Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Opera Güvenlik Sorunu

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

normal opera kurdum. ama çoğu site adres satırındaki solda sayfa bilgisi simgesinde bu sitede hiç bir hassas bilginizi girmeyin saldırganlar tarafından çalınabilir yazıyor. banka sitelerine girdiğimde ise direkt uyarı sayfada yer alıyor. şu şekilde:

Kullandığınız internet tarayıcısı geçerli güvenlik standartlarına sahip değil.
İnternet tarayıcınızın güncelliği, interneti hızlı ve güvenli kullanabilmeniz açısından son derece önemlidir. Zararlı yazılımlar genellikle güncel olmayan işletim sistemleri ve internet tarayıcılarının açıklarından faydalanır.
Güvenliğiniz için internet tarayıcınızın güncel versiyonunu kullanmanızı öneriyoruz.
Kullanabileceğiniz internet tarayıcıları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

buradan a tıkladığımda ise diğer tarayıcılar ın çözümlerinden bahsediyor. opera hakkında hiç bir bilgi yok. ama mesela tnctr de bu sorun yok face de de yok. google baktım operanın kendi sitesinde bile bununla ilgili bir çözüm yok. bu arada vpn kapalı. bu sorunu nasıl halledebilirim? özellikle banka siteleri için..?

Banka siteleri her zaman İe ve Edge ile daha stabil çalışır. Site alt yapısı bu tarayıcılara göre düzenlenmiştir. Tüm bankalar Windows kullanır, bu ürün kimin Microsoftun. İe ve Edge de aynı firmanın. Bu yüzden diğer tarayıcılara Microsoft güvenmez banka da güvenmez. 

Diğer tarayıcılar da girebilir ama kurduğun bir eklenti açık yaratabilir.

Şahsi düşüncem budur.

• Like 2

20 dakika önce, DJ_Rush yazdı:

Banka siteleri her zaman İe ve Edge ile daha stabil çalışır. Site alt yapısı bu tarayıcılara göre düzenlenmiştir. Tüm bankalar Windows kullanır, bu ürün kimin Microsoftun. İe ve Edge de aynı firmanın. Bu yüzden diğer tarayıcılara Microsoft güvenmez banka da güvenmez. 

Diğer tarayıcılar da girebilir ama kurduğun bir eklenti açık yaratabilir.

Şahsi düşüncem budur.

aydınlatıcı açıklama sağol kardeş. insan devamlı kullandığı tarayıcıdan başkasını kullanmak istemiyor. ama dediğin gibi bu işlerde ie veya edge yi kullanıcaz başka çare yok.  kimide firefox kullanıcı ve şifre girmede "buraya girilen bilgiler güvensizdir"  uyarsının önemli olmadığından bahsetmiş  ve onu kaldırmanın yollarından bahsetmiş.

dediğin gibi tarayıcı banka arasında ilişki olup olmaması uyarılardan bile anlaşılıyor. mesela demin operadan giriş yapmaya kalktığımda yukarıdaki uyarıyı verdi. firefoxdan girmeye çalıştığımda ise eset bankacılık güvenliği özelliği devreye girdi. yani program ilişkiside var demekki.  peki eset seçenek sunduğunda esete güvenmelimiyiz :) 

Bence yanlış düşünüyorsunuz, Tasarımcılar artık kodları tüm web sitelerinde çalışacak şekilde yazıyor. Örneğin iş bankası internet bankacılığı sayfasından bir demet kod:

<!--[if lte IE 8]>
    <link rel="stylesheet" type="text/css" href="css/ltIE9.css"/>
    <![endif]-->

eğer ie8 motorlu bir tarayıcı ise şu css dosyasını kullan gibi... Banka şu tarayıcılara güvenmez gibi bir durum yok. Öyle olsa zaten direk onlarda çalışmasını engellerdi. Apple bilgisayar kullanan bilgisayarlar safari ile giriş yapıyor, peki bankalar onlara da mı güvenmiyor? Öyle bir durum pek mantıklı değil. Opera tarayıcısından az önce iki bankayı denedim hiç bir sorun vermedi:

screenshot_56.png

ayrıca yıllardır tüm bankacılık işlemlerini chrome üzerinden yapıyorum. bence sizde başka bir sorun var. eğer saat/tarihiniz yanlış ise SSL sunucusu ile senkronize olamayacağınız için güvenlik hatası verebilir mesela.

• Like 1

@KintaRo benim verdiğim opera işbankası uyarısında; Kullanabileceğiniz internet tarayıcıları hakkında 

Please register to see this content.
 bilgi alabilirsiniz. buradan yönlendirmesinde chrome, firefox ve ie var zaten opera yok. birde operada eset bankacılık koruması hemen devreye girmiyor yani hiç girmiyor. ben chrome yi pek sevmiyorum. nedense hiç ısınamadım. neyse konu bu değilde kodlar dediğin gibi kapsayıcı yazılıyorsa niye operada eset banka koruma devreye girmiyor? üstelik bazı sitlerde de login olman gerektiğinde bilgileri girerken buraya girdiğiniz bilgiler güvenli değil veya çalınabilir gibi uyarı veriyor.

opera yı kurarken biraz değişiklik yapmıştım. yeniden kurayım olmazsa. aslında benim derdim kullandığım tarayıcıyı gizlemek. çünkü hem hep kaldığım yerden devam et ile ilk açtığımda baya bir sekme aynı anda açılıyor hemde geçmişi in görünmesini istemiyorum. bu özel pencere veya gizli mod meselesi değil işte dediğim gibi. daha önceden portable firefox kullanırken böyle sorunlar yoktu. sanırım belli sürümlerden sonra bu sorunlar çıktı. zaten eklenti kurarkende bu konularda uyarıyor. benim en sevdiğim tarayıcı firefox ama dediğim gibi belli sürümlerden sonra baya sorunlar çıkmaya başladı. birde firefoxda vpn yok ve dns değiştirmede işe yaramıyor artık. o yüzden opera ya yöneldim. 

kısacası şu an için en uygun tarayıcı opera olduğuna göre biraz gizli ve sorunsuz biçimde nasıl kurabilirim? bu arada saat ve tarihte sorun yok. sağol.

10 dakika önce, YAGMURADAM yazdı:

Az önce Chrome 50 tabanlı 360Chrome Browser ve Opera (46.0.2597.57 (PGO) ile İş Bankasına girdim. Hiçbir güvenlik uyarısı gelmedi. Normal şekilde açıldı. Saygılarımla

sürüm aynı ama sorularıma ayrıntılı yanıt verseniz iyi olurdu mümkünse. sağolun.

24 dakika önce, YAGMURADAM yazdı:

Opera kullanmıyorum. (Sizin için denedim) Ama şunu öneririm. Tarayıcınızı kapatırken geçmişi tümüyle silmesini isteyin. Saygılarımla

görünmemesi lazım pek.  geçmişi silmek yetmez. çünkü bilgisayarda benim kullandığım tarayıcıyı kimsenin kullanmasını istemiyorum.

Şu programla bilgisayarın başında olmadığın zaman kilitlersin. Bu uygulama seçtiğin uygulamayı tamamen kısıtlıyor. Yönetici modunda bile çalıştıramazsınız. Google de arat çıkıyor. Saygılarımla

Simple Run Blocker v1.3

Edited by YAGMURADAM
  • Like 1

8 dakika önce, YAGMURADAM yazdı:

Şu programla bilgisayarın başında olmadığın zaman kilitlersin. Bu uygulama seçtiğin uygulamayı tamamen kısıtlıyor. Yönetici modunda bile çalıştıramazsınız. Google de arat çıkıyor. Saygılarımla

Simple Run Blocker v1.3

ben kilitlenmesini değil sadece pek göze görünmemesini istemiştim.

9 saat önce, abdulhey_ yazdı:

ben kilitlenmesini değil sadece pek göze görünmemesini istemiştim.

Sanırım bu konularda biraz fazla paranoya yapıyorsunuz inciğine boncuğuna kadar araştırıyorsunuz ufak bir problemi dert etmeye başlıyorsunuz bence biraz daha sakin olmayı denemelisiniz :) 

• Like 1

1 saat önce, RaZoRWounD yazdı:

Sanırım bu konularda biraz fazla paranoya yapıyoadar araştırıyoahrsunuzkorumak g ufsöylemekmdak bir problemi dert etmekisi yaşlıyorsunuz bence biraz daha sakin olmayı denemelisiniz :) 

Tamam abi en iyisi ben psikiyatra sorayım bunu. Yahu çocukları internetin zararlarından korumak gerekiyorda kendimizden korumak gerekmiyormu? Yukarıdada başka nedenlerdende bahsettim zaten. Yani benim sorduğum tek bir soruyu yanıtlamamak onun yerine  kendi görüşlerinizi söylemekmi doğru? Sonrada Yöneticisi modu gelip kabarıyor. Yani bilir kişiler olarak bunumu doğru buluyorsunuz. Tamam samimisiniz eyvallah Allah razı olsun. Ama bizim dedimiz kanundur sen bilmezsin tutumunuzu biraz düşünün lütfen. Bakın burda kaç tane değerli kisi yanıt vermiş direkt benim soruma yanıt veren olmusmu? psikolojik tavsiyen için tesekkür ederim. O konu benim 25 yıllık hobim. 

Hey Allahım ya:-) narsisitik duyarsızlık denen şey tamda böyle bir şey olmalı. biz ne soruyoz millet neye cevap veriyor. En iyisi kendi göbeğimizi kendimiz kesmek galiba. 

Burda bu kadar kisi programı gizlenmis şekilde kurmuyor galiba. Veya yolunu bilmiyor.

yav kaldırıp kurdum. hadi gizlemektende geçtim yine aynı hatayı verdi işbankası bireysel şubeye tıkladığımda. ne yapayım bi yardımcı olun . herşey yine aynı. login olmam gereken bazı sitelerde de yine kullanıcı adı ve şifre girerken "giriş yapma işlemi güvenli değil" diyor.

Edited by abdulhey_

operanın kendisi bu hatayı veriyor firefoxta ve chromede bir sorun yok. Çünkü operanın sürümü güncel olsada kullandığı chromium motoru güncel değil chromium motoru 61.0 sürüm numarasına ulaşmışken operada 58 motoru var hala beta sürümdede 59 motoru var 2-3 sürüm geriden geldiği için sistem bunu algılıyor öyle bir hata veriyor aynı hata bendede çıkıyor vpnli/vpnsiz

Verdiğiniz resimde Güvenlik yazan metne tıklatın. Orada diyor ki "Adres çubuğunun yeşil olduğunu kontrol edin."

Ben de Firefox ve Opera da denedim. Ve yazı renği sadece Opera da Yeşil(Renk Kodu=0 167 0)

Razerwound Opera Chrome 59 kullanıyor.(İş bankası enaz 58 olmalı diyor.)

abdulhey, ve şu resme de bak.

1WQb4Sw.png 

Edited by YAGMURADAM

25 dakika önce, YAGMURADAM yazdı:

Verdiğiniz resimde Güvenlik yazan metne tıklatın. Orada diyor ki "Adres çubuğunun yeşil olduğunu kontrol edin."

Ben de Firefox ve Opera da denedim. Ve yazı renği sadece Opera da Yeşil(Renk Kodu=0 167 0)

Razerwound Opera Chrome 59 kullanıyor.(İş bankası enaz 58 olmalı diyor.)

diğer tarayıcılarda bu hatayı çıkarmazken operada çıkarıyor ama?

arkadaşlar bende hepsinde yeşil ve kilit simgesi var. firefox ve ie de sorun yok. ama esas mesele olan operada var işte.

anasayfada adres satırında soldaki bilgi simgesini tıkladığında ise ie haricinde "bu sayfa korumalı değil" diyor. o önemli olmayabilir. çünkü ie de ise o bilgi hiç yok.

@YAGMURADAM yukarıda bende operada sorun yok demişsin. sayfanın ortasındaki o kırmızı renkli uyarı yokmu? muhtemelen yok. o zaman razorwound ile benimki aynı  seninkinde de yeşillik sorunu var. :)  herkeste farklı nasıl oluyor bu iş?

birde login olunan "bazı" sitelerde bilgileri girerken "buraya girdiğiniz bilgiler güvenli değil" diyormu? opera da..

hayır şimdi herşeyi boşvericem banka işlemini ie den yapayım dicemde yine o güvenlik uyarıları kafa karıştırıyor. birde operasız yapamıyorum :) çünkü vpn önem arz ediyor. mesela yukarıda YAGMURADAM ın verdiği resimi bile vpn siz yeni sekmede açmaya çalıştığımda tib uyarısı veriyor. ancak vpn yi aktif ettiğimde normal açılıyor.

Ben Opera kullanmıyorum. Sizin için denedim. İş Bankası ve bazı sitelerde Opera güvenli tarayıcı olarak tanımlanmamış olabilir. Bence daha fazla kurdalamayın. Ben Chrome 50 tabanlı tarayıcı ile bankacılık işlemlerimi yapıyordum.(Şimdi chrome 55 tabanlı) Bir sorun olmadı. Kaldı ki aynı Operaya neden Halk Bankası, Akbank, Garanti, Ziraat güvenlik uyarısı vermiyor?

• Like 1

@YAGMURADAM güzel çıkarım.  Hadi öyle yapayım. Peki Opera da   bazı logjn olunan sitelerde buraya girilen bilgiler güvenli  değil uyarısını ne yapayım? Hata lı bir uyarı deyip görmezden gelip bilgileri girip loginmi olayım? Bazı yerlerde Firefox için bu uyarının hatalı olduğunu ve uyarıyı kaldırmanın yolunu göstermiş.

Edited by abdulhey_
bilinmeyen birçok aynı gönderi
  • Like 1

ssl https den bahseden  kimdi?  @ozanaus du galıba alınıp silmiş iletilerini.  ayıp ettik galiba afedersin kardeş.  ama diğer taraftanda @KinTaro nun Opera dan sorunuz girebilmeside  ayrı bir ayardan kaynaklanıyor olmalı.

opera dışındaki tarayıcıların hepsi https protokolü ile açılıyor epey bankayı denedim anlamak için.  ama opera da da https protkolü var demekki diğer bankalarda. https veya ssl ile ilgili bir şey sanırım ama benim pek bilgim  yok o konularda opera nın ayarlar kısmında var https ve ssl ayarları ama nasıl kullanılıyor bilmiyorum. daha fazla bilgi linki vermiş açıklamış orda ama ayrıntılı açıklama ingilizce. ingilizcedende anlamıyorum.

eğer https veya ssl le ile ilgili bir sorunsa ve Kintaroda operada işbankası sorunsuz açılıyorsa mutlaka Onun bilgisayarda yazılımda veya programda uyumu sağlayan bir ayar olmalı.

windows un kendi tarayıcısı ie de de internet seçenekleri> gelişmiş gibi opera da da aynı seçenekler var. belki sorun ordanda çözülebilir. mesela firefox için login kutularında buraya girdiğiniz bilgiler güvenli değil uyarısının yanlış olduğunu ve seçeneklerden  http.1.1 in tikini kaldırmanın bu sorunu çözeceğini söylemiş bazı yerlerde.  bu uyarılar saldırganın  olmadığı sistemlerde geçersiz olabilir. ama yinede risk olduğu açık olduğundan uyumlu tarayıcılardan girmek daha güvenli.