Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Altay Grub2fm + Ventoy Multiboot V8.4 2020

serhat100
 Share

Recommended Posts

UZUNLAR, 13 dakika önce yazdı:

EFI olanını şimdi yazdım henüz denemedim. Çağırıp çalıştırması gerekir. Yoksa yanlışmı oldu yani olmuyor mu ?   Ben EFI   BCD  üzerinden hiç  GrubFMx64.efi   tetiklememişim.  XorBoot da yapmışım .Ordan esinlenerek yazdım. Şayet olmuyorsa Silin ATIN  :D 

Please register to see this content.

Olurmu olur valla buda  ?

Akla mantığa uygun,umarım olur. @mephistooo2 yada diğer arkadaşlar bir deneyip veri dönüş yapsınlar bakalım

awengers44, 2 dakika önce yazdı:

@crasadure Üstad pazarda  fiyatlar nasıl :D derya abi şaka yapıyor bence..

Ateş pahası  

Hanım alıyor,ben cüzdanı boşaltıyorum. Şu an pazar masrafı 100tl yi varmak üzere...daha bunun market ayağı var  ?

Edited by crasadure
  • Like 1
  • Haha 1

crasadure, 10 dakika önce yazdı:

Olurmu olur valla buda  ?

Akla mantığa uygun,umarım olur. @mephistooo2 yada diğer arkadaşlar bir deneyip veri dönüş yapsınlar bakalım

Üstad efi dosyasının kendi komut içerir, grubfmx64.efi dosyasını çalıştıracak komut grub2,de var sadece.

UZUNLAR, 7 dakika önce yazdı:

Şimdi ben de merak ettim  bi bakayım  yahu   şuna   :)     

Heyecanım yok üstad ama yinede sonucu bekliyorum :D 

• Haha 2

26 minutes ago, UZUNLAR said:

Booting EFI Application is not supported by Windows Boot Manager (bootmgfw.efi/BCD).

bootmgr.efi, winload.efi and memtest.efi are not EFI APPLICATION They are  BOOT APPLICATION!

Therefore we need a BOOT APPLICATION to load other EFI APPLICATIONs like GRUB.

But I have not found yet.

• Like 3
  • Thanks 1

crasadure, 2 saat önce yazdı:

Üstad o zaman v7 v8 seviyesinde ise, şu altay multiboot un v6 sini yayınladığın zaman müsaden olursa senin editlediğin open.lua dosyasını kullanalım.Grub2 file manager a TNCTR olarak katkıda bulunduğumuz bu hususu forumda bu konuyu takip eden diğer kullanıcılar içinde paylaşımda bulunalım.  @UZUNLAR üstadım ve vb. diğer bu konuyu takip eden ve bunu kullanmak isteyen kullanıcılara bir faydamız olsun.

Eğer müsaden olursa multiboot konu başlığı altında @mephistooo2 (Moderatör) arkadaşımız Grub2 File Manager diye bir konu açsın,o konu altında @alive64 ün programının tanıtımını yapmamız yapımcı açısından da onure edici bir davranış olur. 

Konuyu, ben açmak istemem çünkü bu işte en büyük emek; @alive64 ve sizin emeğiniz mevcut.

Yapımcı türkçe bilmediği için konuyu tanıtması ve forumdakilere cevap vermesi zor olur. 

@mephistooo2 konuyu açarsa hem moderetör olması,hem konuya hakim olması hem de güncelleme konusunda gündüz mesai içi ve akşam saatlerinde dahi konuyu güncelleme imkanı olduğundan dolayı onu teklif ediyorum. 

Ama eğer konuyu geliştiren benim, ben konuyu açmak isterim derseniz; güncellemeleri de yaparım derseniz o zaman tabiki öncelik sizin hakkınız olur. 

Çünkü baştan beri grub2 file manager ve Wimboot yöntemini kurcalayan ve yenilikleri multibootuna entegre eden sizsiniz. Biz konuyu anca anca anlamaya ve hakim olmaya başladık.

Karar sizin @serhat100 üstadım.

Cevabınıza bekliyorum. Eğer siz istiyorsanız siz açın konuyu ....yok @mephistooo2 nin konuyu açmasında sakınca yok diyorsanız o zaman ben kendisinden buradan rica ediyorum bu konuyu forumda açmasını.

Bende video ile bu konunun tanıtımını yapıp grub2 file manager ın forumumuzda hak ettiği yeri almasını istiyorum.

Umarım diğer forum takipçileri de benimle aynı fikirdedirler.

Bilgi paylaştıkça değerlidir. Bir kişinin bildiği bilgi tekelciliktir ve paylaşım ruhunun olmadığı bir durumu ifade eder. 

TNCTR her zaman değerli bilgilerin paylaşıldığı bir platform olmuştur. Bunu bizler devam ettireceğiz inşallah.   ?

P.tesi open.lua yı vereyim neden olmasın memnuniyetle

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

Bcd dosyası üzerinden uefi modunda grub2fmx64.efi dosyasını, mbr modunda da grubm.iso dosyasını çağırmanın bir yolu var mı acaba ? ?

Çok önceleri bunu düşündüm mbr de var benim paylaştığım multibootdaki Legacy de Altay klasörü içerisinde bcd ye bakarsan orda göreceksin grldr kullanarak mbrde bcd den iso yüklemesin ide göreceksin ama efi de olmadığını denemelerinde öğrendim olsaydı çok güzel olacaktı ama nafile

@mephistooo2 üstadım!

Gördüğün üzere @serhat100 bu konuda konunun açılmasında bir sakınca görmedi...konu başlığı sende üstadım .....pazartesi günü open.lua dosyasını @serhat100 paylaşır....sende o dosya ile derlemeyi yapar,konuyu açar ve gerekli dosyaları winrar paketi olarak sunarsın...Bende konuya ilişkin videoyu çekerim... Anlaştık sanırım  ?

• Like 1

crasadure, 1 dakika önce yazdı:

Üstad onunla gece yarısına kadar uğraştım olmadı...sonra şartel attı bende  bıraktım yakasını

Şu an dışardayız hanımla...akşam yine bakacağım

Öfkem sinirim yatışsın bakacam tekrar  ?

Akşam bak yine olmaz ise benim sistem üzerinden birde test yap benim şuan yanımda o iso olsa bir pc üzerinden test videosu yayınlardım. 

@mephistooo2 Üstad Bcd dosyası üzerinden uefi modunda grub2fmx64.efi dosyasını, mbr modunda da grubm.iso dosyasını çağırmanın bir yolu var mı acaba ? 

Bu talebi ne zaman yazdınız bilmiyorum ama paylaşımımda olan WIMBOOT.mbr ile hem xorboot,da hemde bcd içinde kullanabilirsiniz. Dosya ve komut içeriği altta hocam.

default 0
timeout 0

find --set-root --ignore-floppies /Boot/Dos/WIMBOOT.ISO
map --mem /Boot/Dos/WIMBOOT.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)
boot

• Haha 1

awengers44, 9 dakika önce yazdı:

Hocam sizin bu test ettiğiniz iso dosyanın içeriği nasıl acaba ? @mephistooo2 nin yaptığı çalışma hiç bir şekilde olmuyor.

x64 ve x86 klasörü olan iso

@mephistooo2üstadın yaptığı çalışma hangisi? 

Edited by serhat100

serhat100, 27 dakika önce yazdı:

x64 ve x86 klasörü olan iso

@mephistooo2üstadın yaptığı çalışma hangisi? 

Ekran görüntüleri verilen iso @mephistooo2 'ye  ait hocam

İçinde x86 ve x64 dizin yapısının her ikisinide vermiş arkadaş...gece üzerinde çalıştığım iso dosyası bu..ISO yapısında bir anormallik yok...microsoftun x86+x64 yapılı iso dosyaları da bu şekilde zaten.

Normalde benim ISO metodu ile bu ISO yu kullanabiliyoruz ama senin method ile bunu uefi de ve legacy de boot etmeyi başaramadım

Edited by crasadure

crasadure, 50 dakika önce yazdı:

İçinde x86 ve x64 dizin yapısının her ikisinide vermiş arkadaş...gece üzerinde çalıştığım iso dosyası bu..ISO yapısında bir anormallik yok...microsoftun x86+x64 yapılı iso dosyaları da bu şekilde zaten.

Normalde benim ISO metodu ile bu ISO yu kullanabiliyoruz ama senin method ile bunu uefi de ve legacy de boot etmeyi başaramadım

Benim test yaptığım orijinal microsoftun x86+x64 yapılı iso dosyaları İçinde x86 ve x64 klasörlü olanlar

serhat100, 13 dakika önce yazdı:

Benim test yaptığım orijinal microsoftun x86+x64 yapılı iso dosyaları İçinde x86 ve x64 klasörlü olanlar

@mephistooo2 nın yapısıda aynı. Onda da bir fark yok microsoft iso dosyalarından. Akşam grub2 file manager olayını yapacağım Allah in izniyle. Sonrada tüm düşündüğüm iso ları test edeceğim.

Sonrada video çekimi için hazırlıklar...iş çok yani...video çekiminden önceki hazırlıklar yorucu ve zahmetli oluyor üstad

• Like 2

• Editor
crasadure, 1 saat önce yazdı:

Üstat benim efi&mbr olan windows 10 iso dosyası, sana özelden gönderdiğim open.lua dosyasındaki -map yöntemiyle boot oldu, ancak nedense ISO'dan Windows Kur seçeneği güzükmedi.

Ayrıca -map yönteminde iso dosyasında boşluk karakteri olmamalı ve ismi kısa olmalı.

Sadece uefi modunda denedim.

Edited by mephistooo2

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

Üstat benim efi&mbr olan windows 10 iso dosyası, sana özelden gönderdiğim open.lua dosyasındaki -map yöntemiyle boot oldu, ancak nedense ISO'dan Windows Kur seçeneği güzükmedi.

Ayrıca -map yönteminde iso dosyasında boşluk karakteri olmamalı ve ismi kısa olmalı.

Sadece uefi modunda denedim.

Bahse konu olan iso dosyasını mı Map ile boot ettiniz (iso içerisinde x64 x86 klasörleri olan) 

Edited by serhat100

crasadure, 2 saat önce yazdı:

video çekiminden önceki hazırlıklar yorucu ve zahmetli oluyor

Hemde nasıl !     Bazen bende video çekerken  kaldı ki teferruatlı olmamasına rağmen,   sunum sırası atlamamak adına  ne zahmet çekiliyorum ki....    :)     

• Like 1

• Editor
serhat100, 3 saat önce yazdı:

Bahse konu olan iso dosyasını mı Map ile boot ettiniz (iso içerisinde x64 x86 klasörleri olan) 

Üstatlar aşağıda linkini verdiğim efi&mbr olan windows 10 iso dosyası -map yöntemiyle boot oluyor.

ISO'dan Windows Kur seçeneği efi&mbr olan yani içinde x86 ve x64 klasörü bulunan windows 10 iso larında çıkmıyor ancak standart dosya/klasör dizinine sahip Windows iso larında o seçenek çıkıyor.

Buyrun bu da kanıtı :)

EfYV2N.gif

Edited by mephistooo2
  • Like 3

• Editor
awengers44, 13 dakika önce yazdı:

@mephistooo2 üstadı işaretlediğim seçenek efi kurulumda bizde yok :) sanal sürücü eklenmiş durumda, sizin kullandığınızı paylaşırsanız test edebiliriz. 

@crasadure

En kısa zamanda paylaşılacak, şuan ufak-tefek sıkıntıları gidermek için @crasadure üstat ile irtibat halindeyiz :) 

• Like 2
  • Thanks 2

mephistooo2, 2 saat önce yazdı:

Üstatlar aşağıda linkini verdiğim efi&mbr olan windows 10 iso dosyası -map yöntemiyle boot oluyor.

ISO'dan Windows Kur seçeneği efi&mbr olan yani içinde x86 ve x64 klasörü bulunan windows 10 iso larında çıkmıyor ancak standart dosya/klasör dizinine sahip Windows iso larında o seçenek çıkıyor.

Buyrun bu da kanıtı :)

f562bcbed51.gif

serhat100, 13 saat önce yazdı:

@mephistooo2üstad paylaşım yaptığım open.lua önceki versiyona ait yani silme yok şuan benim kullandığım v7-v8 seviyesinde ?

@crasadureüstad artık biliyor sizinde çözmüş olmanız güzel sevindim. 

?

• mephistooo2 changed the title to Altay Grub2fm Multiboot V7
  • mephistooo2 unpinned and locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...