Jump to content
TNC-TR
casper0007

Windows 10 Soru Ve Cevaplar

Recommended Posts

RaZoRWounD, 12.08.2018 - 09:05 yazdı:

@anilguleryuz windows 10 her büyük update sonrası bir önceki sistemde kalan programların old dosyasını oluşturur bırakırki bir önceki sürüme geri dönerseniz o dosyaları kullanayım diye eğer geri dönme gibi bir düşünceniz yoksa sistem dosyalarını temizle deyip disk temizlemedeki bütün dosyaları sildirirseniz şayet 50 gbta yakın alan açılacaktır sistem olduğundan daha hızlı çalışmaya başlıyacaktır.windows.old dosyasının mantığı budur.$Windows~BT ise güncelleme klasörüdür büyük boyutlu güncellemeleri bu dosyaya indirip bu dosyadan kurulum yapar disk temizleme sonrası bu klasörde tamamen silinecektir.

hallettim hocam temizledim bir sıkıntı olmadı, her update sonrası hep aynı şeyi mi yapmak gerekiyor peki? Windows 8.1 de hiç böyle birşey olmuyordu, windows.old klasörü gibi klasör açılmıyordu. Sanırım windows 10'u bu şekilde idare etmemiz gerekiyor.

anilguleryuz, 12 saat önce yazdı:

hallettim hocam temizledim bir sıkıntı olmadı, her update sonrası hep aynı şeyi mi yapmak gerekiyor peki? Windows 8.1 de hiç böyle birşey olmuyordu, windows.old klasörü gibi klasör açılmıyordu. Sanırım windows 10'u bu şekilde idare etmemiz gerekiyor.

o old klasöre her updatede oluşan birşey değil kapsamlı güncellemede oluşan birşey 1709dan 1803 geçmek atıyorum şuan 1803tesiniz 1 kaç ay sonra çıkca 1811 updatesine geçtiğinzide kapsamlı güncelleme olduğundan sürüm atladığından o old klasörü yine oluşacaktır.win 8.1de olmaması normal çünkü win 10 ve öncesi sürümlerde büyük update olayı yoktu sadece özellik ve güvenlik(kalite) güncelleştirmelerini alıyordu.

RaZoRWounD, 1 dakika önce yazdı:

o old klasöre her updatede oluşan birşey değil kapsamlı güncellemede oluşan birşey 1709dan 1803 geçmek atıyorum şuan 1803tesiniz 1 kaç ay sonra çıkca 1811 updatesine geçtiğinzide kapsamlı güncelleme olduğundan sürüm atladığından o old klasörü yine oluşacaktır.win 8.1de olmaması normal çünkü win 10 ve öncesi sürümlerde büyük update olayı yoktu sadece özellik ve güvenlik(kalite) güncelleştirmelerini alıyordu.

hocam peki service pack güncellemeleri buna dahil değil miydi?

Diğer windows sistemlerinde sorunsuz çalışan sm player windows 10 a geçince doğru çalışmadı, ses geliyor fakat görüntü yok. Çözümü varmı acaba?

anilguleryuz, 8 saat önce yazdı:

hocam peki service pack güncellemeleri buna dahil değil miydi?

Değildi

ishak37, 3 saat önce yazdı:

Diğer windows sistemlerinde sorunsuz çalışan sm player windows 10 a geçince doğru çalışmadı, ses geliyor fakat görüntü yok. Çözümü varmı acaba?

Napacaksınız smplayeri yerli bir oynatıcımız varken :)
Please login or register to see this link.

Zaten o programı ve başka bir kaç programı mecburen yükledimde, sm player hd videoları takılmadan çok akıcı oynatıyor 1080p de bile banamısın demiyor ayrıca ekran görüntüsü alma,  hızlı açılma gibi extra bir çok kullanım kolaylığı var.

ishak37, 15.08.2018 - 16:48 yazdı:

Klite Codec Pack ve Gom Player ikilisinden asla vazgeçmem. Klite Codec Pack yüklediği zaman Windows Media Player bütün uzantıları oynatabiliyor. Sadece .flv uzantılarında sorun çıkabiliyor. Onu da Gom Player ile çözüyorum. Sizin sorununuz eğer yeşil ekran gibi bir hataysa aynı sorunu ben netflix uygulamasında yaşadım. Notebook kullanıyorsanız, programı harici ekran kartı ile açmayı deneyebilirsiniz. Netflix sorununa bende bu şekilde çözüm bulmuştum.  Eğer sorun yine çözülmezse başka oynatıcı ile deneyebilirsiniz. İlgili programa sağ tıklayıp, grafik işlemciyle çalıştır seçeneği çıkıyor bende, belki sizde de vardır. Eğer yoksa nvidia control panel veya catalyst control center'dan bunu yapabilirsiniz. Yine açamazsanız bir başka çözüm yolu daha var, Görev çubuğunda bulunan, arama butonuna tıklayıp, grafik ayarları yazın. Açılan pencerede ilgili programı bulup yüksek performans'ı işaretleyip sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Player olarak en beğendiğim Daum potplayer di fakat onboard ekran kartımla XP dışındaki sistemlerde hd videoyu takılıp kasılmadan izleyemiyordum. Ta ki SMPlayer i keşfedene kadar, bu player dışında hiçbiri ekran kartı takviyesi yapmadan hd videoyu düzgün izletmiyor. Diğer çözüm öneriniz nvidia için ama benim onbord kart via chrome 9igp  ve görev çubuğuna grafik ayarları yazdığımda bir sonuç bulunamadı diyor. Benim tahminim windows 10 ekran kartı driverlerini doğru yüklemiyor. Önerileriniz için teşekkürler.

Zoom player denenmeli hiçbir sistemde sıkıntı çekmedim kaldığı yerden devam etmeside hoş güncellemesi arasıra ben beğendim win 10 da sıkıntısız izliyorum ..

Windows 10 da torrent problemi mi var? Utorrent kurdum, program acayip bir şekilde kasıyor, işlem dahi yapılamıyor. Bir süre sonra not responding hatası alıyorum, sonra biraz düzeliyor, tekrar aynı şekilde hata veriyor. Bu sorun sizlerde de mevcut mu?

anilguleryuz, 9 saat önce yazdı:

Windows 10 da torrent problemi mi var? Utorrent kurdum, program acayip bir şekilde kasıyor, işlem dahi yapılamıyor. Bir süre sonra not responding hatası alıyorum, sonra biraz düzeliyor, tekrar aynı şekilde hata veriyor. Bu sorun sizlerde de mevcut mu?

Sorunsuz çalışıyor. Uygulamayı kaldırıp güncel sürümünü tekrar kurun.

Kullandığınız güvenlik uygulaması engelliyor olabilir.

Görev Yöneticisinden Başlangıç Uygulamalarını kontrol edin ve gereksizleri devredışı bırakın.

DJ_Rush, 24.08.2018 - 11:56 yazdı:

Sorunsuz çalışıyor. Uygulamayı kaldırıp güncel sürümünü tekrar kurun.

Kullandığınız güvenlik uygulaması engelliyor olabilir.

Görev Yöneticisinden Başlangıç Uygulamalarını kontrol edin ve gereksizleri devredışı bırakın.

zaten en güncel sürümünde sorun yaşıyorum, 2.2.1 olan eski bir sürümünü kurdum. Stabil çalışıyor, güncel sürümde uyumsuzluk var sanırım. Başlangıç uygulamalarında gereksiz çalışan bir program yok, eski sürümle idare ediyorum artık. En stabil çalışan 2.2.1 sürümü utorrentin, bittorrent kurdum onu da denedim, onda da aynı problem vardı.

Merhaba,

Öncelikle paylaşımlarınız  için teşekkür ederim. Sormak istediğim birşey olacaktı . Windows yüklemesi yapıldığında tüm dosyalarım silinecek mi ?

Ayrıca daha önce böyle bir işlem yapmadım yüklemeyi nasıl yapabileceğim ile ilgili yarımcı olabilir misiniz ?

Win 10 yüklü laptop a Smart Swich yükleyemiyorum

Samsung Galaksy  S7 telefonum için Win 10 yüklü laptopa Smart Swich yükleyemiyorum

pixokid, 6 saat önce yazdı:

Win 10 yüklü laptop a Smart Swich yükleyemiyorum

Samsung Galaksy  S7 telefonum için Win 10 yüklü laptopa Smart Swich yükleyemiyorum

Visual C++ Redist Installer 1.1.1 unattended var bene nette arat . onu yükledikten sonra kuruluyor smart switch.

Bulamazsan pm

arkadaşlar şimdi benim bir sıkıntım var . benim pc boşta iken çok fazla ram tüketiyor . boşta dediğim pc i ilk yeniden başlattığım annda %21 civarı fakat chrome u açtığım da bellek tüketimi %43 oluyor . kullanırken çok fazla sıkıntı olmuyor ama atıyorum pc 1-2 saat açık kaldıysa bazen rahatlasın diye yeniden başlatıyorum . pc i m o kadar kötü değil 16 gb ram kullanıyorum . fakat özellikle chrome açıkken 3 gb ram gidiyor . Bu normal mi chromeun bu kadar ram tüketimini nasıl engellerim ? 

crysis_88, 9 saat önce yazdı:

arkadaşlar şimdi benim bir sıkıntım var . benim pc boşta iken çok fazla ram tüketiyor . boşta dediğim pc i ilk yeniden başlattığım annda %21 civarı fakat chrome u açtığım da bellek tüketimi %43 oluyor . kullanırken çok fazla sıkıntı olmuyor ama atıyorum pc 1-2 saat açık kaldıysa bazen rahatlasın diye yeniden başlatıyorum . pc i m o kadar kötü değil 16 gb ram kullanıyorum . fakat özellikle chrome açıkken 3 gb ram gidiyor . Bu normal mi chromeun bu kadar ram tüketimini nasıl engellerim ? 

Chromenin ram tüketimini engelleyemezsiniz chrome yerine opera kullanmanızı tavsiye ederim oda chrome tabanlı zaten ayrıca kendine ait tema/reklam engelleyici bir çok özelliği var ram kullanımıda oldukça az kullanmanızı şiddetle öneririm pişman olmucaksınız :)

• Like 1

Win10 Ekran Parlaklığı Çözümü

çalıştır
regedit
Control+F
FeatureTestControl
arat
sağ klik
değiştir dedikten sonra değeri
ffff
yap
sistemi yeniden başlat

Hazır reg

https://yadi.sk/d/3kI4McijSO9V0w

Win 10 1809 (17763.1) Sürümüne güncellendi.Yeni Sürümle Beraber Artık koyu mod'a geçtiğinizde dosya gezginide siyah temaya bürünmekte :)

Update üzerinden Güncelleyemeyenler

Media Create Tool

yada

Win 10 Yükseltme Yardımcısı

sistemlerini güncelleyebilirler.

42982607_556604554792526_716102770595201024_n.png

Selamun Aleykum son windows 10 sürümünde edgeyi kaldırdım ama simgeyi kaldıramıyorum simgeyi kaldırmayı bilen varmı (sağ tık yapınca görev çubuğundan kaldır değilde görev çubuğuna sabitle yazıyor )

crysis_88, 14.09.2018 - 02:22 yazdı:

firefox kullanıyorum 1.5 gb ram kullanımı var, tavsiye ederim.

xkobra21, 04.10.2018 - 20:59 yazdı:

Selamun Aleykum son windows 10 sürümünde edgeyi kaldırdım ama simgeyi kaldıramıyorum simgeyi kaldırmayı bilen varmı (sağ tık yapınca görev çubuğundan kaldır değilde görev çubuğuna sabitle yazıyor )

Eğerki sistemle ilgili x bir ciddi bir sorun yoksa eğer,wisecare365 benzeri bir uygulama kullanarak,genel sistem cache sistem ön ön bellek temizliklerini hata onarım işlemlerini yaparak sonuç almayı deneyin birde.2.Administrator hesabı ile sistem girişi izlenerek bazı engellemelere müdahele edilip,işlemler sonunda normal hesaba geçiş yapılabilir rs5'le ilgili bu tip bir sorunun olduğuna bir makalede denk geldiğimi anımsıyor gibiyim sanki ama emin değilim. 

crysis_88, 14.09.2018 - 02:22 yazdı:

Windows,özelliklede windows7 ve üzeri sistemler herhangi bir özel optimizasyon yapılandırması yapılmamış ise,(hizmetlerden kullanılmayan servislerin kapatılması vb.) dışında ram'i yüksek olan bir donanımda kullanımda acımasız olacaktır.Diğer taraftan Chrome ve alt yapısına sahip türevleri browserlar gördüğüm kadarıyla,Linux sistemlerde minimum (boşta) >600mb_(Birkaç sekme açık,video izlerken)>max. 1gb falan ram kullanımı gözlemlemiştim.insan windows'un donanım dostu olmadığını düşünmüyor değilde. :) 

Ram işlemci kullanımlarını chrome'u baz alırsak eğer alttaki alternatifleri deneyerek sonuç alınabilirde.

Bazıları: Slimjet,Vivaldi,Comodo IceDragon,MaxthonCloudbrowser vs.

Edited by forjest

firefox kurdum denedim chrome a göre  daha az kasıyor . ama chrome alıştığım için geri chrome a  döndüm . oyun kadar ram tüketiyor bu tarayıcılar . her sekme açışta da ramlerin seviyesi artıyor .  şimdilik chrome ile devam .