Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

awengers44, 3 saat önce yazdı:

@serhat100 olmadı hocam.. :( anydesk verebilirim müsait olduğunuzda 

@awengers44hocam bu işler sizin için kolay olsa gerek ;) baktınızki benim paylaştığım multibootdaki ekstralar sizin sisteme uymuyor sizinkini bu sisteme taşıyın? mesela main.cfg dosyanızı bununla değiştirin theme klasörünü yazı fontunu sizin için ayrıcalık olarak gördüklerinizi bu sisteme taşıyın aynı şey fark eden bişey yok yani sizin sistemde bu çalışmaz ama bu sistem de fevkalade çalışır:rolleyes:

Misafir vardı cevap yazamadım kusura bakma kardeşim :) önce senin sisteme entegre etmeye çalıştım ama istediğim ayar ve özelliklere kavuşamadım :D tamamen benim suçum çok özelleştirme yapıyorum.. Ancak sistemin çok güzel ve  farklı özellikleri bir araya getirmiş ve çok emek vermişsin Allah razı olsun bizimlede paylaştın. Tema ve bazı kişisel özellikleri veriyorum ondan yana sıkıntı yok ancak ben çalışmamı çevremde olan arkadaşlarla da paylaştığım için tarifini ve kendilerine göre özelleştirmeyi anlatmak benim açımdan çok zor oluyor ? o yüzden menü ve içeriği hazır olan çalışmaya sadece bir özelliği entegre etmek daha kolaymış gibi geldi ancak başarılı olamadım. Aioboot uzun süredir işimi görüyor ama bazı kısımları anlamak ve anladığımızı anlatmak zaman alıyor veya anlaşılmıyor. Senin çalışman için ise extra hiç bir şey yapmadan iso ve wim dosyalarım usb belleğin ntfs kısmında bulunuyor ve seçip çalıştırıyorum Rabbim ecrinin karşılığını ziyadesiyle versin kardeşim. Benim açımdan müthiş bir kolaylık oldu Allah celle ve ala senden razı olsun.

awengers44, 1 saat önce yazdı:

önce senin sisteme entegre etmeye çalıştım ama istediğim ayar ve özelliklere kavuşamadım :D 

Üstad o ayar ve özellikler nelerdir çok özel değilse paylaşın bir ara bizde deneyelim. ? Allah sizden de razı olsun 

Edited by serhat100
  • Like 1

Güncellemeden sonra 50 kişi indirmiş 2 kişi geri dönüş yaptı biri @awengers44üstad birde bir arkadaş özel mesaj atmış işin ilginç olan yanı uefi de secure boot hatası var demek oluyor ki ya indirenler memnun olmadı yada güzellik olsun diye indirmiş hiç bakmamış sağlık olsun yapacak bişey yok herkeze esenlikler dilerim. 

• Like 1

serhat100, 32 dakika önce yazdı:

Güncellemeden sonra 50 kişi indirmiş 2 kişi geri dönüş yaptı biri @awengers44üstad birde bir arkadaş özel mesaj atmış işin ilginç olan yanı uefi de secure boot hatası var demek oluyor ki ya indirenler memnun olmadı yada güzellik olsun diye indirmiş hiç bakmamış sağlık olsun yapacak bişey yok herkeze esenlikler dilerim. 

Hocam ben v2 versiyonunda secureboot hatası almadım ama v3,de vardı bende yazdığımı sanıyordum :D elimde olan efi dosyası ile değiştiğimde grub2 hatası aldım ama (bcd) uefi çalışmıştı. Güzellik olsun diye indirip bakmamışlarmı yoksa tatil dönemine denk geldi bilmiyorum ancak emeğinin hakkına değecek ilgi olmadığı kesin. Nasibi olmayan veya karışık görenler konuya yazsa en azından bir çok kişi istifade ederdi. Ancak sen yinede canını sıkma hocam zaten kendine hazırladığın sistemi bizlere paylaştın değerini anlayan anlar çokda önemli değil :) 

Ayar ve özellikleri sormuştun oda çok özellikler taşıyan şeyler değil ancak nt6 ile hazırlanmış server ve bir kaç win7 dosyası ile alakalı grub4dos çalıştırma hatası aldım grldr düzenleyip değiştiğimde ise bu defa senin menüler düzgün çalışmadı muhtemelen benim doğru zamanıma denk gelmedi herhalde :D senin sistemine suç atamam çok emek verilmiş ve farklı sistemleri bir arada çalıştırma özelliğine kavuşturmuşsunuz. Diğer bir özellik ise hkboot ile birlikte gelen tek tık ile yükleme çalışmasını kendime göre yeniden düzenleyip programlarını güncellemiştim ve sadece uefi (fat32) alanı oluşturup 7 gb olan iso dosyaları kopyalayıp boot veriyordum kalan ntfs alanı içinde kopyalama sonunda otomatik biçimlendirip bitiriyordum. Şimdi ise anhdvboot ile program çok gelişmiş ve çok güzel yeni kodlar eklenmiş zaman buldukça onunla uğraşıyorum aradan geçen zaman çok şeyi unutturmuş eğer tekrar düzgün çalıştırırsam haberdar ederim inşaAllah :) Selam ve Dua ile...

• Thanks 1

Eyvallah @awengers44hocam hiç problem değil eleştiriye açığım isteyen kullansın istemeyen kullanmasın tek derdim tartışılsa daha güzele ulaşılacağını daha Bi yenilik ler ortaya çıkarırız diye düşünmüştüm. Hocam fat kısmını neden o kadar büyük tutuyorsun ki bence boyutu düşür programlarını iso wim winpe dosyalarını ntfs kısma koy  çalışmanı görmek isterim yarın uefi boot sorununu düzeltelim 10 gün pek sık foruma giremiyecem. 

• Thanks 1

Bizim isanlarımız ya göğe kaldırır veya yere çarpar orta ayarı pek yok :) ama iş işten geçince peşinden ah vah etmesini bilirler forumdaki bazı kişiler geçmişte çok çalışkan ve paylaşmcı arkadaşları gömdü.

Ancak senin çalışman bana görede çok yenilikçi bir işlevde sadece daha az kişiselleştirme olursa hoş olur belkide ;) 

Daha önceleri ihtiyaç vardı ancak şimdi o ihtiyaç kalmadı ama tedbir olsun diye farklı winpe çalışma ve apps.wim dosyaları için alan ayırırdım şimdilerde 2 veya 3 gb fazla fazla yeterli oluyor. Hatta bu aralar sadece bootisx64 kullanıyorum diğer araçlara pek ihtiyacım kalmadı ntfs kısmında ise her zaman işlevsellik olduğu için sıkıntı olunca formatlanıp tekrar dosyalar ekleniyor ama fat32 kısmı genelde gizli sadece değişiklik ihtiyacı olursa açarım. Test edilecek herhangi bir kısım olursa gönderin bakalım hocam, olmazsa zaman bulunca mesaj atmanız kafi inşaAllah.

Arkadaşlar uefi deki boot sorununu şu şekilde aşıyoruz FAT kısmında EFI/boot klasörü içerisindeki grubx64_real.efi adlı dosyanın adını grubfmx64.efi diye değiştiriyoruz uefi de boot olacaktır. iyi günlerde kullanın.

awengers44, 17.07.2019 - 16:21 yazdı:

@serhat100 olmadı hocam.. :( anydesk verebilirim müsait olduğunuzda 

hocam Anhdv_Boot_2019_190515 bütün dosyalarını sisteme enteğre edebilirim yalnız müsait olduğumda inş. 2 hafta kadar sonra.

keyfoagam, 2 dakika önce yazdı:

evet şimdi legacy aldım bu ekranda tepki yok sadece yönler çalışıyor. bilgisayarı kapat dahi çalışmadı.

yönler çalışıyor derken?

• Like 1

keyfoagam, 2 dakika önce yazdı:

yani aşağı yukarı menu geçiliyor. ama kesinlikle menu girmeye çalışınca izin vermiyor. ,

hocam sizin flashın bölüm tablosu bu şekildemiEkran.PNG.2477ba368f77996f0b22f7419987673f.PNG

Edited by serhat100

keyfoagam, 3 dakika önce yazdı:

bölüm tablosun da ne yaptıysam ilk no 0 a fat 32 alamadım. her seferinde ntfs 0 a geliyor. 

hocam bir bölüm tablosu resmi kormusun. çok hayret ediyorum benim uefi boot için grubx64_real.efi adını değiştirin dediğimde sen nasıl değiştirdin uefi de ekran görüntüsü var tepki yok dedin hayretler içerisindeyim 

Edited by serhat100

serhat100, 15 dakika önce yazdı:

hocam sizin flashın bölüm tablosu bu şekildemiEkran.PNG.2477ba368f77996f0b22f7419987673f.PNG

@keyfoagam arkadaşım flashını şu şekilde olacak şekilde oluştur boyutları senin istediğin kadar ayarla fat32 boyutu fazla olmasına gerek yok bizim bütün  programlarımız ntfs kısmına koyacağız o yüzden fat32 kısmında yalnızca grub dosyaları olacak oluşturduktan sonra FAT32 klasörünü flashımızın fat32 kısmına koyuyoruz. sonra bootice programımızla 

2018081383_EkranAls.PNG.006270e2cb58a4a3dd5db007c4b22ceb.PNG

aşağıdaki görüntüde olduğu gibi flasımızın bölümü oluşacak flashı pc den çıkar sonra tekrar tak.

814374477_EkranAlnts.PNG.75a7d7c155b28b8899cc8542f26d7a25.PNG

flashımızın ntfs kısmı aktif olmuş ve paylaştığımız NTFS klasöründeki dosyaları buraya kopyala ekstra ne eklersen

ekle iso wim wimpe nereye korsan koy hiç önemi yok ondan sonra buraya flasın ve multiboot görüntülerini koyacaksın

• Thanks 1

Acronis True Image ile boş bir FDD ye geri atıldığında FDD nizin yapısı bu multiboot'a uygun hale gelecektir.  İlgili dosyaları ( FAT32 ya da NTFS ) bölümlerine kopyala yapıştır yapılarak sistem hazır hale gelecektir.     NOT : FDD yapısı 32GB a göre yapılmış olup  bölümleri istediğiniz boyutlara 3.parti yazılımlarla getirebilirsiniz.

Please register to see this content.

• Like 1

UZUNLAR, 21 dakika önce yazdı:

Acronis True Image ile boş bir FDD ye geri atıldığında FDD nizin yapısı bu multiboot'a uygun hale gelecektir.  İlgili dosyaları ( FAT32 ya da NTFS ) bölümlerine kopyala yapıştır yapılarak sistem hazır hale gelecektir.     NOT : FDD yapısı 32GB a göre yapılmış olup  bölümleri istediğiniz boyutlara 3.parti yazılımlarla getirebilirsiniz.

Please register to see this content.

Allah razı olsun hocam biz neler ile uğraşıyormuşuz da haberimiz yok. Daha flashın bölümlerini oluşturamamışız ki multiboota da geçelim 

Arkadaşlar uefi deki boot sorununu şu şekilde aşıyoruz FAT kısmında EFI/boot klasörü içerisindeki grubx64_real.efi adlı dosyanın adını grubfmx64.efi diye değiştiriyoruz uefi de boot olacaktır. iyi günlerde kullanın.
Üstad dosya ismi değişince sanal makinede uefi ile giriş yapabildim. Akşam gerçek makinede deneme yapacağım.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Like 1

On 7/17/2019 at 7:13 PM, mephistooo2 said:

@alive64 master

I tried on at least 6-7 machine in the workplace, when I boot the GrubFM.iso file with the Grub4DOS command, it works very, very slow. You think the PC is frozen, but the computers I've tried are powerful hardware.

I have tried at least 6-7 machines in the workplace, and when I boot the GrubFM.iso file with the Grub4DOS command, it works very, very heavily. You think the PC is frozen, but the computers I've tried are powerful hardware.

Edit:

I solved the problem ^_^

I solved the problem ^_^

The scheme is as follows:

The scheme is as follows:

Grub4DOS => Grub2 => grubfm.iso

Grub2 via Grub4DOS :

I call Grub2 via Grub4DOS:

find --set-root /GRUB/i386-pc/core.img
kernel /GRUB/i386-pc/core.img
boot

grubfm.iso via Grub2:

I also call the grubfm.iso file via grub2:

menuentry "Grub2FM" --class grub2 --hotkey=3{
          insmod part_msdos
          insmod ntfs
          set root=(hd0,msdos2)
          set opts='map (hd0,0)/grub/grubfm.iso (0xff);
          map --hook;
          chainloader (0xff);'
          linux $prefix/grub.exe --config-file=${opts} 
        }

The file grubfm.iso runs very slowly when it is booted from Grub4DOS, but it runs very well when it is booted from Grub2.

The Grubfm.iso file runs very heavy when booted from Grub4DOS, but runs serial when booted from Grub2.

GRUB4DOS has built-in USB driver. Maybe a bug in GRUB4DOS?

• Like 1

@serhat100 Kurulumu başarıyla gerçekleştirdim. Ancak bir istirhamım olacak bunun kurulumunu bu kadar dallanıp budaklandırmadan yapmanın bir yolu yok mu ? Fazla karışık azda olsa benim bu işlere ilgim var biraz kurcalayınca ne nereye gidecek kopyalanacak biliyorum. Bunu bir tib yediği halinde versen bence çok daha iyi olacak.

Emre028, 16 saat önce yazdı:

@serhat100 Kurulumu başarıyla gerçekleştirdim. Ancak bir istirhamım olacak bunun kurulumunu bu kadar dallanıp budaklandırmadan yapmanın bir yolu yok mu ? Fazla karışık azda olsa benim bu işlere ilgim var biraz kurcalayınca ne nereye gidecek kopyalanacak biliyorum. Bunu bir tib yediği halinde versen bence çok daha iyi olacak.

@Emre028 üstad  teşekkür ederim öneriniz  ve temenniniz için  üstad multiboot konusuna aşina ve biligisi olan için çok kolay yalnızca flashı 2 bölüme (NTFS-FAT32) bölmenin ve bu bölümlere kpyalamanın kopyaladıktan sonra içeriğinin doldurulması çok zor bişi değil ama haklısınız acemi arkadaşlar herşeyin hazır bir şekilde sunulmasını istiyorlar ama azıcık anlamaya çalışmak ve birşeyler öğrenmek adına büyük bir fırsat ama kendileri bilir dedğiniz gibi yapıp iso-wim-wimpe dosyaları çerisinde kalıp halinde tib şeklinde paylaşsak ne öğrenme ihtiyacı hasıl olur nede kendilerini geliştirirler ama saygı duyuyorum benim yapma imkanım yok forumdan arkadaşlardan yapabilecek arkadaşlarımıza da teşekkür ederiz ayrıca hiçbir beklentim olmadığı için (Çünkü Kendi şahsi ihtiyacım için oluşturulmuş ama herkese hitap edebilecek Farklı Bir multiboot arzu eden kurar test eder şahsi fikrim arkadaşların kurup kulllanmaması benim için çokda önemli  değil ben paylaştım beyenen ihtiyaçlarına hitap eden kullanır.) Animasyon, Görsellik konusunda ilkleri bir araya getiridiğimiz , otomatik kurulum yöntemleri ile neyin nereye konulması gerektiğinin çok önemli olmadığı bir Multiboot mesela otomatik iso dosyalarını araştır bul ve boot etme yöntemi grub2 file manager dosyaları ve grub4dos özellikleri  sayasinde flash ve hdd üzerinde herhangibir yere koyduğunuz windows iso ve linux tabanlı dosyları her hangi bir koda gerek kalmadan kurulum yapabilme  inceliklere sahip yinede tib uzantılı olarak hazırlayıp sunmak isteyen olursa forum herkese açık herkese teşekkür ederim esenlikler dilerim.

Edited by serhat100
  • Like 2

• 2 hafta sonra ...
  • mephistooo2 changed the title to Altay Grub2fm Multiboot V7
  • mephistooo2 unpinned and locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...