Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows 7 Starting Windows U Türkçe Yapmak

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Windows 10 u gpt bölüm duzenınde kurdum. Windows 7  ise mbr düzeninde kurmak istiyorum. Bunun için hdd 2 ayri hdd gibi kullanarak mbr düzeninde kurabilirmiyim? Tek hdd bu şekilde nasıl ayirabilirim? Veya bu mümkün mü?

EDİT: Esas mesele windows 7 yi  uefi gpt düzeninde kurunca ingilizce açılıyor starting windows diye ve karşılama ekranıda ingilizce idi sanırım .  ayrıntıları son posta yazacağım. yardımcı olmak isteyenler ordan okuyup yardımcı olabilirler.

Edited by abdulhey_

"Tavsiyem UEFI için ilk önce 7 ve sonra 10 kurulumu yapmak gpt olarak."

Bilen insan başka oluyor.  Hakikaten hiç böyle denemedim galiba. Benim amacım aslında Windows 7 yi gpt olarak kurunca  Windows Starting yazısının Türkçe olmasını sağlamak. Buna biri yanıt vermişti. Bir klasördeki mui dosyasını Türkçe olarak ayarla demişti. Ama bunun nasıl yapılacağını bilmiyorum. Yardımcı olurmusunuz?

• Editor
abdulhey_, 3 saat önce yazdı:

Windows 10 u gpt bölüm duzenınde kurdum. Windows 7  ise mbr düzeninde kurmak istiyorum. Bunun için hdd 2 ayri hdd gibi kullanarak mbr düzeninde kurabilirmiyim? Tek hdd bu şekilde nasıl ayirabilirim? Veya bu mümkün mü?

Amacınız Windows 10 ve 7'yi birlikte kullanmak ise HDD üzerinde atraksiyonlara gerek yok :D

Windwos 10'u UEFI modda kurun, daha sonra disk yönetiminden en az 40 GB'lık vhd dosyası oluşturun, Win7 DVD'si ile sistemi başlatın, disk seçimi ekranında komut satırından oluşturmuş olduğunuz vhd dosyasını bağlayın ve Win 7 kurulumunu gerçekleştirin... Otomatik olarak açılışa Win7 girdisi oluşacaktır, böylece ister Win10 isterseniz 7 kullanmış olursunuz.

Piyasada vhd kurulumuna ait bir sürü anlatım var... Yardımcı olması açısından aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz...

• Like 1

Gpt düzeninde Windows 7 yi uefi olarak ilk kursanda yine İngilizce oluyordu galiba başlangıç. 

Vhd nedir bilmiyorum. Vmware gibi bir şey mi?

Ya köylü ustamı kimdi  bir klasörün içindeki mui dosyasını Türkçe yapmalısın demişti. Bunu bilen yokmu? Kısa yoldan halletsek?

• Editor
abdulhey_, 29 dakika önce yazdı:

Gpt düzeninde Windows 7 yi uefi olarak ilk kursanda yine İngilizce oluyordu galiba başlangıç. 

Vhd nedir bilmiyorum. Vmware gibi bir şey mi?

Ya köylü ustamı kimdi  bir klasörün içindeki mui dosyasını Türkçe yapmalısın demişti. Bunu bilen yokmu? Kısa yoldan halletsek?

VHD Virtual Hard Disk yani sanal disktir.  VHD teknolojisi Windows Vista ile başlamıştır.

Hard Disk, bildiğimiz gibi en basitinden “Bilgisayarım” a girdiğinizde Yerel Disk (C:) Yerel Disk (D:) vs yazan yerdir. Yani bilgisayarımız için tutulan bütün veriler işletim sisteminden kişisel verilere kadar buradadır. Virtual Hard Disk (VHD) ise Hard Disk e benzer ama tek bir farkı vardır. Sanaldır. Yani gerçek bir Hard Disk değildir. Bu yöntem ile VHD dosyası üzerine yeniden bir işletim sistemi kurabilir veya kişisel bilgilerinizi tutabilirsin. Kullanımı gayet kolaydır.

Ayrıca ana işletim sisteminin öncelikle Windows 10 olmasını tavsiye ederim, çünkü UEFI mod için en uyumlu işletim sistemi Windows 10.

Gerçek bir Windows 10 kurulumundan sonra vhd yöntemi ile sanal olarak Win10'un üzerinde sanal olarak Windows Vista, Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 kurabilirsin. Buradaki sanal kelimesi yanıltmasın. Çünkü VHD kurulumu olan sanal işletim sistemleri donanımı birebir kullanır, örneğin vmware de ekran kartını kullanamazsın ama vhd kurulumu bir işletim sisteminde ekran kartını kullanabilirsin.

Sanırım videoyu izlemeden bu mesajı yazdın. Videoyu izlemeni tavsiye derim. Ben sadece konuyla ilgili bir tane video ekledim, nette bu konuyla ilgili daha ayrıntılı videolar da var, rehber anlatımlarda var. Emin ol vhd kurulumunu tam olarak öğrendikten sonra Microsoft işletim sistemleri arasında ki dual boot olayı çocuk oyuncağı gelecek :D

Edited by mephistooo2

@mephistooo2 sayın kardeşim. Emeğine minnettarım. Lakin benim yaş ilerledi. Yeni şeyler i kafam almıyor. Kendi hdd im doldu yani. Ama yinede değerlendiririm. :)

@DJ_Rush kardeşim istediğim şey tam olarak bu teşekkür ederim ilgin için. Pek anlamam ama vmware de zaten Türkçe .  Windows 10 daki vmware de denersen yani "sanal"derken.. bu ayrı diske kurarken yanıltıcı olmasın onu demek istiyorum. Gerçi siz daha iyi bilirsiniz.

Edited by abdulhey_

DJ_Rush, 12 dakika önce yazdı:

Şu an sistem kuruluyor sanalda UEFİ olarak başlarken Starting ile başladı.  Türkçe olan normal kurulum. UEFİ kuruluma geçersen vmware ayarlarını değiştirip İngilizce açılış yapıyor.

Ben gpt Uefi windows 10 da vmware ye windows 7 kurduğumda türkçe başlıyordu. Ama windows 7 uefi mi değilmi hatırlamıyorun.

Olmadı, yanlış dosyayı editlemişim ve yine ing açıldı. Müsait zamanda bakarız. Tam olarak hangi dosya editlenecek onu bulmak gerekir. Zaten bu iş de riskli bir iş ama oyalandım biraz. İşletim sisteminin boot ayarını bozabilir sistem açılamaz hale gelebilir. Uğraşmaya da değer mi bilmem.

Edited by DJ_Rush

DJ_Rush, 29 dakika önce yazdı:

Olmadı, yanlış dosyayı editlemişim ve yine ing açıldı. Müsait zamanda bakarız. Tam olarak hangi dosya editlenecek onu bulmak gerekir. Zaten bu iş de riskli bir iş ama oyalandım biraz. İşletim sisteminin boot ayarını bozabilir sistem açılamaz hale gelebilir. Uğraşmaya da değer mi bilmem.

ben o bahsedileni klasör ve dosyayı bulup buraya kopyalıcam. ondan fikir edinebilirsiniz. daha doğrusu adını buraya yazıcam bulup. ondan sonra bakarız yardımcı olmak isterseniz.

Edited by abdulhey_

Buldum: " Birde ayri yerel diske kurunca gpt disk düzeni olduğu için Windows 7  İngilizce başlıyor.  @Köylü usta türkçe başlaması için bootx64.efi dosyasına türkçe mui dosyasını eklemelisin demiş. Bunu nasil yapıcam ?" ultraiso ile düzenlieniyordu galiba.

yine @köylü usta: 

orjinal win7 dv si direk olarak uefi destekli olmadığı için bootx64.efi dosyasının mui dosyası ekli değil ekenirse start windows yazısı tr ye döner.    demiş.

başka bir sitede ; Windows 7 yi uefi ve gpt kurmanın hiç bir getirisi yok. sadece disk bölümlendirme de 2tb ve üstü kullanabilirsiniz demiş. (sağlam kaynak olduğunu düşünüyorum. superuser onaylamış bu bilgiyi)

o zaman gpt uefi  nin hız v.s diğer özelliklerinden faydalanamayacaksak gpt olarak bölümlendirdiğim windows 10 kurulu pc me herhalükarda windows 7 uefi kurmamın anlamı yok.  ama gpt düzeninde olduğu için disk mbr kuruluma da izin vermeyecektir. windows 10 u mbr düzeninde kursan bu seferde tam tersi olacak.

en iyisi  siz @  köylü ustanın yukarıda dediği gibi  mui dosyasını türkçe olarak değiştirmesine yardımcı olunda kararı sonra verelim.

windows 10 hızlı açılıyor v.s. deniliyorda. başka bir bilgisayar benimkinden oldukça düşük donanıma sahip ve windows 7 kurulu büyük olasılıkla uefi biosa sahipde değil öyle iken açılması 25 sn falan sürüyor. benim i7 işlemci 8gb ram v.s. olmasına rağmen uefi windows 10 üstelik hızlı açılmaya ayarlanmış biçimde 42 sn de açılıyor.

•  
Edited by abdulhey_

"win7 dv si direk olarak uefi destekli olmadığı için bootx64.efi dosyasının mui dosyası ekli değil ekenirse start windows yazısı tr ye döner. "   (@  köylü)

windows 7, windows 10 64 bit daha önceden uefi gpt düzeninde kurulduğundan zaten mbr düzeninde kurulmuyor ikinci bir sistem olarak.  zaten kurulsada bölümlendirme gpt  ve uefi olduğu için yine starting windows diye ingilizce başlayacaktır.

windows 7 yi uefi ve gpt olarak kurduğumu da starting windows diye başlıyor.  @  köylü ustanın yukarıda dediğini yapıp yani bootx64.efi  dosyasına mui dosyasını ekleyerek. dosyayı bana verebilecek varmı? veya bunu bunun nasıl yapılacağını nasıl editleneceğini söyleyebilecek biri varmı? 

diğer, programla değiştirme veya komut istemcisi ile değiştirme tam olarak işe yaramıyormuş. onun için bu yukarıdaki ricama yardımcı olursanız sevinirim.