Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

17 hours ago, serhat100 said:

@alive64 ? evet yanıldım sanırım benim pc den kaynaklı arada bir yine aynı görüntü geliyor ama arka planda devam ediyor sadece görünmüyor ilk paylaştığım resim ekranda oluyor artık bios ile mi ilgili anlamadım ?

sorry, I can't understand.

btw, how to create install.gz with FAT filesystem?

alive64, 2 saat önce yazdı:

sorry, I can't understand.

btw, how to create install.gz with FAT filesystem?

install.gz yi 7-zip ile oluşturunca FAT olarak kaydediyor. arada bir ilk paylaştığım resimde duruyor ama arka planda kurulum devam ediyor.

serhat100, 2 saat önce yazdı:

install.gz yi 7-zip ile oluşturunca FAT olarak kaydediyor. arada bir ilk paylaştığım resimde duruyor ama arka planda kurulum devam ediyor.

Hocam böyle bir durumda komutun işlem yaptığını kullanıcıya göstermek için legacy, uefi fark etmez menuentry başlığının hemen altına bilgi mesajı koyun kullanıcı beklesin.

echo "HDCLONE6 ISO Dosyası yükleniyor lütfen bekleyin..."

• Like 1

@alive64 üstad ve  forumdaki üstadların çözüm için fikirlerini almak isterim  Legacy de bios ile alakalı (QEMU ile denediğimde sorun olmuyor) olduğunu düşündüğüm sorun ile alakalı video izlendiği zaman görünmektedir grub2 de aşağıdaki  kodlar ile yaşadığım problem yalnızca Legacy de oluyor. 

menuentry "Windows 7sp1_8.1_10 x32_x64 Kurulum [Bootmgr]" --class wim {
      set root='(hd0,msdos2)'
      search --file /boot/bootmgr --set=root
      insmod ntfs
      insmod ntldr     
      ntldr (hd0,msdos2)/boot/bootmgr
  }

Legacy Grub2 Multiboot bootmgr ve wimboot da ara sıra  karşılaştığım sorun ile ilgili video: 

UEFI de Problemsiz yükleniyor onunla ilgili video: 

Please register to see this content.

awengers44, 4 saat önce yazdı:

Hocam böyle bir durumda komutun işlem yaptığını kullanıcıya göstermek için legacy, uefi fark etmez menuentry başlığının hemen altına bilgi mesajı koyun kullanıcı beklesin.

echo "HDCLONE6 ISO Dosyası yükleniyor lütfen bekleyin..."

hocam bootmgr bcd yi arka planda açıyor seçeneklerden birini seçip enter yaptığımda o münüye geçiş yapıyor video da bcd menüde ilk sırada grub2 ye geri çıkması için g2ldr komutu var ordan geri geliyor veya yön tuşu ile aşağı kaydırıp enterlediğimde o menüye geçiş yapıyor ama bu işlemleri göremiyoruz yani hata iletisini echo '' '' yöntemiyle görmemizin imkanı yok .

Edited by serhat100

Üstad, sorunun yükleme esnasında resmin ekranda işlem yokmuş gibi takılı kalması olarak anladım :) benim masa üstü pc de çakışan komut leptop,da grub4dos,a düşüyor. Elbette her komut ve işlem tüm donanımlarda aynı sonucu vermez, o yüzden alternatif kurulumların olması gerekli ki sizin sistem için nacizane tavsiyem legacy,de her sistem için ayrı bcd ve bootmgr hazırlayıp adres tanımı ile direk çalıştırmış olursunuz. Menüler arasında çok gezmek sağlıklı sonuç vermiyor ve bazen hata oluşturuyor. Aklıma gelen başka bir şey olursa tekrar yazarım hocam. 

• Thanks 1

52 minutes ago, serhat100 said:

menuentry "Windows 7sp1_8.1_10 x32_x64 Kurulum [Bootmgr]" --class wim {
      set root='(hd0,msdos2)'
      search --file /boot/bootmgr --set=root
      insmod ntfs
      insmod ntldr     
      ntldr (hd0,msdos2)/boot/bootmgr
  }

Legacy Grub2 Multiboot bootmgr ve wimboot da ara sıra  karşılaştığım sorun ile ilgili video: 

switch to 'console' terminal.

terminal_output console

and set 'gfxpayload' properly

for example

set gfxpayload=auto

or

set gfxpayload=keep

54 minutes ago, serhat100 said:

UEFI de Problemsiz yükleniyor onunla ilgili video: 

where is the problem?

• Thanks 1

alive64, 17 dakika önce yazdı:

switch to 'console' terminal.

terminal_output console

and set 'gfxpayload' properly

for example

set gfxpayload=auto

or

set gfxpayload=keep

if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then
     menuentry "Windows10 iso'dan Kurulum [sources/boot.wim] [ISO]" --class iso {
      insmod part_msdos
      insmod ntfs
      terminal_output console;
      set gfxpayload=keep
      enable_progress_indicator=1;
      set root='(hd0,msdos2)'
      loopback loop (hd0,msdos1)/ISO/Windows10.iso 
      loopback wimboot ${prefix}/wimboot;
      loopback install ${prefix}/install.gz;
      set installiso=\\ISO\\Windows10.iso;
      save_env -f ${prefix}/null.cfg installiso;
      cat ${prefix}/null.cfg
      linux16 (wimboot)/wimboot;
      initrd16 newc:bootmgr:(wimboot)/bootmgr newc:bootmgr.exe:(wimboot)/bootmgr.exe newc:bcd:(wimboot)/bcd newc:boot.sdi:(wimboot)/boot.sdi newc:null.cfg:${prefix}/null.cfg newc:mount_x64.exe:(install)/mount_x64.exe newc:mount_x86.exe:(install)/mount_x86.exe newc:start.bat:(install)/start.bat newc:winpeshl.ini:(install)/winpeshl.ini newc:boot.wim:(loop)/sources/boot.wim;
      boot;
  }

şimdi bu şekilde test edecem. 

malesef çözüm olmadı 

Edited by serhat100

@alive64 Teşekkür ederim :thumbsup:

legacy : bootmgr/BCD

terminal_output console;
      insmod ntfs
      insmod ntldr     
      set root='(hd0,msdos2)'
      search --file /boot/Bootmgr --set=root
      ntldr (hd0,msdos2)/boot/Bootmgr

legacy: windows iso wimboot metod

enable_progress_indicator=1;
      terminal_output console;
      insmod part_msdos
      insmod ntfs
      set root='(hd0,msdos2)'
      loopback loop (hd0,msdos1)/ISO/Windows10.iso 
      loopback wimboot ${prefix}/wimboot;
      loopback install ${prefix}/install.gz;
      set installiso=\\ISO\\Windows10.iso;
      save_env -f ${prefix}/null.cfg installiso;
      cat ${prefix}/null.cfg
      linux16 (wimboot)/wimboot pause;
      initrd16 newc:bootmgr:(wimboot)/bootmgr newc:bootmgr.exe:(wimboot)/bootmgr.exe newc:bcd:(wimboot)/bcd newc:boot.sdi:(wimboot)/boot.sdi newc:null.cfg:${prefix}/null.cfg newc:mount_x64.exe:(install)/mount_x64.exe newc:mount_x86.exe:(install)/mount_x86.exe newc:start.bat:(install)/start.bat newc:winpeshl.ini:(install)/winpeshl.ini newc:boot.wim:(loop)/sources/boot.wim;
      boot;

:yahoo::yahoo::yahoo:

• Thanks 1

serhat100, 21 saat önce yazdı:

@alive64

hocam bootmgr bcd yi arka planda açıyor seçeneklerden birini seçip enter yaptığımda o münüye geçiş yapıyor video da bcd menüde ilk sırada grub2 ye geri çıkması için g2ldr komutu var ordan geri geliyor veya yön tuşu ile aşağı kaydırıp enterlediğimde o menüye geçiş yapıyor ama bu işlemleri göremiyoruz yani hata iletisini echo '' '' yöntemiyle görmemizin imkanı yok .

Merhaba @serhat100 hocam

insmod progress

Bu komutu kodlarına ekleyip denermisin?

Grub yüklemesi yaparken bu komut yüklenen işlemleri ekranın üstünde gösteriyor. Belki sizin komutlarınizi yüklerken de arkada yapılan işlemlerin çıktısını ekrana yazdırılabilir.

Edited by By_FaRuK

By_FaRuK, 9/28/2019 - 12:49 PM yazdı:

Merhaba @serhat100 hocam

insmod progress

Bu komutu kodlarına ekleyip denermisin?

Grub yüklemesi yaparken bu komut yüklenen işlemleri ekranın üstünde gösteriyor. Belki sizin komutlarınizi yüklerken de arkada yapılan işlemlerin çıktısını ekrana yazdırılabilir.

merhaba @By_FaRuK hocam önerinizi yeni test etme imkanım oldu hocam ewet dediğiniz gibi insmod progress ile yapılan işlemleri görebiliyoruz mesela windows bootmgr  yi çalıştırmak  için search --file /boot/bootmgr --set=root         ntldr /boot/bootmgr komutlarını kullandığımızda insmod progress komutu bootmgr nin yüklenmesi aşamasını görebiliyoruz onda problem yok problem bootmgr yüklenip bcd yi görüntülemeye geldiğinde grub2 set gfxpayload ekranında kalıyor ama arka planda bcd yüklü videoda bootmgr yi yüklendikten sonra bcd de ilk sırada grub2 ye geri çıkmak için g2ldr yi kullandım orda set gfxpayload ekranda iken görmediğim halde enterliyorum ve grub2 ye geri dönüş yapıyor veya yön tuşu ile herhan gibirisini seçip enterlediğimde o menüye geçiş yapıyor ama arka planda, ekranda bu işlemleri göremiyoruz tüm seçenekleri ve tavsiyeleri denedim sonuç aynı yinede öneriniz için teşekkür ederim.  (Bu kodlar uefi de hiç bir problem olmaksızın çalışıyor legacyde yaşıyorum anlayamadım)   

Arkadaşlar grub4dos  Fat32 (hd0,0) de çağıraçağımız iso dosyası ntfs (hd0,1) de  şu komutlar ile ulaşamıyorum  

map --unhook
map --unmap=0:0xff && map --rehook
savedefault +1
ls /aLTay/shifthd.bat > nul || find --set-root --devices=hf /aLTay/shifthd.bat
/aLTay/shifthd.bat
root (hd0,1)
map --mem /ISO/Windows10.iso (0xff)   (iso dosyasını bulamıyor)
map --hook root (hd0) (hd1) 
map --mem ()/boot/wimboot (wimboot) map --mem ()/boot/grub/install.gz (install)
cat (hd0,0)/boot/grub/null.cfg
kernel (wimboot)/wimboot rawbcd 
initrd @Windows10.iso.tag=/boot/bcd @bootmgr=(wimboot)/bootmgr @bootmgr.exe=(wimboot)/bootmgr.exe @bcd=(wimboot)/bcd @boot.sdi=(wimboot)/boot.sdi @null.cfg=(hd0,0)/boot/grub/null.cfg @mount_x64.exe=(install)/mount_x64.exe @mount_x86.exe=(install)/mount_x86.exe @start.bat=(install)/start.bat @winpeshl.ini=(install)/winpeshl.ini @boot.wim=/sources/boot.wim;
boot

bu kodlara göre ne önerirsiniz:help:

@alive64 Selam üstad; aşağıdaki grub4dos komutları ile resimde görünen hatayı almaktayım çözümü konusunda yardımcı olabilirmisin.

title WINDOWS ISO Yuklemesi wimboot method
map /ISO/Windows10.iso (0xff)
map --hook 
root (0xff)
kernel (hd0,1)/aLTay/wimboot/wimboot 
initrd @null.cfg=(hd0,1)/aLTay/wimboot/null.cfg @start.bat=(hd0,1)/aLTay/wimboot/start.bat @winpeshl.ini=(hd0,1)/aLTay/wimboot/winpeshl.ini @bcd=/boot/bcd @boot.sdi=/boot/boot.sdi @boot.wim=/sources/boot.wim 
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
map --hook
boot 

Edited by serhat100

awengers44, Şimdi yazdı:

@serhat100 Üstad sende soruları hep zor yerden soruyorsun :D bakıp geçiyoruz genelde.. bide amatör çalışmaymış ? prof olunca nasıl olacak çok merak ediyorum

? estağfurullah; hocam bootmgr editlemiştim  hoşumada gitmişti yaptığım çalışma şimdi bu wimboot olayında artık atıl duruma çıktı bende bootmgr yi kullanarak bcd den iso çalıştırmak için bu yönteme yöneldim bunda da boot.wim i yüklüyor kuruluma geçeceği zaman restart yapıyor zannedersem null.cfg iso dosyasını kayda almıyor  bakalım @alive64 yardımcı olacakmı.

• Like 1

Üstad wimboot bcd adreslerinde belirtilen konum ve isim uzadıkça hata vermeden reset atıyor :) elimdeki tüm iso,ları denedim hepsinde genel olarak gördüğüm sorun bu.. bu sorunu normal ve olağan karşılıyorum, ayrıca bana göre hata değil olması gereken bir özellik ;)

awengers44, 3 dakika önce yazdı:

Üstad wimboot bcd adreslerinde belirtilen konum ve isim uzadıkça hata vermeden reset atıyor :) elimdeki tüm iso,ları denedim hepsinde genel olarak gördüğüm sorun bu.. bu sorunu normal ve olağan karşılıyorum, ayrıca bana göre hata değil olması gereken bir özellik ;)

yolu bu @bcd=/boot/bcd

bymax, 2 dakika önce yazdı:

benimde sorunum bu uefide fat32 tarafından boot etsin bootmgr bcd sonrada ntfs bolumundeki isoya gitsin malesef baya denedim hep restartla karşılaştım

Benim paylaşmış olduğum multiboot da wimboot yönteminde grub2 de legacy ve uefi de sorunsuz boot ediyor benim yapmak istediğim grub4dos komutları ile ntfs deki windows iso yu wimboot ile boot etmek 

serhat100, 19 dakika önce yazdı:

Benim paylaşmış olduğum multiboot da wimboot yönteminde grub2 de legacy ve uefi de sorunsuz boot ediyor benim yapmak istediğim grub4dos komutları ile ntfs deki windows iso yu wimboot ile boot etmek 

ben gorsel falan kullanmıyom secureboot icin bana en guzeli bootmgr bcd olan windows boot manager siyah ekran olan  nt6 sistemiyle yapıyorum bootisox64 ile ama ne yazıkkı hep restart ediyor

akillialtay1995, 31 dakika önce yazdı:

Hocam senin multibootu kendi PC'me kurdum ve gayet hoşuma gitti. Teşekkür ederim Bir de windows kurulum isolarını nereye kopyalayacağımızı da göstermen ayrı bir kolaylık olmuş.

Sorun yaşadığın konu olursa yazarsın yardımcı olurum güle güle kullan 

bymax, 35 dakika önce yazdı:

ben gorsel falan kullanmıyom secureboot icin bana en guzeli bootmgr bcd olan windows boot manager siyah ekran olan  nt6 sistemiyle yapıyorum bootisox64 ile ama ne yazıkkı hep restart ediyor

Bootisox64 ile kurulum ile alakalı bilgim yok ben wimboot yöntemi ile ilgili yazmıştım

@alive64 Selam; Hocam null.cfg dosyasını nasıl editlerim veya size rica etsem bana bir null.cfg hazırlarmısın? 

iso yolu (hd0,0)/ISO/windows10.iso  ( @null.cfg=(hd0,1)/aLTay/wimboot/null.cfg )

benim kullandığım null.cfg resimde görüldüğü şekilde bunu değiştirmek istiyorum

Edited by serhat100

• mephistooo2 changed the title to Altay Grub2fm Multiboot V7
  • mephistooo2 unpinned and locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...