Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

Please register to see this content.

Herkese merhabalar,  Sanırım bir  donanım sorunum var, Yeni  En sonuncu sürüm Win 10  Pro  X64 işletim sistemi kullanıyorum, PC donanımını özetlemek gerekirse  120GB SSD disk, i5  3.40Ghz 7500 işlemci, 8 GB 2400Mhz Gskill ram, Harici  USB  Seskartı olan bir bilgisayarım var,  bu bilgisayar 1-2 gün açık kalsın RAM ŞiŞiYOR Aldığım resme bakarsanız sizlerde göreceksiniz,  bunun nedeni nedir ? Nette yaptığım araştırmalara göre Windows 10 daha eski sürümlerinde kendi kendine boşta bile aşırı ram kullanıyor diye bazı şeyler okudum bunun Çözüm önerilerini denedim sonuç yine aynı yine aynı... kısaca sorun çözülmedi, bazı forumlarda da teamViewer'ın durduk yere Ram kullandığını yazmışlar ( bu bir BUG yani Açık  diye ) bu bilgisayara uzaktan bağlanmak içinde genelde team viewer kullandığımdan bu sorunu nasıl çözerim yardımcı olursanız sevinirim. Bilgisayarda pek bişey çalışmıyor hatta hiç bişey çalışmıyor denebilir, resimde belli çalışan uygulamalar öyle aşırı Ram kullanan bi uygulama görülmüyor, fakat Pc bildiğin tank oluyor çok ağırlaşıyor ve donuyor, ama reset attığımda yada yeniden başlattığımda sorun çözülüyor taaaki 2 güne kadar resimde  buda görülüyor, 1 gün 13 saat sonra bakın yine ram kullanımı pik seviyesinde , Lütfen bi yardım edin konu hakkında bilgili arkadaşlar..!

Donanımsal driver çakışma ve uygulamalara bağlı,uyumsuzluk ve kararsızlığa davetiye çıkaran durumları yok sayarsak eğer. :)

⊿Windows10 kullanıp media,oyun,görsel işlemler vs.yapanlar kullanmadıkları hizmetleri,kapatarak yüksek performans sağlayabilir doğru işlemler yapıldığından bunun oldukça yararı söz konusudur.Hizmetler bir çok yöntemle kapatılsada çoğu zaman windows10 üzerinde pek etkili olmuyor orn(telemetry ) <> olsada sonradan tekrar service kendini aktif ediyor.

⊿Otomatik RAM ve işlemci optimizasyonu uygulamalarından istifade ederek benzer sorunların önüne kısmen geçilebilir. (Sonuç verecektir,nihai performanslar için farklı yöntemler şart!)

⊿Ya da Windows8.1'e terfi etmek :)

Windows10 Hızlandırma/arka plan kullanılmayan şişiren hizmetleri kapatarak yüksek donanım hızı elde etme işlemleri için programlar:

1.  uygulamasını kullanarak bu sistemde yüksek seviyede hız elde etmek kesinlikle mümkün. Önemli! (Uygulama dili ingilizcedir,uygulamada etkili rol için,en az orta seviye kullanıcı olmak gerekli) program işlemlerden önce otomatik oluşturuyor gerçi ancak,işlemleri yapmadan evvel yinede "Sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı öneririm!"

2. Sistem İnce Ayar yine üstteki programın yaptığı bir çok işlemi winvistafiko arkadaşımızın çalışması ilede yapmak mümkün elbette Türkçe olmasıda kullanımında (+) 

3. RAMBooster/WiseCare365 ÜcretsizFree işini layıki ile yapan var. + 'de windows10 üzerinde oldukça etkili.(Bakım onarım temizliğin yanısırada,Hizmetler ve en çok kullanılan programlara göre,stabilizasyon özelliği mevcut.)

Kolay Gelsin.

Ekran Görüntüleri:

Spoiler

Ultimate Windows Tweaker 4 for Windows 10

SİSTEM İNCE AYAR

7bvnkW.png

NO8nbO.png

• Like 1
  • Thanks 2

gangstarap, 19 saat önce yazdı:

Çözüm bulamazsan Sitede'Ki   Motun'un  Windows 10 Rs3 1709.16299.19 X64 (2in1) App Remove    çalışmasını veya Windows 7  64 bit home premium  kur.

Önerin için teşekkürler ama bende  işletim sistem editleyebiliyor, yapabiliyorum :) yani windows 7 - 8 - 10 ve benzeri forumda biraz araştırırsan benim sistemlerimide görüebilirsin... işletim sisteminin yani windows 10'un genel sorunuymuş bu, ben win10 derken bunu kasdettim sana zahmet  görebilirsin, kasdettiğimi... 

erdal4444, 15.11.2017 - 01:28 yazdı:

elinde  8gb kit  olmayan  ramlar  varsa 4X4 olarak..ramlardan  birisinin  yuvasını değiştir.yada 4 ram çıkart  öyle dene..genel  bi sıkıntıdır..

Tek parça RAM 4 + 4 Şeklinde değil.. Bu arada Fiziksel olarak RAM'den olduğunu düşünmüyorum bu sorunun yinede önerin için teşekkürler...

forjest, 15.11.2017 - 04:03 yazdı:

Donanımsal driver çakışma ve uygulamalara bağlı,uyumsuzluk ve kararsızlığa davetiye çıkaran durumları yok sayarsak eğer. :)

⊿Windows10 kullanıp media,oyun,görsel işlemler vs.yapanlar kullanmadıkları hizmetleri,kapatarak yüksek performans sağlayabilir doğru işlemler yapıldığından bunun oldukça yararı söz konusudur.Hizmetler bir çok yöntemle kapatılsada çoğu zaman windows10 üzerinde pek etkili olmuyor orn(telemetry ) <> olsada sonradan tekrar service kendini aktif ediyor.

⊿Otomatik RAM ve işlemci optimizasyonu uygulamalarından istifade ederek benzer sorunların önüne kısmen geçilebilir. (Sonuç verecektir,nihai performanslar için farklı yöntemler şart!)

⊿Ya da Windows8.1'e terfi etmek :)

Windows10 Hızlandırma/arka plan kullanılmayan şişiren hizmetleri kapatarak yüksek donanım hızı elde etme işlemleri için programlar:

1.  uygulamasını kullanarak bu sistemde yüksek seviyede hız elde etmek kesinlikle mümkün. Önemli! (Uygulama dili ingilizcedir,uygulamada etkili rol için,en az orta seviye kullanıcı olmak gerekli) program işlemlerden önce otomatik oluşturuyor gerçi ancak,işlemleri yapmadan evvel yinede "Sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı öneririm!"

2. Sistem İnce Ayar yine üstteki programın yaptığı bir çok işlemi winvistafiko arkadaşımızın çalışması ilede yapmak mümkün elbette Türkçe olmasıda kullanımında (+) 

3. RAMBooster/WiseCare365 ÜcretsizFree işini layıki ile yapan var. + 'de windows10 üzerinde oldukça etkili.(Bakım onarım temizliğin yanısırada,Hizmetler ve en çok kullanılan programlara göre,stabilizasyon özelliği mevcut.)

Kolay Gelsin.

Ekran Görüntüleri:

İçeriği Görüntüle

Adaş teşekkürler, hemen hemen hepsini denedim hatta en son Ramboostar'ı denedim bu sabah yine  %90'lardaydı ram kullanımı buda çözmedi sorunu... Genel bir windows10 sorunu diyor okuduğum forumlar, bbazı yerlerde de Teamwiever'dan kaynaklandığını söylüyor bağlı oldukça, ( PC'de çalıştığı sürece ) sürekli bi ram kullanımı var ama işlemlerde de görülmüyor buda garip ya anlamadım bu iki ana sorun üzerinde duruyorum açıkcası, dediğin gibi Driverda olabilir fakat en güncellerini kullanıyorum anlamadım kendi sitelerinden orjinal driverları indiripde denedim yine aynı... 

oguzhan43, 16 saat önce yazdı:

donanım sürücülerini gözden geçirmeni öneririm ethernet ve wireless gibi

Oguzhan43 üstad, teşekkürler... Fakat yukarıda da bahsettim, tüm donanımların kendi sitelerinden indirip'de denedim yani windows'un driverlarını değilde,i kendi sitelerinden indirdiklerimle değiştirdim yine aynı yine aynı belki yine yukarda bahsettiğim üzere windows10'un genel bir sorunudur

çünki bu konudan birsürü vatandaş madur olmuş... Orada yazılan çözüm önerilerinide denedim, yine aynı yine aynı değişen bişey olmadı bende :( yada uzaktan bağlantı için farklı bir Program kullanmalıyım... Uzak masaüstü diyeceksin belki ama bu seferde ASiO ses driverı kullanadığım için ( gecikmesi en az olduğundan ms düzeyinde ) dışarıdan uzak masaüstü bağlantısı yaptığımda ses kartı sesi kesiyor bunu tesbit ettik, başka marka ses kartlarındada ASiO driver kullanınca bu oluyor, normal standart ses kartı driverında bu sorun olmuyor... Ondan çözümü teamviewer ile bulduk ama onda'da genel bir sorun bir açık var... Kendi kendine RAM şişiyor ve bağlantıda kaldıkça bu kullanım artıyor bende sürekli bağlanmam gerektiğinden de açılsın diye windows'un açılışına koyduğumdan sürekli açık duruyor bu bilgisayarda, nasıl bi çözüm bulurum bilmiyorum ama sorunun tam kaynağı nedir donanımsal bir sorunmu bunu tam anlamak gerekiyor diye konuyu buraya açtım, farklı bir çözüm önerisi olan olacakmı diye...

casper0007, 21 dakika önce yazdı:

Başlat çalıştır resmon yaz bellek donanım hatasına bak

ben sana dedim abi köpek gibi ram yiyor bu canavar boşta bile 2.2gb yerken 8.1 boşta 06.08 arası yiyor 8.1 candır şimdilik

• Like 1

Genel olarak Stabiliyet  konusunda daha önceki win 10'lar saçma sapandı kurduğum gün kaldırdığımı bilirim ama " Win 10 Pro "nun En son versiyon ( Windows 10 Rs3 1709.16299.19 ) stabil çalışıyor, Benim en sevdiğim ve sürekli kullandığım " Win 8.1 Embedded industry "  kadar stabil, hatta daha da stabil bile diyebilirim... Fakat bu ram konusu canımı bayaa sıktı, nette biraz araştırınca hemen hemen herkes de win10'da bu tarz sorunlar yaşamış benim gibi bu sorunu yaşadığını öğrendim. Win10'un donanım konusunda uyuşmazlık gibi bir durumu mu var ? bunu tam olarak aanlamadım fakat bu sorunlar win8.1'de olmuyor,  garip olan bu En olmadı geri 8.1'e dönücem yapacak bişey yok...

yalnız windows 2 gün önce 1709-16299.64 sürümüne güncellendi 1709 çıkmasından sonra ilk aldığı toplu güncellemeledir benim kablosuz mousedede basmama zaman zaman donma sorunu vardı bunu düzeltti sizde güncelleme yapın fayda sağlayabilir.Her win 10 yükseltmesinden sonra bu tarz hatalar normaldir :)

İllaki bir fix çıkacaktır. Çıkana kadar uyumlu bir sürüm kullanırsan başın ağrımaz. Yani bu sistemin oturması mart, nisanı bulur.

Çalışmalarını beğeniyorum, konu anlatımları çok iyi. Bir de turboya göndermesen, free bir sunucuya atsan tadından yenmez. ;)

Edited by DJ_Rush

DJ_Rush, 6 saat önce yazdı:

İllaki bir fix çıkacaktır. Çıkana kadar uyumlu bir sürüm kullanırsan başın ağrımaz. Yani bu sistemin oturması mart, nisanı bulur.

Çalışmalarını beğeniyorum, konu anlatımları çok iyi. Bir de turboya göndermesen, free bir sunucuya atsan tadından yenmez. ;)

Birde guncelliyim bakalim çıkan son güncellemeyi bakalım nasıl olacak ??? En olmadı dediğim gibi dönücem win 8.1'e 

Birde banamı dediniz çalışmalar konusundaki yorumu ? Eğer bana ise, ben sürekli YANDEX'den veririm ( yandexten bedavası ve hızlısımı var ? )  ondan şaşırdım yoruma, başkasına yazdınız sanırım...

• Like 1

EASMurat, 4 dakika önce yazdı:

Birde guncelliyim bakalim çıkan son güncellemeyi bakalım nasıl olacak ??? En olmadı dediğim gibi dönücem win 8.1'e 

Birde banamı dediniz çalışmalar konusundaki yorumu ? Eğer bana ise, ben sürekli YANDEX'den veririm ( yandexten bedavası ve hızlısımı var ? )  ondan şaşırdım yoruma, başkasına yazdınız sanırım...

Windows 10 çıktığı ilk günden beridir kullanıyorum. Çeşitli sıkıntıları oldu ama beni bugüne kadar en çok zorlayan durum ses sürücüsü oldu. Senin verdiğin resim alıntısına da baktığımda ses sürücünde bir sıkıntı var gibi görülüyor. O kadar CPU kullanması normal değil gibi. Orda Tiem'in kullandığı ram 93 Mb olarak görünüyor. Asıl rami kullanan kısım resmin altında kalmış. Windows 10 tecrübeme dayanarak ses sürücüsünü sitesinden veya üretici firmadan değilde windows 10 kendisi tanıyorsa onun yüklemesine izin vermelisin. Ya da hariciymiş zaten ses kartınız onu çıkartıp bir test edebilirsiniz.

Kendi bilgisayarımda ses sürücüsünü güncel ve sitesindeki ile değiştirdiğimde Pc de Windows servisleri altındaki hızlı getirme ram ve cpu kullanmaya başlıyor (Sistem ve Sistem kesintileri de CPU ve RAM kullanmaya başlıyor) ve ses bozuluyor ve 3-5 dakikalık mause ve pc donmalarına sebep oluyor.  Bu sıkıntılarda her zaman olmuyor mesela bir film izlerken duraklatıp bıraktığımda veya tespit edemediğim başka durumlarda meydana geliyor.  Sizde de böyle bir sorun olabilir. 

Team viewer ı öyle uzun süreyle hiç kullanmıyorum. Ram kullanması normal ama sistemin gerektiğinde de ram'i boşaltması gerekir. Sorunu tespit edebilmek adına, team viewer'e alternatif programlarıda deneyebilirsiniz Chrome Remote Desktop vs.. gibi. 3. parti yazılımlarla ram boşaltmak uzun vade de sorunu çözeceğini sanmıyorum.

• Like 1

EASMurat, 13 dakika önce yazdı:

Yandex ise güzel, karıştırdım herhalde kusura bakma.

Uzun ve stabil kullanım için elbette ki 8.1.

cayro, 10 dakika önce yazdı:

Windows 10 çıktığı ilk günden beridir kullanıyorum. Çeşitli sıkıntıları oldu ama beni bugüne kadar en çok zorlayan durum ses sürücüsü oldu. Senin verdiğin resim alıntısına da baktığımda ses sürücünde bir sıkıntı var gibi görülüyor. O kadar CPU kullanması normal değil gibi. Orda Tiem'in kullandığı ram 93 Mb olarak görünüyor. Asıl rami kullanan kısım resmin altında kalmış. Windows 10 tecrübeme dayanarak ses sürücüsünü sitesinden veya üretici firmadan değilde windows 10 kendisi tanıyorsa onun yüklemesine izin vermelisin. Ya da hariciymiş zaten ses kartınız onu çıkartıp bir test edebilirsiniz.

Kendi bilgisayarımda ses sürücüsünü güncel ve sitesindeki ile değiştirdiğimde Pc de Windows servisleri altındaki hızlı getirme ram ve cpu kullanmaya başlıyor (Sistem ve Sistem kesintileri de CPU ve RAM kullanmaya başlıyor) ve ses bozuluyor ve 3-5 dakikalık mause ve pc donmalarına sebep oluyor.  Bu sıkıntılarda her zaman olmuyor mesela bir film izlerken duraklatıp bıraktığımda veya tespit edemediğim başka durumlarda meydana geliyor.  Sizde de böyle bir sorun olabilir. 

Team viewer ı öyle uzun süreyle hiç kullanmıyorum. Ram kullanması normal ama sistemin gerektiğinde de ram'i boşaltması gerekir. Sorunu tespit edebilmek adına, team viewer'e alternatif programlarıda deneyebilirsiniz Chrome Remote Desktop vs.. gibi. 3. parti yazılımlarla ram boşaltmak uzun vade de sorunu çözeceğini sanmıyorum.

Haaaahhh işte tam istediğim tarzda bir yorum sonunda, teşekkürler... Fakat yukarıda da bahsettim, Normal win10 kendi driverlarında da bu sorunu yaşayinca yeniden format atıp tüm donanımların kendi sitelerinden indirip'de denedim yani windows'un driverlarını değilde, kendi sitelerinden indirdiklerimle değiştirdim belki orjinal sitelerinden daha verimli çalışır diye... Bazı forumlarda da araştırınca herkes windows10'un genel bir sorunudur 

çünki bu konudan birsürü vatandaş madur olmuş... Orada yazılan çözümlerde işe yaramadı, bende Uzak masaüstü kullanmak istemedim, ASiO ses driverı kullanadığım için ( gecikmesi en az olduğundan 4ms düzeyinde ) dışarıdan uzak masaüstü bağlantısı yaptığımda ses kartı sesi kesiyor bunu tesbit ettik, başka marka ses kartlarındada ASiO driver kullanınca bu oluyor, kullandığım bir program seni RAM'e yukleyerek bunu işleyip geri veriyor asio driverlarıyla bunu neredeyse anında yaptığından asio driver kullanıyorum, normal standart ses kartı driverında bu sorun olmuyor... Ondan çözümü teamviewer ile bulduk ama onda'da genel bir sorun bir açık var... Kendi kendine RAM şişiyor ve bağlantıda kaldıkça bu kullanım artıyor, bende sürekli bağlanmam gerektiğinden de açılsın diye windows'un açılışına koyduğumdan sürekli açık duruyor bu bilgisayarda, çalıştığı surecede ram kullanımı artıyor bilgisayari kapat aç yada reset at düzeliyir, nasıl bi çözüm bulurum bilmiyorum ama şuan için drğişik bir 3.parti yazılımla bunu çö*meye çalışıcam birde, bana farklı 3. Parti uzaktan bağlant8 programları önerebilirmisiniz googleyi hiç duymamıştım mesela, çok t3şekkürler beklediğim bir yorum aldım...

EASMurat, 12 dakika önce yazdı:

Haaaahhh işte tam istediğim tarzda bir yorum sonunda, teşekkürler... Fakat yukarıda da bahsettim, Normal win10 kendi driverlarında da bu sorunu yaşayinca yeniden format atıp tüm donanımların kendi sitelerinden indirip'de denedim yani windows'un driverlarını değilde, kendi sitelerinden indirdiklerimle değiştirdim belki orjinal sitelerinden daha verimli çalışır diye... Bazı forumlarda da araştırınca herkes windows10'un genel bir sorunudur 

çünki bu konudan birsürü vatandaş madur olmuş... Orada yazılan çözümlerde işe yaramadı, bende Uzak masaüstü kullanmak istemedim, ASiO ses driverı kullanadığım için ( gecikmesi en az olduğundan 4ms düzeyinde ) dışarıdan uzak masaüstü bağlantısı yaptığımda ses kartı sesi kesiyor bunu tesbit ettik, başka marka ses kartlarındada ASiO driver kullanınca bu oluyor, kullandığım bir program seni RAM'e yukleyerek bunu işleyip geri veriyor asio driverlarıyla bunu neredeyse anında yaptığından asio driver kullanıyorum, normal standart ses kartı driverında bu sorun olmuyor... Ondan çözümü teamviewer ile bulduk ama onda'da genel bir sorun bir açık var... Kendi kendine RAM şişiyor ve bağlantıda kaldıkça bu kullanım artıyor, bende sürekli bağlanmam gerektiğinden de açılsın diye windows'un açılışına koyduğumdan sürekli açık duruyor bu bilgisayarda, çalıştığı surecede ram kullanımı artıyor bilgisayari kapat aç yada reset at düzeliyir, nasıl bi çözüm bulurum bilmiyorum ama şuan için drğişik bir 3.parti yazılımla bunu çö*meye çalışıcam birde, bana farklı 3. Parti uzaktan bağlant8 programları önerebilirmisiniz googleyi hiç duymamıştım mesela, çok t3şekkürler beklediğim bir yorum aldım...

Rica ederim EASMurat. Bu arada yanlışlıkla yanıtla butonuna tıklamışım.

Windows 10 nun ram kullanımı şehir efsanesine döndü, yeni bir işletim sistemi sayılır. Zamanla daha iyiye gidiyor, gidecektir. Benim bildiğim birkaç program var ama uzun vade hiç kullanmadım. Genelde kısa süreli işlerde karşıma çıktı. Ammyy, Anydesk,  UltraVNC gibi programlar var. Biraz daha araştırarsanız çeşitli programlarda bulabilirsiniz.

• Like 1

Celest, 11 saat önce yazdı:

ben sana dedim abi köpek gibi ram yiyor bu canavar boşta bile 2.2gb yerken 8.1 boşta 06.08 arası yiyor 8.1 candır şimdilik

yav bunu niye söyledin şimdi :) ne güzel win 10 enterp. oturtmuştum. 8.1 e mi dönelim.

bu arada bende operada 8 sekme açık tv kartından tv seyrediyorum. bunların ikisine hadi 1.5 gb gidiyor diyelim . gitmezde hatta diğer çalışan tüm hizmetlerle hadi 2 olsun. 8 gb ram var4+4  

ama görev yöneticisinde % 6 cpu % 41 ram kullanımı gösteriyor.  fiziksel ram e göre bu ram kullanımı fazla değilmi?

abdulhey_, 2 dakika önce yazdı:

yav bunu niye söyledin şimdi :) ne güzel win 10 enterp. oturtmuştum. 8.1 e mi dönelim.

bu arada bende operada 8 sekme açık tv kartından tv seyrediyorum. bunların ikisine hadi 1.5 gb gidiyor diyelim . gitmezde hatta diğer çalışan tüm hizmetlerle hadi 2 olsun. 8 gb ram var4+4  

ama görev yöneticisinde % 6 cpu % 41 ram kullanımı gösteriyor.  fiziksel ram e göre bu ram kullanımı fazla değilmi?

Güncel win 10larda performansı yükseltmek akıcılığı arttırmak adına ram kullanımını yükseltti %41 iyimser bi değer bende %65ten aşağı düştüğünü görmedim :)

• Like 1

RaZoRWounD, 4 dakika önce yazdı:

Güncel win 10larda performansı yükseltmek akıcılığı arttırmak adına ram kullanımını yükseltti %41 iyimser bi değer bende %65ten aşağı düştüğünü görmedim :)

ama çalışan bahsettiğim iki uygulama var. diğerleride arkaplanda çalışıyor ama 5-10 mb ram harcıyor. şimdi aynı böyle olsa sistem kurulu olarak, benim yani, 8.1 de performans ve akıcılık azmı olacak?

abdulhey_, 3 dakika önce yazdı:

ama çalışan bahsettiğim iki uygulama var. diğerleride arkaplanda çalışıyor ama 5-10 mb ram harcıyor. şimdi aynı böyle olsa sistem kurulu olarak, benim yani, 8.1 de performans ve akıcılık azmı olacak?

valla şöyle söyleyeyim karşı komşumun laptobunda 8.1 vardı test yaptık 1709 daha stabil ve akıcı çalışıyor öyle söyleyeyim.sonra dedi benim laptbuda bu sisteme geçir geçirdim benimkinden daha akıcı çalışmaya başladı windows 10 giderek adam olmaya başladı :D tabi adam olana kadar epey sürüm atladı :)

• Like 2

abdulhey_, 41 dakika önce yazdı:

Asıl sorulması gereken soru. Anladığım kadarıyla bir ev kullanıcısıyken neden işletmeler için yapılmış Enterprise sürümünü kullanıyorsunuz? Home, Home Single Langueage, hadi abartalım Pro sürümü size nasıl yetmiyor? Ne kullanıyorsunuz? Benim pc seninkini döver durumu mu nedir yani sebebi? (Bir yerde orjinal Single sürümü varken, Kms ile Enterprise kullandığınızı okumuştum ona istinaden soruyorum)

Bizim millet işte 8-12-16Gb ram var Windows 10 2Gb ram kullanıyor diye demediklerini bırakmıyorlar. Kullanmayacaksanız o ram leri niye alıyorsunuz?  Gerçi RaZoRWounD da belirtmiş ama bende söyleyeyim. Windows ram kullanımını bilerek artırdı, CPU ya yüklenmektense görevleri ramlere yükledi. Bu size performans getirir. Korkmayın arkadaş bırakın kullansın, fazla ram kullandın diye sizden extra para mı istiyorlar!  Programlarınız veya sürücüleriniz aşırı ram kullanıyorsa o başka elma ile armutu karıştırmayın.

• Like 2
  • Thanks 1

cayro, 7 saat önce yazdı:

Asıl sorulması gereken soru. Anladığım kadarıyla bir ev kullanıcısıyken neden işletmeler için yapılmış Enterprise sürümünü kullanıyorsunuz? Home, Home Single Langueage, hadi abartalım Pro sürümü size nasıl yetmiyor? Ne kullanıyorsunuz? Benim pc seninkini döver durumu mu nedir yani sebebi? (Bir yerde orjinal Single sürümü varken, Kms ile Enterprise kullandığınızı okumuştum ona istinaden soruyorum)

Bizim millet işte 8-12-16Gb ram var Windows 10 2Gb ram kullanıyor diye demediklerini bırakmıyorlar. Kullanmayacaksanız o ram leri niye alıyorsunuz?  Gerçi RaZoRWounD da belirtmiş ama bende söyleyeyim. Windows ram kullanımını bilerek artırdı, CPU ya yüklenmektense görevleri ramlere yükledi. Bu size performans getirir. Korkmayın arkadaş bırakın kullansın, fazla ram kullandın diye sizden extra para mı istiyorlar!  Programlarınız veya sürücüleriniz aşırı ram kullanıyorsa o başka elma ile armutu karıştırmayın.

tamam sakin ol ben daha Windows yapılanma aşamasında olduğu için ram fazla yiyor diye düşündüm şu an öğrenmiş olduk bu arada 1709 gayet stabil çalışıyor razor hocaya katılıyotum temiz kurulum yaptım.

• Like 1

Celest, 15 dakika önce yazdı:

tamam sakin ol ben daha Windows yapılanma aşamasında olduğu için ram fazla yiyor diye düşündüm şu an öğrenmiş olduk bu arada 1709 gayet stabil çalışıyor razor hocaya katılıyotum temiz kurulum yaptım.

Gayet sakinim, sen şimdi birde bunu düşünüpte yorma kendini :)

Sizin öyle düşünmenizde sıkıntı yok, istediğiniz gibi düşüne bilirsiniz. Sıkıntı düşüncenizi bir bilgi gibi yazmanız. Buna benzer şekilde birçok kişi bilgi sahibi olmadan bir şeyler yazıyor ve insanları yanlış yönlendiriyor. Ondan sonra EASMurat gibi, benim gibi, hatta senin gibi birçok kişide aradığı bilgileri bulamıyor. Doğru kaynaklara ulaşamıyor. Şahsen ben 5-6 kaynakta bulamazsam, galiba birşey bulamayacağım diyerek genelde aramayı bırakıyorum. Doğru bilgi gibi, yanlış bilgi de paylaştıkça çoğalıyor. Birde bu yönden düşün, düşünen insan..

Not: Sizin mesajınıza verilmiş bir cevap değildi. Öyle olsa alıntı yapardım. Genel tutum üzerine yazmıştım. (Windows 10 aşırı ram kullanımı yazın bakın neler çıkıyor.)

Dip Not: Konu sahibi; EASMurat konu biraz dağıldı kusura bakmayın. 

• Like 3

@cayro Estafrullah ben anladım seni sorun yok  tartışılabilir bu konuda, daha doğrusu herkesi bilgilendirmiş oluyorsunuz benim için sakınca yok yani... Hatta yukarda da yazdım Genel olarak Stabiliyet  konusunda daha önceki win 10'lar saçma sapandı ( benim görüşüm bu yönde ) kurduğum gün Windows 10'u kaldırdığımı bilirim ama " Win 10 Pro "nun En son versiyon ( Windows 10 Rs3 1709.16299.19) stabil çalışıyor, Benim en sevdiğim ve sürekli kullandığım " Win 8.1 Embedded industry kadar stabil, hatta daha da stabil bile diyebilirim... Fakat bu win10 ram konusu canımı bayaa sıktı, nette biraz araştırınca hemen hemen herkes de win10'da bu tarz sorunlar yaşamış, sizden de öğrendiğim bunu win10'da bilinçli yapılmış, daha hızlı akıcı çalışması için ama benim gibi bu sorunu yaşayanlar  içinde ilerde bir güncelleme gelir zamanla şekillenir diye düşünüyorum siz gibi... Baktım en olmadı Win 8.1'e geri dönücem yapacak bişey yok... Şuan farklı Uzaktan yardım Programlarıyla çözmeye çalışıyorum, Mesela Şuanki işlemci RAM kullanaımı Şu şekilde ; 

Demiştim bir iki günde şişiyor RAM diye Reset at düzeliyor Ram'i neden boşaltmıyor asıl konu bence bu ama bakalım bi çözüm bulmaya çalışıyorum... Yorumlarınızı okuyorum.

• Like 1

EASMurat, Bir saat önce yazdı:

@cayro Estafrullah ben anladım seni sorun yok  tartışılabilir bu konuda, daha doğrusu herkesi bilgilendirmiş oluyorsunuz benim için sakınca yok yani... Hatta yukarda da yazdım Genel olarak Stabiliyet  konusunda daha önceki win 10'lar saçma sapandı ( benim görüşüm bu yönde ) kurduğum gün Windows 10'u kaldırdığımı bilirim ama " Win 10 Pro "nun En son versiyon ( Windows 10 Rs3 1709.16299.19) stabil çalışıyor, Benim en sevdiğim ve sürekli kullandığım " Win 8.1 Embedded industry kadar stabil, hatta daha da stabil bile diyebilirim... Fakat bu win10 ram konusu canımı bayaa sıktı, nette biraz araştırınca hemen hemen herkes de win10'da bu tarz sorunlar yaşamış, sizden de öğrendiğim bunu win10'da bilinçli yapılmış, daha hızlı akıcı çalışması için ama benim gibi bu sorunu yaşayanlar  içinde ilerde bir güncelleme gelir zamanla şekillenir diye düşünüyorum siz gibi... Baktım en olmadı Win 8.1'e geri dönücem yapacak bişey yok... Şuan farklı Uzaktan yardım Programlarıyla çözmeye çalışıyorum, Mesela Şuanki işlemci RAM kullanaımı Şu şekilde ; 

Demiştim bir iki günde şişiyor RAM diye Reset at düzeliyor Ram'i neden boşaltmıyor asıl konu bence bu ama bakalım bi çözüm bulmaya çalışıyorum... Yorumlarınızı okuyorum.

Merhaba EASMurat

Yanlış anlaşılma olmasın bende windows çok iyidir hatası yoktur vs.. demiyorum. Aksine yukarda da belirttiğim gibi mağdurlarından bir taneside benim. Ses problemini çözmek benim 2-3 haftamı aldı sanırım. Çünkü eski sürümlerde sıkıntı yapmayan bir sürücü yeni sürümlerle sıkıntı yapmıştı ve ekranı dondurduğu için bulmakta çok zorlandım. Kısacası benim anladığım kadarıyla windows 10 driverları çok fazla seçiyor. Mesela ses sürücüsünün kendi kurduğunu yeni gelen güncel windowsla beraber ekran kartının en güncel sürümünü kullanmam gerekiyor. Yoksa bende sorunlar yaşıyorum aynen sizin gibi. Burda önemli kısım bunları nasıl bileceğim konusu oluyor. Ben deneme yanılma yöntemi ile sorunlardan kurtuldum. Bir sürücü yanlış yüklendiğinde yada hatalı olduğunda genelde cpu ve ram de yükselmeler oluyor. Şimdi sizin yaşadığınız gibi.  Ayrıca Windows 10 16299.64 sürümüne güncellendi. Güncellemeniz de fayda var bir bakmışsınız sorun çözümlenmiş. Windows bu belli mi olur :)

Gönderdiğiniz resim (caps) lere işlemler kısmının altında kalanını konuya ekler misiniz?

Aklıma takılan birkaç soru var. Ram şişmiş haldeyken explorer.exe yi hiç yeniden başlattınız mı? Başlattıysanız rami boşaltıyor mu? Ses sürücünüzü uyumluluk modlarında çalıştırarak hiç denediniz mi? Harici ses kartını çıkartarak hiç denediniz mi? Windowsun sorun giderme işlemini hiç kullandınız mı? (Ağ ve ses baş aktörler olmak üzere) Birde bu pc yi ne amaçla kullanıyorsunuz, radyo yayını gibi birşey mi yapıyorsunuz? Gecikmeden bahsetmiştiniz. Konuyu biraz daha netleştirmek için biraz açıklarsanız daha iyi tahminlerde bulunabiliriz.

• Like 1