Jump to content

W10 Ile Gelen Pc Ye 8.1 Kurmak Key Biosa Gomulu Geliyor

Celest
 Share

Recommended Posts

Arkadaslar msi gv62 7 rc leptop aldim ama 8.1 atmak istiyorum ama key biosa gomulu flashda dosyalar hazir ama key biosa gomulu oldugu icin format sirasinda veya 8.1 aktive ederken sorun cikartirmi? W10 gereksiz yere cok ram yiyor ve arka planda cok fazla uygulama falan oldugu icin cok fazla pil yiyo 10 daha hazir degil ne onerirsiniz? MSI nin leptop icin driverlerına baktigim zaman sadece w10 suruculeri var 8.1 icin yok sanirim ama 8.1 icinde uyar herhalde

@Extended @forjest@MOTUN

Edited by Celest
  • Like 1

Win 10 iyi aslında ancak 8.1 kuramak istiyorsan birşey diyemem.. Bios'a gömülü win10 key olmasi  win 8,7 yada xp kurmanda sıkıntı cıkarmaz. Driver için ise win 10 driveri 8.1 uyumlu olacagını dusunuyorum. Bir sıkıntı olursa sonucta tekrar win 10 atabilirsin.

• Like 1
  • Thanks 1

- Bu sistemlerde Win10/8.1 'de uyumsuzluk kolay kolay olmaz illa bir alternatif çözümü var bu hususta.Sürücüler ve Lisansla ilgilide sorun yaşayan birini görmedim doğrusu en iyisi bir lisans yedeği almak.

-Alttaki ps1 script dosyası ile  lisansınızı bir kaç saniyede masaüstüne alın.

Şifresiz! (Çıkartmak için ,7zip,winzip kullanınız!) 

- Olası lisans engellemelerine karşı,Windows iso dosyasına EI.CFG dosyasını ekleyerek,lisans atlatabilirsiniz kurulumda key ekranını atlar Üst linkte ilavelidir.:)

Spoiler

WINDOWS LISANS KEY YEDEĞİ ALMA İŞLEMİ + "WINDOWS ISO DOSYASINA EI.CFG DOSYASINI EKLEYEREK LİSANS EKRANINI ATLATMAK."

GIF VIDEOSU..

PO2rm8.gif

- UltraISO uygulaması edinmek için  ( Poweriso )

- Sürücüler için çoğunlukla driver solition online,offline dosyaları ile çözümlemede driver zenginliği açısından kullanışlı aşağı yukarıda çoğu kişinin yaygın olarak kullandığı bilinen uygulamalardan ayrıca,

Please register to see this content.
 uygulamasıda hızlı yükleme,yedekleme vs. işlemlerde seri şekilde gerçekleştirebilmekte.

Kolay gelsin. :) 

• Like 1
  • Thanks 2

abdulhey_, 20 dakika önce yazdı:

Sayın @forjest her zamanki gibi eksiksiz anlatmış. gömülü keyi yedeklemekte iyi olabilir de gereğini bilmek isterdim. Çünkü biosa gömülü key bilgisayarla doğar bilgisayarla ölür diye biliyorum.  Silinme geçersiz olma gibi bir riskimi var?

anakart değişimi sonrası mümkün anakarta zarar gelmesi sonrasıda silinebilir key anakarta gömülüyor bios ordan algılayıp okuyor oem keyi

RaZoRWounD, Bir saat önce yazdı:

anakart değişimi sonrası mümkün anakarta zarar gelmesi sonrasıda silinebilir key anakarta gömülüyor bios ordan algılayıp okuyor oem keyi

Yani yeni anakarta gömülebiliyor?  Ben yenide kullanilamaz saniyordum.  Bende de varda en düşük sürüme ait.  Yani home single language. Bizde tabi kms ile istedigimizi kuruyoruz. :-)

• Like 1

abdulhey_, 14 dakika önce yazdı:

Yani yeni anakarta gömülebiliyor?  Ben yenide kullanilamaz saniyordum.  Bende de varda en düşük sürüme ait.  Yani home single language. Bizde tabi kms ile istedigimizi kuruyoruz. :-)

Yeni anakarta gömülemez farklı key gömülebilir aynı keyi farklı anakarta gömemezsin gömerseniz bile doğrulama sisteminden geçemicektir saf dışı kalacaktır.KMS ile milyonlarca pc olsa bile hepsini lisanslayıp orjinal gibi kullanabilirsiniz :)

• Like 1

Arkadaşlar verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim 2 gün önce aldım bu leptobu ama bildiğiniz gibi Windows 10 daha yeni çok fazla gereksiz ram tüketimi yapıyor ama arka planda 8.1 göre çok fazla uygulama ve program var buda aşırı pil tüketimine sebep oluyor. 2 sistemide denedim performans açısından şu an 8.1 önde diyebilirim.
Keyin bir yedeğini alıp ei.cfg olayını halldeceğim daha sonra driverlerini indirip 8.1 döneceğim 

birde mx150 ekran kartı driveri için baktığımda şu an güncel game ready driver var bu ana driver mi yoksa oyun için üretilen başka ve özel driver mi? 
mx150 nin 8.1 için driver linkini atarsanız sevinirim 64 bit 

@forjest

hocam mx150 driverini kontrol edermisiniz benim için emin olamadımda sitede sadece game ready driver olarak gözüküyor veya iobit driver booster zaten bulurmu güncel olanı?

Edited by Celest
  • Like 1

Please register to see this content.
       buyur.   valla game ne için yazıyor emin değilimde sanırım oyun segmenti için genel bir isim olabilir. mesela benimki  gt 630  onda da aynı. 

güvenilir kaynaklara baktımda seninki gt 940 a denk geliyormuş. yani ortalamanın bir tık ötesiymiş.

Edited by abdulhey_
  • Like 1

Celest, 7 saat önce yazdı:

Arkadaşlar verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim 2 gün önce aldım bu leptobu ama bildiğiniz gibi Windows 10 daha yeni çok fazla gereksiz ram tüketimi yapıyor ama arka planda 8.1 göre çok fazla uygulama ve program var buda aşırı pil tüketimine sebep oluyor. 2 sistemide denedim performans açısından şu an 8.1 önde diyebilirim.
Keyin bir yedeğini alıp ei.cfg olayını halldeceğim daha sonra driverlerini indirip 8.1 döneceğim 

birde mx150 ekran kartı driveri için baktığımda şu an güncel game ready driver var bu ana driver mi yoksa oyun için üretilen başka ve özel driver mi? 
mx150 nin 8.1 için driver linkini atarsanız sevinirim 64 bit 

@forjest

hocam mx150 driverini kontrol edermisiniz benim için emin olamadımda sitede sadece game ready driver olarak gözüküyor veya iobit driver booster zaten bulurmu güncel olanı?

Sizi bilgilendireyim bu konuda ekran kartlarındaki driverler genelde oyun optimizasyonu olarak kullanıldığından ana driver diye birşey olmaz oyun optimizasyonu+driver şeklinde olur bu amd'dede değişmez amd ekran kartlı pcye amd crimson edition relive driver kuruyorsunuz ondada oyun optimizasyonu oyun içinden görüntü alma performans ayarları ekran kartı driveri vs hepsi kuruluyor nvidiada aynı şekilde physx geforce experience vs hepsi kuruluyor amd oyun işlemlerinin çoğunu relive üzerinden nvidia ise geforce experience üzerinden gerçekleştiriyor bu yüzden bu driverlerin güncel tutulması hem oyun performansı açısından hemde daha stabil windows kullanmak adına önemlidir.

RaZoRWounD, 51 dakika önce yazdı:

Sizi bilgilendireyim bu konuda ekran kartlarındaki driverler genelde oyun optimizasyonu olarak kullanıldığından ana driver diye birşey olmaz oyun optimizasyonu+driver şeklinde olur bu amd'dede değişmez amd ekran kartlı pcye amd crimson edition relive driver kuruyorsunuz ondada oyun optimizasyonu oyun içinden görüntü alma performans ayarları ekran kartı driveri vs hepsi kuruluyor nvidiada aynı şekilde physx geforce experience vs hepsi kuruluyor amd oyun işlemlerinin çoğunu relive üzerinden nvidia ise geforce experience üzerinden gerçekleştiriyor bu yüzden bu driverlerin güncel tutulması hem oyun performansı açısından hemde daha stabil windows kullanmak adına önemlidir.

anladım hocam bir şey daha soracağız bu leptobu aldım ama ekran süresi 2 - 2.5 bazen 3 saat ekran süresi alıyorum oyunlarda ise en fazla 1 saati zorluyor normalmi acaba bu?
şarjın hızlı bittiğini farkettim 6 hücreli 41.4wh sanırım bu civarlarda normal kabul ediliyor sanırım. pc nin özelliği i5 7300 hq - 8 gb ram - mx150 ekran kartı .. Ekran olarak IPS çok yakın MATT ekran kullanılmış. Pilin kapasitesi biraz bana düşük geldi yaptığım araştırmaya göre çoğu gaming leptoplar hemen hemen bu civarlar arasında kullanılıyor. bazzıları 1 saat bile zor dayanıyor diyorlar. Ama w10 nun cok fazla yedigini farkettim gereksiz ve sistemi yoran uygulamalar yuzunden 

Edited by Celest
  • Like 1

Celest, 3 saat önce yazdı:

anladım hocam bir şey daha soracağız bu leptobu aldım ama ekran süresi 2 - 2.5 bazen 3 saat ekran süresi alıyorum oyunlarda ise en fazla 1 saati zorluyor normalmi acaba bu?
şarjın hızlı bittiğini farkettim 6 hücreli 41.4wh sanırım bu civarlarda normal kabul ediliyor sanırım. pc nin özelliği i5 7300 hq - 8 gb ram - mx150 ekran kartı .. Ekran olarak IPS çok yakın MATT ekran kullanılmış. Pilin kapasitesi biraz bana düşük geldi yaptığım araştırmaya göre çoğu gaming leptoplar hemen hemen bu civarlar arasında kullanılıyor. bazzıları 1 saat bile zor dayanıyor diyorlar. Ama w10 nun cok fazla yedigini farkettim gereksiz ve sistemi yoran uygulamalar yuzunden 

Bayağı uzun yazcam ama üşenmeden okuyun derim.Hocam oyunlarda 1 saat gibi bir süre almanız harika çünkü benzer özelliklere sahip dell laptop vardı elimde oyunda 40 dk bile gitmiyordu 1 saat çok iyi zaman yani ayrıyetten laptoplarda yapısı gereği oyun oynarken sürekli şarjda durması hem bataryanın ölmemesi açısından hemde ömrünün çabuk kısalmaması açısından fayda sağlıcaktır çünkü ilk laptobumu aldığım zamanlarda yaklaşık 7 sene önce sürekli pili doldur boşalt ara ara deşarjla kalibre ederek kullandım fakat çok sık oyun oynamam oyunları genelde pil oynamam nedeniyle pili 1-1,5 seneye yakın zamanda öldürdüm batarya dolduruşluş ömrü %38e kadar düştü oyun değil boşta sistemde laptop 20 dk dayanabiliyor daha sonrasında ise hiçbir uyarı vermeden çat diye elektriği kesiyor bu zamanla 10 dkya kadar düştü bende muadili bir pil aldım onla devam ettim sonra o laptobu sattım şuan farklı laptop aldım 5 seneye yakındır kullanıyorum pilini 3,5 senede öldürdüm şuan pilsiz kullanıyorum pili takınca laptobun açılmama çok yüksek devirde fan hızları çalışması pil süresinin en fazla 20-25 dk dayanması sebebiyle işimi görmediği için direk elektrikle kullanıyoırum.Şuan ne bi ısınma ne pili takma çıkma falan hiçbir sıkıntı yaşamıyorum.Benim tavsiyem pilin ölmemesi açısından oyunlarda elektrikte (sürekli şarj halinde) kullanmanızdır bu yollar pilinizi 3-3,5 seneye yakın götürürsünüz daha sonra her pil gibi ölecektir zaten çok kaliteli bile olsa en fazla 4-4,5 seneyi görür sonra gene ölür yani işletim sisteminin bu konuda pek bir alakası yok sadece win 7de daha iyi pil oranı alırsınız win 10da ortalama 2,5 saat gidiyorsa win7de 3 saat 20 dk falan götürür ama win 8.1le win 10 arasında 10-15 dklık bir zaman dilimi oynar hatta daha iyi rami optimize ettiği için çoğu zaman win 10 daha iyi pil süresi vermekte :) ki zaten sisteminizde win 10la uyumluymuş 1709 sürümüne güncelleyip son güncellemeleride indirin iyi bir kullanım süresi alırsınız diye umuyorum ki ben 1,5 sene evvel alınan başka bir laptopta 1709la çok iyi pil süreleri alıyorum normalda win 8.1le 2 saat şarjı gitmeyen laptop şuan win 10 1709 ile çalışmatak 2 saat 48 dk gibi kullanım süresi veriyor tabi bu boşta kalma süresiyle alakalı ön planda devam facede gezme/youtubede devamlı video izleme vs olunca yarıya düşer bu oran işlemlere bağlı yani :)

Win 10la ilgili Önemli Not: Win 10 da tüm ince ayarlar yapılmış vaziyette hesap makinesi/ses kaydedici hariç tüm win 10la gelen bütün appler silinik /defender tamamen devredışı vaziyette / uyku modu silinik / hızlı başlat-arkaplan akıllı aktarım hizmeti %100 disk kullanıma sebep olan servisler devredışı / kilit ekranı devredışı vs bunun gibi bir çok ayar yapılı.Ayrıyetten wise memory optimizer kullanıyorum rami temizliyor ciddi hız artışı sağlıyor var.Bu ayarlardan sonra o süreyi alıyorum.Düz kullanmıyorum yani

Edited by RaZoRWounD
  • Like 1
  • Thanks 1

RaZoRWounD, 1 saat önce yazdı:

Win 10la ilgili Önemli Not: Win 10 da tüm ince ayarlar yapılmış vaziyette hesap makinesi/ses kaydedici hariç tüm win 10la gelen bütün appler silinik /defender tamamen devredışı vaziyette / uyku modu silinik / hızlı başlat-arkaplan akıllı aktarım hizmeti %100 disk kullanıma sebep olan servisler devredışı / kilit ekranı devredışı vs bunun gibi bir çok ayar yapılı.Ayrıyetten wise memory optimizer kullanıyorum rami temizliyor ciddi hız artışı sağlıyor var.Bu ayarlardan sonra o süreyi alıyorum.Düz kullanmıyorum yani

Hocam sizinki oldu XP :) Her şeyi çıkarmışsınız maşallahınız var......

• Haha 1

bende yeni  aldığım powerbank ı telefonu kaç kez şarj ediyor diye denemek için telefondaki şarj harcayan şeyleri sonuna kadar açtım. boşalsında powerbankı takayım diye.  ekran uyku hiç bir zaman kapatma, wifi  v.s.  o kadar bekledim inadına çok yavaş eksiliyor şarj . ama face de gezersen çok hızlı eksiliyor. niye çünkü bir sürü medya sn ler içinde işlemciden geçiyor.

Edited by abdulhey_
  • Like 1

Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim soluksuz okudum  evet sanırım süreli doldur boşalt yapmak ömrünü bitirebilir şarj döngüsü var çünkü bataryalarda .. şarj %100 olduğu zaman dışardan gelen akımla çalışıyor pil kullanılmıyor ama şarjı çektiğimiz zaman pil devreye giriyor ve haftada 2 defa doldur boşalt yapmanın bir sakıncası yoktur doğrumu hocam? birde 3 ayda bir kalibre yapmak.. bunlar bataryanın ömrünü uzatır böylece 

ama bazıları şöyle diyor sürekli prizde kalması bataryayı öldürür diyorlar her ne kadar şebeke elektriğini alıyorsa bile bataryayı hiç kullanmasak bile şarjın düşmesi gerekiyormuş 
ve sürekli kesintilerle şarj olabiliyormış ve hiç doldurt boşalt yapmayanların bataryası çok kısa bir sürede ölüyormuş bazıları öyle diyor?

@RaZoRWounD

Edited by Celest
  • Like 1

Celest, 52 dakika önce yazdı:

Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim soluksuz okudum  evet sanırım süreli doldur boşalt yapmak ömrünü bitirebilir şarj döngüsü var çünkü bataryalarda .. şarj %100 olduğu zaman dışardan gelen akımla çalışıyor pil kullanılmıyor ama şarjı çektiğimiz zaman pil devreye giriyor ve haftada 2 defa doldur boşalt yapmanın bir sakıncası yoktur doğrumu hocam? birde 3 ayda bir kalibre yapmak.. bunlar bataryanın ömrünü uzatır böylece 

ama bazıları şöyle diyor sürekli prizde kalması bataryayı öldürür diyorlar her ne kadar şebeke elektriğini alıyorsa bile bataryayı hiç kullanmasak bile şarjın düşmesi gerekiyormuş 
ve sürekli kesintilerle şarj olabiliyormış ve hiç doldurt boşalt yapmayanların bataryası çok kısa bir sürede ölüyormuş bazıları öyle diyor?

@RaZoRWounD

Ben size hiç doldur boşalt yapmayın demiyorum sadece oyun oynucanız zaman atıyorum cs:go oynayacağınız zaman pil boşta olsa doluda olsa şarja takın şarjda oynayın oyunu kapatıp normal kullanıma geçtiğinizde pilde kullanabilirsiniz demek istediğim budur.

RaZoRWounD, 24 dakika önce yazdı:

Ben size hiç doldur boşalt yapmayın demiyorum sadece oyun oynucanız zaman atıyorum cs:go oynayacağınız zaman pil boşta olsa doluda olsa şarja takın şarjda oynayın oyunu kapatıp normal kullanıma geçtiğinizde pilde kullanabilirsiniz demek istediğim budur.

anladım ben normal kullanımdada şarjdan çekmiyeyim haftada 1-2 defa doldur boşalt ideal diye düşünüyorum 3 ayda birde kalibre yaparım sorun olmaz. zaten ömürleri 2-3 yıl 

• Like 1