Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

@mephistooo2 üstad @crasadure üstad 

Ekran.PNG.630bed053b3a8dcc977cb29a32cd260c.PNG

Ekran1.PNG.fcb50ebc377c39c267241dbac3424d56.PNG

start.bat dosyasına zannımca şu satırları ekleyip tekrar paketlememiz lazım ama yapamadım.:unknw:

for %%i in (A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do (
if exist %%i:\x64\sources\install.wim %%i:\x64\setup.exe 
)
for %%i in (A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do (
if exist %%i:\x86\sources\install.wim %%i:\x86\setup.exe
)
exit

19 hours ago, serhat100 said:

hello @ alive64  master; Since the boot.wim and install.wim files are in the x64 folder and the x86 folder in the win10_x86_x64.iso installation with the wimboot method, you can edit the codes in the start.bat file in the install.gz folder accordingly. Thank you . 

boot.wim:(loop)/x64/sources/boot.wim;

start.bat 

Thank you.

Now I'm busy trying to add grub4dos map-like feature for UEFI grub2. (

Please register to see this content.
)

I will add it if I have time.

You could use cpio.exe (included in grub2-filemanager source code) to package the files :

%~dp0\bin\find.exe . | %~dp0\bin\cpio.exe -o -H newc > ../install.cpio

and then use 7-Zip  to create the gzip file.

• Like 1
  • Thanks 1

• Editor
serhat100, 2 saat önce yazdı:

kodlardan anlayan arkadaşlar yukarıdaki alive64 arkadaşımız yöntemini söylemiş ben işin içinden çıkamadım :nea:

Üstat install.gz içindeki install dosyasının içeriğini masaüstüne test veya istediğin bir isimde (klasör ismi install olmamalı) bir klasöre çıkart ve start.bat dosyasında istediğin değişikliği yap.

Sonrasında Grub2 kaynak klasörünü de masaüstüne kopyala ve yönetici olarak komut satırından test klasörü içine aşağıdaki kod ile giriş yap:

cd %userprofile%\desktop\test

Test klasörüne yönetici modunda komut satırından giriş yaptıktan sonra aşağıdaki komutu gir, masaüstünde install.cpio adında bir dosya oluşacak.

NOT: koddaki Grub2 klasör isimini kendine göre düzenlersin.

C:\Users\kullanıcı adın\Desktop\Grub2FM\bin\find.exe | C:\Users\kullanıcı adın\Desktop\Grub2FM\bin\cpio.exe -o -H newc > ../install.cpio

Masaüstünde oluşan install.cpio dosyasının uzantısı olan cpio kısmını sil.

Son olarak install.gz dosyasını 7z ile aç ve masaüstünde oluşan install dosyasını 7z penceresi üzerine sürükle, çıkan uyarıyı onayla ve işlem bitmiştir.

Dilersen hazır yapılmışı var :D

NOT: ekteki install.gz dosyası Grub2 kaynak klasörü içindeki arch\x64 dizinideki install.gz dosyasının düzenlenmiş halidir.

Umarım çalışır, ben sadece düenleme ve paketleme işleminin nasıl yapılacağı üzerinde denemeler yaptım.

Edited by mephistooo2
  • Like 4

mephistooo2, 7 dakika önce yazdı:

Üstat install.gz içindeki install dosyasının içeriğini masaüstüne test veya istediğin bir isimde (klasör ismi install olmamalı) bir klasöre çıkart ve start.bat dosyasında istediğin değişikliği yap.

Sonrasında Grub2 kaynak klasörünü de masaüstüne kopyala ve yönetici olarak komut satırından test klasörü içine aşağıdaki kod ile giriş yap:

cd %userprofile%\desktop\test

Test klasörüne yönetici modunda komut satırından giriş yaptıktan sonra aşağıdaki komutu gir, masaüstünde install.cpio adında bir dosya oluşacak.

NOT: koddaki Grub2 klasör isimini kendine göre düzenlersin.

C:\Users\kullanıcı adın\Desktop\Grub2FM\bin\find.exe | C:\Users\kullanıcı adın\Desktop\Grub2FM\bin\cpio.exe -o -H newc > ../install.cpio

Masaüstünde oluşan install.cpio dosyasının uzantısı olan cpio kısmını sil.

Son olarak install.gz dosyasını 7z ile aç ve masaüstünde oluşan install dosyasını 7z penceresi üzerine sürükle, çıkan uyarıyı onayla ve işlem bitmiştir.

Dilersen hazır yapılmışı var :D

Umarım çalışır, ben sadece düenleme ve paketleme işleminin nasıl yapılacağı üzerinde denemeler yaptım.

çok teşekkür ederim hazır olan fat  olarak gözüküyor orjinal dosya ntfs :friends:

• Editor
serhat100, 11 dakika önce yazdı:

çok teşekkür ederim hazır olan fat  olarak gözüküyor orjinal dosya ntfs :friends:

O kısmını bilemeyeceğim... :D

Ama denemekten zarar çıkmaz, belki çalışır...

Edited by mephistooo2
  • Thanks 1

mephistooo2, 3 saat önce yazdı:

O kısmını bilemeyeceğim... :D

Ama denemekten zarar çıkmaz, belki çalışır...

maalesef üstad hata veriyor iso dosyasını bulamıyor. Bu işi çözerse @alive64 üstad  start.bat dosyasında setup.exe x64 klasörüne yönlendirmeyi nasıl düzenler artık kendisi çözecek.

benim e2b multiboot dan aldığım wimboot klasörü ile Multiboot-Toolkit 2.3.1 sorunsuz boot ettim isteyen olursa kodları paylaşayım

Edited by serhat100

windows10 x86 x64 iso dosyasından wimboot yöntemi ile Multiboot-Toolkit 2.3.1 de grub dosyaları ntfs kısmında iso da aynı yerde ise sorunsuz boot oluyor ama Kendi düzenlemem olan Multiboot da grub dosyaları fat32 kısmında iso dosyaları ntfs kısmında bu şekliyle windows x64.iso lar sorunsuz kuruluma geçiyor hem legacy de hemde uefi de ama ikisi bir arada x86_ x64.iso dosyasını kendi multibootumda boot edemedim  aldığım hata resmi 

Edited by serhat100

GÜNCELLENDİ LİNK İLK SAYFADA

Altay V3 Grub2_Grub4Dos Multiboot da yapılan yenilikler 

1 Boot yöntemi değiştirildi
2 Wimboot yöntemi ile wim dosyları Legacy ve Uefi de Yükleme kodları eklendi 
3 Wimboot yöntemi ile İso dosyları Legacy ve Uefi de Yükleme kodları eklendi
4 Bazı hatalar giderildi.

• Like 1
  • Thanks 2

serhat100, 2 dakika önce yazdı:

Ellerine sağlık.. Sistemi test etmek istedim ancak link,de sıkıntı var.

serhat100, 10 saat önce yazdı:

Wimboot yöntemi ( LEGACY)    ;  1. Hangi menüde  ? ya da nereye nasıl ekleyeceğiz ?     2. Sadece Windows ISO ya da WIM  dosyalarını mı çalıştırıyor ?  başka WinPE tabanlı programları çalıştırıyor mu ?   çalıştırıyor ise nereye monte edeceğiz.    Çalıştırma menüsü ve bu menüye kod mu ekleyeceğiz.    Örneğin :  Sizin çalıştırdığınız  ( wimboot metodu ile )  bir ISO ya da WIM dosyasının konumunu ve bunu çalıştıran menü ve kodunu fotoğraflarsanız  benim gibi acemiler olaya daha erken hakim olurlar.    Projenizin  acemisiyim kusuruma bakmayın.  Tşk. 

• Like 1

UZUNLAR, 33 dakika önce yazdı:

Wimboot yöntemi ( LEGACY)    ;  1. Hangi menüde  ? ya da nereye nasıl ekleyeceğiz ?     2. Sadece Windows ISO ya da WIM  dosyalarını mı çalıştırıyor ?  başka WinPE tabanlı programları çalıştırıyor mu ?   çalıştırıyor ise nereye monte edeceğiz.    Çalıştırma menüsü ve bu menüye kod mu ekleyeceğiz.    Örneğin :  Sizin çalıştırdığınız  ( wimboot metodu ile )  bir ISO ya da WIM dosyasının konumunu ve bunu çalıştıran menü ve kodunu fotoğraflarsanız  benim gibi acemiler olaya daha erken hakim olurlar.    Projenizin  acemisiyim kusuruma bakmayın.  Tşk. 

Uzunlar kardeş tlf ile giriş yapıyorum salı gününden önce dediğinizi yapma imkanım yok kusura bakmayın tavsiyem flashınızı açıklamada ki gibi oluşturun multiboot konusunda ben daha bilgilisiniz oluşturduktan sonra fat kısmında Windows.cfg dosyasında kodlar mevcut onu geçtim multiboot o kadar kompleks ki hiç kodlar ile bile uğraşmadan grub2 file manager multiboot menüye geçiş yaparsanız siz wim, winpe, iso nereye korsanı koyun otomatik bul mesünden bütün dosyaları bulur hangisini boot etmek isterseniz ona tıklamanız yeterli lütfen bir test edin afaki konuşmak boş, oluşturulmamış sistem üzerinde ne tarif edeyim kal sağlıcakla 

Lütfen emeğe saygı

Edited by serhat100
  • Like 2

@serhat100 Hocam öncelikle ellerine sağlık oldukça emek verilmiş bu çalışmayı paylaştığın için teşekkür ederim. Şimdiye kadar kullandığım en güzel multiboot çalışmalardan  olduğunu kesinlikle ifade edeyim. Çalışma şahsınıza özel olarak hazırlandığı için ben içeriği kendime göre kısmen düzenledim ancak hiç düzenlemeye dahi gitmeden iso ve wim dosyalarını extra bir komut kullanmadan direk çalıştırdım ;) bundan sonra ise ayar ve arayüzü biraz daha elden geçirip araç ve sistem sıralamasını yapmam kaldı. Fırsatım olunca başlayacağım inşaAllah ancak sadece bir hususta sıkıntı yaşadım yardımcı olursan sevinirim. Bazı pc ve leptop,lar da legacy sisteminde grup2 donma yapıyor onun için grup4dos öne alınma imkanı olursa ordan grub2,ye geçiş kolay olur benim için :)

awengers44, 9 saat önce yazdı:

@serhat100 Hocam öncelikle ellerine sağlık oldukça emek verilmiş bu çalışmayı paylaştığın için teşekkür ederim. Şimdiye kadar kullandığım en güzel multiboot çalışmalardan  olduğunu kesinlikle ifade edeyim. Çalışma şahsınıza özel olarak hazırlandığı için ben içeriği kendime göre kısmen düzenledim ancak hiç düzenlemeye dahi gitmeden iso ve wim dosyalarını extra bir komut kullanmadan direk çalıştırdım ;) bundan sonra ise ayar ve arayüzü biraz daha elden geçirip araç ve sistem sıralamasını yapmam kaldı. Fırsatım olunca başlayacağım inşaAllah ancak sadece bir hususta sıkıntı yaşadım yardımcı olursan sevinirim. Bazı pc ve leptop,lar da legacy sisteminde grup2 donma yapıyor onun için grup4dos öne alınma imkanı olursa ordan grub2,ye geçiş kolay olur benim için :)

Evet hocam doğru kendim için yapmıştım. üstad @karadurak dan ilk öğrendiklerimizin üzerine birşeyler koyarak bu zamana geldik. Tabiki herkes kendine göre düzenleme yapacak değiştirecek normal bende öyle yapıyorum ama bazı insanlar hiç kurmadan hiç kurcalama dan bütün ayrıntıları ortaya dökmemizi istiyor yahu bir kur kurcala sorun varsa çözmeye çalış ondan sonra neyse fazla konuyu şişirmeden ustam ben hiç öyle donma ile karşılaşmadım ama siz o şekilde geçiş yapmak istiyorsanız grldr düzenleyerek ntfs deki iso klasörü içerisinde ki altayboot.iso yu fat kısmına al boot yöntemini grldr den yap veya iso içeriğini açık kullan aklıma gelen bu. Hocam sizin görüşleriniz eleştirileriniz saygı değerdir tlf da ancak bu kadar yazabildim ama zor oldu ?

• Like 1
  • Thanks 1

@serhat100 Rica ederim desteğiniz için teşekkür ederim bende sizi saygılı ve değerli görüyorum :) bir yanlış anlamayı en azından kendi adıma düzeltmeyi @UZUNLAR kusura bakmazsa yapmak istiyorum. Arkadaşımızın sizin paylaşımı ve konu hakkında başka kısımlarda da yazdığınız iletileri takip etmemiş olabilir o yüzden genele hitap ettiğini düşünerek boş verilen paketin yol ve düzenlemerini istemesinde art niyet olduğunu sanmıyorum sadece daha kolay sonuca nasıl ulaşılır onu öğrenmek istemiş olabilir ancak sizin destek vermek için uygun zamana denk gelmemiş olabilirsiniz ;) kızmayın gördüğüm kadarıyla çok anlayışlı ve forumda çalışkan bir yapıda olan güzel bir kardeşimiz. Sizinde konu başından beri yakındığınız gereken ilgi eksikliğini gidermeye çalışacak ve inşaAllah el birliği ile daha çok katkı sağlayacak yapı ve düzeni oluşturacak desteklerden biri olacak @UZUNLAR. Onu savunma adına bir şey söylemiyorum yanlış anlaşılmasın :) sizin gibi değerli biri olduğunu gereksiz herhangi bir kırılmanın olmamasını temenni ediyorum.

Dün,den beri 3 hattım var hepsi kesik idi millete laf anlatmaktan bizar olduk :(  az önce net geldi sıkıntım vardı ancak arada bakabildim ve çok beğendim belki genel bir düzenlemeden geçirip sıralama işini tamamen bitirince başka bir platformun yazılımını yanımda taşıyacağımı sanmıyorum. Şu ana kadar herşey yolunda tekrar teşekkür ederim, fark ettiğim herhangi sıkıntı olursa başını ağrıtmaya devam ederim :D grub4dos için ise çözümü cevabını okurken aklıma geldi test ederim kısmet olursa.

• Like 1
  • Thanks 1

@awengers44 hocam teşekkür ederim çok haklısınız uygun zaman değildi. Hocam ntfs kısmında klasörler de txt lerde yazılanlara bakılsa idi konulacakların adları yazılı başka eklemek istenecek şeyleri korsun Windows.cfg deki kodları kopyala yapıştır koyduğun iso mu wim mi wimpe mi ne ise adını ona göre düzenle yalnızca paylaşılana bir bak bir incele anlamaya çalış tek dert bu yoksa @UZUNLAR üstad benden daha iyi bildiğine eminim yinede teşekkür ederim kolay gelsin sağol varol. 

• Like 1
  • Thanks 1

• Editor

@alive64 master

I tried on at least 6-7 machine in the workplace, when I boot the GrubFM.iso file with the Grub4DOS command, it works very, very slow. You think the PC is frozen, but the computers I've tried are powerful hardware.

İşyerinde en az 6-7 makinada denedim, GrubFM.iso dosyasını Grub4DOS komutu ile boot ettiğimde çok ama çok ağır çalışıyor. Zannediyorsun ki PC dondu, halbuki denediğim bilgisayarlar donanım olarak güçlü bilgisayarlar.

Edit:

I solved the problem ^_^

Sorunu çözdüm ^_^

The scheme is as follows:

Şema şu şekilde:

Grub4DOS => Grub2 => grubfm.iso

Grub2 via Grub4DOS :

Grub4DOS  üzerinden Grub2'yi çağırıyorum:

title GRUB2 Dosya Yoneticisi
find --set-root /GRUB/i386-pc/core.img
kernel /GRUB/i386-pc/core.img
boot

grubfm.iso via Grub2:

Grub2 üzerinden de grubfm.iso dosyasını çağırıyorum:

menuentry "Grub2FM" --class grub2 --hotkey=3{
          insmod part_msdos
          insmod ntfs
          set root=(hd0,msdos2)
          set opts='map (hd0,0)/grub/grubfm.iso (0xff);
          map --hook;
          chainloader (0xff);'
          linux $prefix/grub.exe --config-file=${opts} 
        }

The file grubfm.iso runs very slowly when it is booted from Grub4DOS, but it runs very well when it is booted from Grub2.

Grubfm.iso dosyası, Grub4DOS'tan önyüklendiğinde çok ağır çalışıyor, ancak Grub2'den önyüklendiğinde seri çalışıyor.

Edited by mephistooo2

@serhat100 Hocam senin multiboot menü ilk açıldığında gelen menüyü istiyorum ;) disk partitionlarını listeliyor ordan gerekirse grub2 ye geçiliyor. Bunu istememin sebebi ise herhangi bir kod ve ayara gerek kalmadan diske girip dosyayı seç wim, iso, esd seçip nt6 ile direk çalıştırlıyor. Senin verdiğin resimdeki ise tamamen farklı. Listelemeye gerek yok zaman kaybı yok dosyayı bul ve çalıştır :D harika bir sistem ben çok sevdim. Bu kod main.cfg öncesinde çalışıyor bu lazım hocam :)  

• mephistooo2 changed the title to Altay Grub2fm Multiboot V7
  • mephistooo2 unpinned and locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...