Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Bilgisayarı Başlatma Kapatma Seçenekleri

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

eski bios da bilgisayarı kapatma ve açma seçenekleri vardı biosda. bios da mesela şifre , fare ve klavyedeki power sleep wake up ile açma kapama vardı . benim 2103 model h77 chipsetli bir uefi bios. bu bioslarda o seçenekler yokmu? 

klavyeden sadece power tuşu ile kapatabiliyorsun ama açamıyorsun. başkada hiç bir seçenek göremedim. tabi uykuya sleep tuşu ile alıp power ilede yeniden başlatabiliyorssun. ama dediğim gibi eski bioslardaki seçenekler yokmu?

Mehmet, 1 saat önce yazdı:

@abdulhey_ Bazı Uefi Bioslarda ilk açtığın bios ekranında detay olmaz

İlk Açıldığında Ez mode değil

Advanced Mode'una gir veya F7 Kısayol tuşu

Daha sonra

Advanced Sekmesinden --> APM 

APM Seçeneğindeki Power on BY PS/2 vs. olmalı ;) 

bu varda ne işe yaradığını bile pek anlamadım. Restore AC power loss u on yaptığımda sağda ingilizce uygulamdan sonra açılırmı ne öyle bir şey diyor.  Poweron by PCIE/pcı yı enabled yapıncada bağlı aygıtların enerjisini kesiyor anladığım kadarı ile. çünkü enabled yapınca o ikinciyi oyuncu mausu var bende normalde yanıp sönüyor onu enabled yapınca enerjisi kesildi. pc yi kapattığımda tabi.. üçüncüde ise  Power on by RTC. enabled yapınca altında ay gün saat sn çıkıyor alarm falan diyor. ona ayarlayınca o saatte alarm ile pc açılıyormu ne anlamadım.

yani eski bioslardaki gibi anlaşılır ayrıntılı şifre tuş, maus ile açma gibi bir şey görmedim. veya ana bir sekme varda bilmediğimiz onun altında olabilirmi bilmiyorum.

Please register to see this content.

Edited by abdulhey_

Mehmet, 4 saat önce yazdı:

Senin Klamouse usbi mi ps2 mi?usb gıi

Evet. Multimedya usb ps2.  Hatta sürücüsü cd si vardı diye hatırlıyorum. İnca marka. 

Mause yeni aldım 1 milyoncudan :-) everest 7 game mause.

Pardon ikiside usb girişli. Dönüştürücü var ama ikisinide usb gıirişten kullanıyorum.

abdulhey_, 25 dakika önce yazdı:

Evet. Multimedya usb ps2.  Hatta sürücüsü cd si vardı diye hatırlıyorum. İnca marka. 

Mause yeni aldım 1 milyoncudan :-) everest 7 game mause.

Pardon ikiside usb girişli. Dönüştürücü var ama ikisinide usb gıirişten kullanıyorum.

Klavye ve mouse PS/2 değilse kullanamazsın. Usb de çalışmıyor.

cayro, 2 saat önce yazdı:

avye ve mouse PSgösternde pp kullanamazsın. Usb de çalışmıyor.

Valla bir aygıt gösternde pps2 klavye diye gördüğümü hatırliýorum. Aida64 müydü, aygıt yönticisindemi??

Dönüştürücü aparatı işe yaramazmı?

Edited by abdulhey_

abdulhey_, 24 dakika önce yazdı:

Valla bir aygıt gösternde pps2 klavye diye gördüğümü hatırliýorum. Aida64 müydü, aygıt yönticisindemi??

Dönüştürücü aparatı işe yaramazmı?

Dönüştürücü  (klavye ve mouse) takın. Bios a girin. Power kısmında Power On By PS/2 Keybord kısmını Enabled yapın. Size iki seçenek sunar Bir tanesi mouse sağ click ile çalıştırma diğeri bir password kullanarak açma. Onlardan birini seçerek kaydedip çıkın.

Not: Yeni bioslarda olmayabilir.

cayro, Bir saat önce yazdı:

Dönüştürücü  (klavye ve mouse) takın. Bios a girin. Power kısmında Power On By PS/2 Keybord kısmını Enabled yapın. Size iki seçenek sunar Bir tanesi mouse sağ click ile çalıştırma diğeri bir password kullanarak açma. Onlardan birini seçerek kaydedip çıkın.

Not: Yeni bioslarda olmayabilir.

bence mesele esas o. yani benim biosda yok. yani bilmediğim bir sekmenin altında olabilirmi diyorum ama çok aradım bulamadım. :)  yalnız şimdi aygıt yöneticisine baktım donanımda hıd klavye ve standart ps/2 klavye yazıyor. ama demin dönüştürücüyü taktım onla ilgisi varmı bilmiyorum.

EDit: klavyeyi dönüştürücü ile takınca biosa seçenekler geldi :)  yalnız şifre koyma yok.tek tuş kombinasyon, power key yani power tuşu veya kasadan başlatmak, space bar. var. yani üç seçenek.

Edited by abdulhey_

Senin için önem taşıyorsa bios'un tüm menülerinin resmini çek koy buraya  

Fakat APM menüsü altında Power on BY PS/2 seçeneğinin olmaması çok ilginç,şimdi bios güncelle diye yazacam ama bir sorun çıkarsa biz sorumlu olacağız :D

En iyisi sen F panel üzerinden bir kablo çek diye yazacağım fakat ordanda bir arıza çıkarırsan ondan korkuyorum vs.

Mehmet, 5 dakika önce yazdı:

Senin için önem taşıyorsa bios'un tüm menülerinin resmini çek koy buraya  

Fakat APM menüsü altında Power on BY PS/2 seçeneğinin olmaması çok ilginç,şimdi bios güncelle diye yazacam ama bir sorun çıkarsa biz sorumlu olacağız :D

En iyisi sen F panel üzerinden bir kablo çek diye yazacağım fakat ordanda bir arıza çıkarırsan ondan korkuyorum vs.

2 sn geç yazdınız :)  apm den yukarıda dediğim şekilde oldu. sağolun. sadece şifre ile açma seçeneği yok.

Mehmet, 4 dakika önce yazdı:

Şifre koyma derken nereye şifre koyma? Onuda çözelim ;)

hemen yukarıda @cayro bey yazmış password veya fare ile açma sunar diye. yani benim eski biosda vardı sisteme parola koyar gibi bir parola atıyorsun işte. onu yazdınmı açılıyordu.