Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows 10 Soru Ve Cevaplar

casper0007
 Share

Recommended Posts

Win 10 1809 (17763.1) Sürümüne güncellendi.Yeni Sürümle Beraber Artık koyu mod'a geçtiğinizde dosya gezginide siyah temaya bürünmekte :)

Update üzerinden Güncelleyemeyenler

Media Create Tool

yada

Win 10 Yükseltme Yardımcısı

sistemlerini güncelleyebilirler.

Please register to see this content.

Selamun Aleykum son windows 10 sürümünde edgeyi kaldırdım ama simgeyi kaldıramıyorum simgeyi kaldırmayı bilen varmı (sağ tık yapınca görev çubuğundan kaldır değilde görev çubuğuna sabitle yazıyor )

crysis_88, 14.09.2018 - 02:22 yazdı:

arkadaşlar şimdi benim bir sıkıntım var . benim pc boşta iken çok fazla ram tüketiyor . boşta dediğim pc i ilk yeniden başlattığım annda %21 civarı fakat chrome u açtığım da bellek tüketimi %43 oluyor . kullanırken çok fazla sıkıntı olmuyor ama atıyorum pc 1-2 saat açık kaldıysa bazen rahatlasın diye yeniden başlatıyorum . pc i m o kadar kötü değil 16 gb ram kullanıyorum . fakat özellikle chrome açıkken 3 gb ram gidiyor . Bu normal mi chromeun bu kadar ram tüketimini nasıl engellerim ? 

firefox kullanıyorum 1.5 gb ram kullanımı var, tavsiye ederim.

xkobra21, 04.10.2018 - 20:59 yazdı:

Selamun Aleykum son windows 10 sürümünde edgeyi kaldırdım ama simgeyi kaldıramıyorum simgeyi kaldırmayı bilen varmı (sağ tık yapınca görev çubuğundan kaldır değilde görev çubuğuna sabitle yazıyor )

Eğerki sistemle ilgili x bir ciddi bir sorun yoksa eğer,wisecare365 benzeri bir uygulama kullanarak,genel sistem cache sistem ön ön bellek temizliklerini hata onarım işlemlerini yaparak sonuç almayı deneyin birde.2.Administrator hesabı ile sistem girişi izlenerek bazı engellemelere müdahele edilip,işlemler sonunda normal hesaba geçiş yapılabilir rs5'le ilgili bu tip bir sorunun olduğuna bir makalede denk geldiğimi anımsıyor gibiyim sanki ama emin değilim. 

crysis_88, 14.09.2018 - 02:22 yazdı:

arkadaşlar şimdi benim bir sıkıntım var . benim pc boşta iken çok fazla ram tüketiyor . boşta dediğim pc i ilk yeniden başlattığım annda %21 civarı fakat chrome u açtığım da bellek tüketimi %43 oluyor . kullanırken çok fazla sıkıntı olmuyor ama atıyorum pc 1-2 saat açık kaldıysa bazen rahatlasın diye yeniden başlatıyorum . pc i m o kadar kötü değil 16 gb ram kullanıyorum . fakat özellikle chrome açıkken 3 gb ram gidiyor . Bu normal mi chromeun bu kadar ram tüketimini nasıl engellerim ? 

Windows,özelliklede windows7 ve üzeri sistemler herhangi bir özel optimizasyon yapılandırması yapılmamış ise,(hizmetlerden kullanılmayan servislerin kapatılması vb.) dışında ram'i yüksek olan bir donanımda kullanımda acımasız olacaktır.Diğer taraftan Chrome ve alt yapısına sahip türevleri browserlar gördüğüm kadarıyla,Linux sistemlerde minimum (boşta) >600mb_(Birkaç sekme açık,video izlerken)>max. 1gb falan ram kullanımı gözlemlemiştim.insan windows'un donanım dostu olmadığını düşünmüyor değilde. :) 

Ram işlemci kullanımlarını chrome'u baz alırsak eğer alttaki alternatifleri deneyerek sonuç alınabilirde.

Bazıları: Slimjet,Vivaldi,Comodo IceDragon,MaxthonCloudbrowser vs.

Edited by forjest

crysis_88, 5 saat önce yazdı:

firefox kurdum denedim chrome a göre  daha az kasıyor . ama chrome alıştığım için geri chrome a  döndüm . oyun kadar ram tüketiyor bu tarayıcılar . her sekme açışta da ramlerin seviyesi artıyor .  şimdilik chrome ile devam .

Chrome windows gibi tekel haline gelmiş durumda neredeyse,alışan kolay kolay farklı tarayıcıda uzun süre kalamıyor belki arayüzü,sekme kullanımından kaynaklı olabilir.Linux'ten bildiğim açık kaynak browser olan chromium tarayıcıyı,windows üzerinde bir ara deneme yapmıştım ram ve işlemci kullanımı daha düşüktü diye hatırlıyorum deneyip son versiyonlarına bakmak gerekli son durum nedir denenebilir.

Bazı öneriler,net üzerinde farklı bilgilerde var topyekün olarak  objektife yaydığımda,durum chrome'da çok etkili değil gibi,öneriler arasında eklentileri azaltın,chrome cache bellek temizliği yapın vs.tavsiyelerde yer almakta.Eklentiler hususuna katılıyorum kullanılmayanları deaktif konuma almak iyi olacaktır.Elbetteki sadece tarayıcı değil windows10 sistemde de çalışan yığınla kullanılmayan servislerinde donanım üzerinde yarattığı meşkuliyetlerde donanıma etki ediyor kullanılmayan servisleri devredışı bırakmak gerekli.

+Bazen şu ayarı chrome'da yapmak gerekli olduğu kanaatindeyim "dahili ekran kartlı bir pc'de",ram ve işlemciye bu ayar açıksa meşkuliyetten (özellikle yaz ayarlarında ve sıcak ortamlarda vb.) ısı,kararsızlık ve şişmeler ortaya çıkıyor ve chrome'da flash ve java entegre olmasıda fakir donanımları üzüyor. :) 

Spoiler

Adres satırına,chrome://flags yazarak enter giriş.
Açılan chrome yönetim sayfasında: Hardware-accelerated video decode = Disable olarak seçilir.

chrome://gpu satırı ile kontrol edilebilmekte.

2aA8oO.png

hasan835, Şimdi yazdı:

Sorun çözümünü bilen varmı 1803 sürümünden beri bu problemi yaşıyorum (1809 kullanıyorum- format attım /sıfırlama vs önermeyin işe yaramıyor)

Ses Kartım Realtek ALC269

Üstad, bende yaşadım aynı problemi, ayarlar bölümünden tarihi geriye alıp kurabilirsin, kurduktan sonra tarihi normale getirebilirsin, 

saygılarımla;

2010 -2000 -2005 gibi tarihler denedim fayda etmedi gene aynı hatayı veriyor.Buda kanıtı

Edited by RaZoRWounD

RaZoRWounD, 2 saat önce yazdı:

Sorun çözümünü bilen varmı 1803 sürümünden beri bu problemi yaşıyorum (1809 kullanıyorum- format attım /sıfırlama vs önermeyin işe yaramıyor)

Ses Kartım Realtek ALC269

Ses sürücüsünü güncellemelerden yükleyince sorun mu yaşıyorsun?

DJ_Rush, 33 dakika önce yazdı:

benim de sadece 32 bit sürücüsü olan bir ekran kartım var . w10 64 bit kurduğum sistemde driveri samdriver driverpack gibi uygulamlarla yükleyebiliyorum 15-20 dk sonra ekran kararıyor

rs4 te sorun yok : kapitalizm bizi yeni sistem almaya ve yeni windows kullanmaya mahkum ediyor.

üst düzey sistemimde de w7 w8.1 çalışmıyor hatta w7 kurulmuyor bile

xp yi sanal makinada bile kuramıyorum

Edited by efe34

DJ_Rush, 2 saat önce yazdı:

evet win 10 kendi 2016da çıkmış 7571le biten nuamralı driveri kullanıyor ve bunda bazı ses özelleştirmeleri yok güncel sürüm yükleyince geliyordu 2 (1803-1809) sürümdür güncel sürümde kuramıyorum 1709 dönme şansımda yok açıkcası zaten o sürümde ses dışında çok daha farklı sıkıntılar çıkartıyor.

• 2 hafta sonra ...
SoNKraL_, 16.10.2018 - 19:41 yazdı:

2010 -2000 -2005 gibi tarihler denedim fayda etmedi gene aynı hatayı veriyor.Buda kanıtı

1803ten beri çözemediğim (şuan 1809dayım) formatla dahil aylardır düzelmeyen realtek sürücü sorunu 6.01.8558 beta sürümüyle çözüldü çok sevinçliyim

image.png.c72969fbd9eccc8a4135957ebd84d95e.png

Aynı sorunu yaşayanlar indirmek isteyenler için => 

arkadaşlar win10 1809 17763.1 kurulu bende. Sorun: Technisat Skystar2 uydu kartımın driver'ını yüklediğimde mavi ekran verip reset atıyor. 2. ise: Fifa World Cup 2006 oyununu yüklerken de directx hatası veriyor. Windows 8.1 ve Windows 7 de hiçbir sorunla karşılaşmıyorum. Bunu çözebilir miyiz?

Bay_RC, 36 dakika önce yazdı:

arkadaşlar win10 1809 17763.1 kurulu bende. Sorun: Technisat Skystar2 uydu kartımın driver'ını yüklediğimde mavi ekran verip reset atıyor. 2. ise: Fifa World Cup 2006 oyununu yüklerken de directx hatası veriyor. Windows 8.1 ve Windows 7 de hiçbir sorunla karşılaşmıyorum. Bunu çözebilir miyiz?

CU xx.104 ü yükleyin ,deneyin (Bulamazsanız upload ederim)

Ama onda bile hala bug var

Bay_RC, 4 saat önce yazdı:

o teknisatın litesini yükle birde onunla dene gene mi aynı?

Edited by STAN

STAN, 4 saat önce yazdı:

o teknisatın litesini yükle birde onunla dene gene mi aynı?

evet aynı biladerim.

efe34, 8 saat önce yazdı:

efe34, 8 saat önce yazdı:

o nedir google da birşey çıkmadı.

Bay_RC, 1 saat önce yazdı:

o nedir google da birşey çıkmadı.

insider lara verildi sadece MDL de var

windows10.0-kb4464455-x64.cab

.cab dosyasını yüklemek için şu aracı kullandım

Edited by efe34