Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

awengers44, 18 dakika önce yazdı:

@serhat100  Teşekkür ederim. Boot ediyor herhangi bir sorun yok , secure boot açık olduğunda boot etmedi sadece.  Uefi boot ettiğimde direk gelen disk bölümleri içinde  winpe ve iso dosyası çalıştırmada extra bir koda ihtiyÇ DUYMADAN NT6x ile sorunsuz çalışmakta kastım bu idi eksik anlattım kusura bakmayın. Grub4dos komutun,da ise seçip çalıştırınca aynı menüye geri dönüyor herhangi bir oynama yapmadım henüz. Son olarak ses nasıl disable edilir :D ve usb bellek çalıştırılıp boot edilince ilk gelen hoş geldiniz ekranında grup menu gelmeden bir tuşa basılınca sistem orda kalıyor tekrar res atıp boot etmek gerekiyor.

init.sh, init1.sh  dosyası içerisinde #export grub_sound_speed=110;  # baş tarafına konulursa sesi kesilir :D ayrıca clean.sh içerisinde #set grub_sound_speed=110;

menuentry "[GRUB4DOS] aLTay Multiboot 2019 Görsel Menü" --class G4D{
  insmod part_msdos
  insmod ntfs
  set root=(hd0,msdos2)
  set opts='map (hd0,0)/ISO/aLTayboot.iso (0xff);
  map --hook;
  chainloader (0xff);'
  linux $prefix/grub.exe --config-file=${opts} 

}

ilk boot ekranında bir tuşa basıldığında evet donuyor onu bende bilmiyorum.  belki animasyonların aktif olmasından kaynaklı olabilir kapatılıp test yapılabilir 

@alive64 üstad; Windows.iso ları legacy ve uefi  de boot ettiğimizde ram 'a yükleniyor kuruluma geçmeden restart  yapıyor tahminim start.bat komutlarından kaynaklı olabilir.

IMG_20190617_155839.jpg.ef03e89a36cd17aef3948a9f2a7b232d.jpg

burdan restart ediyor. E2B startup.bat dosyasını kullandım aynı problemle karşılaştım.

• Like 1

awengers44, 8 saat önce yazdı:

Grub4dos komutun,da ise seçip çalıştırınca aynı menüye geri dönüyor herhangi bir oynama yapmadım henüz.

@awengers44 hocam bende burayı atlamışım yarin düzenlediğim open.lua klasörünü vereyim onunla değiştir bende paylaştıktan sonra fark ettim düzenledim ama onunla ilgili kimseden geri dönüş olmadığı için öyle kaldı 

• Like 1

serhat100, 2 saat önce yazdı:

Sa. Arkadaşlar ram belleği en az 8gb olan biri uefi de wimboot yöntemi ile Windows.iso testi yapabilirmi Grub2 kodlarını versem 

arkadaşlar gerek kalmadı kendim test yaptım düşük boyutlu iso üzerinde grub4dos, grub2 legacy ve uefi de windows.iso, winpe.iso dosyalarını wimboot yöntemi ile boot oluyor ayrıca legacy de grldr içerisine kodları koydum grub2 den ve bcd  grldr çalıştırdığı için bcd  yöntemi ilede iso çalışıyor.

2 günden beri uğraşıyorum  pc yükleme ekranına geliyor restart  atıyor oysa belleğimiz yetersiz kalıyormuş ?

IMG_20190617_155839.jpg.ef03e89a36cd17aef3948a9f2a7b232d.jpg

Edited by serhat100
  • Like 1
  • Thanks 1

• 2 hafta sonra ...

@awengers44 hocam uefi de şunu bir test yapma imkanınız varmı test yapan arkadaşlar geri dönüş yaparsanız katkı sağlamış olursunuz.

menuentry "Windows iso Dosyalarını Boot etme UEFİ [ISO]" --class iso {
 terminal_output gfxterm;
 insmod part_msdos
 insmod ntfs
 insmod wimboot
 terminal_output console;
 enable_progress_indicator=1;
 set root='(hd0,msdos2)'
 loopback loop (hd0,msdos2)/Win10x64.iso;
 loopback wimboot ${prefix}/wimboot.gz ;
 loopback install ${prefix}/install.gz;
 set installiso=\\ISO\\Win10x64.iso;
 save_env -f ${prefix}/null.cfg installiso;
 cat ${prefix}/null.cfg
 wimboot @:bootmgfw.efi:(wimboot)/bootmgfw.efi @:bcd:(wimboot)/bcd @:boot.sdi:(wimboot)/boot.sdi @:null.cfg:${prefix}/null.cfg @:mount_x64.exe:(install)/mount_x64.exe @:mount_x86.exe:(install)/mount_x86.exe @:start.bat:(install)/start.bat @:winpeshl.ini:(install)/winpeshl.ini @:boot.wim:(loop)/sources/boot.wim;
}

• Like 1

serhat100, 11 saat önce yazdı:

@awengers44 hocam uefi de şunu bir test yapma imkanınız varmı test yapan arkadaşlar geri dönüş yaparsanız katkı sağlamış olursunuz.

menuentry "Windows iso Dosyalarını Boot etme UEFİ [ISO]" --class iso {
 terminal_output gfxterm;
 insmod part_msdos
 insmod ntfs
 insmod wimboot
 terminal_output console;
 set root='(hd0,msdos2)'
 loopback loop (hd0,msdos2)/Win10x64.iso;
 loopback wimboot ${prefix}/wimboot.gz ;
 set installiso=\\ISO\\Win10x64.iso;
 cat ${prefix}/null.cfg
 wimboot @:bootmgfw.efi:(wimboot)/bootmgfw.efi @:bcd:(wimboot)/bcd @:boot.sdi:(wimboot)/boot.sdi @:null.cfg:${prefix}/null.cfg @:mount_x64.exe:(install)/mount_x64.exe @:mount_x86.exe:(install)/mount_x86.exe @:start.bat:(install)/start.bat @:winpeshl.ini:(install)/winpeshl.ini @:boot.wim:(loop)/sources/boot.wim;
}

Wimboot için gerekli dosyalar nedir? Ben test edebilirim.

• Like 1

Arkadaşlar grub2 multiboot da  uefi ve legacy de wimboot yöntemi ile Windows u iso dan kurulum yapma artık  çözülmüştür.

dikkat etmemiz gereken windows iso adının kısa tutulması mesela Win8.1_Turkish_x64.iso muzu şu şekilde kısaltırsak Win8.1.iso bunda da dikkat etmemiz gereken iso adını Win8.1.iso bu şekilde değiştirdik ama resimde de göründüğü gibi iso kayıt adınında aynı olması 

bu şekilde flashımıza iso yu kopyalarsak hata alırız

243568292_EkranAlnts.PNG.43d0360069562df53be57c52b67d7b43.PNG

iso adını değiştirdiğimizde yani doğru olanı böyle olmalı

1561656917_EkranAlnts1.PNG.b156b72b768734b4863ebbc0bdd4bff7.PNG

Legacy kodlarımız

fi
if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then
menuentry "Windows iso Dosyalarını Boot etme Legacy [ISO]" --class iso {
 terminal_output gfxterm;
 insmod part_msdos
 insmod ntfs
 terminal_output console;
 set root='(hd0,msdos2)'
 loopback loop (hd0,msdos1)/ISO/Win8.1.iso 
 loopback wimboot ${prefix}/wimboot;
 set installiso=\\ISO\\Win8.1.iso;
 linux16 (wimboot)/wimboot;
 initrd16 newc:bootmgr:(wimboot)/bootmgr newc:bcd:(wimboot)/bcd newc:boot.sdi:(wimboot)/boot.sdi newc:null.cfg:${prefix}/null.cfg newc:mount_x64.exe:(install)/mount_x64.exe newc:mount_x86.exe:(install)/mount_x86.exe newc:start.bat:(install)/start.bat newc:winpeshl.ini:(install)/winpeshl.ini newc:boot.wim:(loop)/sources/boot.wim;
 boot;
}

Uefi kodlarımız

fi
if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
menuentry "Windows iso Dosyalarını Boot etme UEFİ [ISO]" --class iso {
 terminal_output gfxterm;
 insmod part_msdos
 insmod ntfs
 insmod wimboot
 terminal_output console;
 set root='(hd0,msdos2)'
 loopback wimboot ${prefix}/wimboot.gz;
 cat ${prefix}/null.cfg
 boot
}

üç gündür kafa patlatıyom :help: gayet stabil olarak çalışmaktadır.   :yahoo:ama değdi sonuçta netice almak.

• Like 2
  • Thanks 2

serhat100, 03.07.2019 - 11:14 yazdı:

Arkadaşlar grub2 multiboot da  uefi ve legacy de wimboot yöntemi ile Windows u iso dan kurulum yapma artık  çözülmüştür.

dikkat etmemiz gereken windows iso adının kısa tutulması mesela Win8.1_Turkish_x64.iso muzu şu şekilde kısaltırsak Win8.1.iso bunda da dikkat etmemiz gereken iso adını Win8.1.iso bu şekilde değiştirdik ama resimde de göründüğü gibi iso kayıt adınında aynı olması 

bu şekilde flashımıza iso yu kopyalarsak hata alırız

243568292_EkranAlnts.PNG.43d0360069562df53be57c52b67d7b43.PNG

iso adını değiştirdiğimizde yani doğru olanı böyle olmalı

1561656917_EkranAlnts1.PNG.b156b72b768734b4863ebbc0bdd4bff7.PNG

Legacy kodlarımız

fi
if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then
menuentry "Windows iso Dosyalarını Boot etme Legacy [ISO]" --class iso {
 terminal_output gfxterm;
 insmod part_msdos
 insmod ntfs
 terminal_output console;
 set root='(hd0,msdos2)'
 loopback wimboot ${prefix}/wimboot;
 linux16 (wimboot)/wimboot;
 initrd16 newc:bootmgr:(wimboot)/bootmgr newc:bcd:(wimboot)/bcd newc:boot.sdi:(wimboot)/boot.sdi newc:null.cfg:${prefix}/null.cfg newc:mount_x64.exe:(install)/mount_x64.exe newc:mount_x86.exe:(install)/mount_x86.exe newc:start.bat:(install)/start.bat newc:winpeshl.ini:(install)/winpeshl.ini newc:boot.wim:(loop)/sources/boot.wim;
 boot;
}

Uefi kodlarımız

fi
if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
menuentry "Windows iso Dosyalarını Boot etme UEFİ [ISO]" --class iso {
 terminal_output gfxterm;
 insmod part_msdos
 insmod ntfs
 insmod wimboot
 terminal_output console;
 set root='(hd0,msdos2)'
 loopback wimboot ${prefix}/wimboot.gz;
 cat ${prefix}/null.cfg
 boot
}

üç gündür kafa patlatıyom :help: gayet stabil olarak çalışmaktadır.   :yahoo:ama değdi sonuçta netice almak.

Üstad test etme şansım yok ama bu değerli bilgiyi forumda paylaştığın için teşekkür ederim. Sayende Wimboot yöntemi ile hem Wim dosyasından hem ISO üzerinden kurulum yapılabildiği de ortaya çıktı...yeni bir windows kurulum yöntemi daha ortaya çıkmış oldu sayende...gayret ve çabalarınızın devamını dilerim...konuyu ve gelişimleri takip ediyorum...tatilde olsam bile  ?

• Thanks 1

5 hours ago, mephistooo2 said:

Of course ...

Thank you very much...

"grub2 binary build" has became a seperate repository since many people just want to download grub2 without filemanager.

You could download it from 

Please register to see this content.

• Like 1

• Editor

@serhat100 üstat Grub2 File manager son sürümü build edildiğine efi dosyalarının yanında bir de grubfm.iso dosyası oluşuyor.

grubfm.iso dosyasını grub4dos menüsü üzerinden nasıl boot edebilirim?

Düzenleme:

Buldum :rolleyes:

title Grub2 Dosya Yoneticisi
find --set-root /IMAGES/grubfm.ISO
map /grubfm.ISO (0xff) || map --mem /IMAGES/grubfm.ISO (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)
Edited by mephistooo2

mephistooo2, 29 dakika önce yazdı:

@serhat100 üstat Grub2 File manager son sürümü build edildiğine efi dosyalarının yanında bir de grubfm.iso dosyası oluşuyor.

grubfm.iso dosyasını grub4dos menüsü üzerinden nasıl boot edebilirim?

map --mem /grubfm.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)

merhaba @alive64 usta; wimboot yöntemi ile win10_x86_x64.iso yüklemesinde boot.wim ve install.wim dosyaları x64 klasörü ile x86 klasörü içerisinde olduğundan install.gz klasöründeki start.bat dosyasındaki kodları ona göre düzenleyebilirmisin. Teşekkür ederim . 

boot.wim:(loop)/x64/sources/boot.wim;

start.bat 

1218613384_EkranAlnts1.PNG.3777ccac25f80582a4b089186f1ffd85.PNG

Edited by serhat100

• mephistooo2 changed the title to Altay Grub2fm Multiboot V7
  • mephistooo2 unpinned and locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...