Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Winpe Açılış Hızlandırma

Share

Recommended Posts

Merhaba, winpe (usb den çalışan işletim sistemi) açılış süreleri  epey uzun sürüyor.  Bunu hızlandırmanın yolu nedir veya neden geç açılır.  Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Win7 pe sistemde başlangıç dahil hiç bir program yüklü değil. Açılırken  sadece kişiselleştirilmiş ayarlar yapılıyor yazısı çıkıyor ve işlem 35-40 saniye kadar sürüyor. Toplam açılma süresi 2,5 dakikayı buluyor

Edited by Lord_Ares

Winbuilder scriptçilerinin yanlış script geliştirme politikasıdır. Yazabiliyorsan scriptleri kendin yazman gerekiyor buda öğrenmen yıllar alır tabiki. Scriptleri kendileri yazdıkları için çok biliyorsan sen yaz derler ki adam haklı tabiki. Ya onların yazdıklarını kullanacaksın yada hiç kullanmayacaksın. Bakalım burda eski dostlardan kimler var takip ediyorlar mı ne yorumlar gelecek.

Winpe açılırken system
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\"CmdLine"=""] buraya bakar (scriptçiye göre değişebilir) burda da büyük ihtimal pecmd.exe loader vardır. Pecmd.exe de pecmd.ini ye bakar (ini dosyasınında adı farklı olabilir). Hatta ini dosyası pecmd.exe içine bile gömülü olabilir ama henüz bundan pek haberleri yok sanırım umarım öyle kalır. Çince bilen scriptçi yok çünkü. Orda da açılışta çalışması gereken programlar ıvırzıvırlar vardır. Büyük ihtimal tıka basada doldurmuşlardır. Halbuki tek satır yazmadan çok güzel bir şekilde winpe boot edebilir ama uygun dosya ve registry kombinasyonuyla. Bu uygun kombinasyonu bilmedikleri için gereksiz ıvır zıvır programları çalıştırarak bana göre sahte bir bak herşey çalışıyor çok güzel özellikler var algısı yaratmaya çalışıyorlar. WinPE dediğin adam gibi tertemiz olur, kullanıcı isterse kafasına göre modifiye eder.

Bu kişisel ayarlar yapılıyor zımbırtısı aslında çok kısa geçebiliyor. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Active Setup\] bu anahtar altında bazı değişiklikler yapılması gerekiyor. Aynı anahtar USER altında da var. Ayrıca başka bir sıkıntı olarak  windows 10 için de bir dosya/servis var ki çalıştırmazsan donanımı tanımıyor, çalıştırırsan da açılışta bir dünya bekletiyor. Şimdi adını unuttum.

Zaten winpe amacı bozuk bilgisayarı tamir ederken kullanmaktır. Hergün normal işlerinde kullanmayacağın için fazla kafa yorarsan sıyırırsın. Mevcut şekliyle kullan gitsin.

• Like 2

Gerçektende güzel bilgi vermişsin çok teşekkürler.  Zaten sıkıntım günlük kullanmakta ve kullanmak zorundayım :))  Delphi ile yazdığım bir program  43 adet bilgisayarda çalışıyor.  Kurulmuş diske yüklü işletim sistemlerinde oluşan hatalar benim için  haliyle çok dert oluyor. Bende uygulamamı  winpe gibi aç kapa yaptığında düzelecek sisteme taşımak istedim.   Tek ihtiyacım olan  sadece media player yüklü olan   ( ÖNEMLİ : portable olarak eklenmemiş windowsa yüklenmiş olması şart ) bomboş bir windows (win7 veya Xp )  .   Sağolsun Köylü arkadaşımız  benle birtane paylaştı.  Güzel sade işimi görecek bir windows fakat  açılış süresi biraz geç oluyor.  Bende belki yapabileceğim birşeyler vardır düşüncesiyle geliştirmek adına bilgilerinize başvurdum.  Dediklerinizi inceleyip deneyeceğim. Aklına başka birşey gelir paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler

Şöyle birşeyde faydalı olabilir.  Winpe sisteme media player eklemeyi  (portable olarak değil, windowsta kurulu halini ) nasıl eklediğini bilmiyorum., gösterebilirseniz  yeni winpe  oluşturup denemeler yapabilirim.  5  aydır araştırmadığım yer kalmadı fakat genelde portable olarak eklemek gösterilmiş. Portable eklendiğinde media player activex leri windowsa dahil olmadığı için işime yaramıyor. 

Dism yöntemi ile ekleniyor yoksa farklı bir yolmu  var bulamadım.  Amacım olabildiğince  hızlı açılan  bomboş mini bir windowsa sahip olmak.  Masaüstü ,  belgeler , gereksiz hizmetler hiç bişeye ihtiyacım yok sadece media player ve ses olması yeterli. 

190mb wimle internet ses desteği ve internet explorer dahil çalışabilir. Yıllar önce yapmıştım buda videosu. Bir zamanlar konu anlatımıda yapıyordum bu linkten bakabilirsin.

Please register to see this content.
Casper firması bile ilgilenmişti ama sonradan ses çıkmadı. İngilterden Jukebox sistemleri programlayan biri için özel sistemler falan yaptım 3-5 kuruş kaldırmıştım. Artık pek ilgilenmiyorum. Yaptığın sistemlede ilgilenmiyorum. Az sonra sevabına göz gezdireceğim sadece. Yorumlarımı yazarım.

Edited by yokum

190mb wimle internet ses desteği ve internet explorer dahil çalışabilir. Yıllar önce yapmıştım buda videosu. Bir zamanlar konu anlatımıda yapıyordum bu linkten bakabilirsin.

Casper firması bile ilgilenmişti ama sonradan ses çıkmadı. İngilterden Jukebox sistemleri programlayan biri için özel sistemler falan yaptım 3-5 kuruş kaldırmıştım. Artık pek ilgilenmiyorum. Yaptığın sistemlede ilgilenmiyorum. Az sonra sevabına göz gezdireceğim sadece. Yorumlarımı yazarım.

Edited by yokum
  • Like 1

Yaptığın sistem çalışabileceği kadar hızlı çalışıyor. Sizin donanımlarınız eski olduğu veya Anakart/Flash Disk Usb 2.0 olduğu veya anakartın usb boot özelliği dandik olduğu için açılış yavaş olabilir. Wim dosyanı daha fazla küçülmeye uğraşabilirsin 390mb çok. Sistemin açılırken [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\"CmdLine"=""]  buradan winpeshl.exe çlıştırıyor. oda system32/winpeshl.ini çalıştırıyor. İçinde

[LaunchApps]
"hide /NOCONSOLE /SILENT /WAIT start.cmd"
"Shortcuts.exe -f %SystemDrive%\Windows\System32\Win7PE.cfg"
"PinTool.exe -debug %SystemDrive%\Windows\System32\Win7PE.cfg"
"Pecmd.exe Main %SystemDrive%\Windows\System32\Pecmd.ini"

hide.exe virus gibi güzüküyor ama false pozitif. start.cmd içi boş. shotcut kısayolları oluşturmak için lazım. pintool görev cubuğuna açılışta pinlemek için lazım. sonra pecmd.exe çalışıyor oda pecmd.ini içine bakar.

LOGS %WinDir%\System32\Pecmd.log
CALL OSInit
CALL LoadShell
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
_SUB OSInit
DISP W1024 H768 B32 F60
_END
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
_SUB LoadShell
//HOTK Ctrl + S,PECMD.EXE SHUT   // The Shutdown button
SHEL %SystemRoot%\explorer.exe
_END

Burda yapabileceğin birşey yok bomboş gibi. Açılışta yavaşlatacak birşey yok.

evet onları temizledim  masa üstü hızlı geliyor. Fakat masaüstü hızlı geldikten dikkatimi çeken sağ altta networkleri  yüklediğini gösteriyor.  O biraz zaman alıyor onu nasıl kapatacağımı bulamadım. Onu iptal etmeye çalışıyorum.  Evet boyut dediğiniz gibi fazla ama daha nasıl düşerebilirim  bilmiyorum.  Göstermiş olduğunuz çalışmayı indirip deneyebileceğim  yer varsa denemek isterim.

Öyle bir yer yok. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Active Setup\]  anahtarları üzerinde değişiklikleri yaptım. Hiv dosyalarını

buraya yükledim. Wim dosyasını mount edip windows/system32/config klasöründe eskileriyle değiştirebilirsin. Yada güvenmiyorsan her iki aynı hivi açıp aynı değerleri kendi hiv dosyana kopyalayabilirsin. Sistem açılışındaki kişisel ayarlar kısmını geçip birkaç saniye kazandıracaktır. winpeshl.exe çalıştırıldığında otomatik network kurulumunu tetikleyebilir. Loaderı değiştirmeyi deneyebilirsin. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\"CmdLine"=""]  burda yazan "winpeshl.exe" yi " Pecmd.exe MAIN %systemroot%\System32\Pecmd.ini " ile değiştir öyle bir dene. masaüstü simgeleri falan kaybolacak ama onlar önemli değil. Benden bu kadar.

Edited by yokum
  • Like 1