Jump to content

Laptop Adaptörleri

canpolat11
 Share

Recommended Posts

evet arkadaşlar bu adaptörlerdeki elektriksel ifadeler hakkında bilgi alacaktım benim laptopub msi ge60 adaptörün üzerinde input 100-240V ~ 2.2A 50-60 Hz

output 19.5V 6.15A yazıyor

ben buna başka uygun girişli ama üzerinde input tarafında 1.7A taktım şarj ediyor laptopa bir zararı olurmu ?illa kendi amperi ve voltajında almak lazım yani fazla alarak laptopu veya bataryayı bozmak istemiyorum çok bir fark olurma yardımcı olursanız sevinirim

Adaptörün çıkış gerilimi senin adaptörün çıkış gerilimi ''19.5V''  ile uygun olduktan sonra sıkıntı olmaz, amper değeri şarz süresini uzatır yada kısaltır, amperi çok düşük olursa batarya olmadan laptop çalışmaz.

canpolat11, 1 saat önce yazdı:

evet arkadaşlar bu adaptörlerdeki elektriksel ifadeler hakkında bilgi alacaktım benim laptopub msi ge60 adaptörün üzerinde input 100-240V ~ 2.2A 50-60 Hz

output 19.5V 6.15A yazıyor

ben buna başka uygun girişli ama üzerinde input tarafında 1.7A taktım şarj ediyor laptopa bir zararı olurmu ?illa kendi amperi ve voltajında almak lazım yani fazla alarak laptopu veya bataryayı bozmak istemiyorum çok bir fark olurma yardımcı olursanız sevinirim

Büyük ihtimalle taktığın adaptördeki V çıkışı ile Laptoptaki V(volt) aynıdır yani 19veya 19.5 bü yüzden çalıştırabilmiştir.  Lakin uzun süreli kullanımda laptop Ghz aşırtamaz ve performansta düşüş olur ayrıca geç veya hiç şarj etmeme sorunlarıyla da karşılaşabilirsin.

Senin Laptopun 6.15A(amper) çekiyor, kullandığın şarj adaptörü ise max 1.7A veriyor, bu şekilde lapptopta ileride sorunlar yaşıyabilirsin 1.7 A çok düşük bir amper değeri genelde eski ulrtabok veya netbook dediğimiz küçük boyutlu laptoplarda kullanılıyor, bu yüzden onnu kullanmanı tavsiye etmiyorum Laptopun 6.15A çektiğine güzel güçlü bir laptop, yazık olmasın ortalama 50 ₺ ile 80₺ arası piyasada garantili 0 adapörler var.

Ayrıca aynı adaptörü bulamazsan benzer bir tane kullanmak zorunda kalırsan 19 veya 19.5 Volt Output Voltajı olsun, Amper 6.15 bulamazsan daha yükseğini de kullanabilirsin amper düştükçe laptopun sağlığını da düşürecektir sen Amperi aynı bulamazsan bile 8,9 A'e kadar output değeri olan başka bir adaptör de kullanabilirsin düşük amperli olmaması tek kural.

İnput ile output karıştırılmasın    

input adaptörün kendi ihtiyaç duyduğu değerleri temsil eder 

output ise adaptörün güç sağladığı cihazın ihtiyaç duyduğu değerleri temsil eder 

output 19.5V adaptörün laptoba verdiği gerilimdir bu birebir aynı olmalı yüksek veya alçak olmamalı

output 6.15A adaptörün laptoba sağladığı akım(Güç) değeridir bu aynı veya yüksek olmalı 

Kendim teknikerim fazla kafa karışıklığı olmasın şimdi input değerini geç output değerlerini karşılaştır

Şöyle olmalı

Senin orijinalin output değeri 19.5V 6.15A ise

Yeni adaptörün output değeri  19.5V (Birebir aynı olmalı) 6.15A (Yüksek olabilir ama daha düşük olmamalı)

Edited by ULUMANITU_
  • Like 1

ULUMANITU_, 4 saat önce yazdı:

İnput ile output karıştırılmasın    

input adaptörün kendi ihtiyaç duyduğu değerleri temsil eder 

output ise adaptörün güç sağladığı cihazın ihtiyaç duyduğu değerleri temsil eder 

output 19.5V adaptörün laptoba verdiği gerilimdir bu birebir aynı olmalı yüksek veya alçak olmamalı

output 6.15A adaptörün laptoba sağladığı akım(Güç) değeridir bu aynı veya yüksek olmalı 

Kendim teknikerim fazla kafa karışıklığı olmasın şimdi input değerini geç output değerlerini karşılaştır

Şöyle olmalı

Senin orijinalin output değeri 19.5V 6.15A ise

Yeni adaptörün output değeri  19.5V (Birebir aynı olmalı) 6.15A (Yüksek olabilir ama daha düşük olmamalı)

hocam çok teşekkür ederim çok açık ve bilgilendirici olmuş