Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows Gücelleme Sorunu!?

_ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

Aşağıdaki hata kafayı yedirtti. Abartmıyorum günde birkaç sefer deniyor son 10 gündür yüklenemedi gitti. Çözüm önerisi olan varmı. İnternet kotamın içine etti.

2017-x64 tabanlı Sistemler için Windows 10 Version 1703 09 Toplu Güncelleştirmesi (KB4038788) - Hata 0x80073701

hocam şunu indirip yönetici olarak çalıştırın. güncelleştirme geçmişini sıfırlanacaktır.

Daha sonra windows update onarım aracını çalıştırın =>

Please register to see this content.

Eğer hatayı düzeltmez ise aşağıdaki işlemi deneyin

Spoiler

Daha sonra cortanaya komut istemi yazıp komut istemine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır deyin

sırasıyla aşağıdakileri yazın

net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver

daha sonra

net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver

yazın tüm bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bunlar çözüm olmazsa yazın araştıralım çözeriz elbet.Umarım buna gerek kalmazda sorununuz üstteki adımlar sayesinde çözülür.

efe34, 7 dakika önce yazdı:

format atın

arkadaşlar sağolsunlar fazlası ile ilgileniyor. ama bu durumlarda en temizi format. bende öyle yapıyorum. 

ben de temel olarak sistemi bozuyorsa format atıyorum. yalnız geçen win 7 win 10  mbr kurmamda biosa da bir şeyler oldu gibi.  boot manager yok oldu. birde boot sıralamasında hdd göstermeme rağmen dvd rw den başlıyor.

ayrıyetten yakalmışken şunuda sorayım başlığını açtım gerçi ama yanıt yok. benim windows 7 de bi kaç şey yüklü win 10 da ise temel şeylerin hepsini yükledim. ama windows 7 15 gb daha fazla yüklü görünüyor. disk boyutları aynı. bunların çözümü nedir mümkünse?

• Editor
abdulhey_, 9 dakika önce yazdı:

arkadaşlar sağolsunlar fazlası ile ilgileniyor. ama bu durumlarda en temizi format. bende öyle yapıyorum. 

ben de temel olarak sistemi bozuyorsa format atıyorum. yalnız geçen win 7 win 10  mbr kurmamda biosa da bir şeyler oldu gibi.  boot manager yok oldu. birde boot sıralamasında hdd göstermeme rağmen dvd rw den başlıyor.

ayrıyetten yakalmışken şunuda sorayım başlığını açtım gerçi ama yanıt yok. benim windows 7 de bi kaç şey yüklü win 10 da ise temel şeylerin hepsini yükledim. ama windows 7 15 gb daha fazla yüklü görünüyor. disk boyutları aynı. bunların çözümü nedir mümkünse?

https://www.tnctr.com/topic/362620-windows-7-yi-yeni-ama-disk-fazla-dolu/

abdulhey_, 3 saat önce yazdı:

c de windows old klasörü var mı?

boot bozulabilir ama hard diske yüklenen bir bölüm olduğu için her formatta yenilenir (diskin gerekli bölümlerini silerseniz): yalnız uefi pclerde biosta ufak bir boot bölümü var linux falan yükleyince bir ikincisi oluşuyor (en azından benim eski anakartımda) fakat format atarken sıfırlanıyor: sanırım uefi bios harddiskteki boot bölümünü görüyor: 45 gb yeni kurulmuş bir w7 için çok fazla windows old. klasörü olsa bile bir gariplik var

Edited by efe34

efe34, 11 dakika önce yazdı:

c de windows old klasörü var mı?

boot bozulabilir ama hard diske yükln bir bölüm olduğu için hpej iyiormatta yenilenir (diskin gerekli bölüi silerseniz): yalnız uefi pcWindowslerde biosta ufak bir boot bölümü var linux falan yükleyince bir ikincisi oluşuyor (en azından benim eski anakartımda) fakat format atarken sıfırlanıyor: sanırım uefi bios harddisktekit bölümünü görüyor: 45 gb yenmbr di kurulmuş bir w7 için çok fazla windows old. klasörü olsa bile bir gariplik var

Eyvallah . Formatta bi kaç kez takıldı. Ama winpe ye güvenip onarma araçlarını kullanmadan bölüm siler oraya kurup ordan çözüme giderim diye düşündüm.  Old klasörü gözüme çarpmadı. Oluşsa idi uyarı verirdi. Ama windows 10 uda kurduktan sonra biosu kurcaladım ekran küçüldü diye.  Cms ayarları ile oynadım. Açılışta cms ile ilgili hata verdi. Sonradan cms ayarlarını eskiye döndürdüm. Bu seferde windows başlangıç onarımına gecti. Uzun sürünce kapattım bilgisayarı. Sonraki açışımda nasıl olduysa düzeldi.

Aslinda sorun windows 7 sevdamda galiba. Uefi bios windows 7 ile uyumlu degil sanırim. İster gpt ister mbr düzeninde kur illaki sorunlar oluyor. Eniyisi biosa gomülü keyvar onunla win 10  Home single  language veya enterprise kurup kms ile etkinlestirip bir daha hiç ellememek. Ama home single da pej iyi degil daha önce kurmustum program kurmada sorunlar çıkıyordu.

abdulhey_, 8 dakika önce yazdı:

Eyvallah . Formatta bi kaç kez takıldı. Ama winpe ye güvenip onarma araçlarını kullanmadan bölüm siler oraya kurup ordan çözüme giderim diye düşündüm.  Old klasörü gözüme çarpmadı. Oluşsa idi uyarı verirdi. Ama windows 10 uda kurduktan sonra biosu kurcaladım ekran küçüldü diye.  Cms ayarları ile oynadım. Açılışta cms ile ilgili hata verdi. Sonradan cms ayarlarını eskiye döndürdüm. Bu seferde windows başlangıç onarımına gecti. Uzun sürünce kapattım bilgisayarı. Sonraki açışımda nasıl olduysa düzeldi.

Aslinda sorun windows 7 sevdamda galiba. Uefi bios windows 7 ile uyumlu degil sanırim. İster gpt ister mbr düzeninde kur illaki sorunlar oluyor. Eniyisi biosa gomülü keyvar onunla win 10  Home single  language veya enterprise kurup kms ile etkinlestirip bir daha hiç ellememek. Ama home single da pej iyi degil daha önce kurmustum program kurmada sorunlar çıkıyordu.

sadece w10 kullanacaksan ve lisans istiyorsan w7 ultimate kur daz loaderla aktive et ve w10 update et: lisanslı w10 pro n olur ve her formatta internete bağlanınca aktive olur (ya da activation backup alırsın):

w7 ve w10 uefi  aynı diskte olur(ben uefi linux ve uefi w10u aynı pcde dual boot çalıştırdım): format flash diskini hazırlarken hata yapmış olabilirsin: rufus 2.17 kullan seçeneklerden gpt for uefiyi seç ve fat32 olsun : hard diskide herhengi bir live cd ve aomei partition managerle gpt ye çevir

Edited by efe34

@efe34 kardeş biosa gömülü lisans hangi sürüme denk gelirse ona yükseltilebildiğini biliyorum. Çoğu yerde öyle yazıyor. Ama dediğiniz gibi oluyorsa çok iyi olur denemek isterim.

İki sistemi uefi kurmakta bitiyor is. Yoksa aynıhdd e uefi ve klasik kurulmuyor.

Ben uefi Windows 7 yi rüfuza Mbr olarak yazdırdim. Banada mantıkli gelmedi ama güvenilir bir kaynakta olur diyordu yanlıs hatırladığımı sanmıyorum.  bootx64.efi dosyasi mı soruna yol açtı bilmiyorum.

EDİT: HDDi  live cd  i ile gpt ye çevirmeye gerek yok kurulum asamasında komut istemini açıp bir kaç basit komutla gpt ye çevrilebiliyor.

Edited by abdulhey_

RaZoRWounD, 20.09.2017 - 13:42 yazdı:

hocam şunu indirip yönetici olarak çalıştırın. güncelleştirme geçmişini sıfırlanacaktır.

Daha sonra windows update onarım aracını çalıştırın =>

Eğer hatayı düzeltmez ise aşağıdaki işlemi deneyin

İçeriği Görüntüle

Daha sonra cortanaya komut istemi yazıp komut istemine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır deyin

sırasıyla aşağıdakileri yazın

net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver

daha sonra

net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver

yazın tüm bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bunlar çözüm olmazsa yazın araştıralım çözeriz elbet.Umarım buna gerek kalmazda sorununuz üstteki adımlar sayesinde çözülür.

Yazabilmek bugüne kısmetmiş :)

Uzun zaman oldu biliyorum, güncelleme sorununu hiçbir şekilde aşamadım. Sizin bu bahsettiğiniz yolarıda denedim. Bende çareyi mecbur format atmakla buldum.

Konuya ilgi gösteren, destek veren herkese teşekkür ederim.

• Like 1

0x80073701  ERROR_SXS_ASSEMBLY_MISSING

Kısaca anlatmak gerekir ise, Güncelleme için gerekli bazı sistem dosyaları eksik.   C:\Windows\Logs\CBS  altında ki CBS.log dosyası içerisinde hangi dosyaya erişemediğini kontrol edebilirsin. Yada işi

ile düzeltebilirsin.

Haydi kolay gele !