acayip antipatik geliyor yani pc' yi çöpe atmak win7 ile pc kullanmaktan daha mantıklı geliyor. win 10 güncel odaklı çözümler arıyorum. Evet sistem düşük ancak bu sistem çok ağır proğramları da kaldırıyor. Photoshop, premier, unity, maya, illüstratör, autocad gibi proğramları kasmadan kullanabiliyorum. Sıkıntı daha başka sebeplerden gibi geliyor bana...

besiktasjk87, 4 saat önce yazdı:

defenderı tamamen kapatmanın yolu var mı ?

Ek olarak PE sistemlerde;

Alıntı

C:\Program Files (x86)\Windows Defender

C:\Program Files\Windows Defender

C:\Program Files\Windows Defender Advanced Threat Protection

bu dizinleri silebilirsin.

Edited by BOMBOM07

arkadaşlar selam format attım pc ancak görev çubugunda simgeler gözukmuyor steam vırus pro falan actıgım zaman hıc bırsey gözukmuyor acaba nasıl duzelte bılrıırm 

bu şekılde ne yaptıysam düzelmiyor klasik hale getıremedım

Birkaç yıl önce windows 8 yüklü bir laptop aldım bugünlerde windows 10 1803 sürümüne kadar güncellendi benim sorum bu makinenin recovery bölümü hala windows 8 yani fabrika ayarlarına dön desek windows 8 ile karşı karşıya kalırız. Bu recovery bölümünü windows 10 1803 sürümüne getirebilme şansımız varmı ?

Ayrıca birde şöyle sorayım bu laptoptan oluşturduğumuz kurtarma medyasına usb olur dvd olur yeni windows 10 entegre edebilirmiyiz ?

Edited by erciyesim

erciyesim, 1 saat önce yazdı:

Birkaç yıl önce windows 8 yüklü bir laptop aldım bugünlerde windows 10 1803 sürümüne kadar güncellendi benim sorum bu makinenin recovery bölümü hala windows 8 yani fabrika ayarlarına dön desek windows 8 ile karşı karşıya kalırız. Bu recovery bölümünü windows 10 1803 sürümüne getirebilme şansımız varmı ?

Ayrıca birde şöyle sorayım bu laptoptan oluşturduğumuz kurtarma medyasına usb olur dvd olur yeni windows 10 entegre edebilirmiyiz ?

Profesional işi, hiç gerek yok. Güncel temiz kurulum yap sürücülerini programlarını kur ve yedek imaj al.

Macriumreflect, Acronis vb. araçlarla bu iş olur.

Haklısın zaten o şekilde kullanıyorum ama yedekleme konusunda bir sıkıntı var acronis tartışılmaz iyi bir yedekleme aracı ama benim lenovo da yedek alıyor yedeği geri yükleyince sistem açılmıyor. Bir türlü çözemedim birçok bios ayarlarını değiştirmeme rağmen olmadı. Yedeklemede güvenilir başka hangi programları kullanabilirim ?