Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

mephistooo2, 9 dakika önce yazdı:

Map eklenmiş, güzel de olmuş,  map sayesinde iso formatında winpeler boyutu ne olursa olsun uefi modunda boot oluyor, ancak hala Windows iso dosyaları sağlıklı boot olmuyor.

Windows iso dosyası boot olduğunda kurulum ekranı geliyor ancak kurulum ekranında hiçbir disk gösterilmiyor dolayısıyla kurulum da devam edemiyor :)

Hocam hayırlısı ile yarın bir olsun birde diskleri görmüyor ise beyin jimnastiği install.gz eklenirse o sorun aşılır. Hocam wimpe ile yükleme bunun alternatifi değil evet bir seçenektir. Grub2 file manager dosyalarını kullanarak otomatik olarak Windows iso dosyaları boyutunun önemi olmaksızın yükleme yapılıyor.  Altay V5 Grub2_grub4dos Uefi-legacy Animasyonlu incelemenizi ve test yapmanızı tavsiye ederim 

Edited by serhat100
  • Like 1

• Editor
serhat100, 11 dakika önce yazdı:

Hocam hayırlısı ile yarın bir olsun birde diskleri görmüyor ise beyin jimnastiği install.gz eklenirse o sorun aşılır. Hocam wimpe ile yükleme bunun alternatifi değil evet bir seçenektir. Grub2 file manager dosyalarını kullanarak otomatik olarak Windows iso dosyaları boyutunun önemi olmaksızın yükleme yapılıyor.  Altay V5 Grub2_grub4dos Uefi-legacy Animasyonlu incelemenizi ve test yapmanızı tavsiye ederim 

Sizin çalışmanızda oluyor biliyorum, elinize, aklınıza sağlık...

Ben Grub2 File Manager projesinde olmadığını belirttim sadece :)

• Thanks 1

serhat100, 1 saat önce yazdı:

Hocam kusura bakma yeni gördüm @mephistooo2üstadın da başından geçmişti hemen çözmüş teşekkür ederim. Tlf ile girdim, testleri merak ediyorum. 

GRUB2 FILE MANAGER UEFI TEST RESULTS SOME ISO AND WIM FILES

Vimeo Video Linki

Please register to see this content.

Edited by crasadure
  • Like 1
  • Thanks 1

@crasadure Üstad eline sağlık. Bende az önce yeni çalışmayı eklenen özeliğiyle yeniden hazırlayıp test etmeyi bitirdim. BOOT ISO map özelliği çok güzel ram,a yüklemeden çalıştırması mükemmel ve varsayılan boot menü,yü yüklemesi tek kelime ile harika ancak daha önce olduğu gibi yükleme yaptıkdan sonra sanal sürücü devreden çıkıyor o yüzden tek farkı ISO dosyasından olan menüden başlatma seçeneği eklenmiş oldu. Sergei, kmpe ve benzeri PE sistemler yüklendikten sonra ISO dosyası sanal sürücüye eklenirse programları geliyor, anhdv ve hkboot gibi sistemlerin tools ve drivers Apps wim dosyaları disk biriminde olursa otomatik olarak yükleniyor. Windows kurulumu ise yine eskisi gibi değişen bir şey yok dual boot.wim,de hata olmaya devam edecek sadece ISO'dan Windows kur seçeneği ile boot.wim yüklendikten sonra sanal sürücüde takılı olan kalıp üstünden devam edip tüm diskler geliyor kurulum başarılı. Mümkün,mü bilmiyorum ama önümüzdeki günlerde sanal sürücü sorunu giderilirse multiboot alanında devrim olur ;)

• Thanks 1

4 hours ago, crasadure said:

GRUB2 FILE MANAGER UEFI TEST RESULTS SOME ISO AND WIM FILES

Vimeo Video Linki

The virtual disk are only accessible in bootloader envirenment, any OS (Linux/Windows, etc) can't find it. They need drivers like winvblock/SVBUS/vboot.

and I don't think winpe(x86) or winxp will work.

• Thanks 1

alive64, 4 saat önce yazdı:

The virtual disk are only accessible in bootloader envirenment, any OS (Linux/Windows, etc) can't find it. They need drivers like winvblock/SVBUS/vboot.

and I don't think winpe(x86) or winxp will work.

@crasadure hocam test videosu için teşekkür ederim ama @alive64 üstadın vermiş olduğu bilgiye istinaden zannımca tekrar bir test videosu çekmeniz gerekeçek.☺️ Teşekkür ederim @alive64?

awengers44, 8 saat önce yazdı:

@crasadure Üstad eline sağlık. Bende az önce yeni çalışmayı eklenen özeliğiyle yeniden hazırlayıp test etmeyi bitirdim. BOOT ISO map özelliği çok güzel ram,a yüklemeden çalıştırması mükemmel ve varsayılan boot menü,yü yüklemesi tek kelime ile harika ancak daha önce olduğu gibi yükleme yaptıkdan sonra sanal sürücü devreden çıkıyor o yüzden tek farkı ISO dosyasından olan menüden başlatma seçeneği eklenmiş oldu. Sergei, kmpe ve benzeri PE sistemler yüklendikten sonra ISO dosyası sanal sürücüye eklenirse programları geliyor, anhdv ve hkboot gibi sistemlerin tools ve drivers Apps wim dosyaları disk biriminde olursa otomatik olarak yükleniyor. Windows kurulumu ise yine eskisi gibi değişen bir şey yok dual boot.wim,de hata olmaya devam edecek sadece ISO'dan Windows kur seçeneği ile boot.wim yüklendikten sonra sanal sürücüde takılı olan kalıp üstünden devam edip tüm diskler geliyor kurulum başarılı. Mümkün,mü bilmiyorum ama önümüzdeki günlerde sanal sürücü sorunu giderilirse multiboot alanında devrim olur ;)

@awengers44 hocam sizin testleriniz gerçek pc de boot ederek mi test ettiniz ben henüz test edemedim birazdan test çalışması yapacam bakalım yeni güncelleme nasıl olmuş. 

Şu anda deneme şansım olmuyor ancak çalışma gerçekten muhteşem. Bütün emeği geçenleri tebrik ediyorum. Umarım başarılı bir sonuca ulaşılır. Nihai sonucu merakla bekliyorum. Bildiklerimizi unutturacak bir yöntem gelişiyor. ?

• Like 2

@awengers44 hocam sizin testleriniz gerçek pc de boot ederek mi test ettiniz ben henüz test edemedim birazdan test çalışması yapacam bakalım yeni güncelleme nasıl olmuş. 

Hocam sistemi gerçek pc,de test ediyorum. Çok çok güzel olmuş benim açımdan bir önceki özelliği dahi fazlasıyla yetiyordu, şimdi ise yetmez daha fazlası diyorum :D tek sorun Boot Iso Map ile boot ettiğimizde sanal sürücünün dosyayı yüklemeye başladıktan  sonra çıkartılması. Belki ilk sanal dvd rom Z:\ olsa kilitleyip pc res atıncaya kadar kalsa windows ve diğer pe kurulumları,da X:\ sürücüye export ettikleri için o zaman sorunsuz bir kurulum olur. Buradaki sıkıntı programın iki sanal sürücü oluşturmasını sağlayıp komutların sıralı gitmesi.. yapımcı nasıl değerlendirir bilemiyorum.

Edited by awengers44
  • Like 1

awengers44, 9 dakika önce yazdı:

Hocam sistemi gerçek pc,de test ediyorum. Çok çok güzel olmuş benim açımdan bir önceki özelliği dahi fazlasıyla yetiyordu, şimdi ise yetmez daha fazlası diyorum :D tek sorun Boot Iso Map ile boot ettiğimizde sanal sürücünün dosyayı yüklemeye başladıktan  sonra çıkartılması. Belki ilk sanal dvd rom Z:\ olsa kilitleyip pc res atıncaya kadar kalsa windows ve diğer pe kurulumları,da X:\ sürücüye export ettikleri için o zaman sorunsuz bir kurulum olur. Buradaki sıkıntı programın iki sanal sürücü oluşturmasını sağlayıp komutların sıralı gitmesi.. yapımcı nasıl değerlendirir bilemiyorum.

hocam bende yeni test ettim evet sürücüleri bulamıyor ama tabi bu iş burda bittimi bitmedi birazdan bir test daha yapacam bakalım olacakmı ?

• Thanks 1

command = "set lang=en_US; loopback install ${prefix}/install.gz; save_env -f ${prefix}/null.cfg installiso; cat ${prefix}/null.cfg; " .. file
                  .. "@:null.cfg:${prefix}/null.cfg "
                  .. "@:mount_x64.exe:(install)/mount_x64.exe "
                  .. "@:mount_x86.exe:(install)/mount_x86.exe "
                  .. "@:start.bat:(install)/start.bat "
                  .. "@:winpeshl.ini:(install)/winpeshl.ini "
                .. "map; "

"map; " komut satırının başına aldım hata verdi değişik varyasyonlar denedim olmadı.

Edited by serhat100

7 minutes ago, serhat100 said:

command = "set lang=en_US; loopback install ${prefix}/install.gz; save_env -f ${prefix}/null.cfg installiso; cat ${prefix}/null.cfg; " .. file
                  .. "@:null.cfg:${prefix}/null.cfg "
                  .. "@:mount_x64.exe:(install)/mount_x64.exe "
                  .. "@:mount_x86.exe:(install)/mount_x86.exe "
                  .. "@:start.bat:(install)/start.bat "
                  .. "@:winpeshl.ini:(install)/winpeshl.ini "
                .. "map; "

"map; " komut satırının başına aldım hata verdi değişik varyasyonlar denedim olmadı.

WTF???

It's meaningless.I don't even know what you want to do.

alive64, 7 dakika önce yazdı:

WTF???

It's meaningless.I don't even know what you want to do.

? map ile windows.iso boot ettiğimde kurulumu başlattığımızda sürücüleri görmüyor kurulum yapamıyorum install.gz ile sürücüleri görebilirmiyiz diye beyin jimnastiği (sadece bir fikir)

??

• Haha 1

crasadure, 53 dakika önce yazdı:

Grub2 File Manager v6.0 release versiyonu yayınlanmış...bilginize  

teşekkür ederim üstad; benim multiboot v7-v8 oldu hocam ? (müsait zaman onuda güncelleyelim.) birazdan test yayınlayacağım.

Edited by serhat100

Artık 4gb ram ile windows_7sp1_8.1_10x32x64 birleştirilmiş esd sıkıştırılmış 10gb lık iso dan windows kurmak, KMPE 8-10 x86_x64 [2019.11.06].iso ve WinPE10_8_Sergei_Strelec_x86_x64_2019.08.23_English.iso dosyalarını Legacy-UEFI de isim değiştirme kod yazma gibi işlemleri yapmadan Grub2 file manager ile x32_x64 bitleri iso dosyasını bulup direkt boot edebiliyoruz.

işte Test videosu:

Edited by serhat100
  • Like 3
  • Thanks 1

serhat100, 27 dakika önce yazdı:

Artık 4gb ram ile windows_7sp1_8.1_10x32x64 birleştirilmiş esd sıkıştırılmış 10gb lık iso dan windows kurmak, KMPE 8-10 x86_x64 [2019.11.06].iso ve WinPE10_8_Sergei_Strelec_x86_x64_2019.08.23_English.iso dosyalarını Legacy-UEFI de isim değiştirme kod yazma gibi işlemleri yapmadan Grub2 file manager ile x32_x64 bitleri iso dosyasını bulup direkt boot edebiliyoruz.

işte Test videosu:

Ef-sa-ne !! V1-V2-V3 olarak kullanmıştım çalışmanızı gerçekten farklılıklarıyla öne çıkan bir multiboot. V6 olarak güncellenecek gibi duruyor güncellenirse bende yeni bir bellekte sisteminizi denemeye,test etmeye hazırım. Emeklerinize sağlık..

• Editor

işte Test videosu:

Üstat senin multiboot çalışmanda ter türlü iso boot oluyor, onda sıkıntı yok, ancak Grub2 FM'de (son sürüm v6'da) hala Windows iso dosyaları sağlıklı boot olmuyor.

Windows iso dosyası boot olduğunda kurulum ekranı geliyor ancak kurulum ekranında hiçbir disk gösterilmiyor dolayısıyla kurulum da devam edemiyor.

Grub2 FM'ı build ederken senin projenden hangi dosyayı alalım ve nereye kopyalalım da build edelim ve v6 Grub2 FM'da da Windows iso dosyalarını senden olduğu gibi sorunsuz boot edelim ? :)

• Like 2

mephistooo2, 10 dakika önce yazdı:

Üstat senin multiboot çalışmanda ter türlü iso boot oluyor, onda sıkıntı yok, ancak Grub2 FM'de (son sürüm v6'da) hala Windows iso dosyaları sağlıklı boot olmuyor.

Windows iso dosyası boot olduğunda kurulum ekranı geliyor ancak kurulum ekranında hiçbir disk gösterilmiyor dolayısıyla kurulum da devam edemiyor.

Grub2 FM'ı build ederken senin projenden hangi dosyayı alalım ve nereye kopyalalım da build edelim ve v6 Grub2 FM'da da Windows iso dosyalarını senden olduğu gibi sorunsuz boot edelim ? :)

windows iso sunu map ile mi boot ediyorsun, hocam hiçbir dosya mevcut haliyle işe yaramaz çünkü grub2 fm de legacy de grubfm.iso olarak oluşturuyor uefi de grubfmx64.efi olduğundan benim yaptığım açık bütün dosyalar editli o yüzden tek başına şu dosya diyemiyorum ama normal multiboot üzerinden ise cfg uzantılı dosyaları değerlendirebilirsiniz.

işte Test videosu:

KMPE ve SERGEI EFI ve LEGACY de yapıyor ama DLC BOOT yapmıyor....Sanal makinede test ettim...DLC 2019u çalıştıramadım...Ayrıca 32bit ve 64 bit bir arada olan orjinal windows10 iso larını da çalıştırmıyor sanırsam...bunun için acaba alive64 bir çalışma yaparmı acaba?

yapmışken bunları da yapsa tadından yenmez valla....bir yanım eksik gibi hissediyorum şu an :)  

• Editor
serhat100, 3 dakika önce yazdı:

windows iso sunu map ile mi boot ediyorsun, hocam hiçbir dosya mevcut haliyle işe yaramaz çünkü grub2 fm de legacy de grubfm.iso olarak oluşturuyor uefi de grubfmx64.efi olduğundan benim yaptığım açık bütün dosyalar editli o yüzden tek başına şu dosya diyemiyorum ama normal multiboot üzerinden ise cfg uzantılı dosyaları değerlendirebilirsiniz.

Winpe'lerde sıkıntı yok, iso yada wim uzantısı ve dosya boyutu farketmeksiniz v6 Grub2 FM ile önyüklenebiliyor.

Ancak Grub2 FM'da map ile Windows iso dosyaları yukarıda yazdığım gibi sağlıklı boot olmuyor...

Edited by mephistooo2

crasadure, 15 dakika önce yazdı:

KMPE ve SERGEI EFI ve LEGACY de yapıyor ama DLC BOOT yapmıyor....Sanal makinede test ettim...DLC 2019u çalıştıramadım...Ayrıca 32bit ve 64 bit bir arada olan orjinal windows10 iso larını da çalıştırmıyor sanırsam...bunun için acaba alive64 bir çalışma yaparmı acaba?

yapmışken bunları da yapsa tadından yenmez valla....bir yanım eksik gibi hissediyorum şu an :)  

hocam dlc yi eklemedim ki aslında yalnızca kmpe yi ayrıcalıklı olarak ekleyeyim dedim ekleyince o yanında sergie de ekledim başkada bilmiyorum gerek varmı ki bence kmpe yeterli 

Ayrıca 32bit ve 64 bit bir arada olan orjinal windows10 iso larını da çalıştırmıyor sanırsam..

üstad benim paylaştığım install.gz yi  kullan bizzat ben test ettim wim esd swm fark etmeksizin sorunsuz hatta test videosu yayınladım gibi hatırlıyorum.

Edited by serhat100

• mephistooo2 changed the title to Altay Grub2fm Multiboot V7
  • mephistooo2 unpinned and locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...