Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Bios Pilis Bitik, Saatin Değişmesini Nasıl Engellerim?

BuRak2677
 Share

Recommended Posts

Merhaba sevgili arkadaşlar, laptop'ın bios pili bitik olduğu için her defasında pc açılışında saat ve tarih ayarı yapmak zorunda kalıyorum. Ayarladığım bu saat ve tarihin kalıcı olması için ne yapmam gerekir? (Pili değişmek istemiyorum) Her hangi bir yazılım ya da reg ayarıyla ayarladığım saatin değişmesini nasıl engellerim?

• Like 1

otuken, 34 dakika önce yazdı:

Bios'da zaman hatası verdiği için yazılımla olmaz bu iş. Pil değişecek...

birçok pc ye kurdum hiçbir sorun çıkmadı bios pili hiç olmasada işe yarıyor internetten bağlanıyor pc açıldğında saat tarihi otomatik düzeltiyor 

fesli, 30.10.2017 - 12:42 yazdı:

birçok pc ye kurdum hiçbir sorun çıkmadı bios pili hiç olmasada işe yarıyor internetten bağlanıyor pc açıldğında saat tarihi otomatik düzeltiyor 

Tamam, program açıldıktan sonra saati düzeltiyor da bios, pil hatası vermeden geçemez, onu demek istedim.

otuken, 2 saat önce yazdı:

Tamam, program açıldıktan sonra saati düzeltiyor da bios, pil hatası vermeden geçemez, onu demek istedim.

kardeş f1 hatası verir açılırken bir kere f1 e basar ise devamlı açılır normal olarak ama pc den gücü keser ise elektirik gider vs olursa f1 hatasını yine alır güç kesilmez ise bir sıkıntı olmaz ister isen dene ben denedim program deepfreze yüklü pc de bile saat tarihi düzeltiyor

Kolayca değiştirebilirsiniz pili aslında. Neden değiştirmiyorsunuz sebep ne bilmiyorum ama kesintisiz güç kaynağına bağlarsanız sıfırlamaz. Zira dizüstünü kapatsanız da elektrik almaya devam edecek ve bios pili bir kez ayarladınız mı asla sıfırlamayacak. Tabii oldukça pahalı bir çözüm olacaktır bu.. :)
*Laptop'un bataryasının sıfırlanmış olduğunu varsayıyorum. Aksi halde bios sürekli bataryadan beslenecek ve sıfırlamayacaktı. 

Laptobun bataryasıda sorunludur büyük ihtimal benimde aynı problem oluyordu hatta birçok farklı hata da veriyordu donma ve yanıt vermeme bazen açılıp bazen açılmama gibi laptop bataryasını çıkarıp kullandım bios pilim sağlammış sorun bataryadaymış hatalı batarya biosunda denetimini aksatıp açılış ve donma saaat tarih şaşması sorunlarına yol açıyormuş bi arkadaşda yeni batarya almıştı sistem açılmıyordu bios downgrade ederek kullanmıştı mesela velhasıl alakasız deme denemekten bişey olmaz bataryayı çıkarıp dene laptop bataryaları akü gibi değildir bir donanım olarak her açılışta bios tarafından denetlenir bozuk pil bozuk donanım gibidir kolaygelsin bu arada 2005 yılında üretilmiş ilk laptobum hala durur bios pili hala sağlam mesela baya uzun ömürlüdür bios pilleri anlıyacağın bataryasız dene olmazsa bios pilini değiş

Edited by ULUMANITU_
  • Like 1