Jump to content

Silinmeyen Windows Klasörü

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

depo olarak kullandığım harici bir disk var 76gb boyutunda. aslında bu disk eski bilgisayarımın diski. yani diski windows kurulu olarak tanıdık bir bilgisayar tamircisine götürdüm. oda usb hdd dönüştürdü. üzerinde kurulu olan windows disklerini önemsemeden depo olarak ikiye ayrılmış vaziyette kullanmaya başladım boş alan da çok olduğundan. ama dolmaya başlayınca eski işe yaramayan şeyleri sileyim dedim.

2016 yılından kalma bir windows 10 iso klasörü vardı. isoyu sildim. fakat orda ayrıyetten 8gb boyutunda  windows isminde bir klasör oluşmuş. nasıl oluştuysa. onu silmek istiyorum.  ama kiminde yönetici izniniz olması gerekir kiminde de Trustedinstaller size izin vermelidir diyor.  bunu unlocker ile silebilirim belki ama tek tek silmek uzun süre alacaktır. kolay bir yolu varmı bu durumda bu klasörü komple silmenin?

bu arada önceki bilgisayardan kurulu kalan windows dosyaları da hariç. çünkü onları pek yer tutmadığından önemsemiyorum. yeri geldiğinde onlarıda silmek istersem nasıl silicem yine sorun ç ıkacakmı?

Edited by abdulhey_

wendor11, 6 dakika önce yazdı:

Inan bilemiyorum buaralar herşeyden uzağım varsa bir linux işil cihazımdan Tapatalk kklasörle iullanılarak gönderildi

Açıklaýıcı yazmıyorsunuz. Anlamadim. Neyse ikilemicem.  Klasör ulaşılmaz değilde 8gb lık klasör kendi kendine nasıl oluştu Format atarken bazan açıktı ondanmı oldu bilmiyorum. 

Birde win10 ve win7 kurduğumda normal boyutundan 15 gbbuyük  bu klasörle ilgisi olabilirmi?

casper0007, 14 dakika önce yazdı:

dediğin klasörler taşınabılır vazıyette ıse bolumleme yap ornek 10 gb biyere aktar biçimlendır

İyi fikirde bu depo diski windows kalıntıları kurulu win7 win 10 usilince etkilermi birde o var. Dedini denicem sağol. Kurulu windowsları etkilemez mantıkende daha ilk kurulumda 35 gb yer kaplamalarının nedeni bu ucube windowsmu?veya ne?

winrar ile sağ tıkla arşive ekle de sıkıştırma yöntemi olarak depolayı seç böylece işlem olabildiğince hızlı olacak orda sağda arşivledikten sonra dosyaları sil kutusuna tıkla ve tamam de 

bu aslıda garip gelebilir ama unlocker ile silinmeyen dosya dahi winrar ın bu yan etkisinden yararlanarak silinebilmekte burda tek sorun dosya boyutu büyük onuda depola seçeneği ile sıkıştırma yapmadan hızlıca arşivletip winrar a sildirmek sonra arşivide el ile silmek için harcıycağın vakit olucak ama benim bu şekil silemediğim sisteme yapışıp kalan dosya olmadı 

yöntem bu ister ister içinden seçip sil ister komple klasörü kolaygelsin

Edited by ULUMANITU_
  • Like 3

forjest, 44 dakika önce yazdı:

Klasör içine at,bat dosyasını çalıştır işlem tamam :)

Please register to see this content.

antidosyamı  bu ? :) eyvallah saol. yalnız bence format atarken bu diskin açık olması ile ilgili olabilir. hatta win7 ve win 10 kurulu boyutları biraz fazla. daha önceden sadece win 7 nin ilk kurulumda boyutu 35 gb dı. win 10 normal gibiydi 20 gb.  şimdi son formatta ikiside yeni kurulumda 25 gb oldu. o dosya niye veya nasıl kuruldu onuda bu tür şeylerden olabilirmi? yani arada bir ilişkilenme olabilir. ama niye iso bulunan klasörün içine kuruldu?  aslında ilişkilenme olabilir değil büyük olasılıkla ilişkileniyor çnkü  harici diskin içinde özellikle küçük boyut olandabootmanager 1 2 3 4 5 6 ve bcd backup dosyaları var.  birde win 10 ve win 7 yi büyük dosya bulma programı ile taratıcam büyük ihtimalle benzer şey ana diske kurulan bu sistemlerde de olabilir-mi?

bunları şunun için inceliyorum. internette bu konularla ilgili teker teker sorular var.  hem biz öğreniriz hemde millete faydası olabilir. saygılar.

• Like 1

forjest, 2 saat önce yazdı:

Klasör içine at,bat dosyasını çalıştır işlem tamam :)

olmadı be çalıştırıyorum. çoğuna erişim engellendi diyor. ancak 1gb ını silebildi. 2. ye çalıştırdım bu sefer komple erişim engellendi dedi. yani ancak elinden bu geldi antidosyanın :) 

bozart, 2 saat önce yazdı:

Olmazsa birde bunu deneyin 

Yada 

İobit unlocker i bulup deneyin. .kesin halleder...denenmistir

iobit unlockeri denemedimde ötekini denedim kurdum klasörü gösterdim. windows sorunla karşılaştı dedi %100 ee kadar sayıp yeniden başlattı win 10 düzgün başladı." "ama tahmin ettiğim gibi bunun diğer birimlerlede ilgisi var.""

Birde diskin boş kısmında dosyanın boyutundan biraz büyük birim oluşturdum. amacım oraya taşıyarak sonra o bölümü komple biçimlendirme yolu ile silmekti. taşınmadı klasör yine izin gerekli dedi.

en temizi unlocker ile tek tek silmek. biraz uzun sürüyor ama en garantilisi şimdilik o.

Birde yine tahmin ettiğim gibi kurulu yerel disk boyutları ilede ilgisi var. win7 ve win 10 un kurulu olduğu diskler 10 ar gb daha azaldı.  işlemlerden önce ikiside  170 gb tı yaklaşık olarak 160 gb düştüler. malum ucube Windows klasörünüde unlocker ile ancak 5.5 gb boyutuna düşürebildim. O değilde inşalah virüs gibi bazı yazılım sürücü program  veri falan bozmaz inşallah. sonra silmeye devam edicem..

Edited by abdulhey_
  • Thanks 1

bozart, 6 saat önce yazdı:

Unlocker de silemeye bilir. ...istersen bluexp tarzı  boot cd varsa onla deneyin

Unlocker siliyor.   Winpe de silme ilgili özellik varmı bilmiyorum.  Ana kurulu disklerin boyutu onu sildikçe pek kurulu program bile yokken niye 45 er gb oldu o da ayri bir soru. Ama diskleri klasör klasör boyut olarak topladığimda 25 er gb.

Bence o harici disk windowsları kurarken devrede oldusb kasadan kurulum onla ilişkilendiğinden oluyor bunlar. Ama nasıl oluyor bilmiyorum. 

Bu yüzden o harici diskin usb  kasa bağlantısını kesip o şekilde yeniden format atabilirim. Birde kurulum baya uzun sürüyor bu da bir emare.

Not:telefondan yazdığimdan imla hataları oluyor.

• Haha 1

hocam soyle söyleyeyim bazi dosyalar windows tarafinda koruma altinda oluyorlar oda harici degilde kendi hdd si zannedip silmemis olabilir 

linux bir isletim sistemi üzerinden gp ile diski bulup emin oldukdan sonra bicimlendirip o ayri bölümü sonrada winde silip diyer bölüme aktariliyordu diye hatirliyorum 

ama sistemsel disk de aktarilmiyordu mesela c ye bölüm atama gibi :(  yanlis isem duzeltim ustalarim :)

Harici USB olarak hdd yi takıp 2 ye bölünmüş olarak taktığında windows klasörünü silemediginizi söylüyorsunuz? 

Burda ki ihtimaller bazıları. ..taktiginiz hdd yi bios tan bölüm ata olarak görüyordu 

İkincisi hdd kablolarınin jampır soketi çıkarıp ta kullanmaniz yoksa hdd yi windows program files yada sistem klasörü olarak görmesi 

Üçüncüsü ise pc nin yönet kısmından kontrol edip disk yönetiminden usb hdd yi farklı bi şekilde adlandırmak. .yani f.g.h.i.j.k.l.m gibi

Dördüncüsü bunlar olmassa hdd yi çıkarıp farklı bi pc de silmek olacak..yine olmasa  komple biçimlendirmenizdir 

Beşincisi harici hdd yi çıkarıp pc nin üzerindeki hdd yi yeniden disk yönetiminden adlandırılan C ve D olarak yapılandırmaniz. ..sanırım bu şekilde olmadığı için diğer hdd yi bu şekilde kendi sistem i olarak görüyor olabilir 

Yani şu var;  windows kendi sistem klasörü olarak gördüğü için  silmiyor .. Eğer fazla şarteriniz atarsa pc de çöpe atmanız olacak (tavsiyem)????

firtina_limani, Bir saat önce yazdı:

hocam soyle söyleyeyim bazi dosyalar windows tarafinda koruma altinda oluyorlar oda harici degilde kendi hdd si zannedip silmemis olabilir 

linux bir isletim sistemi üzerinden gp ile diski bulup emin oldukdan sonra bicimlendirip o ayri bölümü sonrada winde silip diyer bölüme aktariliyordu diye hatirliyorum 

ama sistemsel disk de aktarilmiyordu mesela c ye bölüm atama gibi :(  yanlis isem duzeltim ustalarim :)

bahsettiğim harici ikiye bölünmüş diskte G bölümünde 2016 dan kalma windows 10 klasörü  vardı. (ismi altta resmini vericem şimdi.) onun içine atmıştım ilgili iso dosyasını. işte o iso dosyasının yanında kendiliğinden oluşmuş Windows klasörü .temizlik için eski iso yu sildim. işte o windows klasörü silinmiyor. 8-10 gb arası idi. unlockerr ile sile sile 5.5 gb a düşürdüm. silmek için disk yönetiminden(yani ana hddden) 8 gb lık bir bölüm oluşturdum. amacım onu oraya kes yapıştır yapıp biçimlendirme ile silmekti. ama taşınmasınada izin vermedi. diğer dediklerinize girmeye gerek yok çünkü en iyi yol unlocker ile tek tek silmek

DJ_Rush, Bir saat önce yazdı:

Disk bölümlerini merak ettim. Disk yöneticisinden bir caps  atarmısın? Yanlış birşeyler var sanki.

E: oraya taşıyıp orda biçimlendirme ile o klaösrü silmek için ayırmıştım. ama taşınmadı. C ve F yerel diskler birinde win 7 birinde win 10 yüklü. dikkat edin pek bir şey yüklememişken ikiside 35 gb oldu o klasörü silmeye çalışırken. D ve G de işte harici diskin bölümleri. bahsettiğim silinmeyen windows klasörüde  G de. onun resmini de vereyim.

bozart, 33 dakika önce yazdı:

Harici USB olarak hdd yi takıp 2 ye bölünmüş olarak taktığında windows klasörünü silemediginizi söylüyorsunuz? 

Burda ki ihtimaller bazıları. ..taktiginiz hdd yi bios tan bölüm ata olarak görüyordu 

İkincisi hdd kablolarınin jampır soketi çıkarıp ta kullanmaniz yoksa hdd yi windows program files yada sistem klasörü olarak görmesi 

Üçüncüsü ise pc nin yönet kısmından kontrol edip disk yönetiminden usb hdd yi farklı bi şekilde adlandırmak. .yani f.g.h.i.j.k.l.m gibi

Dördüncüsü bunlar olmassa hdd yi çıkarıp farklı bi pc de silmek olacak..yine olmasa  komple biçimlendirmenizdir 

Beşincisi harici hdd yi çıkarıp pc nin üzerindeki hdd yi yeniden disk yönetiminden adlandırılan C ve D olarak yapılandırmaniz. ..sanırım bu şekilde olmadığı için diğer hdd yi bu şekilde kendi sistem i olarak görüyor olabilir 

Yani şu var;  windows kendi sistem klasörü olarak gördüğü için  silmiyor .. Eğer fazla şarteriniz atarsa pc de çöpe atmanız olacak (tavsiyem)????

sağolun dedikleriniz alternatif olarak değerlendiricem. yalnız en temizi tüm windows içeren veya içermeyen medyaları ın bağlantısını keserek yeniden format atmak. silme işine gelince dediğim gibi en iyi unlocker ile silmek. hatta harici diskin temiz yedeğini alıp onlarıda komple biçimlendrip yedekleri sonradan içine atıcam. çünkü o harici usb disk olmadan önce zaten disk böyle ikiye bölünmüş vaziyette idi. ama her iki bölümde sistem yüklümüydü hatırlamıyorum. belkide ikisinde de yüklüydü. çünkü ikisinde de hala bir kaç sistem kalıntıları var.

Edited by abdulhey_

Sıralama hiç iyi değil. F-C-E-D-G problem. Tepetaklak sıralanmış. :) 

İşletim sistemi şu an C de kurulu olduğunu varsayarak F olarak kullandığın bölüm yanlış yerde. Sanırım sonradan bölüm oluşturmuşun ama harfleri düzenlememişin.

Neyse sorunun yoksa böyle kullan ama ben böyle kullanan ilk defa görüyorum. 

Spoiler

59cfaaa2cb850_EkranAlnts3.PNG.8e9031b88dc77ce308b5fc0da91d7e4a.PNG.3f4ac5cb9cf155f61035ca60250d33f0.PNG

Dosya silme işine gelince. 

Delete Protected Windows System FolderFiles bu aracı indir resimdeki gibi windows klasörünü göster sil.

Spoiler

1.png.a024b25257128ade62082c837b39399b.png

Bu arada buna benzer sorunları çözmek için SergeiSrtelec Winpe10-8 önermeden olmaz. Sistem üzerinde değişiklik yapanların elinde bulunması gereken bir çakı. Sorunlardan sonra hızlıca çözüme kavuşursunuz.

Edited by DJ_Rush

DJ_Rush, 34 dakika önce yazdı:

Sıralama hiç iyi değil. F-C-E-D-G problem. Tepetaklak sıralanmış. :) 

İşletim sistemi şu an C de kurulu olduğunu varsayarak F olarak kullandığın bölüm yanlış yerde. Sanırım sonradan bölüm oluşturmuşun ama harfleri düzenlememişin.

Neyse sorunun yoksa böyle kullan ama ben böyle kullanan ilk defa görüyorum. 

İçeriği Gizle

59cfaaa2cb850_EkranAlnts3.PNG.8e9031b88dc77ce308b5fc0da91d7e4a.PNG.3f4ac5cb9cf155f61035ca60250d33f0.PNG

Aynen tahmin ettiğim gibi windows kafasına göre bölümleri atamış. ..Bu yüzden belki sürücüleri sistem olarak görüyor ☺

@DJ_Rush eyvallah.  Disk sıralaması dediğin gibi nasılsa silicem diye oluştururken dikkat etmedim yoksa normaldi. 

Bende Karadurakın winpe si var.  Ben ancak temel sorunlarda bu araçları kullanırım.  Yedeklerimi alır basarım formatı. Burda anlamadığım boyutların neden arttığı.  Neyse..  Yalnız geçen rufusa yanlış usb belleği gösterdim. Bir sürü değerli verim silindi.