Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows 10 Soru Ve Cevaplar

casper0007
 Share

Recommended Posts

cayro, 11 saat önce yazdı:

Yukarda verdiğim 8496 linkini kullana bilirsin.  ALC892 içinde geçerli.

Ben Alc892 yide buldum  ama Alc269  bunlar sürüm nosu ise alc269 daha alt sürüm olması gerekmezmi? Ayrıca 8496 neyi ifade ediyor? Bu arada bu numara Alc892 de daha düşük. Bunun açıklaması nedir?

abdulhey_, 50 dakika önce yazdı:

Ben Alc892 yide buldum  ama Alc269  bunlar sürüm nosu ise alc269 daha alt sürüm olması gerekmezmi? Ayrıca 8496 neyi ifade ediyor? Bu arada bu numara Alc892 de daha düşük. Bunun açıklaması nedir?

ALC892 senin sisteminin ses yongası.  ALC269 da RaZorWound'un sisteminin ses yongası. Verdiğim linkte Realtek'in çıkardığı en son ses sürcüsü. Sürüm no ise

Please register to see this content.
. Bu sürücü iki ses yongasınıda destekliyor.

• Like 2

cayro, 40 dakika önce yazdı:

ALC892 senin sisteminin ses yongası.  ALC269 da RaZorWound'un sisteminin ses yongası. Verdiğim linkte Realtek'in çıkardığı en son ses sürcüsü. Sürüm no ise

. Bu sürücü iki ses yongasınıda destekliyor.

realtek yaklaşık 10 yıl boyunca sürücü desteği veriyor desteğin kesilmesine benim yongaya göre 4 sene varmış :) ama gel görki win 10 probleminden ötürü bu driveri kurduramıyorum bu arada discord sorunu çözüldü 6.01.8480 sürümü kullanıyorum ben 4.67 yazılım sürümü bundada o ilk attığım hatayı veriyor ama genede bütün sorunlar çözüldüğü için illa 8496 zorla kurdurtmama gerek yok sanırım şimdi tek sıkıntı sistem geri yükleme çalışmaması neyse ki kurulum medyası dosyasını (iso) usbye yazdırdm bir sıkıntı olması durumunda tekrar kurulum yaparım sistem geri yüklemeyede ihtiyacım kalmaz :)

Edited by RaZoRWounD

RaZoRWounD, 9 dakika önce yazdı:

realtek yaklaşık 10 yıl boyunca sürücü desteği veriyor desteğin kesilmesine benim yongaya göre 4 sene varmış :) ama gel görki win 10 probleminden ötürü bu driveri kurduramıyorum bu arada discord sorunu çözüldü 6.01.8480 sürümü kullanıyorum ben 4.67 yazılım sürümü bundada o ilk attığım hatayı veriyor ama genede bütün sorunlar çözüldüğü için illa 8496 zorla kurdurtmama gerek yok sanırım şimdi tek sıkıntı sistem geri yükleme çalışmaması neyse ki kurulum medyası dosyasını (iso) usbye yazdırdm bir sıkıntı olması durumunda tekrar kurulum yaparım sistem geri yüklemeyede ihtiyacım kalmaz :)

Windows 10 daki prensibim "çalışıyorsa dokunma" haline geldi.  :)Bence de hiç gerek yok. Komple disk temizliği yaptıysanız geri yükleme dosyaları silinmiş olabilir. Yeni bir sistem geri yükleme noktası alın çalışır haldeyken, sonra denemişte olursunuz çalışıyor mu diye.

cayro, 9 dakika önce yazdı:

Windows 10 daki prensibim "çalışıyorsa dokunma" haline geldi.  :)Bence de hiç gerek yok. Komple disk temizliği yaptıysanız geri yükleme dosyaları silinmiş olabilir. Yeni bir sistem geri yükleme noktası alın çalışır haldeyken, sonra denemişte olursunuz çalışıyor mu diye.

Sorun şu ki sistem geri yükleme noktası alamıyorum hata sistem geri yükleme (rstrui.exe) hiçbir şekilde açılmıyor oda hata veriyor.Win 10 yeniden yüklemek dışında yapılabilecek herşeyi yaptım çeşitli programlarla onarmalar (windows repair-all repair services vb yazılımlar) sfc-dism-chkdsk vb onarma komutları yapılacak herşeyi yaptım.Keşke win 7deki gibi direk rstrui.exe hizmetini yeniden yükletip veya yükleme dosyasından onarma şansım olsaydı win 10da buda kalkmış varsada ben bilmiyorum bu tarz hatayı win7 veya xpde yakaladığımda yükleme dosyasını takıp komutlar verip sadece o hizmetin orjinaliyle değişmesi yenilenmesi veya diğer bir tabirle onarılmasını sağlıyordum sorunsuz çalışmaya devam ediyordu.Sanırım sıkıntı win 10 güncellemesinde dediğim gibi büyük bir sıkıntı olması durumunda yeniden yükleme yapıp durumu çözerim bence rstrui.exede olmayı versin :)

• Like 1

RaZoRWounD, 13 dakika önce yazdı:

Sorun şu ki sistem geri yükleme noktası alamıyorum hata sistem geri yükleme (rstrui.exe) hiçbir şekilde açılmıyor oda hata veriyor.Win 10 yeniden yüklemek dışında yapılabilecek herşeyi yaptım çeşitli programlarla onarmalar (windows repair-all repair services vb yazılımlar) sfc-dism-chkdsk vb onarma komutları yapılacak herşeyi yaptım.Keşke win 7deki gibi direk rstrui.exe hizmetini yeniden yükletip veya yükleme dosyasından onarma şansım olsaydı win 10da buda kalkmış varsada ben bilmiyorum bu tarz hatayı win7 veya xpde yakaladığımda yükleme dosyasını takıp komutlar verip sadece o hizmetin orjinaliyle değişmesi yenilenmesi veya diğer bir tabirle onarılmasını sağlıyordum sorunsuz çalışmaya devam ediyordu.Sanırım sıkıntı win 10 güncellemesinde dediğim gibi büyük bir sıkıntı olması durumunda yeniden yükleme yapıp durumu çözerim bence rstrui.exede olmayı versin :)

ben iobit ununistaller i kullanıyorum. bilirsiniz her zaman geri yükleme noktası oluşturulsunmu diyor.  ben fazla yer kaplıyor diye geri yükleme noktasının tikini kaldırmıştım. ama ondan önce varmış yine. 9 tane geri yükleme noktası var. işin garibi daha önce hiç düşünmemiştim;  Kaldırdığınız programlar yükleme noktası olmayacağı gibi kimi kaldırdıklarınızında yeniden yüklenmesi gerekebilir diyor. bir tanesinin üstüne tıkladım pencere açıldı ayrıntılı böyle anlatmış. ilginç daha önce hiç akıl edememiştim.

• Like 1

Notebook'umu aldığımda Windows 10 kurulu bir şekilde gelmişti, bu ay içerisinde windows 1803 sürümüne update yaptım. Windows'un kurulu olduğu diskte windows.old adı altında klasör oluşmuş, özelliklerine baktığımda 11 GB boyut ile karşılaştım. Daha sonrasında disk temizleme ile, o klasörü sileyim dedim. Ancak karşılaştığım boyut çok daha farklı oldu. Önceki windows yüklemesinin karşısında 41.5 GB yazıyor. Temizleme yapsam mı, yapmasam mı diye tereddütte kaldım. Bu neyin nesidir, bilen var mı? Temizlersem bir sorun olur mu? Şuan ki işletim sistemiyle bir ilgisi olabilir mi?

Bu arada backup falanda yapmadım, şunu düşündüm. Acaba 1803 sürümüne update yapmadan önce yedek mi aldı ne yaptı bilmiyorum. Böyle bir şeyle karşılaşan oldu mu? Yardımlarınızı bekliyorum.

Fotoğraflar ektedir.

win.jpg.90fcfa83615e91906bc5ade1b975c85f.jpg

Edit: Windows BT adı altında bir gizli klasör var, oraya baktığımda da windows'un kurulum dvdsine benzer dosyalarla karşılaştım. Boyutu 1 GB, windows buradan boot yapıyor olabilir mi? Klasörün fotoğrafını da aşağıya ekliyorum, inceler misiniz?

Edited by anilguleryuz

@anilguleryuz windows 10 her büyük update sonrası bir önceki sistemde kalan programların old dosyasını oluşturur bırakırki bir önceki sürüme geri dönerseniz o dosyaları kullanayım diye eğer geri dönme gibi bir düşünceniz yoksa sistem dosyalarını temizle deyip disk temizlemedeki bütün dosyaları sildirirseniz şayet 50 gbta yakın alan açılacaktır sistem olduğundan daha hızlı çalışmaya başlıyacaktır.windows.old dosyasının mantığı budur.$Windows~BT ise güncelleme klasörüdür büyük boyutlu güncellemeleri bu dosyaya indirip bu dosyadan kurulum yapar disk temizleme sonrası bu klasörde tamamen silinecektir.

• Like 1

RaZoRWounD, 12.08.2018 - 09:05 yazdı:

@anilguleryuz windows 10 her büyük update sonrası bir önceki sistemde kalan programların old dosyasını oluşturur bırakırki bir önceki sürüme geri dönerseniz o dosyaları kullanayım diye eğer geri dönme gibi bir düşünceniz yoksa sistem dosyalarını temizle deyip disk temizlemedeki bütün dosyaları sildirirseniz şayet 50 gbta yakın alan açılacaktır sistem olduğundan daha hızlı çalışmaya başlıyacaktır.windows.old dosyasının mantığı budur.$Windows~BT ise güncelleme klasörüdür büyük boyutlu güncellemeleri bu dosyaya indirip bu dosyadan kurulum yapar disk temizleme sonrası bu klasörde tamamen silinecektir.

hallettim hocam temizledim bir sıkıntı olmadı, her update sonrası hep aynı şeyi mi yapmak gerekiyor peki? Windows 8.1 de hiç böyle birşey olmuyordu, windows.old klasörü gibi klasör açılmıyordu. Sanırım windows 10'u bu şekilde idare etmemiz gerekiyor.

anilguleryuz, 12 saat önce yazdı:

hallettim hocam temizledim bir sıkıntı olmadı, her update sonrası hep aynı şeyi mi yapmak gerekiyor peki? Windows 8.1 de hiç böyle birşey olmuyordu, windows.old klasörü gibi klasör açılmıyordu. Sanırım windows 10'u bu şekilde idare etmemiz gerekiyor.

o old klasöre her updatede oluşan birşey değil kapsamlı güncellemede oluşan birşey 1709dan 1803 geçmek atıyorum şuan 1803tesiniz 1 kaç ay sonra çıkca 1811 updatesine geçtiğinzide kapsamlı güncelleme olduğundan sürüm atladığından o old klasörü yine oluşacaktır.win 8.1de olmaması normal çünkü win 10 ve öncesi sürümlerde büyük update olayı yoktu sadece özellik ve güvenlik(kalite) güncelleştirmelerini alıyordu.

RaZoRWounD, 1 dakika önce yazdı:

o old klasöre her updatede oluşan birşey değil kapsamlı güncellemede oluşan birşey 1709dan 1803 geçmek atıyorum şuan 1803tesiniz 1 kaç ay sonra çıkca 1811 updatesine geçtiğinzide kapsamlı güncelleme olduğundan sürüm atladığından o old klasörü yine oluşacaktır.win 8.1de olmaması normal çünkü win 10 ve öncesi sürümlerde büyük update olayı yoktu sadece özellik ve güvenlik(kalite) güncelleştirmelerini alıyordu.

hocam peki service pack güncellemeleri buna dahil değil miydi?

anilguleryuz, 8 saat önce yazdı:

hocam peki service pack güncellemeleri buna dahil değil miydi?

Değildi

ishak37, 3 saat önce yazdı:

Diğer windows sistemlerinde sorunsuz çalışan sm player windows 10 a geçince doğru çalışmadı, ses geliyor fakat görüntü yok. Çözümü varmı acaba?

Napacaksınız smplayeri yerli bir oynatıcımız varken :)
https://www.tnctr.com/topic/349613-c-media-player-v1910-profesyonel-ortam-oynatıcısı/

ishak37, 15.08.2018 - 16:48 yazdı:

Diğer windows sistemlerinde sorunsuz çalışan sm player windows 10 a geçince doğru çalışmadı, ses geliyor fakat görüntü yok. Çözümü varmı acaba?

Klite Codec Pack ve Gom Player ikilisinden asla vazgeçmem. Klite Codec Pack yüklediği zaman Windows Media Player bütün uzantıları oynatabiliyor. Sadece .flv uzantılarında sorun çıkabiliyor. Onu da Gom Player ile çözüyorum. Sizin sorununuz eğer yeşil ekran gibi bir hataysa aynı sorunu ben netflix uygulamasında yaşadım. Notebook kullanıyorsanız, programı harici ekran kartı ile açmayı deneyebilirsiniz. Netflix sorununa bende bu şekilde çözüm bulmuştum.  Eğer sorun yine çözülmezse başka oynatıcı ile deneyebilirsiniz. İlgili programa sağ tıklayıp, grafik işlemciyle çalıştır seçeneği çıkıyor bende, belki sizde de vardır. Eğer yoksa nvidia control panel veya catalyst control center'dan bunu yapabilirsiniz. Yine açamazsanız bir başka çözüm yolu daha var, Görev çubuğunda bulunan, arama butonuna tıklayıp, grafik ayarları yazın. Açılan pencerede ilgili programı bulup yüksek performans'ı işaretleyip sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

anilguleryuz, 9 saat önce yazdı:

Windows 10 da torrent problemi mi var? Utorrent kurdum, program acayip bir şekilde kasıyor, işlem dahi yapılamıyor. Bir süre sonra not responding hatası alıyorum, sonra biraz düzeliyor, tekrar aynı şekilde hata veriyor. Bu sorun sizlerde de mevcut mu?

Sorunsuz çalışıyor. Uygulamayı kaldırıp güncel sürümünü tekrar kurun.

Kullandığınız güvenlik uygulaması engelliyor olabilir.

Görev Yöneticisinden Başlangıç Uygulamalarını kontrol edin ve gereksizleri devredışı bırakın.

DJ_Rush, 24.08.2018 - 11:56 yazdı:

Sorunsuz çalışıyor. Uygulamayı kaldırıp güncel sürümünü tekrar kurun.

Kullandığınız güvenlik uygulaması engelliyor olabilir.

Görev Yöneticisinden Başlangıç Uygulamalarını kontrol edin ve gereksizleri devredışı bırakın.

zaten en güncel sürümünde sorun yaşıyorum, 2.2.1 olan eski bir sürümünü kurdum. Stabil çalışıyor, güncel sürümde uyumsuzluk var sanırım. Başlangıç uygulamalarında gereksiz çalışan bir program yok, eski sürümle idare ediyorum artık. En stabil çalışan 2.2.1 sürümü utorrentin, bittorrent kurdum onu da denedim, onda da aynı problem vardı.

Merhaba,

Öncelikle paylaşımlarınız  için teşekkür ederim. Sormak istediğim birşey olacaktı . Windows yüklemesi yapıldığında tüm dosyalarım silinecek mi ?

Ayrıca daha önce böyle bir işlem yapmadım yüklemeyi nasıl yapabileceğim ile ilgili yarımcı olabilir misiniz ?

pixokid, 6 saat önce yazdı:

Win 10 yüklü laptop a Smart Swich yükleyemiyorum

Samsung Galaksy  S7 telefonum için Win 10 yüklü laptopa Smart Swich yükleyemiyorum

Visual C++ Redist Installer 1.1.1 unattended var bene nette arat . onu yükledikten sonra kuruluyor smart switch.

Bulamazsan pm

arkadaşlar şimdi benim bir sıkıntım var . benim pc boşta iken çok fazla ram tüketiyor . boşta dediğim pc i ilk yeniden başlattığım annda %21 civarı fakat chrome u açtığım da bellek tüketimi %43 oluyor . kullanırken çok fazla sıkıntı olmuyor ama atıyorum pc 1-2 saat açık kaldıysa bazen rahatlasın diye yeniden başlatıyorum . pc i m o kadar kötü değil 16 gb ram kullanıyorum . fakat özellikle chrome açıkken 3 gb ram gidiyor . Bu normal mi chromeun bu kadar ram tüketimini nasıl engellerim ? 

crysis_88, 9 saat önce yazdı:

arkadaşlar şimdi benim bir sıkıntım var . benim pc boşta iken çok fazla ram tüketiyor . boşta dediğim pc i ilk yeniden başlattığım annda %21 civarı fakat chrome u açtığım da bellek tüketimi %43 oluyor . kullanırken çok fazla sıkıntı olmuyor ama atıyorum pc 1-2 saat açık kaldıysa bazen rahatlasın diye yeniden başlatıyorum . pc i m o kadar kötü değil 16 gb ram kullanıyorum . fakat özellikle chrome açıkken 3 gb ram gidiyor . Bu normal mi chromeun bu kadar ram tüketimini nasıl engellerim ? 

Chromenin ram tüketimini engelleyemezsiniz chrome yerine opera kullanmanızı tavsiye ederim oda chrome tabanlı zaten ayrıca kendine ait tema/reklam engelleyici bir çok özelliği var ram kullanımıda oldukça az kullanmanızı şiddetle öneririm pişman olmucaksınız :)

• Like 1