Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

@alive64 hocam 

uefi boot 

grub.clear_menu ()
grub.exportenv ("theme", "slack/f2.txt")
platform = grub.getenv ("grub_platform")
cpu = grub.getenv ("grub_cpu")
if (platform == "pc") then    
        title = "[Main.cfg Legacy] Grub2 aLTay Multiboot 2019"
      command = "export path=(hd0,msdos2); chainloader /aLTaydr;"
      grub.add_icon_menu ("grub2", command, title)
  end
if (platform == "efi") then
 if (cpu == "i386") then
        title = "[Main.cfg UEFI] Grub2 aLTay Multiboot 2019"
      command = "export path=(hd0,msdos2); chainloader /efi/boot/bootia32.efi;"
    elseif (cpu == "x86_64") then
        command = "export path=(hd0,msdos2); chainloader /efi/boot/bootx64.efi;"
      grub.add_icon_menu ("grub2", command, title)     ........................ 154 satır
        end
   end
if (path == "") then
    grub.enum_device (enum_device)
else

846808009_Ekran1Alnts.PNG.3c53e6b5b534e0aba6dd09b23a812615.PNG

13 minutes ago, serhat100 said:

@alive64 hocam 

uefi boot 

grub.clear_menu ()
if (platform == "pc") then    
  end
if (platform == "efi") then
 if (cpu == "i386") then
        title = "[Main.cfg UEFI] Grub2 aLTay Multiboot 2019"
    elseif (cpu == "x86_64") then
      grub.add_icon_menu ("grub2", command, title)     ........................ 154 satır
        end
   end
if (path == "") then
else

846808009_Ekran1Alnts.PNG.3c53e6b5b534e0aba6dd09b23a812615.PNG

'title ' not set

• Like 1

grub.clear_menu ()
if platform == "pc" then
--legacy menu    
end
if platform == "efi" then
 --uefi menu   
if (cpu == "i386") then
title = "[Main.cfg x32 UEFI] Grub2 aLTay Multiboot 2019"
else
if (cpu == "x86_64") then        
title = "[Main.cfg x64 UEFI] Grub2 aLTay Multiboot 2019"
    end
 end
end
if (path == "") then
else

?  :yahoo:  Tamam şimdi mükemmel

• Like 1

serhat100, 10 dakika önce yazdı:

@alive64 evet başarılı sorunsuz.

Please register to see this content.

@crasadure hocam win10PE.iso da başarılı şekilde boot oluyor. yalnız şuan test aşamasında düzenleme yapılması gereken yerleri var 

grub.cfg dosyası gibi bazı noktaların düzenlenmesi gibi.

ben grubx64.efi dosyasını Sergei Strelec ve DLC Boot u ISO dan boot etmek ile uğraştım ama sonuç olumsuzdu(UEFI de)

DLC Boot un ilk menü arayüzü geliyor ama sonra menü seçeneklerine tıkladığımda menü seçeneklerini yüklemedi. Bunu Virtualbox da denedim,gerçek makinede test etmedim. 

Uygulama deneme aşamasında olduğundan şu an gelişmeleri takip ediyorum sadece...eğer bu olay tam anlamıyla hem UEFI de hemde LEGACY de bootable olan PE ISO ları Extract etmeden çalıştırma olayı başarılırsa, Multiboot olayında bir devrim daha yapılmış olur.

ISO ları Extract etmeye gerek kalmadan her bootable ISO bu yöntemle çalışacaktır. İşletim sistemlerini çalıştırmak için oluşturduğumuz bootisox64.wim ve bootisox86.wim dosyalarına gerek kalmadan ISO lar MAP komutuyla sanal sürücü üzerinden çağrılarak direkt çalışacaktır.

Bu durum sadece işletim sistemlerine ait ISO larda değil; Sergei Strelec ,DLC Boot,Anhdv,KMPE gibi bootable ISO ları da çalıştırırsa o zaman tadından yenmez valla.

Biliyorsun ISO ları Legacy de kodla çalıştırabiliyorduk; eğer birde UEFI de de bu yöntemle çalışırsa o zaman SSTR ,DLC,KMPE  gibi klasörlere gerek kalmadan her şey ISO üzerinden çalışabilecektir.

• Like 1

crasadure, 11 dakika önce yazdı:

ben grubx64.efi dosyasını Sergei Strelec ve DLC Boot u ISO dan boot etmek ile uğraştım ama sonuç olumsuzdu(UEFI de)

DLC Boot un ilk menü arayüzü geliyor ama sonra menü seçeneklerine tıkladığımda menü seçeneklerini yüklemedi. Bunu Virtualbox da denedim,gerçek makinede test etmedim. 

Uygulama deneme aşamasında olduğundan şu an gelişmeleri takip ediyorum sadece...eğer bu olay tam anlamıyla hem UEFI de hemde LEGACY de bootable olan PE ISO ları Extract etmeden çalıştırma olayı başarılırsa, Multiboot olayında bir devrim daha yapılmış olur.

ISO ları Extract etmeye gerek kalmadan her bootable ISO bu yöntemle çalışacaktır. İşletim sistemlerini çalıştırmak için oluşturduğumuz bootisox64.wim ve bootisox86.wim dosyalarına gerek kalmadan ISO lar MAP komutuyla sanal sürücü üzerinden çağrılarak direkt çalışacaktır.

Bu durum sadece işletim sistemlerine ait ISO larda değil; Sergei Strelec ,DLC Boot,Anhdv,KMPE gibi bootable ISO ları da çalıştırırsa o zaman tadından yenmez valla.

Biliyorsun ISO ları Legacy de kodla çalıştırabiliyorduk; eğer birde UEFI de de bu yöntemle çalışırsa o zaman SSTR ,DLC,KMPE  gibi klasörlere gerek kalmadan her şey ISO üzerinden çalışabilecektir.

hocam saydığınız sistemlerin hepsini iso dan wimboot yöntemiyle boot edebiliyoruz biliyorsunuz wimboot yöntemi ile ram üzerinden boot oluyor bunda da sanal disk üzerinden fark yok her iki şekilde de iso dan boot ediyoruz hiç öyle sstr, kmpe, dlc klasörlerine ve usb nin ana dizinine gerek yok çıkarmaya. birde fat32 bölümünde de olmasına gerek yok ntfs koy iso yu boot et artık çok pratik ve kolay

serhat100, 14 dakika önce yazdı:

hocam saydığınız sistemlerin hepsini iso dan wimboot yöntemiyle boot edebiliyoruz biliyorsunuz wimboot yöntemi ile ram üzerinden boot oluyor bunda da sanal disk üzerinden fark yok her iki şekilde de iso dan boot ediyoruz hiç öyle sstr, kmpe, dlc klasörlerine ve usb nin ana dizinine gerek yok çıkarmaya. birde fat32 bölümünde de olmasına gerek yok ntfs koy iso yu boot et artık çok pratik ve kolay

Üstad senin multiboot sisteminde UEFI de WIMBOOTile ISO ları nasıl boot ettiğinizi inceledim ve gördüm. Gayet başarılı bir yöntem olmuş...Her PE ISO için bir *. cfg dosyası oluşturmuşsunuz ve sizin belirlediğiniz ISO ismi ile ISO ları çağırıyorsunuz. Örneğin Sergei için sergei.cfg dosyası yapmışsınız ve ISO ya sizin belirlediğiniz bir isimle çağırıp diretk ISO dan çalıştığını bizzat deneyerek test ettim. Ancak orada acemi kullanıcılar için sorun olabilecek şey ISO ismi meselesi...adam ISO yu indirip sizin belirttiğiniz isim ile ISO klasörüne atması gerekiyor. Acemi olan ve kodlardan anlamayan kullanıcı bunun dosya ismi ile alakalı olduğunu anlayamaz :) 

Şu anki yeni metod da ise; ISO ismi ne olursa olsun(sabit  bir isimlendirme yok), herhangi bir cfg dosyasına ihtiyaç olmadan ISO yu MAP komutu ile çalıştırabilme olayı mevcut benim anladığım...Modül dosyasını(map.mod) buna göre kodluyorlar sanırım yapımcılar....Eğer bunu başarırlarsa bana göre çok güzel bir olay olur.  bize sadece "main.cfg" dosyasından "MAP" komutu ile ISO yu çağırmak kalır kod olarak...

map --pause  (hd0,msdos1)/ISO/Sergei_Strelec.iso

şeklinde bir komutla direkt çalıştırabilmek ne kadar güzel olur mesela

Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 1 dakika önce yazdı:

Peki @alive64 bunu Grub2 File Manager yapısına entegre edecekmi acaba?

Bunu yaparsa cfg dosyasına kod yazmaya bile gerek kalmaz valla :) 

şuan test aşamasında olduğundan güncellemiyorlar ama tahminim bir kaç  güne  yeni bir güncelleme olabilir.

crasadure, 10 dakika önce yazdı:

Üstad senin multiboot sisteminde UEFI de WIMBOOTile ISO ları nasıl boot ettiğinizi inceledim ve gördüm. Gayet başarılı bir yöntem olmuş...Her PE ISO için bir *. cfg dosyası oluşturmuşsunuz ve sizin belirlediğiniz ISO ismi ile ISO ları çağırıyorsunuz. Örneğin Sergei için sergei.cfg dosyası yapmışsınız ve ISO ya sizin belirlediğiniz bir isimle çağırıp diretk ISO dan çalıştığını bizzat deneyerek test ettim. Ancak orada acemi kullanıcılar için sorun olabilecek şey ISO ismi meselesi...adam ISO yu indirip sizin belirttiğiniz isim ile ISO klasörüne atması gerekiyor. Acemi olan ve kodlardan anlamayan kullanıcı bunun dosya ismi ile alakalı olduğunu anlayamaz :) 

Şu anki yeni metod da ise; ISO ismi ne olursa olsun(sabit  bir isimlendirme yok), herhangi bir cfg dosyasına ihtiyaç olmadan ISO yu MAP komutu ile çalıştırabilme olayı mevcut benim anladığım...Modül dosyasını(map.mod) buna göre kodluyorlar sanırım yapımcılar....Eğer bunu başarırlarsa bana göre çok güzel bir olay olur.  bize sadece "main.cfg" dosyasından "MAP" komutu ile ISO yu çağırmak kalır kod olarak...

map --pause  (hd0,msdos1)/ISO/Sergei_Strelec.iso

şeklinde bir komutla direkt çalıştırabilmek ne kadar güzel olur mesela

hocam bunda da iso adını yazmak zorundasınız ya /ISO/Sergei_Strelec.iso bu şekilde iso adı olacak direk boot edilecek yada pause ile durdurup kendimiz yolunu ve adını yazılması gerekir yoksa benmi yanlış anladım. 

• Like 1

serhat100, Bir saat önce yazdı:

şuan test aşamasında olduğundan güncellemiyorlar ama tahminim bir kaç  güne  yeni bir güncelleme olabilir.

valla o olayı grub2 file manager a entegre edilirse o zaman tüm windows kurulum metodlarını at çöpe :) 

bundan ötesi de olmaz artık zaten...sabırla bu metodun oluşturulmasını ve grub2 file manager yapısına @alive64 ün entegre etmesini bekliyorum...o olduktan sonra birde "Grub2 File Manager ve kullanımını" anlatan bir video çekmeyi planlıyorum...hele bir uygulama güncellensinde

serhat100, Bir saat önce yazdı:

hocam bunda da iso adını yazmak zorundasınız ya /ISO/Sergei_Strelec.iso bu şekilde iso adı olacak direk boot edilecek yada pause ile durdurup kendimiz yolunu ve adını yazılması gerekir yoksa benmi yanlış anladım. 

Yanlış anlattım kendimi...mesela sizin sergei.cfg dosyasında ISO adı olarak : Sergei_Strelec.ISO   olduğunu kabul edelim.

ama ben dosyayı indirdim ve ismi değiştirmeden aldım bunu ISO klasörüne kopyaladım diyelim ve adı şu şekilde olsun: Sergei_Strelec_x86_x64_2019_11_06.iso

Şimdi bu ISO yu çalıştırmak için senin sergei.cfg dosyasında dosya adını Sergei_Strelec_x86_x64_2019_11_06.iso olarak değiştirmem gerekecek.

Ama bu yeni yöntemde dosya adını değiştirmeden Grub2 File Manager üzerinden dosyayı seçip  ISO yu MAP ile Çalıştır diye bir komut grub2 file manager a eklenirse o zaman dosya isimleriyle uğraşmaya gerek kalmayacak. Demek istediğim bu.

Edited by crasadure
  • Like 3

crasadure, Bir saat önce yazdı:

crasadure, 29 dakika önce yazdı:

valla o olayı grub2 file manager a entegre edilirse o zaman tüm windows kurulum metodlarını at çöpe

Evet,  herhalde  Multiboot olayının SON NOKTASI bu olacaktır.  :)  

Valla ben şimdiden bol bol ISO biriktirmeye başladım bile   :D  

• Haha 1

serhat100, 2 saat önce yazdı:

Arkadaşlar beklenen güncelleme geldi test etmek isteyenler grub2 file manager den yapabilir. (Ben ancak yarın yapabilirim :( )

denemesine deneyeceğimde bu meret neden build etmiyor ki?

video

ne tür bir yanlış yapıyorumki ben...grub2 file manager ı derleyip burada paylaşım yapabilirmisin üstad?

yada derleme işlemini gösteren kısa bir video atarsan da iyi olur...bu uygulama devamlı güncelleniyor...bari derlemedeki hatamızı görelim ve bundan sonra doğru bir şekilde derleme yapalım...

Edited by crasadure
  • Like 1

• Editor
crasadure, 22 dakika önce yazdı:

denemesine deneyeceğimde bu meret neden build etmiyor ki?

video

ne tür bir yanlış yapıyorumki ben...grub2 file manager ı derleyip burada paylaşım yapabilirmisin üstad?

yada derleme işlemini gösteren kısa bir video atarsan da iyi olur...bu uygulama devamlı güncelleniyor...bari derlemedeki hatamızı görelim ve bundan sonra doğru bir şekilde derleme yapalım...

Üstat sadece grub2-filemanager-master.zip dosyasını indirmek yetmiyor, ayrıca resimde gösterdiğim builds-18023899d7ac2dfc57823d92168e775cceb08cc6.zip dosyasını indirip içeriğini

grub2-filemanager-master\grub\

klasörü içerisine kopyalamanız gerekmektedir. Sonrasında sorunsuz build edebilirsiniz.

Edited by mephistooo2
  • Thanks 2

mephistooo2, 5 dakika önce yazdı:

Üstat sadece grub2-filemanager-master.zip dosyasını indirmek yetmiyor, ayrıca resimde gösterdiğim builds-18023899d7ac2dfc57823d92168e775cceb08cc6.zip dosyalasını indirip içeriğini

grub2-filemanager-master\grub klasörü içerisine kopyalamanız gerekmektedir. Sonrasında sorunsuz build edebilirsiniz.

Tamamdır üstad...teşekkürler :) 

• Editor
serhat100, 18 dakika önce yazdı:

Hocam kusura bakma yeni gördüm @mephistooo2üstadın da başından geçmişti hemen çözmüş teşekkür ederim. Tlf ile girdim, testleri merak ediyorum. 

@crasadureüstad dediğiniz gibi map eklemiş. 

Map eklenmiş, güzel de olmuş,  map sayesinde iso formatında winpeler boyutu ne olursa olsun uefi modunda boot oluyor, ancak hala Windows iso dosyaları sağlıklı boot olmuyor.

Windows iso dosyası boot olduğunda kurulum ekranı geliyor ancak kurulum ekranında hiçbir disk gösterilmiyor dolayısıyla kurulum da devam edemiyor :)

Ayrıca denemelerime göre iso dosyasının isminde boşluk karakteri olsa bile boot oluyor.

Neyse ki winpeler üzerinden Windows kurulumunu yapabiliyoruz :)

Edited by mephistooo2
  • Thanks 1

• mephistooo2 changed the title to Altay Grub2fm Multiboot V7
  • mephistooo2 unpinned and locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...