Jump to content
Sign in to follow this  
EASMurat

Herhangi Bir Programı Arka Planda çalıştırmak

Recommended Posts

Merhabalar, Şöyle birşey yapmak istiyorum PC açıldığında, bir veya daha fazla Program otomatik başlasın ama görünmesin... Biraazz daha açık anlatayım örneğin winamp tüm ayarları yapılmış şekilde masa üzerinden çift tıkla otomatik çalışacak şekilde ayarlı diyelim..! Bunun gibibir kaç program daha olduğunu var sayalım, böyle bütün ayarları olmuş, hazır, çift tıklamayla çalışacak şekilde duruyor. benim istediğim bu programlar  bilgisayar açılınca çalışsın ama arka planda çalışsın görünmesin simge durumunda da durmasın, kısaca masa üzerinde hiçbir şekilde çalıştığı görünmesin görev yöneticisinde görünebilir, saadece aşağıda görünmesin birden fazla program eklenebilsin ne bileyim tamamiyle arka planda çalışsın yani, bilmem ayrıntılı anlatabildim mi ?

Örnek : 

C:\Program Files (x86)\Winamp\Winamp.exe
C:\Program Files (x86)\Falanca\falanca.exe
C:\Program Files (x86)\Filanca\filanca.exe
C:\Program Files (x86)\Feşmanca\fesmanca.exe
......
.....
.....

Gibi düşünün, bu Programları windows başladığında çalıştıracak ve çalıştığı gizlenecek görünmeyecek ekranda (hiderun) gibi bişey biraz tarzanca olmuş olabilir ama anlatabildim sanırım yapmak istediğimi :) bunu nasıl yapabiliriz ?

Ok..  Fakat ben gizli çalışmasını istiyorum, yani görünmesin çalışpsın ama gizli çaalışsın bunu autoit ile yapılabileceğini düşündüğümden sordum burada... Çünki onda Nette Şöyle bir araştırma yaptığımda Çıkıyor karşıma..! fakat fikir yürütemediğimden kendim bişey yapamadım... Açık olan bir Programın Penceresinin gizlenmesini saağlaamak ne bileyim işte bocalıyor insan :) arka planda çalışsın ve görünmesin...

Run("C:\Program Files (x86)\Winamp\Winamp.exe") ; Belirtilen konumdaki  1.Programı aç
Sleep(1000) ; 2 saniye bekle
WinSetState("Winamp", "", @SW_HIDE) ; Açılan 1.Programı gizle
Sleep(2000) ; 2 saniye bekle
Run("C:\Program Files (x86)\TEST\test_1.exe") ; Belirtilen konumdaki  2.Programı aç
WinSetState("TEST 1", "", @SW_HIDE) ; Açılan 2.Programı gizle 
Sleep(2000) ; 2 saniye bekle
Run("C:\Program Files (x86)\TEST\test_2.exe") ; Belirtilen konumdaki  3.Programı aç
WinSetState("TEST 2", "", @SW_HIDE) ; Açılan 3.Programı gizle 

Bu Şekilde olmuyor...  nasıl bişey yapmak lazım ki ?

Edited by EASMurat

böyle bir çalışma art niyetli kişilere ön ayak olmaz mı acaba :huh: ne bileyim yani zararlı birşeyler hazırlayanlar için arayıp bulunamayacak bir nimet olur diye düşündüm :mellow:

• Like 1

babayaga, 11 dakika önce yazdı:

böyle bir çalışma art niyetli kişilere ön ayak olmaz mı acaba :huh: ne bileyim yani zararlı birşeyler hazırlayanlar için arayıp bulunamayacak bir nimet olur diye düşündüm :mellow:

Benim niyetim bellide bunu açıkca söyledim, örneklede açıkladım, bunu şöyle düşünebilirsiniz Pc açılınca ses kartının otomatik çalışması görev yöneticisinde görünmesi ama simge durumunda durmaması gibi düşünün...  Benim yapmak istrediğim bu  art niyetli kullanım hiç düşünmemiştim bile !!!

• Like 1

babayaga, 3 saat önce yazdı:

öyle herşeyi artniyetli görürsek o zaman hiç internet kullanmamız, hiç özellikle katılımsız program kurmamamız hatta sistem çalışmalarını indirip kurmamamız gerekir.benim iki kez başıma virüs olayı geldi. biri chat programı olan mircten diğeride cafedenflash belleğe aldığım dosyadan.ikincisini kolay hallettim. ama mirc ten olanı çok zorlandım. her yere bulaştı ve çalışmaz hale getirdi. geçende format atarken uzun zamandır biriktirdiğim şeyler bir flash bellekte idi. onu başka boş bellekle karıştırdım format atmak için rüfus la sistem yazdırdım onca resim bilgi yedek silindi gitti. bu durumlarda da dikkatli olmak gerekiyor. yani virüs , hata seni bulacağı varsa bulur. mesela advanced system care çok iyi bir program bir çok iyi amacı yerine getiriyor ve arkaplanda çalışıyor. katılımsız program yapan artniyetli biri virüs iliştirse ne yapabilirsin? aslında a.sys. care esetten bile iyi çalışıyor. bilgisayarda herhangi bir crack değişik bir şey olduğunda hemen uyarı veriyor.  windows 10 zaten iyice apple benzemeye başladı.  vekil olmadığı bir çok popüler şeyi güvensiz gösteriyor.

Cevaplar için çok teşekkürler fakat ben bunu Autoit ile yazmak istesem nasıl yazarım yada biri yardım edebilirmi manasında yazmıştım sonra konuyu yanlış yere açtın demesinler, site yöneticileri yorumları görünce :)  bu arada bunlarıda deniyeceğim, fakat kendime özel birşey yapmak istiyorum Programın çalıştığı EXE'nin yolunu gir çalıştığı konumu belirt o Programı senin ayarladığın şekilde otomatik arka Planda başlatsın durum bu... 

;----------------------------------------------------------------------
; Programın kurulumuna başlıyoruz..!
ShellExecute(@DesktopDir & "\AIMP Audio Player.lnk") ; Belirtilen konumdaki  1.Programı aç
WinWait("AIMP") ; Açılan 1.Programın penceresini bekle
Sleep(500) ; 0,5 saniye bekle
WinSetState("AIMP", "", @SW_HIDE) ; Açılan 1.Programın Penceresini gizle
Sleep(1000) ; 1 saniye bekle

Olayı bu şekilde çözdüm, Biraz mantık yürüterek biraz deneme yanılmayla KENDi ÇABALARIMLA BULDUM Sonucu, Eğer benim gibi iyi niyetli kullanmak isteyen varsa,  Paylaşayım kaynak kodunu kendinize göre düzenlersiniz... bu kodu arttırarak, istediğiniz kadar Programı otomatik başlatıp arka planda çalışmasını sağyalabilirsiniz..!

$opacity = 1 ; şeffaflık seviyesi 1-255 arasi bir değer
Run("C:\Program Files (x86)\AIMP\AIMP.exe")
Sleep(100)
WinWait("AIMP") ; programın başlık çubuğunu bekliyor burdaki yazıyı autoit te Tools\Au3info sekmesindeki aracı sürükleyerek gerekli yazıyı bulabilirsin
Sleep(100)
WinSetTrans("AIMP", "", $opacity)  ; bu isimdeki başlık çubuğu geldiğinde 1 seviyesinde yani görünmez oluyor 

buda benzer bir yol

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Similar Content

• By Bo0mB0om
      Run for Something A Real-Talk Guide to Fixing the System Yourself

Amanda Litman, Hillary Rodham Clinton (Foreword), "Run for Something: A Real-Talk Guide to Fixing the System Yourself"
      ISBN: 1501180444 | 2017 | EPUB | 240 pages | 4 MB

From the email marketing director of Hillary Clinton's presidential campaign and the co-founder of Run for Something comes an essential and inspiring guide that encourages and educates young progressives to run for local office, complete with contributions from elected officials and political operatives.

You've been depressed since the night of November 8, 2016. You wore black to work the next morning. You berated yourself for your complacency during the Obama years. You ranted on Twitter. You deleted Twitter. You sent emails to your friends saying, "How can we get more involved?" You listened to Pod Save America. You knit­ted a pussyhat. You showed up to the Women's March on Washington. You protested Donald Trump's executive orders. You called your congressman. You called other people's congressmen. You set up monthly donations to Planned Parenthood and the ACLU. You reactivated Twitter (begrudgingly).

Here's what you do next: Run for something.

To be specific: Run for local office and become the change you want to see in the world. Forget about Con­gress. Forget about the Senate. Focus on the offices that get the real sh*t done: state legislatures, city councils, school boards, and mayors.

It doesn't matter if you're not a white man over sixty with an Ivy League law degree. (In fact, it's better if you're not!)

It doesn't matter if you don't understand the first thing about running for office, or never even imagined you would. That's what this book is for.

Amanda Litman, experienced in hard-fought state and national election campaigns, is here to give you guid­ance as well as wisdom and insight from elected officials and political operatives she interviewed for this book.

There are half a million elected officials in the United States. Why can't you be one of them?
      DOWNLOAD
      (Buy premium account for maximum speed and resuming ability)

http://nitroflare.com/view/5B84E5A2FC72717/ied9l.Run.for.Something.A.RealTalk.Guide.to.Fixing.the.System.Yourself.rar

https://rapidgator.net/file/8d754558acf42e4d3827bbcba50589d4/ied9l.Run.for.Something.A.RealTalk.Guide.to.Fixing.the.System.Yourself.rar.html

http://turbobit.net/w4kku9jo59dg/ied9l.Run.for.Something.A.RealTalk.Guide.to.Fixing.the.System.Yourself.rar.html

• By Bo0mB0om
      Run for Something A Real-Talk Guide to Fixing the System Yourself

Amanda Litman, Hillary Rodham Clinton (Foreword), "Run for Something: A Real-Talk Guide to Fixing the System Yourself"
      ISBN: 1501180444 | 2017 | EPUB | 240 pages | 4 MB

From the email marketing director of Hillary Clinton's presidential campaign and the co-founder of Run for Something comes an essential and inspiring guide that encourages and educates young progressives to run for local office, complete with contributions from elected officials and political operatives.

You've been depressed since the night of November 8, 2016. You wore black to work the next morning. You berated yourself for your complacency during the Obama years. You ranted on Twitter. You deleted Twitter. You sent emails to your friends saying, "How can we get more involved?" You listened to Pod Save America. You knit­ted a pussyhat. You showed up to the Women's March on Washington. You protested Donald Trump's executive orders. You called your congressman. You called other people's congressmen. You set up monthly donations to Planned Parenthood and the ACLU. You reactivated Twitter (begrudgingly).

Here's what you do next: Run for something.

To be specific: Run for local office and become the change you want to see in the world. Forget about Con­gress. Forget about the Senate. Focus on the offices that get the real sh*t done: state legislatures, city councils, school boards, and mayors.

It doesn't matter if you're not a white man over sixty with an Ivy League law degree. (In fact, it's better if you're not!)

It doesn't matter if you don't understand the first thing about running for office, or never even imagined you would. That's what this book is for.

Amanda Litman, experienced in hard-fought state and national election campaigns, is here to give you guid­ance as well as wisdom and insight from elected officials and political operatives she interviewed for this book.

There are half a million elected officials in the United States. Why can't you be one of them?
      DOWNLOAD

http://nitroflare.com/view/9837B1586D26BFE/opsbe.rar

http://rapidgator.net/file/55b5bf276da8bc834673ac6c7afbb826/opsbe.rar.html

http://turbobit.net/u6ynx52rga7v/opsbe.rar.html

• By Bo0mB0om
      Run, Hide, Repeat A Memoir of a Fugitive Childhood [Audiobook]

Run, Hide, Repeat: A Memoir of a Fugitive Childhood [Audiobook] by Pauline Dakin
      English | November 1st, 2018 | ASIN: B0772SL94V | kbps | 10 hrs 11 mins | 280.43 MB
      Narrator: Pauline Dakin
      An unforgettable family tale of deception and betrayal, love and forgiveness

Pauline Dakin spent her childhood on the run. Without warning, her mother twice uprooted her and her brother, moving thousands of miles away from family and friends. Disturbing events interrupted their outwardly normal life: break-ins, car thefts, even physical attacks on a family friend. Many years later, her mother finally revealed they'd been running from the Mafia and were receiving protection from a covert anti-organized crime task force.

But the truth was even more bizarre. Gradually Dakin's fears gave way to suspicion. She put her journalistic training to work and discovered that the Mafia threat was actually an elaborate web of lies. As she revisits her past, Dakin uncovers the human capacity for betrayal and deception and the power of love to forgive.

Run, Hide, Repeat is a memoir of a childhood steeped in unexplained fear and menace. Gripping and suspenseful, it moves from Dakin's uneasy acceptance of her family's dire situation to bewildered anger. As compelling and twisted as a thriller, Run Hide Repeat is an unforgettable portrait of a family under threat and the resilience of family bonds.
      DOWNLOAD

http://nitroflare.com/view/AAB87F72B524C9F/5dm9w.rar

http://rapidgator.net/file/ca20444a7d1f478ba55b46970623fb46/5dm9w.rar.html

http://turbobit.net/f2b1hzvwhglj/5dm9w.rar.html

• By Bo0mB0om
      Run for Your Life

Run for Your Life by Bob Carr
      English | July 2nd, 2018 | ISBN: 0522873138 | 277 Pages | EPUB | 1.18 MB
      Tearing up the rules on political memoirs

"Most political memoirs are boring.

Bob Carr tears up the rules. He plunges in, beginning with the despair of a young man pining for a political career, convinced he's going nowhere, then vaulting to the exhilaration of a premier who, on one day, saves a vast forest and unveils the country's best curriculum.

He lashes himself for ignoring a cry from a prisoner in a cell and for a breach of protocol with a US Supreme Court judge. He considers talking to the leader of a notorious rape gang and celebrates winning power against the odds: a leader without kids or any interest in sport.

He describes growing up in a fibro house without sewerage and a 'lousy education' that produced a lifetime appetite for self-learning. He is candid about dealing with the media, dining with royals, working for Kerry Packer.

He reveals the secrets he learnt from Neville Wran. He is open about his adulation of Gough Whitlam. Floating above all is Bob Carr's idea of public service in a party, he says, that resembles an old, scarred, barnacled whale.

In an era of bland politicians, here's one with personality true to his quirky self.
      DOWNLOAD

http://nitroflare.com/view/289CEC4132A6D84/1izub.rar

http://rapidgator.net/file/3d30eaaf00ba6d38e645fd3bab7981b3/1izub.rar.html

http://turbobit.net/sa0t8vdl3i0e/1izub.rar.html

• By Bo0mB0om
      Run, Hide, Repeat A Memoir of a Fugitive Childhood [Audiobook]

Run, Hide, Repeat: A Memoir of a Fugitive Childhood [Audiobook] by Pauline Dakin
      English | November 1st, 2018 | ASIN: B0772SL94V | kbps | 10 hrs 11 mins | 280.43 MB
      Narrator: Pauline Dakin
      An unforgettable family tale of deception and betrayal, love and forgiveness

Pauline Dakin spent her childhood on the run. Without warning, her mother twice uprooted her and her brother, moving thousands of miles away from family and friends. Disturbing events interrupted their outwardly normal life: break-ins, car thefts, even physical attacks on a family friend. Many years later, her mother finally revealed they'd been running from the Mafia and were receiving protection from a covert anti-organized crime task force.

But the truth was even more bizarre. Gradually Dakin's fears gave way to suspicion. She put her journalistic training to work and discovered that the Mafia threat was actually an elaborate web of lies. As she revisits her past, Dakin uncovers the human capacity for betrayal and deception and the power of love to forgive.

Run, Hide, Repeat is a memoir of a childhood steeped in unexplained fear and menace. Gripping and suspenseful, it moves from Dakin's uneasy acceptance of her family's dire situation to bewildered anger. As compelling and twisted as a thriller, Run Hide Repeat is an unforgettable portrait of a family under threat and the resilience of family bonds.
      DOWNLOAD

http://nitroflare.com/view/AE6A735D6A79018/xux0a.rar

http://rapidgator.net/file/efd70715ce28548965c4ee4823839d23/xux0a.rar.html

http://turbobit.net/dmcfrgi0iouh/xux0a.rar.html

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...