Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

serhat100, 6 saat önce yazdı:

Kusura bakmayın yazım hatası menu değil main.cfg dosyasına bakmanız gerekiyor.

sağolun hocam. yuklenecek dosya klasorlerini yazmısınız. wim veya iso kalıplarını herhangi bir işleme tabi tutmak gerekiyor mu, karadurak arkadasın yaptıgı calısmada birkaç işlemden geçiriliyordu iso veya wim ler.

netten indirdigim isoyu doğrudan yukleyince çalışacak mı ?

sadece main.cfg dosyasında mı işlem yollatrını duzeltmek gerek ?

amacım uefi, lecacy ve usb den çalışan win7, win10 gibi şeyleri tek halde taşıyabilmek.

Herhangi bir işleme gerek yok karadurak üstadın paylaşımında nasıl anlatmışsa aynen öyle wim de sources klasöre çıkartın bcd den yolu göster ISO yöntemi zaten anlatıldığı gibi grub4dos yöntemi zaten iso yu otomatik bulacak şekilde yöntemler var kolay gelsin tlf dan yazıyorum cevap veremezsem kusura bakmayın

Arkadaşlar Grub2 den bootmgr ye veya Grub4dos a geçerken  root bozulması (grafik renk bozulması)  kronik bir haldeydi ki  AIO Boot v0.9.7.2 multiboot

sistemde sorunu çözmek için farklı yöntemler uygulamış 

bu sistemimde  ise ben grub4dos u iso dosyası olarak düzenleyip grub4dos iso sunu  flashımın ntfs kısmına koyup

fi
if [ "${grub_platform}" == "pc" ]; then
if [ -e "/BOOT/GRUB/grub.exe" ]; then
    menuentry "[GRUB4DOS] aLTay Multiboot 2017 Görsel Menü" --class os_legacy{
    set root='(hd0,msdos2)'
    set opts='map /ISO/aLTayboot.iso (0xff);
    map --hook;
    chainloader (0xff);'
    linux /boot/grub/grub.exe --config-file=${opts}
}

bu kodlarla artık root bozulması (ekran renk bozulmasını ) nı aştım diğer denediğim bütün multiboot sistemlerde ve pc lerde karşılaştığım bir problemi 

bu şekilde aştım 

• Like 1

• 7 ay sonra...

Öğleden sonra Yeni Güncelleme geliyor......

Edit: Güncellendi. Kullanımla alakalı olumlu yada olumsuz geri dönüş yapalım lütfen. 

Edited by serhat100
  • Like 1

Elinize emeğinize sağlık çok güzel bir sisteme benziyor.

henüz test edemedim.

install78664.wim gibi dosyaları  NTFS bölümdeki sources klasörüne koyarsak çalışırmı?

A_DiskDirector12_EFI.iso ve diğer UEFI destekli iso dosyasını UEFI sistemde çalıştırabiliyor muyuz?

Bootice programın linki silinmiş yenler misiniz?

Sanalda QemuBootTester  programı ile denedim uefi olarak boot etmedi, neden  hata verdi acaba?

Teşekkür ederim

Edited by kamuran731

kamuran731, 02.06.2018 - 22:52 yazdı:

Elinize emeğinize sağlık çok güzel bir sisteme benziyor.

henüz test edemedim.

install78664.wim gibi dosyaları  NTFS bölümdeki sources klasörüne koyarsak çalışırmı?

A_DiskDirector12_EFI.iso ve diğer UEFI destekli iso dosyasını UEFI sistemde çalıştırabiliyor muyuz?

Bootice programın linki silinmiş yenler misiniz?

Sanalda QemuBootTester  programı ile denedim uefi olarak boot etmedi, neden  hata verdi acaba?

Teşekkür ederim

hata ile alakalı bir resim paylaşırmısın birde flash fat32 efi/boot içerisinden görüntü

Edited by serhat100

keko120, 02.06.2018 - 13:16 yazdı:

Selam  usta eline saglik

Bir sorum olacak  dileine almancaya nasil cevire bilirim

benim biraz türkce ile sikintim var

Tessekürler

tuhaf bir istek neyse

fat32 boot/grub/main.cfg deki türkçe yazılmış yerleri çevir sonra fat32 boot/grub/locale klasörü içeriğindeki tr_TR.mo ile grub.mo dosyalarının almanca olan dil dosyası ile değiştir fat32 boot/grub/themes/slack/theme.txt içeriğindeki türkçe yerleri çevir grub4dos içeriğini de ntfs ISO klasörü içerisindeki aLTayboot.iso yu açıp iserisindeki menu.lst içeriğindeki türkçe yerleri değiştir başkada aklıma gelen şimdilik bunlar kolay gelsin

Uefi ve Legacy Boot da herhangi bir problem yok gerçek  masaüstü  kaç pc de  testler yaptım hiç birinde boot etmeme gibi bir problem ile karşılaşmadım yalnız dizüstü pc lerde test etme imkanım olmadı.

Qemu test görüntüsü

Please register to see this content.

keyfoagam, 3 saat önce yazdı:

legacy de malesef açılmıyor.

flashınızı bölümlerken  ilk sırada NTFS  son sırada FAT32 olmalı 3.PNG.c22b1b5dbedea1e52bc54cc1b8bd6c0c.PNG

Usb mizin mbr sini oluştururken mbr düzenleye girip mbr yi geri yükleden yolu şu şekilde olmalı boot\g2ldr.mbr yi gösteriyoruz

Please register to see this content.

Edited by serhat100

Yazdıklarınızı aynen uyguluyorum. Ama şimdide 

GRUB Merhaba.

Merhaba aLTay

error: no such device: /altay/TNC-TR.serhat100.html

error: unknown filesystem.

Entering rescue mode...

grup rescue

Birde uefi modda antivirüs menu açılmıyor

keyfoagam, 43 dakika önce yazdı:

Yazdıklarınızı aynen uyguluyorum. Ama şimdide 

GRUB Merhaba.

Merhaba aLTay

error: no such device: /altay/TNC-TR.serhat100.html

error: unknown filesystem.

Entering rescue mode...

grup rescue

Birde uefi modda antivirüs menu açılmıyor

/altay/TNC-TR.serhat100.html silmişsiniz  ondan  rarlı dosyanın içinden internet adresini korsanız probleminiz çözülür.

Fat32/ISO klasöründe antivirus isoları antivirus.cfg içerisindeki isimlere  uygun şekilde koymanız gerekir ben boş sistem paylaştım

Edited by serhat100

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...