Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows 10 Soru Ve Cevaplar

casper0007
 Share

Recommended Posts

cayro, 6 saat önce yazdı:

Aynı windows sürümünü kullanıyorum hiç bir sıkıntı yok. Hava durumu vs.. hepsi çalışıyor. Açılmayan program yok. Güncellemeden ziyade yüklediğiniz 3. parti yazılımlarla alakası olabilir. Tema veya başlat menüsü programları gibi extra programlar yüklediyseniz. Bazı sistem dosyalarını bozmuş olabilirsiniz. Öncelikle komut istemini yönetici olarak çalıştırın. İnternetiniz açık olsun.

Cmd de (admin)

sfc /scannow  

komutu uygulayın. Eğer bozulmuş sistem dosyalarınız .dll gibi varsa Windows update üzerinden indirip düzeltecektir.

Bu  işe yaramazsa Windowsun dosyalarınızı kaybetmeden sıfırlama yöntemi mevcut onu kullana bilirsiniz.

taramayı yaptım. herhangi bozuk dosya bulunamadı dedi. sıfırlayacağıma oda bir yöntem tabi ama her zaman  temiz formatı tercih ederim. programdan olduğunu sanmıyorum. çünkü çok program kurmam.

DJ_Rush, 5 saat önce yazdı:

Onarmak için:

Please register to see this content.

Ayrıca ses sürücülerinin güncel sürümü varsa güncelleyin.

Bahsettiğiniz sorunu bazı kullanıcılar böyle çözmüş. Sorun devam ederse güncell ve uyumlu ses sürücüsü veya bir windows güncellemesi beklemelisin.

Yada sorunsuz çalışan windows sürümüne geri dönebilirsin.

ben pek sistemi etkileyecek program kurmadım. mikrofon sorunu oldu, ses kaydedicisi açılmadı. streaming audio record programını yükledim ilk baştan gayet güzel çalıştı. sonradan  parazit önplana geçti. sistem sesi fazla açık galiba. ona bakıcam. ama yinede ben bu bozulmaların temmuz güncellemlerinden sonra olduğunu düşünüyorum. çünkü daha önceden haber ler ses kaydedicisi falan çalışıyordu. program ekle kaldırda temmuz ayına ait üç güncelleme var . ikisini  kaldırdım. kalan bir tanede kaldır çıkmıyor güvenli moddaa falan denedim farketmedi. KB4343669 kalkmayan güncelleme.  sorunu bulamazsam sanırım Razorwound un dediği gibi en iyisi bir önceki sürümü kullanmak galiba yani 1709 u. yada yine 1803 bulup yüklemek. ama yüklü 1803 ün iso su hala usb de yüklenmeye hazır duruyor. bir ay falan olmuş daha kurulum.

Kalkmayan güncelleme yi iobit unintaller de kaldırma varmış. windows gerekliliği olan güncelleme kaldırılamaz diye uyarı verdi.

Diğer hdd tede aynı sürüm yüklü. temel şeyleri kurup öyle yedekte bırakmıştım. orda temmuz güncellemeleri yüklü değil. daha doğrusu iobit uninstaler ile hepsini ben kaldırdım. orda da aynı çalışmıyor bazı şeyler. komple diskleri silip 1709 yüklemek şart oldu.

Edited by abdulhey_
  • Like 1

abdulhey_, Bir saat önce yazdı:

taramayı yaptım. herhangi bozuk dosya bulunamadı dedi. sıfırlayacağıma oda bir yöntem tabi ama her zaman  temiz formatı tercih ederim. programdan olduğunu sanmıyorum. çünkü çok program kurmam.

Çok program kurmana gerek yok. Bir tane hataya sebebiyet veren program kurman yeterli ki. Ses record programı kurduğunu da kendin söylemişsin zaten. Windows sürücün Realtek ise windowsun kurduğu şeklinde kalsın. Güncellediğin de bile hata alabilirsin ki ben alıyorum. Bu sürümle de alakalı değil uzun zamandır bende böyle. Onu şu şekilde test edebilirsin. Aygıt yöneticisi/Ses girişleri ve çıkışları/Hoparlör(kullandığın sürücü)

Sağ tık özellikler sürücü sekmesine gidin, Sürücü Ayrıntılarına tıklayın eğer orada eski sürücüleriniz de varsa hepsini silin. Windowsu yeniden başlatıp windowsun ses sürücülerini kurmasını bekleyin. Öyle deneyin.

Ayrıca bende güncellemelerde KB4343669 diye birşey yok. Ben mi yanlış gördüm sizin sürümüzü İnsider mısınız?

@cayro  evet yanlış değil. Zaten uğraşa uğraşa ezberledim numarayı. İobit uninstall belki kaldırır diye aklıma geldi. Hepsi kalkıyor onda Windows a gerekliliğinden kaldırılamaz diyor. İnsider değilim. İso orca 2002 nin olabilir tam hatırlamıyorum. Sürümden kaynaklanabilir numara farkı. Enterprise benimki. O audio programını zaten sorun var diye kurmuştum. Sonradan o da sistem sesi fazla açık diye uyarı verdi. Ama tüm ses ayarları ile oynadım değişmedi. Ön planda yüksek bir parazit sesi var.

Bence bu sorunlar 1803 ü yükleyince oldu.  Çok sorun bildirildiğinden ancak 1 ay önce kurdum zaten. 1709 da bu sorunlar yoktu. Bende de aynı güncel ama bu sorunlar yok denmiş. Acaba pro falanmı ondanmı farkediyor?  Belkide en iyisi aynı Windows 10 un yüklü olduğu hdd e Windows 7 kurmak. Sorunları dert etmemek. En son Windows 10 yayınlanınca onunla temiz format atmak. 

abdulhey_, 6 dakika önce yazdı:

@cayro  evet yanlış değil. Zaten uğraşa uğraşa ezberledim numarayı. İobit uninstall belki kaldırır diye aklıma geldi. Hepsi kalkıyor onda Windows a gerekliliğinden kaldırılamaz diyor. İnsider değilim. İso orca 2002 nin olabilir tam hatırlamıyorum. Sürümden kaynaklanabilir numara farkı. Enterprise benimki. O audio programını zaten sorun var diye kurmuştum. Sonradan o da sistem sesi fazla açık diye uyarı verdi. Ama tüm ses ayarları ile oynadım değişmedi. Ön planda yüksek bir parazit sesi var.

Bence bu sorunlar 1803 ü yükleyince oldu.  Çok sorun bildirildiğinden ancak 1 ay önce kurdum zaten. 1709 da bu sorunlar yoktu. Bende de aynı güncel ama bu sorunlar yok denmiş. Acaba pro falanmı ondanmı farkediyor?  Belkide en iyisi aynı Windows 10 un yüklü olduğu hdd e Windows 7 kurmak. Sorunları dert etmemek. En son Windows 10 yayınlanınca onunla temiz format atmak. 

Ben pek format yanlısı olmadığınızı düşündüğüm için size onarma seçeneğini sunmuştum. Eğer formatla ilgili sıkıntınız yoksa orca2002 kimse bilmiyorum ama en güzeli microsoft çıkışlı bir isoyu kurmanız olacaktır. Söylediğim gibi 1803 son update ile kullanıyorum. En ufak bir sıkıntım yok. Ben kendi adıma Windows 7 kurmam.  Msdn çıkışlı 1803 kurun ondan sonra da ses sürücülerinde sıkıntı yoksa microsoftun kurduğu gibi bırakmanızı tavsiye ederim.

cayro, 39 dakika önce yazdı:

Ben pek format yanlısı olmadığınızı düşündüğüm için size onarma seçeneğini sunmuştum. Eğer formatla ilgili sıkıntınız yoksa orca2002 kimse bilmiyorum ama en güzeli microsoft çıkışlı bir isoyu kurmanız olacaktır. Söylediğim gibi 1803 son update ile kullanıyorum. En ufak bir sıkıntım yok. Ben kendi adıma Windows 7 kurmam.  Msdn çıkışlı 1803 kurun ondan sonra da ses sürücülerinde sıkıntı yoksa microsoftun kurduğu gibi bırakmanızı tavsiye ederim.

MSDN iso yu nasıl uefi yapıyoruz.?

abdulhey_, 5 dakika önce yazdı:

Windows 8'den sonra çıkan tüm Windows iso dosyaları UEFI ve Standart Bios kurulumu destekli. Senin birşey yapmana gerek yok. Rufus ile USB kurulum medyası hazırlarken UEFI-GPT seçeneği kullanarak USB Kurulum Medyası hazırlaman yeterli.

Edited by DJ_Rush

abdulhey_, 3 dakika önce yazdı:

Msdn ler zaten uefi destekliyor. Eğer yazdırmayı soruyorsanız. Rufus ile kolayca yapabilirsiniz. Yeni nesil bios için Rufus'ta Uefi için gpt bölüm düzeni dosya sisteminide Fat32 seçip kurabilirsiniz.

1803te .191 güncellemesinden sonra bu sorunları yaşayan varmı ne yaptıysam düzelmedi (Driver hatalı olabilir diye farklı sürümlerde 5-6 farklı siteden indirdim sonuç aynı)

Sistem geri yükleme 2 gün önceye kadar sıkıntısızdı şimdi görünürdeki hatayı veriyor ne hizmet açılıyor nede yedekleme noktası oluşturuyor bunların haricinde bilgisayar sorunsuz

.191 güncellemesini kaldıramıyorum sistem geri yükleme çalışmıyor çünkü onarma yapcam sistemin iso'sunu kaybettim tekrardan iso indirmem gerekiyor onada vaktim yok.

Wİndows repair (All in one) ile baya bir onarma yaptım bazı sıkıntılı yerler düzeldi ama alttaki hatalar bir türlü düzelmiyor.

Not: Driveri güncellemek istememin sebebi ses kısıklığı problemi win 10 kendi yüklediği 8471 driverinde ses normalden kısık geliyor algılamada sıkıntı yaşatıyor.(ses/gürültü düzeltme açık)

Başka yapılacak çözüm yoksa fırsat bulup 1803 iso'sunu tekrar indirip onarma için üstüne tekrar kurulum yapmak durumunda kalacağım sanırım.

Spoiler

k69REA.png

Y6QR4l.png

RaZoRWounD, 2 saat önce yazdı:

1803te .191 güncellemesinden sonra bu sorunları yaşayan varmı ne yaptıysam düzelmedi (Driver hatalı olabilir diye farklı sürümlerde 5-6 farklı siteden indirdim sonuç aynı)

Sistem geri yükleme 2 gün önceye kadar sıkıntısızdı şimdi görünürdeki hatayı veriyor ne hizmet açılıyor nede yedekleme noktası oluşturuyor bunların haricinde bilgisayar sorunsuz

.191 güncellemesini kaldıramıyorum sistem geri yükleme çalışmıyor çünkü onarma yapcam sistemin iso'sunu kaybettim tekrardan iso indirmem gerekiyor onada vaktim yok.

Wİndows repair (All in one) ile baya bir onarma yaptım bazı sıkıntılı yerler düzeldi ama alttaki hatalar bir türlü düzelmiyor.

Not: Driveri güncellemek istememin sebebi ses kısıklığı problemi win 10 kendi yüklediği 8471 driverinde ses normalden kısık geliyor algılamada sıkıntı yaşatıyor.(ses/gürültü düzeltme açık)

Başka yapılacak çözüm yoksa fırsat bulup 1803 iso'sunu tekrar indirip onarma için üstüne tekrar kurulum yapmak durumunda kalacağım sanırım.

İçeriği Görüntüle

@Dj_Rush  unku yüklü bende. şu anda bile hala 17134.165. ama O çalışmayı 191 e güncellemiş. ilk çalışmada bunların hepsinden düşüktü.

bende dediğim gibi tek bir toplu güncelleme oldu, .165 e yükseldi. bende hiç bir sorun yok.

muhsin42, 2 saat önce yazdı:

Ben de herhangi bir sorun yok. Bu arada ekran görüntüsündeki yazı karakteri nedir ve nasıl uyguladın?

Verdana :)

Klasörden verdana indirip çift tıklayıp uygulayın (sisteminizi yeniden başlatın) eğer beğenmezseniz varsayılan segoe ui çift tıklayıp uygulayın(sisteminizi yeniden başlatın) eski haline dönecektir :)

Yazıtipi düzenleyip sisteminize kayıtlı türkçe karakterler bulunan başka bir yazıtipini yazıp kaydedip yüklerseniz o yazıtipiyle değişecektir

Edited by RaZoRWounD
  • Like 1

Bende de Asus'un K55VD si var. Sanırım Realtek bu seriyi sevmiyor güncellediğim de sıkıntı yaşıyorum diye hiç dokunmadım ses sürücüsüne. Yalnız bende her hangi bir kısıklık mevcut değil.  Kulaklıkla dinlemiyorum (2+1 ses sitemi ile) Ses gürültü düzeyini kapatın deneyin birde. Bazı medyalarda sesi yükseltiyor bazılarında düşürüyor.

Daha önce aygıt yöneticisinden (eski yeni bütün sürücüler) dahil olmak hepsini silip başlangıçta sürücü güncellemesini engelleyip en yeni sürücüyü kurduğumda sorunu çözmüştüm. Tabi bu daha önceki windows sürümündeydi. Şimdi de işe yarar mı bilmiyorum.

Bir de aklıma gelen Windowsun SFC aracı onu kullanmayı deneyebilirsiniz

cayro, 3 saat önce yazdı:

Bende de Asus'un K55VD si var. Sanırım Realtek bu seriyi sevmiyor güncellediğim de sıkıntı yaşıyorum diye hiç dokunmadım ses sürücüsüne. Yalnız bende her hangi bir kısıklık mevcut değil.  Kulaklıkla dinlemiyorum (2+1 ses sitemi ile) Ses gürültü düzeyini kapatın deneyin birde. Bazı medyalarda sesi yükseltiyor bazılarında düşürüyor.

Daha önce aygıt yöneticisinden (eski yeni bütün sürücüler) dahil olmak hepsini silip başlangıçta sürücü güncellemesini engelleyip en yeni sürücüyü kurduğumda sorunu çözmüştüm. Tabi bu daha önceki windows sürümündeydi. Şimdi de işe yarar mı bilmiyorum.

Bir de aklıma gelen Windowsun SFC aracı onu kullanmayı deneyebilirsiniz

dism - sfc- chkdsk /r bütün onarma komutlarını denedim taradı birşey bulamadım onarmak için dedi. Win 7 de driver sıkıntısı yaşıyorum win 10da sorun yaşıyorum Allahım şu k53SDyi sorunsuz çalıştırcak bir tane sistem yokmu win 7de touchpad(smart gesture)-bluetooth-atk keyboard (klavye fn tuşu programı)-usb 3.0 (asmedia) çalışmıyor. win 10da bunların hepsi çalışıyor tek ses driverinde sıkıntı çıkartıyor.Tek çözüm yeni isoyla yeniden kurulum yapmak sanırım :( boş bi vaktimde ona uğraşcam hayır ben burdan güncel 1709 indirdim sandım format atarken farkettimki 1803müş formataad başlamış geri dönme şansımda yoktu tekrar 1709 indirip ona geçme şansımda olmadı iş işten geçti çünkü..kaldıki .167 sürümü sıkıntısızdı ne olduya .191 güncellemesinden sonra oldu kötü olan geride dönemiyorum o güncellemeyide kaldıramıyorum :(

Edited by RaZoRWounD

İşin tuhafı bende 1709 la beraber ses sorunu yaşamaya başladım. Temiz kurulum yapıp windowsun kurduğu sürücüyle bırakınca sorun olmuyor. Senin Laptopun Win7 ve Win8 sürücüleri sitesinde mevcut onları kurunca da sorun yaşıyor musun? Eğer öyleyse Asusa bir maille bildirmen iyi olur.  Senin de söylediğin gibi kurulum medyan olmayınca çok fazla çözüm üretemiyorsun özellikle bu sesle ilgili olana. Bir bozulduğu zaman çok uğraştırıyor hatta format tek çözüm gibi kalıyor. Umarım bu sorun düzelir. Şu zamana kadar düzelmediğine göre geri dönüş mü yapılmadı yoksa ilgilenmiyorlar mı onuda anlamadım.

Güvenli modda güncellemeyi kaldırmayı denediniz mi?

cayro, 21 dakika önce yazdı:

İşin tuhafı bende 1709 la beraber ses sorunu yaşamaya başladım. Temiz kurulum yapıp windowsun kurduğu sürücüyle bırakınca sorun olmuyor. Senin Laptopun Win7 ve Win8 sürücüleri sitesinde mevcut onları kurunca da sorun yaşıyor musun? Eğer öyleyse Asusa bir maille bildirmen iyi olur.  Senin de söylediğin gibi kurulum medyan olmayınca çok fazla çözüm üretemiyorsun özellikle bu sesle ilgili olana. Bir bozulduğu zaman çok uğraştırıyor hatta format tek çözüm gibi kalıyor. Umarım bu sorun düzelir. Şu zamana kadar düzelmediğine göre geri dönüş mü yapılmadı yoksa ilgilenmiyorlar mı onuda anlamadım.

eski sürücülerdede aynı hatayı veriyor 5-6 farklı driver denedim eski yeni win7-win8.1 olanlar içinde dahil.Asus'a 1 hafta önce mail attım hala bir geri dönüş alamadım.Win 10da şöyle bir olay var güncelleme yüklenince 1 önceki güncellemeyi kaldırıp yenisini yüklüyor yani 191 kaldıramıyorsun güvenli mod vs bir halta yaramıyor anlıcan sistem geri yükleyip güncelleme gizleme şeyiyle mevcut güncellemeyi gizlicen öyle düzeliyor sorun şurdaki sistem geri yüklemeyi bozduğu için önceki sürümede geri dönemiyorsun ne yedek oluşturuyor neden sistem geri yükleme çalışıyor 2sindede hata veriyor.Tek çözüm kurulum medyası indirip tekrar üstüne kurmak ses kısıklığını çözdüm bu arada driver güncelleme programıyla zorla güncellettim 6.01.8480 oldu bu seferde mikrofon sorun çıkarıyor(sadece discordta belki discorda özel bir sorundur bilemiyorum).bir hatayı düzeltiyorsun başka bir hata çıkarıyor neyseki mikrofona çok fazla ihtiyacım olmuyor :)

Edited by RaZoRWounD

cayro, 26 dakika önce yazdı:

Dikkat ettiyseniz mikrofon ses kaydedemiyorum demiştim. Denemediğim yol kalmadı. Bu gün 35 tl ye snopy 4388 kulaklık alacaktım. Aklıma mikrofon bozuk olabilir ama o kulaklığı almadan bende A4 tech pk 25 mi ne mikrofonlu kamera var.  Birde onun mikrofonunu deneyeyim dedim. Driverini kurup arkada mikrofon portuna mikrofon jacıkı i taktım usb yi de taktım. Yazılımını birkaç denedim. En sonunda görüntü zaten vardı seside ayarını yaptım. Mikrofon gümbür gümbür kaydediyor.  Ve anladımki kulaklığın mikrofonu bozukmuş. Kulaklık almaya bile gerek kalmadı. Ama görüntü kalitesi oldukça zayıf.  Ama bana yeter.

Edited by abdulhey_

RaZoRWounD, 19 dakika önce yazdı:

eski sürücülerdede aynı hatayı veriyor 5-6 farklı driver denedim eski yeni win7-win8.1 olanlar içinde dahil.Asus'a 1 hafta önce mail attım hala bir geri dönüş alamadım.Win 10da şöyle bir olay var güncelleme yüklenince 1 önceki güncellemeyi kaldırıp yenisini yüklüyor yani 191 kaldıramıyorsun güvenli mod vs bir halta yaramıyor anlıcan sistem geri yükleyip güncelleme gizleme şeyiyle mevcut güncellemeyi gizlicen öyle düzeliyor sorun şurdaki sistem geri yüklemeyi bozduğu için önceki sürümede geri dönemiyorsun ne yedek oluşturuyor neden sistem geri yükleme çalışıyor 2sindede hata veriyor.Tek çözüm kurulum medyası indirip tekrar üstüne kurmak ses kısıklığını çözdüm bu arada driver güncelleme programıyla zorla güncellettim 6.01.8480 oldu bu seferde mikrofon sorun çıkarıyor(sadece discordta belki discorda özel bir sorundur bilemiyorum).bir hatayı düzeltiyorsun başka bir hata çıkarıyor neyseki mikrofona çok fazla ihtiyacım olmuyor :)

Windows 10 yine de diğerlerinden daha iyi görünüyor. Sizin durumunuz da. Ses yongası ne merak ettim doğrusu ALC kaç? Birde 8496 çıkmış görünüyor. Denemek isterseniz linki ekleyim.

cayro, 2 dakika önce yazdı:

Windows 10 yine de diğerlerinden daha iyi görünüyor. Sizin durumunuz da. Ses yongası ne merak ettim doğrusu ALC kaç? Birde 8496 çıkmış görünüyor. Denemek isterseniz linki ekleyim.

ALC269

RaZoRWounD, 36 dakika önce yazdı:

ALC269

Biraz araştırdım desteğini kesmesi durumu vs.. var mı diye ama yok. Bence sıkıntı realtekten kaynaklanıyor.  Microfondaki sorun ne bilmiyorum da eğer fazla parazit vs.. ise Microfon basını kısarak bir deneyin.  Bende +12 db de duruyor sıkıntı yok. Tabi donanımsal birşey yoksa.

abdulhey_, Bir saat önce yazdı:

Dikkat ettiyseniz mikrofon ses kaydedemiyorum demiştim. Denemediğim yol kalmadı. Bu gün 35 tl ye snopy 4388 kulaklık alacaktım. Aklıma mikrofon bozuk olabilir ama o kulaklığı almadan bende A4 tech pk 25 mi ne mikrofonlu kamera var.  Birde onun mikrofonunu deneyeyim dedim. Driverini kurup arkada mikrofon portuna mikrofon jacıkı i taktım usb yi de taktım. Yazılımını birkaç denedim. En sonunda görüntü zaten vardı seside ayarını yaptım. Mikrofon gümbür gümbür kaydediyor.  Ve anladımki kulaklığın mikrofonu bozukmuş. Kulaklık almaya bile gerek kalmadı. Ama görüntü kalitesi oldukça zayıf.  Ama bana yeter.

Sizin biraz daha farklıydı. Önce işletim sisteminde sorun var dediniz sonra donanımsal bir sorun yok dediğinizi de hatırlıyorum. Yanlış yönlendirmeniz olmuş. Basit bir kablo sorunu sizde ki.

cayro, 22 dakika önce yazdı:

Biraz araştırdım desteğini kesmesi durumu vs.. var mı diye ama yok. Bence sıkıntı realtekten kaynaklanıyor.  Microfondaki sorun ne bilmiyorum da eğer fazla parazit vs.. ise Microfon basını kısarak bir deneyin.  Bende +12 db de duruyor sıkıntı yok. Tabi donanımsal birşey yoksa.

Sizin biraz daha farklıydı. Önce işletim sisteminde sorun var dediniz sonra donanımsal bir sorun yok dediğinizi de hatırlıyorum. Yanlış yönlendirmeniz olmuş. Basit bir kablo sorunu sizde ki.

parazitlenme durumu değil sesin hiç gitmeme durumu var ama sorun sadece discordta oluyor skype-facebook-teamspeakte bir sıkıntı yok

RaZoRWounD, 16 dakika önce yazdı:

parazitlenme durumu değil sesin hiç gitmeme durumu var ama sorun sadece discordta oluyor skype-facebook-teamspeakte bir sıkıntı yok

Sizin sıkıntı çözülmüş gibi duruyor. Discordla alakalı birşey olabilir. Bakalım bende biraz zaman bulursam Realtek'in son sürücüsünü bir kurup deniyeceğim.( Sonucu formata kadar gidebiliyor) Bakalım durumlar nedir..

Edited by cayro

abdulhey_, 22 dakika önce yazdı:

Ses Bağdaştırıcı    Realtek ALC892 @ Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller [C-1]

bunun driver ını bulabilirmisiniz?

Yukarda verdiğim 8496 linkini kullana bilirsin.  ALC892 içinde geçerli.

• Like 2