Jump to content

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

akillialtay1995, 40 dakika önce yazdı:

Bu multibootla @forjest ustanın tnclinux'ü de kurabilir miyim?

ben az önce forjestin  yeni paylaştığı  Macbuntu2020.3_x64  denedim ve hiç sorunsuz çalıştırdı 

bu yeni çalışmanın . tüm menülerini buradan bilgi olması bakımından merak edenler için burada paylaşıyorum  sadece f5 menüden  çıkamadım yani sonucunu getiremedi en azından ilk menüye dönebilirdi orayada dönmedi bende resedle  çıkıp yeniden başlatmak zorunda kaldım 

Please register to see this content.

Edited by tahsin4345

birde şu benim normal hdd üzerinde kurulu olan  win 10 64 biti işletim sistemim var  oda bazen ben birinci sırada değilim deyip acmakta nazlanıyordu .benim için sorun değil onuda hallederiz dedi ve actı. normal şartlarda  ben SSD hdd de kurulu olan win 10 u  kullanıyorum .ama bu çalışmada eğer acılışta  bu çalışmayla pc yi acmışsan  bilgisayara ait tüm yönetim senin eline geçiyor bilgisayar konusunda uzman olmanıza gerek kalmıyor .çünkü senin teknoloji dalında bu multiboot sayesinde uzman bir yardımcın var artık yani sanal alemde karada sana ölüm yok  sıkıntı yok babından bir çalışma olmuş diyorum. kullanmayı düşünen herkese hayırlı uğurlu olsun diyorum.

e  artık bunca teknoloji dalında bize bir ingiliz anahtarı kazandıran serhat dostumuza bir kez daha TEŞEKKÜRLERİMİ iletmeden  geçemiyeceğim .çünkü çok daha fazlasını hakediyor 

bende usb ye yükledikten sonra yüklenen usb resimde görüldüğü gibi sanki içi boşmuş gibi görünüyor ama takır takır iş görüyor .sürücüler ve usb nin göründüğü resmide en altta paylaşıyorum

Edited by tahsin4345

kl_ismail, Bir saat önce yazdı:

kolay gelsin. elimde 128 mb usb var.  deneme amaçlı işlem yapıyorum. windows 120 mb olarak görüyor. kurulum yaptığımda usb sadece ntfs olarak formatlayıp kalıyordu. Altay_Grub2FM dosyasını incelediğimde format sonrası usb den 120 mb yer ayırıp fat32 olarak ayarlandığını gördüm.  orayı 100 mb olarak kaydedip tekrar çalıştırdım gene aynı yerde takıldı.  bende usbyi sadece fat32 olarak formatlayıp ordaki bootice komutu ile  mbr yükleyip efi32 içindekileri kopyaladım ve işlemi bitirdim. usb den boot ettiğimde grub2 ekranında kalıyor.  nasıl bir yol izlesek. 

128mb usb !!! neyse bu multiboot 2 bölümden oluşmaktadır o yüzden fat32 kısmını 80mb olacak şekilde ayarla geri kalan kısmı ntfs olarak cmd ile olursa ne ala yok eğer olmuyorsa manuel bootice ile bölümle dosyaları içerisine koy mbr sini daha önceki mesajlarda var resimli anlatım usb ni o şekilde ayarla test et sonucu yazarsın :) 

akillialtay1995, Bir saat önce yazdı:

Bu multibootla @forjest ustanın tnclinux'ü de kurabilir miyim?

bütün boot edilebilir iso ları yükler veya başlatabilirsiniz.

Type i386-pc i386-efi x86_64-efi
WinPE ISO ✔️ ✔️ ✔️
Linux ISO ✔️ ✔️ ✔️
Android ISO ✔️ ✔️ ✔️
BSD ISO ✔️
IMG (Disk Image) ✔️ ✔️ ✔️
VHD ✔️ ✔️ ✔️
WinPE WIM ✔️ ✔️ ✔️
NT5 WinPE ✔️
Linux/Multiboot Kernel ✔️ ✔️ ✔️
EFI Application ✔️ ✔️

yukarda açtığı iso imaj vb. tüm dosyalar var.  bir tek kendi windows kurmuyor kerata.

:D kendisi windows kurana daha rastlamadık illa sizin kurulum yönergelerini manuel sizin yapmanız gerek şaka lütfen alınmayınız her türlü windows iso larının kurulumunu yapabilirsiniz sıkıntı yok.

tahsin4345, 44 dakika önce yazdı:

ben az önce forjestin  yeni paylaştığı  Macbuntu2020.3_x64  denedim ve hiç sorunsuz çalıştırdı 

bu yeni çalışmanın . tüm menülerini buradan bilgi olması bakımından merak edenler için burada paylaşıyorum  sadece f5 menüden  çıkamadım yani sonucunu getiremedi en azından ilk menüye dönebilirdi orayada dönmedi bende resedle  çıkıp yeniden başlatmak zorunda kaldım 

Hocam F5 ağ dan kurulum için ayrılmış menü o menü henüz aktif değil aslında eklenebilir ama bence gereksiz :) 

Edited by serhat100
  • Like 1
  • Thanks 1

serhat100, 38 dakika önce yazdı:

128mb usb !!! neyse bu multiboot 2 bölümden oluşmaktadır o yüzden fat32 kısmını 80mb olacak şekilde ayarla geri kalan kısmı ntfs olarak cmd ile olursa ne ala yok eğer olmuyorsa manuel bootice ile bölümle dosyaları içerisine koy mbr sini daha önceki mesajlarda var resimli anlatım usb ni o şekilde ayarla test et sonucu yazarsın :) 

sizin o scrip lerde ne var bilmiyorum tabi. bende  diskpart la yapıyım dedim. önce yanlışlıkla dahili diskten 85 mb bir yer ayırdım.  (onu geri birleştirmek lazım.) select disk ten sonra select volume yapmadım fakat sizde de yoktu. sonradan buldum. neyse 85 mb oluşturamam dedi belirtilen en küçükten daha küçük olacak gibi bir hata verdi. 80 mb olarak yapınca sistemi fat32 olarak ayarladım ve sorunu çözdüm. sonra cmd dosyasına 80 mb yazıp çalıştırdım. tüm işlemleri başarı ile yapmış olduk. ha gene sorun vardı. 60 mb dosyayı fat32 kısmına 1 saate kopyalıyor. o da herhalde  15 yıllık belelğin problemi. gene sonuç emek var uğraş var. çok güzel olmuş.

• Like 1

@serhat100Hocam öncelikle çok teşekkür ederim. Çalışmanız harika olmuş. Bir problem yaşadım büyük ihtimalle ben düzgün yapamadım. Sandisk 64  Gb Usb belleğimi Altay_Grub2FM komut dosyasıyla oluşturdum. Güncel Windows 10 dosyasını iso klasörünün içine attım.  Dizüstü bilgisayarımı yeniden başlatıp boot ettiğim zaman kuruluma başlıyor, ancak disk bölümleme yerine geldiği zaman: "Bilgisayarınıza gereken medya sürücüsü yok uyarısı" alıyorum. Neden olabilir. Yanlış yapmış olduğum birşey mi var. Çok teşekkürler.

Resim yükleyemedim...

ziyanahhas, 37 dakika önce yazdı:

@serhat100Hocam öncelikle çok teşekkür ederim. Çalışmanız harika olmuş. Bir problem yaşadım büyük ihtimalle ben düzgün yapamadım. Sandisk 64  Gb Usb belleğimi Altay_Grub2FM komut dosyasıyla oluşturdum. Güncel Windows 10 dosyasını iso klasörünün içine attım.  Dizüstü bilgisayarımı yeniden başlatıp boot ettiğim zaman kuruluma başlıyor, ancak disk bölümleme yerine geldiği zaman: "Bilgisayarınıza gereken medya sürücüsü yok uyarısı" alıyorum. Neden olabilir. Yanlış yapmış olduğum birşey mi var. Çok teşekkürler.

Resim yükleyemedim...

map yöntemi ile mi yükleme yaptınız ayrıca kurulum ekranı geldiğinde açılan cmd ekranını kapattınızmı 

@serhat100 ustamızın emeğine sağlık tepkime hızı ve kurulum kolaylığıyla hiç format atmayı bilmeyen USB boot etmeyi bilmeyen biri bile artık çok rahat bir şekilde işlemlerini yapabilir. Geliştirmeye devam ettiğini düşünüyorum halada yenilerini nicelerini bekliyoruz..

mrb 

Altay Grub2fm Multiboot V8 2020 flash diske yükledim aşagıdaki deneme yağtıgım linux sistemlerde ekledigim resimdeki hatayı veriyor.Sorunla ilgili yaedımcı olurmusunuz.

kali-linux-2020.1-live-amd64 

Pardus-19.2-XFCE-amd64

Parrot_Security_4.7_x64

imajeplus, Bir saat önce yazdı:

mrb 

Altay Grub2fm Multiboot V8 2020 flash diske yükledim aşagıdaki deneme yağtıgım linux sistemlerde ekledigim resimdeki hatayı veriyor.Sorunla ilgili yaedımcı olurmusunuz.

kali-linux-2020.1-live-amd64 

Pardus-19.2-XFCE-amd64

Parrot_Security_4.7_x64

Pardus'u ben de test yaptım iso olarak hiçbir multiboot da olmuyor o yüzden Pardus dosyalarını fat32 kısma çıkarıp açık çalıştırmalısınız diğer iki sistemi bilmiyorum ama onlar da herhalde açık kullanılması gerekir. 

serhat100, 57 dakika önce yazdı:

Pardus'u ben de test yaptım iso olarak hiçbir multiboot da olmuyor o yüzden Pardus dosyalarını fat32 kısma çıkarıp açık çalıştırmalısınız diğer iki sistemi bilmiyorum ama onlar da herhalde açık kullanılması gerekir. 

Aslında Multiboot ile alakali Sorun değil sadece Sanırım Kurulu Sıstemler oldugunda Bu hatayı verıyor, Cozumu Lınkte verdım..

• Thanks 1

ustalar kolay gelsin. altay ile uğraşırken yanlışlıkla ana diskime fat32 bölüm oluşturdum geri sildim diğer bölüme birleştirdim vb. neyse sorun şu ki win10 olan diskten boot etmiyor.  baktım herşey yerinde. usb den boot edip diskten aç dedim açıldı. bootice ile bölüm yönetimi baktım bölümler duruyor 500 mb kısımda dosyalar duruyor. 500 mb e: olmuş onu kaldırayım. sonra etkin bölüm olması lazım o kısım 500 mb mı olacak yoksa ? sürücüsü mü olacak.

ustalar kolay gelsin. altay ile uğraşırken yanlışlıkla ana diskime fat32 bölüm oluşturdum geri sildim diğer bölüme birleştirdim vb. neyse sorun şu ki win10 olan diskten boot etmiyor.  baktım herşey yerinde. usb den boot edip diskten aç dedim açıldı. bootice ile bölüm yönetimi baktım bölümler duruyor 500 mb kısımda dosyalar duruyor. 500 mb e: olmuş onu kaldırayım. sonra etkin bölüm olması lazım o kısım 500 mb mı olacak yoksa ? sürücüsü mü olacak.

1- 0 nolu bölümün sürücü harfini kaldır. 

2- 0 nolu bölümü Aktif yap.

Muhtemelen düzelmesi gerekiyor.

Kolay gelsin.

Edited by By_FaRuK
  • Like 1

By_FaRuK, 2 saat önce yazdı:

1- 0 nolu bölümün sürücü harfini kaldır. 

2- 0 nolu bölümü Aktif yap.

Muhtemelen düzelmesi gerekiyor.

Kolay gelsin.

aynen öyle oldu c sürücüsünü aktif yaptım açmadı. sonra 500 mb lık kısmı aktif yaptım açıldı. tşk.

• Like 1

• 3 hafta sonra ...

Hocam  grub2 file manager v7.0 final (19.04.2020) yayınlandı programınız güncellenebilir mi? Yada biz nasıl yapabiliriz...

•  
Edited by 34ero

34ero, 19.04.2020 - 09:13 yazdı:

Hocam  grub2 file manager v7.0 final (19.04.2020) yayınlandı programınız güncellenebilir mi? Yada biz nasıl yapabiliriz...

•  

Şuan yeniden güncellemeyi gerektirecek fazla bir değişiklik yok. Mevcut multiboot final sürüm ile aynı seviyede denecek kadar güncel :) 

• Like 2

BOMBOM07, Bir saat önce yazdı:

Üstad eline sağlık sadece mbr yüklemesi yapmak istiyorum nasıl yapabilirim?

Alternatif yöntemlerle anlatırsan sevinirim.

Multibootu kurduysan pc niz legacy ve uefi destekliyorsa, legacy (bios) boot ettirirsin olur mbr. uefi seçimli boot ettirirsen efi kurulum yapılır. Multibootta ekstra bir şey yapmana gerek yok. fat32 kısmından efi klasörünü silerseniz uefi boot olmaz (böyle bir soru ya çok uzun cevap oldu ama idare et) 

• Like 1
  • Haha 1

Eline koluna klavyene sağlık üstad , işime yarayan tüm isoları problemsiz şekilde açtı lakin kmpe de bi türlü minst.exe ( başlamıyor içinde programları barındıran platform ) açılışta , iso yu klasöre çıkarıp o şekil attım klasör halinde içinden  PE32W10.wim vs.. direk çalıştırdım lakin sonuç yine aynı  Kmpe nasıl çalıştırılıyo bunda çözemedim crassadure üstadın videosunuda izledim defalarca beceremedim aydınlatırsan sevinirim şimdiden teşşekürler ....

Edited by neskali
  • Thanks 1

neskali, 12 saat önce yazdı:

Eline koluna klavyene sağlık üstad , işime yarayan tüm isoları problemsiz şekilde açtı lakin kmpe de bi türlü minst.exe ( başlamıyor içinde programları barındıran platform ) açılışta , iso yu klasöre çıkarıp o şekil attım klasör halinde içinden  PE32W10.wim vs.. direk çalıştırdım lakin sonuç yine aynı  Kmpe nasıl çalıştırılıyo bunda çözemedim crassadure üstadın videosunuda izledim defalarca beceremedim aydınlatırsan sevinirim şimdiden teşşekürler ....

kmpe iso dan problemsiz boot olmaktadır. Yalnız Lite ve Native lerde sürücü harfi atamadığından iso dan boot edildiğinde dediğiniz problem ile karşılaşırsınız. Ekranda işaretli olan PE32W10.wim iso dan boot edip seçtiğinizde problemsiz yüklenmektedir Klasöre çıkarmanıza gerek yok. ( @karadurak  üstada bu konuyu forumda sormuştuk ama şuan için çözüm konusunda bir gelişme olmadı sanırım)

• Like 2

password :aLTay   Link: 

Burdan dosyayı indirdiğimde ;

dosyayı neyle açıyoruz.  dosya uzantısı rar olarak görünmüyor.

Ancak birlikte aç diyerek proğram files'tan winrar proğramını seçerek açtım.

Bu şekilde mi yapılması gerekiyor ?

hakarakurt, 36 dakika önce yazdı:

password :aLTay   Link: 

Burdan dosyayı indirdiğimde ;

dosyayı neyle açıyoruz.  dosya uzantısı rar olarak görünmüyor.

Ancak birlikte aç diyerek proğram files'tan winrar proğramını seçerek açtım.

Bu şekilde mi yapılması gerekiyor ?

Zip ile sıkıştırılmıştır.

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...