Jump to content

Wifi Slax Kablosuz Ağ Sorunu

canpolat11
 Share

Recommended Posts

evet arkaşlar bugun farkettiğim bir konu wfi slaxımı ms ge60 laptopumda live olarak boot ettim başlangıçta çektiği kablosuz ağlar gösteriyor sonra biraz geçince kayboluyor wired.. yazıyor ve not networkingg diye bir şey yazıyor anlaamdım başka sürümde denedim aynı sonra başka sürüm linuxda denedim onda sorun yok kali 2 de ednim gitii amadiğer linuxlarda aynı şeyi yapmadı ne yapmam lazım donanımda mı skıntı var wifi slax damı ve bunu tam olarak kursak sisteme düzelirmi???

Edited by canpolat11

canpolat11, 4 saat önce yazdı:

evet arkaşlar bugun farkettiğim bir konu wfi slaxımı ms ge60 laptopumda live olarak boot ettim başlangıçta çektiği kablosuz ağlar gösteriyor sonra biraz geçince kayboluyor wired.. yazıyor ve not networkingg diye bir şey yazıyor anlaamdım başka sürümde denedim aynı sonra başka sürüm linuxda denedim onda sorun yok kali 2 de ednim gitii amadiğer linuxlarda aynı şeyi yapmadı ne yapmam lazım donanımda mı skıntı var wifi slax damı ve bunu tam olarak kursak sisteme düzelirmi???

Her bilgisayar üzerinde bulunan wifi kartlarının chipset'lerinin marka model farklılıkları olmasına karşın,linux sistemleri üzerinde bulunan açık kaynak,sürücüler ile çounlukla tanır fakat donanım farklılıkları özelliklede wifi ağ kartlarını tanımaması zayıfta olsa ihtimaller arasında.

Bu gibi durumlarda yapılması gerekenler:

1.Mevcut linux sisteminin eski versiyonunu yada son versiyonlarını indirip tekrar'dan denemek.(Kernel sürümleri eski veya yeni cihazlarda nadirde olsa,seçim yapabiliyor orn.ağ sorunları gibi)

2.Mevcut linux sistemini Virtualbox,vmware benzeri sanal emulatorler üzerinden çalıştırarak kullanmak. (Sanal makine yapılandırmalarında Wifi kartının etkinleştirilmesi gereksinimini vardır!)

3.Wifi ağ kartları tanınmayan veya sorun yaşanması durumlarında çözüm olarak,Ekstra harici,USB Wifi adaptör alternatiflerinden yararlanılabilir.

Please register to see this content.

4.Wifislax veya kali farketmez bu sistemlerin üzerinde kullanılan herhangi bir uygulamayı,beğenip kullandığınız herhangi bir linux sisteminede,(orn.ubuntu,mint,manjaro gibi) wifi tools araçlarının kurulumu ile kullanma şansı var.

5.Live olarak çalışan bir sistem wifi donanımlarında sorun yaratıyor ise,kalıcı olarak sabit diske kurulumu ve güncelleme sonrası işlemlerden sonra genellikle yaşanılan donanımsal sorunlar kesin olmamakla beraber deneme yanılma yolları ile ortadan kaldırmakta mümkün.Kolay gelsin.:)

Kali veya wifislax için önerilen usb kartlardan alıp kullanmalısın bu dağıtımlar kartları normal olarak kullanmazlar (injection , monitor mode . tx adjust vs) bunlara özel sürücüler yazılmıştır zaten sahip oldukları chip satıldıkları ülkeye göre bile eepromda yapılmış kısıtlamalar içerebilir bazen dağıtım güncellenir sürücü güncellenmez bazen bağımlılık duyduğu bir paket güncellenmez bu durumda tavsiye edilen bir kart dahi o an çalışmayabilir yani birçok etken olabilir 

Bu dağıtımlarda usb bir kart kullan marka yerinede chipset uyumluluğu gözet şöyleki

RTL8187 bg (hemen hemen mükemmel uyumluluk ama n desteği yok)

AR9271 bgn (sinyal şiddeti diğer kartlara oranla düşük görünen ama mükemmel çalışan n destekli bir chip)

RT3070 ve RT3572 bgn (mesela bu ikisi çok popüler reaver ile düzgün çalışmaz)

RTL8812AUac 2.4&5.8ghz  (Kalide yeni destek sunulmaya başlanan cephanelik )

Sonuç bu üstteki kartların hepsi var bende mesela yerine göre kullanıyorum zaten o dağıtımları amaçları doğrultusunda kullanıcaksan donanım olarak geniş bi cephaneliğin olmalı  

Bu iki dağıtım ve benzerleri hariç diğer linux dağıtımları zaten hemen hemen her popüler kartı çalıştırır basit bir sürücü ile aynı aileden birçok kart  çalışır hatta çünkü bahsettiğim  extra işler için kullanılmazlar özel değil genel sürücüleri kullanırlar

Senin sorununa gelince kurulum yaparak veya usb üzeri fark olmaz sadece live  usb üzerinde biraz yavaş çalışır 

Donanım olarakda o dağıtım için tavsiye edilen donanımları kullanabilirsin çünkü bir donanımın çalışması sadece bir sürücüye bağlı değil bağımlılık duyduğu tüm paketlere bağlı ayrıca her donanım bu dağıtımlarla çalışacak kapasite veya geliştirilmeye açık olmayabilir

Neyse kafa karışıklığı olmasın tavsiye edilen usb bir kart işini görücektir

cevaplarınız için çok teşekkürler sağolun karici inca usb antenim var lakin bu sorunu şimdi farkettim baştan görüyor  sonra kayboloyur :D

forjest, 12 saat önce yazdı:

Her bilgisayar üzerinde bulunan wifi kartlarının chipset'lerinin marka model farklılıkları olmasına karşın,linux sistemleri üzerinde bulunan açık kaynak,sürücüler ile çounlukla tanır fakat donanım farklılıkları özelliklede wifi ağ kartlarını tanımaması zayıfta olsa ihtimaller arasında.

Bu gibi durumlarda yapılması gerekenler:

1.Mevcut linux sisteminin eski versiyonunu yada son versiyonlarını indirip tekrar'dan denemek.(Kernel sürümleri eski veya yeni cihazlarda nadirde olsa,seçim yapabiliyor orn.ağ sorunları gibi)

2.Mevcut linux sistemini Virtualbox,vmware benzeri sanal emulatorler üzerinden çalıştırarak kullanmak. (Sanal makine yapılandırmalarında Wifi kartının etkinleştirilmesi gereksinimini vardır!)

3.Wifi ağ kartları tanınmayan veya sorun yaşanması durumlarında çözüm olarak,Ekstra harici,USB Wifi adaptör alternatiflerinden yararlanılabilir.

Please register to see this content.

4.Wifislax veya kali farketmez bu sistemlerin üzerinde kullanılan herhangi bir uygulamayı,beğenip kullandığınız herhangi bir linux sisteminede,(orn.ubuntu,mint,manjaro gibi) wifi tools araçlarının kurulumu ile kullanma şansı var.

5.Live olarak çalışan bir sistem wifi donanımlarında sorun yaratıyor ise,kalıcı olarak sabit diske kurulumu ve güncelleme sonrası işlemlerden sonra genellikle yaşanılan donanımsal sorunlar kesin olmamakla beraber deneme yanılma yolları ile ortadan kaldırmakta mümkün.Kolay gelsin.:)

hocam bu arada 2. maddedeki sanal makinadan ne yaptıysam bir türlü wifi kartını göseteremedim buda kronik bir sorun herhalde ne wmare de ne virtualbox ta