Jump to content

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

İKİNCİ KOMUT OLAN 

insmod normal =  not found  hatası verdi  

fakat dosya yerinde, yani var. Bu arada karakter bulmakta çok zorlandım. Bunlara    ASCI karakter mi deniyor du   ?       :)   

ya da benim beceremediğim bir şey var. 

Edited by UZUNLAR

UZUNLAR, 12 dakika önce yazdı:

İKİNCİ KOMUT OLAN 

fakat dosya yerinde, yani var. Bu arada karakter bulmakta çok zorlandım. Bunlara    ASCI karakter mi deniyor du   ?       :)   

Legacy açılışta aynı hatayı bende az önce aldım. Testler devam ediyor. Font sorunu için benim iso içinden alın çözülüyor, sistemi hazırlarken font,lar için az zaman kaybetmedim. 

• Like 1

awengers44, 12 saat önce yazdı:

Legacy açılışta aynı hatayı bende az önce aldım. Testler devam ediyor. Font sorunu için benim iso içinden alın çözülüyor, sistemi hazırlarken font,lar için az zaman kaybetmedim. 

P.tesi hallederiz problem değil 

• Like 1

UZUNLAR, 25.08.2019 - 00:35 yazdı:

İKİNCİ KOMUT OLAN 

Üstad tamamdır işte 32bit UEFI dosyaları test edilmiştir. 

Please register to see this content.

Edited by serhat100
  • Like 2
  • Thanks 1

Üs

serhat100, 2 saat önce yazdı:

Üstad tamamdır işte 32bit UEFI dosyaları test edilmiştir. 

Üstat çok teşekkür ederim sana kişisel olarak zahmet verdim biliyorum.  Ayrıca  zamanında Gr4dos tan   random   görselliğini  senin yapmış olman içinde ayrıca tebrik ediyorum.  Harika kod bilgisine sahipsin.  :)   

• Like 1
  • Thanks 1

UZUNLAR, 31 dakika önce yazdı:

Üs

Üstat çok teşekkür ederim sana kişisel olarak zahmet verdim biliyorum.  Ayrıca  zamanında Gr4dos tan   random   görselliğini  senin yapmış olman içinde ayrıca tebrik ediyorum.  Harika kod bilgisine sahipsin.  :)   

hocam işiniz görülsün normalde benim 32bit işime hiç yaramıyor ama genele konuyu açınca onu atlamışız  Hocam kod bilgisi çok da değil sağolsun @karadurak üstad ilk multibootunu paylaştığında öylesine acemiydik ki bizim için üstad herşeyin başlangıcı için bir kıvılcım yaktı ve daha sonra bizde işin üzerine eğilince Bootmgr, bootmgrx64.efi dosyaları editleyerek renkli görüntü oluşturma yine grub2 de animasyon ve melodi uefi ve legacy de wimboot yöntemini grub4dos da random ve animasyonu Grub4dos da random kodlarını yabancı sitelerde bmp resimleri sıkıştırarak .gz olarak kullanıyorlardı dünyada ilk defa .gfx menülere de  kodları değiştirerek yaptım fazla iddalı değil araştırın bulamaz kimse gfx menüye uygulandığını) Türkiye de  ve tnctr de ilk ben yapmıştım  ama onlardan hiç bahsetmedim yani gerek de duymamıştım yine kmboot da bir keresinde @crasadure hocamızda grub4dos daki random un kmboot a ait ilk olduğundan bahsetmişti şimdi sizde bahsedince yazma ihtiyacı hasıl oldu hayırlı olsun gülle güle kullansın tnctr ailesi 

Edited by serhat100
  • Like 1
  • Thanks 2

serhat100, 3 dakika önce yazdı:

benim 32bit işime hiç yaramıyor

Bemim de işime yaradığından falan değil üstad.  Olay şu ;  Benim projemde x32bit  wimboot'un tüm bağlantıları, tüm yolları tüm kodlarını hazır etmiştim. Yarım kalmasın diye istemiştim,  yoksa ben ne teknik servis ne de bilgi işlem elemanıyım.  Emekli bir kişi olarak sadece hobi olsun diye...  haaaa  birde   tabi şu mükemmelliyetçilik yapım olmasa  !!     :)  yaptığım multibootumun kendime bile faydası yok  yılda 1 defa ( belki )  format atacam da .......   ben onu  USB portuna gazoz kapağını taksam yine formatımı atarım ...   :D  

• Like 1
  • Haha 3

mephistooo2, 56 dakika önce yazdı:

@alive64 Master

I translated new sentences for the Grub2 File Manager project.

I also have a problem, it gives the error in the picture when building the new version.

hocam ewet hata var raporlamışsınız @alive64 üstad düzenler o düzenleyinceye kadar şunu kullanın hata almazsınız.

• Like 1
  • Thanks 1

@serhat100  ve @alive64 

Multiboot toolkit yapımcısı,multiboot toolkit grub2  versiyonunu alive64 ün grub2 si üzerinden update ettiğinde bir bug ile karşılaşmış. Update esnasında grubx64.efi dosyası oluşmadığını rapor etti. Mesajını ve bug ile alakalı videoyu a paylaşmış. 

Bu durumu @alive64 düzeltebilirmi acaba?

Yapımcının mesajı ve videosu:

I stopped update grub2 from A1live because I found a bug. Please report this bug to A1live: When I update new file from

the installation can not create a grubx64.efi.

Edited by crasadure
  • Thanks 1

26 minutes ago, crasadure said:

@ serhat100   and @ alive64 

The multiboot toolkit maker encountered a bug when updating the multiboot toolkit grub2 version over alive64's grub2. Reported that no grubx64.efi file occurred during update. He shared his message and a video about the bug. 

Can you  fix this situation @ alive64 ?

Producer's message and video:

I stopped update grub2 from A1live because I found a bug. Please report this bug to A1live: When I update new file from the installation can not create a grubx64.efi.

bug fixed. Thanks for report.

• Thanks 2

mephistooo2, 11 dakika önce yazdı:

@alive64 Master, still continues the same problem...

üstad grub-mkimage.exe yi değiştirdikten sonra düzelmiş olması gerekir

Arkadaşlar bu arada windows10 x86_x64 ikisi bir arada iso dosyasını hem leacy de hemde uefi de wimboot yöntemi ile boot etmeyi başardım pc de 4gb ram  var iso boyutu ise 7gb kadar 

• Like 1

• Editor
serhat100, 2 dakika önce yazdı:

üstad grub-mkimage.exe yi değiştirdikten sonra düzelmiş olması gerekir

Senin dediğin şekilde düzeldi zaten...

ben sadece alive usta bug fixlendi yazdığı halde hala aynı hatayı verdiği için geri dönüş yaptım... :rolleyes:

• Like 1

serhat100, 52 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar bu arada windows10 x86_x64 ikisi bir arada iso dosyasını hem leacy de hemde uefi de wimboot yöntemi ile boot etmeyi başardım pc de 4gb ram  var iso boyutu ise 7gb kadar 

arkadaşlar yarın install.wim ve install.esd testlerini yapayım wimboot yöntemi en kullanışlı yöntem olarak karşımıza çıkacak 

Arkadaşlar wimboot yöntemi ile yüksek boyutlu iso dosyasından yüklemede ram yetersizliği nedeniyle kurulum yapmıyorduk diye biliyordum ama 4gb ram lı bir pc de bu yöntem ile 7gb iso dosyasından kurulum yapılabilirligini gördüm. vede öyle kurulum hiçde uzun sürmüyor. 

• Thanks 1

serhat100, 23 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar wimboot yöntemi ile yüksek boyutlu iso dosyasından yüklemede ram yetersizliği nedeniyle kurulum yapmıyorduk diye biliyordum ama 4gb ram lı bir pc de bu yöntem ile 7gb iso dosyasından kurulum yapılabilirligini gördüm. vede öyle kurulum hiçde uzun sürmüyor. 

Üstad, son testlerini yaptıysan musadenle yeni sistemime bu yöntemini de eklemek isterim.

Arkadaşlar gerçekten ben amatörüm yaptığım profesyonellerin paylaşımlarını birleştirmek bazı kodlar da değişiklikler yapmak ve bunlardan yeni şeyler ortaya çıkarmak mesela grub2 file manager de Windows x64 x86 iso sunu wimboot ile boot edemiyoruz bende editleyerek boot ettirdim yaptığımın hepsi bu

• Like 1

Arkadaşlar windows10 x86 x64 iso dosyasından wimboot yöntemi ile legacy ve uefi de yükleme yapmak artık çok kolay  iso dosyasını indirin flashımızın ntfs kısmında ISO klasörü içerisine koyun iso adı koddaki adla aynı olsun başka yapmanız gereken bir şey yok 

legacy kodlarımız

if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then
menuentry "Windows10_x64_x86 iso'dan Wimboot yöntemi ile Kurulum [ISO]" --class iso {
 terminal_output gfxterm;
 insmod part_msdos
 insmod gzio
 insmod part_gpt
 insmod ext2
 insmod ntfs
 insmod fat
 terminal_output console;
 enable_progress_indicator=1;
 set root='(hd0,msdos2)'
 loopback loop (hd0,msdos1)/ISO/Windows10_x64_x86.iso 
 loopback wimboot ${prefix}/wimboot;
 loopback install ${prefix}/install.gz;
 set installiso=\\ISO\\Windows10_x64_x86.iso;
 save_env -f ${prefix}/null.cfg installiso;
 linux16 (wimboot)/wimboot;
 initrd16 newc:bootmgr:(wimboot)/bootmgr newc:bootmgr.exe:(wimboot)/bootmgr.exe newc:bcd:(wimboot)/bcd newc:boot.sdi:(wimboot)/boot.sdi newc:null.cfg:${prefix}/null.cfg newc:mount_x64.exe:(install)/mount_x64.exe newc:mount_x86.exe:(install)/mount_x86.exe newc:start.bat:(install)/start.bat newc:winpeshl.ini:(install)/winpeshl.ini newc:boot.wim:(loop)/x64/sources/boot.wim;
 cat ${prefix}/null.cfg;
}

uefi kodlarımız 

if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
menuentry "Windows10_x64_x86 iso'dan Wimboot yöntemi ile Kurulum [ISO]" --class wim {
 terminal_output gfxterm;
 insmod part_msdos
 insmod ntfs
 insmod wimboot
 terminal_output console;
 enable_progress_indicator=1;
 set root='(hd0,msdos2)'
 loopback loop (hd0,msdos1)/ISO/Windows10_x64_x86.iso
 loopback wimboot ${prefix}/wimboot.gz;
 loopback install ${prefix}/install.gz;
 set installiso=\\ISO\\Windows10_x64_x86.iso;
 save_env -f ${prefix}/null.cfg installiso;
 cat ${prefix}/null.cfg
 wimboot @:bootmgfw.efi:(wimboot)/bootmgfw.efi @:bcd:(wimboot)/bcd @:boot.sdi:(wimboot)/boot.sdi @:null.cfg:${prefix}/null.cfg @:mount_x64.exe:(install)/mount_x64.exe @:mount_x86.exe:(install)/mount_x86.exe @:start.bat:(install)/start.bat @:winpeshl.ini:(install)/winpeshl.ini @:boot.wim:(loop)/x64/sources/boot.wim;
 boot
}

windows iso x32 ve x64 iso sunu ayrıda koyabilirsiniz yeterki iso adları ile koddaki adlar uyumlu olsun

verdiğim install.gz dosyasını fat32 boot/grub içerisine koyunuz eskisiyle değiştiriniz.

• Thanks 2

• mephistooo2 changed the title to Altay Grub2fm Multiboot V7
  • mephistooo2 unpinned and locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...