Jump to content

Yeraltına Alınan Elektrik Kabloları Eve Ulaşımı

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

DJ_Rush, Bir saat önce yazdı:

Trafolardan dağıtılıyor diye düşünüyorum. Bizim burada da çalışma oldu, trafo da var yanımızda iki taraflı çalıştılar. Bir yandan yerden elektrik kablosu döşediler, diğer yandan trafoda çalışma yaptılar. 

Ben onu demiyorum.  Eski hali  bir direkten üç eve yukarıdan kablolarla dağıtıyorlar ya o nasıl olacak yeni durumda? 

Ben düşündüm şimdi mantıkende,  aynı şekilde gelir yine.  Yeni aydınlatma direklerinden çıkartılarak.  Çünkü hattan 10m  mesafeden  yukarıdan eve giren pozisyonlar var.  Yeraltından gelmesi hiç olası değil.   Duvarları bahçe betonlarını merdivenleri  kıracak halleri yok herhalde :-)

DJ_Rush, Bir saat önce yazdı:

Trafolardan dağıtılıyor diye düşünüyorum. Bizim burada da çalışma oldu, trafo da var yanımızda iki taraflı çalıştılar. Bir yandan yerden elektrik kablosu döşediler, diğer yandan trafoda çalışma yaptılar. 

Ben onu demiyorum.  Eski hali  bir direkten üç eve yukarıdan kablolarla dağıtıyorlar ya o nasıl olacak yeni durumda? 

Ben düşündüm şimdi mantıkende,  aynı şekilde gelir yine.  Yeni aydınlatma direklerinden çıkartılarak.  Çünkü hattan 10m  mesafeden  yukarıdan eve giren pozisyonlar var.  Yeraltından gelmesi hiç olası değil.   Duvarları bahçe betonlarını merdivenleri  kıracak halleri yok herhalde :-)

üç yolla olabilir

1 )yer altından gelecek bunun için alt yapın olması lazım yoksa kazılıp ana panoya kadar bir boru döşenecek kablolar içinden gelecek

2 )aynı kalacak yeraltından direğe çıkacak direkten eve

3 )üçüncüsü ütopya kablosuz alacaksın :D

Edited by oguzhan43

abdulhey_, 6 saat önce yazdı:

Mahallemizde sokak elektrik direklerindeki kablolar yer altina alınıyor.

Hat evin önünden geçiyor doğal olarak. Kafama takılan, hattan eve nasıl geliyor?  Bilgisi olan varmı?

Çok zor soru sanki?

Döşerken baksanız daha iyi anlaşılir. ..nyse  cevap olarak trafolardan her apartmanın başına ufak Klubüye benzer elektrik panoları var ordan alt yapı olarak tuvalet borusu genişliğinde siyah borularla trafoya kadar boru döşenerek bağlantı var ordan paralel bi şekilde geliyor ..kaçak elektigin önüne geçmeye çalışmişlar amma bu sefer de tedaş millete geçiriyor üstü kapalı. ..saçma sapan vergilerle 

@oguzhan43 sorumu anlamışsın. kablolar alttan algısı kafamda evedemi alttan gelecek algısı oluşturdu. sonra mantıken kendim düşündüm öyle olsa herkesin duvarının betonunun v.s. yarılıp elektirk saatine kadar öyle gelmesi gerekir ki bu olacak şey değil.

yani 2. şıkta hemfikiriz. :)  her direkte hem sokak ışığı (genel olarak her direkte)  hem evlere  dağıtım panolarından olacak. aynen muhtemelen eskisi gibi  yeni direklerde evlere aynı kablolarla dağılacak. belki veya büyük olasılıkla eve gelen kabloları isteğe bağlı olarak değiştirmeyide teklif edebilirler. :) 

@bozart, herşeyi bilmek zorunda değil "iz" :) değilmi?  bak sen soruyu yanlış anlamışsın.. :) 

• Haha 1

bizim burada da bazı sokaklarda elektrik hatlarını yeraltına aldılar. ancak her binanın önünde elektrik panosu yok sokağın belli başlı yerlerinde takriben 5-6 apartman aralıklı olarak elektrik panosu konulmuş ve apartmanlara dağıtım bu panolardan yapılmış.

Bizimde başımıza geldi, evinizede, binanızada yer altından hat çekilecek. Bunu tamamen elektrik şirketi yapıyor ve karşılıyor diye hatırlıyorum. Siz birşey yapmıyorsunuz yani.  Her sokakta yerde dağıtıcı panolar göreceksiniz. Onların amacı trafo değil, hat dağıtımını ile alakalı.

_ULTIMATE_, 1 saat önce yazdı:

Bizimde başımıza geldi, evinizede, binanızada yer altından hat çekilecek. Bunu tamamen elektrik şirketi yapıyor ve karşılıyor diye hatırlıyorum. Siz birşey yapmıyorsunuz yani.  Her sokakta yerde dağıtıcı panolar göreceksiniz. Onların amacı trafo değil, hat dağıtımını ile alakalı.

hı  demek öylede oluyor.  ben görmedim annem evin girişine kadar hattan gelen kabloyu çektiler sonra yeniden bir  kısımını hatta gömdüler dedi. 2 m boyunda da hala 2 tane 5 cm çapında çoklu kablo var biride ince birde açık bakır kablolar var. benim evin önünde yani.

veya yukarıda @neskali nin dediği gibi de olabilir.  senin dediğin şekilde elektrik sayacına kadar gelirse o zaman baya hafriyat işi çıkar. bizim ev yandan girişli o yüzden doğalgaz hatlarını döşerken ilk önce evin önüne doğalgaz panomuzu koydular. sonra şefmidir mühendismidir geldi burdan  nasıl eve giriş olacak dedi ve ta kapı girişine kadar kazdılar sonra iyi oldu. yalnız sanırım diğer bitişikte  boş arsa var ordan kazarak gelmişlerdi. sınırdan yani. o yüzden yan tarafımıza ev yapılırsa sorun olurmu bilmiyorum. neyse en iyisi bekleyip görmek.

abdulhey_, 13.11.2017 - 00:40 yazdı:

hı  demek öylede oluyor.  ben görmedim annem evin girişine kadar hattan gelen kabloyu çektiler sonra yeniden bir  kısımını hatta gömdüler dedi. 2 m boyunda da hala 2 tane 5 cm çapında çoklu kablo var biride ince birde açık bakır kablolar var. benim evin önünde yani.

veya yukarıda @neskali nin dediği gibi de olabilir.  senin dediğin şekilde elektrik sayacına kadar gelirse o zaman baya hafriyat işi çıkar. bizim ev yandan girişli o yüzden doğalgaz hatlarını döşerken ilk önce evin önüne doğalgaz panomuzu koydular. sonra şefmidir mühendismidir geldi burdan  nasıl eve giriş olacak dedi ve ta kapı girişine kadar kazdılar sonra iyi oldu. yalnız sanırım diğer bitişikte  boş arsa var ordan kazarak gelmişlerdi. sınırdan yani. o yüzden yan tarafımıza ev yapılırsa sorun olurmu bilmiyorum. neyse en iyisi bekleyip görmek.

Duvarlarınıza zarar vermiyorlar. Kalın demir borular içinde sayacınızın olduğu yere kadar hattı alıyorlar

_ULTIMATE_, 49 dakika önce yazdı:

Duvarlarınıza zarar vermiyorlar. Kalın demir borular içinde sayacınızın olduğu yere kadar hattı alıyorlar

bence yapılanmaya göre değişir.  onlar için belki kolay olabilirde sonrası nasıl olacak? mesela bizim ev yandan girişli hat ise evin önünde arada sayaca kadar 10 m rahat vardır. arada betondan giriş var sonra yine sayaca kadar olan yer beton (5m) yani bize bir sürü iş masraf çıkar. o yüzden bazı konutlar yukarıda neskali arkadaşın dediği gibi,  bazı uygun yerlerde sizin dediğiniz gibi olabilir.

_ULTIMATE_, 4 saat önce yazdı:

Sizin şu anda sayacına elektrik kablosu nereden geliyor takip ediniz. Mutlaka bir boru içarıerisinde  geliyordur. İşte o boruya eklenecek diğer  borularda.

Direkten geliyor direkt. Evde yandan girişli 2 kat olduğundan  yan cephenin ortasının en üstünden sayaça geliyor 10m civarında kablo ile .  O yüzden o kadar mesafeyie alttan getirilmesi bence pek olası bile değil bence.