Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Firebird Sql Mükerrer Kayıtları Silme Sorunu

Cyph3r
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar firebird veritabınında mükerrer olan kayıtları silmek istiyorum... Arattığımda genelde hep aynı tip sorguyu veriyorlar ama istediğim şekle uyduramadım onu tam olarak... 

Aşağıda sorgu sonucu tablonun olması gereken halini gösterdim... Sorguya sadece KOMSUTIPI 1 olan kayıtlar girecek ve SINIRTIPI ile KOMSUADI birlikte mükerrer olan kayıtları silmeye çalışıyorum...

Bu sorguda nasıl bir düzenleme yapmalıyım? yada farklı bir sorgu paylaşabilecek olan varsa sevinirim...

delete from adaparselkomsulari
where sn not in (select min(sn)
                 from adaparselkomsulari
                 group by sinirtipi, komsuadi);

YNaVyj.png

Yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler... 

stackoverflow'da şöyle bir örnek buldum: (MySQL için)

DELETE n1 FROM names n1, names n2 WHERE n1.id > n2.id AND n1.name = n2.name

kabaca şu şekilde çalışıyor, names tablosunun bir n1 değişkenine atıyor, daha sonra yine names tablosunu n2 değişkenine atıyor, elinde names tablosundan 2 adet oluyor boylece karşılaştırma yapıyor. name sutunları aynı ise ve id büyüktür id'den ise o satırı siliyor.id büyüktür id'den dememizin amacı bir sonraki satıra atlamak için. ve böylece o kayıtları içeren ilk satır silinmiyor ve kayıtlarda kalıyor. biraz karışık gibi ama değil :D

sen yine de db'nin bir yedeğini alıp öyle dene ehehe

• Like 1

• Cyph3r featured this topic